Zločiny a poklesky

• USA Crimes and Misdemeanors (viac)

Tragikomedie Woody Allena vypráví paralelně příběhy dvou hlavních postav: jednou z nich je úspěšný oční lékař, který nechá zabít svou nepohodlnou milenku a zachrání tím svou rodinu; druhým je neurotický a neúspěšný dokumentarista, natáčející portrét svého opovrhovaného úspěšného švagra, který mu nakonec ještě přebere ženu, kterou miluje. ZLOČINY A POKLESKY jsou jedním z Allenových "vážných" filmů, z nichž je cítit jeho skeptický, až depresivní pohled na současnost, ovšem zároveň v něm probleskuje i Allenův humor, takže divák osciluje mezi smíchem a smutkem. (Quentin T.)

Neth

Skutečně, podoba s Match Pointem čistě náhodná, kdybych Zločiny viděla dřív, tak…:o) Allen nám nabízí dva odlišné příběhy, dva odlišné muže žijící své odlišné životy. A zatímco jeden příběh je tragický od začátku do konce, druhý se pěkně "houpe" od komediálních k tragickým prvkům, aby se nakonec přiklonil k té smutnější straně a protnul se s příběhem prvním. A všechno je tak výborně a umně podané a hlavně: Zločiny a poklesky nabízejí zamyšlení a je jedno, jak lacině tahle věta zní. Rozhodně jeden z nejlepších Woodyho filmů. ()

Kybela

K Woodymu budu mít asi vždycky zvláštní vztah. Některé jeho filmy mě baví moc, jiné vůbec a některé mi přijou "na jedno brdo". Pokud má být tento film komedií, nechápu Woodyho smysl pro humor, protože mi na tom nic moc nepřišlo k smíchu. Je v něm několik velmi zajímavých filozofických myšlenek, ale v podstatě se tam jen mluví a mluví a nic mě pořádně nevtáhne do děje. Popravdě, nedokážu od sebe odlišit tento film a Manhattan, který jsem viděla před pár dny. Oba ve mně totiž zanechaly úplně stejný dojem. Obdivuji však Woodyho, jak dokáže proniknout do nitra člověka a vyšťourat z něho všechny ty ukryté emoce; a všechny jsou tak věrohodné. ()

Desmi

Jak už tu někdo psal, také to považuji za nejlepší film W.A., který jsem kdy viděl.Také ho ale považuji za zcela obyčejný film a těch pár Woodyho povedených sarkasmů na tom nic nemění. Pro mě je W.A. asi největším sebepropagátorem a na chuť jsem mu jednoduše nepřišel. Vlastně by mě zajímalo, co na něm tolik lidí obdivuje.. že píše, režíruje a ještě hraje? ()

SpeedyL

Všichni v životě čelíme mučivým rozhodnutím a mravním volbám. Některá rozhodnutí jsou velká, mnohá jsou menší. Ale ve všem utváříme svou osobnost. Jsme vlastně součtem svých rozhodnutí. Život je nepředvídatelný a nespravedlivý. Záměr stvoření nezahrnuje lidské štěstí. Jen my svou láskou dáváme lhostejnému vesmíru smysl. A přesto se většina lidí stále snaží, ba i nalézá radost v prostých věcech, třeba v rodině a práci i v naději, že příští pokolení pochopí víc. (E. Dickinson) ... toť námět tohoto filmu. 90%. ()

susanna.

Allenov film, ktorý obsahuje to najlepšie z jeho tvorby - paradoxnosť života, osobnú tragédiu, neurotickú allenovskú postavu, intelektuálne rozhovory, obraz životnej absurdity, návraty do detstva a ako bonus výborného Alana Aldu. ()

babka

Film byl uveden ve Filmovém klubu Alfa Sokolov v sezoně 1992/93. Fascinují lehkost se kterou Allen v 90. letech tvořil bohužel lehce odeznívá. je to vtipné, je to allenovsky moudré a dá se to vidět vícekráte. ()

ragtime

Odľahčene aj vážne zároveň. Woody je tak trochu egoista, lebo si tie lyrické perly necháva takmer vždy len na postavu, ktorú napíše sám sebe: "Don't listen to what your schoolteachers tell you. - Just see what they look like. That's how you'll know what life is gonna be like." Zároveň rozrozpráva klišé príbeh o nevere, riziku odhalenia a vedomí niesť konzekvencie svojich rozhodnutí, ale nechal ten príbeh hrať hercov, ktorí mu idú na ruku a neboja sa ukázať čo v nich je. ()

DrifterSoul

Velice dobré, na vážné téma a zároveň "Allenovsky" vtipné. Řekl bych jeden z jeho nejlepších kusů, s velkým poselstvím. Vše co děláme, má své důsledky. Zejména pro lidi, mající pevný mravní kodex, který přesto porušili. Oba příběhy, ač zdánlivě nesouvisející, mají něco velmi společného. Ten první se uzavírá a ten druhý teprve na stejné téma začíná - a možná řízením osudu, i předčasně končí. Ke smutku postavy W.A., která nemůže logicky dohlédnout do budoucnosti. Tak jako nikdo z nás. Ale Mia Farrow zde byla tolik "motherly" přitažlivá. Nešlo to zkrátka nezkusit..... ()

KraLuban

Klasická allenovka, hodně asi záleží na konkrétní náladě, jak člověk film vnímá. Viděl jsem asi 3x, na začátku jsem tenhle film fakt miloval, dneska spíš další z řady (ještě dobrých) Allenových filmů. Zajímavý konec. ()

Gedzby

Dotkla se mě závěrečná věta, která vzhledem k předchozím událostem dostává větší hloubku: "We're all faced throughout our lives with agonizing decisions, moral choices. Some are on a grand scale, most of these choices are on lesser points. But we define ourselves by the choices we have made. We are, in fact, the sum total of our choices. Events unfold so unpredictably, so unfairly, human happiness does not seem to be included in the design of creation. It is only we, with our capacity to love that give meaning to the indifferent universe. And yet, most human beings seem to have the ability to keep trying and even try to find joy from simple things, like their family, their work, and from the hope that future generations might understand more". ()

JARDAHONDA

Zločiny a poklesky jsou nejen "dráždivé a kousavě srandovní" (Long Beach Press Telegram), ale souběžně líčí i příběh o složitosti lidských voleb a morálních mikrokosmech, jež tyto osobní volby reprezentují. Zločiny a poklesky vznikly, jako devatenáctý film Woodyho Allena, který tímto "zlomovým snímkem své kariéry" (Los Angeles Times) opět prokázal, že má talent na propojování prvků zábavného a osudového. ()

Ekdahl

Dechberoucí majstrštyk. Woody at his best, Woody in nuce. Není tam jediný hlušší místo, vše do sebe zapadá jak díly dobře namazaný mašiny, jsou tam některý z nejlepších Woodyho hlášek, je to nanejvýš temná tragédie i komedie par excellence. Woody neuhýbá, řeže do živýho. Zdrcující divácký zážitek. Mohlo by se to pouštět na Zemi přistavším Marťánům tázajícím se, co že to je, ten pozemský život. ()

Sejkorka

Jeden z nejlepších filmů od WA.  Zločin je jen jeden , poklesků pak více. Je to v podstatě tragikomedie. Mimořádně se mi líbí WA jako herec, výborně hraje i Mia Farrow, i když nakonec zradí. Anjelicu Huston bych snad zabil i já. Martin Landau Academy Awards 1995 -  Ed Wood (1994)  (Vedlejší herec). Nominace : 1990 -  Zločiny a poklesky (1989)  (Vedlejší herec) 1989 -  Tucker: Člověk a jeho sen (1988)  (Vedlejší herec)  PODRUHÉ 20-12-23 Přidávám 1* na 5 s tím, že je to jeden z TOP filmů WA. Vévodí Jasmíniny slzy. Pochopitelně dle mého názoru. WA jako herec v tomto filmu taky TOP. ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

27.11.2015

Přímo v den osmdesátých narozenin Woodyho Allena – v úterý 1. prosince – odstartuje pražské kino Aero přehlídku filmů Všechno, co jste kdy chtěli vidět od Woodyho Allena. Od 20.30 uvede Allenův… (viac)

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN