Zdařilý remake klasického dramatu, kde musí dvanáctičlenná porota rozsoudit zdánlivě jasný případ. Film Dvanáct rozhněvaných mužů představuje nové zpracování strhujícího dramatu stejného jména z roku 1957, jehož režisérem byl slavný Sidney Lumet. V soudní síni newyorského obvodu Queens musí mladík z chudinské čtvrti čelit obvinění z vraždy otce. Porotce č. 8 bojuje za jeho nevinu proti dalším jedenácti porotcům, kteří dospěli k názoru, že mladík je „vinen“, přestože důkazy svědčí v jeho prospěch. Film s minimem střihu klade velký důraz na herecké výkony, které jsou ovšem velmi kvalitní, a tak remake, přestože nemá tak silné ambice jako původní film s Jiřím Voskovcem a Henrym Fondou, rozhodně dokáže zaujmout. Tento fakt způsobuje zručná režie a především oněch dvanáct „rozhněvaných“ v čele s Jackem Lemmonem. Snímek je dalším důkazem toho, že strhující drama lze natočit i se skromnějším rozpočtem, který tak nepotřebuje nahrazovat zručnou a profesionální práci klíčových tvůrců filmu. (oficiálny text distribútora)

GOREGASM

Lumetovu klasiku jsem neviděl, ale asi to brzy napravím, protože Friedkinových 12 Angry Men je přes televizní formát napínavým a dramatickým dialogem o základních stavebních kamenech nejen americké demokracie odprezentované na porotě dvanácti zpočátku pevně rozhodnutých mužů. Síla předlohy a houstnoucí atmosféra uvnitř názorově, etnicky a povahově různorodé poroty je přiživena nejen nefungující klimatizací, ale zejména silná herecká dvanáctka dodává slovům na papíře potřebný emocionální náboj, který hlasitě bobtná s každou další minutou, a přestože je rozuzlení odhadnutelné, cesta k němu je působivá. 80% ()

zipoo

Tohle bude spíš jen rozšířený komentář k původním Dvanácti. Zásadním problémem bude to dramatické vypětí a fakt, že jsem se necítil v této místnosti tak stísněně, jako tomu bylo u původního snímku. Jack Lemmon je v pár momentech stejně dobrý jako Henry Fonda, ale... zase to ale. Po většinu času jsem chtěl dát tomuto remaku slabších 5*, ale závěr mě usvědčil, že výš jak na 4 nepůjdu. Z finálního monologu a vyústění Lee J. Cobba v původních Dvanácti jsem měl husí kůži. Zde mě George C. Scott nepřesvědčil. Nebýt Lumetova zpracování, tak tenhle komentovaný film by byla pětihvězdičková záležitost. ()

waska

Velice ppovedený remake s velice dobrým hereckým obsazením. Sice dávám přednost černobílé původní verzi s Henry Fondou, ale s chutí jsem se na tento film podíval. Prosím všechny dramaturgy z Novy, aby se na tento film podívali! ()

RajAthen

Po mnoha a mnoha letech remake, který se dokáže podívat do tváře originálu a nemusí zahambeně koukat na nuzné špičky svých zablácených bot. Nemohu ubrat 5.bod kvůli tomu, že to ve své podstatě není originánl, protože se mi líbil neméně a herecké obsazení mi místy sedělo více (jakkoli je zábavné, že nyní již rozhodně nejde o 12 rozhněvaných bílých mužů). Určitě by byla škoda kvůli klasické předloze neshlédnout. ()

Likan7

Remake nedosahující kvalit skvostného originálu, ale ve výsledku nadprůměrný film dělající čest svému předchůdci se skvělými výkony pánů Lemmona a Scotta. V rámci televize skvělé dílo. ()

Amonasr

Málokterý remake překoná originál a nestalo se tak ani v tomto případě. Dvanáct rozhněvaných mužů Sydneyho Lumeta z r. 1957 je skutečně nadčasový film a mohl by se uvádět klidně i dnes. Jenže v kinech se nepromítají ani mnohem mladší filmy a to je asi také ten hlavní důvod, proč se točí remaky - aby připomenuly snímky z minulosti, které jsou něčím významné, i dalším generacím diváků. Pokud toto byl záměr i Williama Friedkina, tak se mu myslím beze zbytku povedl, jeho verze za tou o 40 let starší nijak nezaostala a ponechala si svou aktuální naléhavost. Došlo snad jen k větší rasové a náboženské vyváženosti ve složení porotců, což ale vnímám spíš jako nutnou daň americké hyperkorektnosti, která nám mezitím stačila zamořit i Evropu a stále ještě nedosáhla svého vrcholu. Ale každá doba má své mouchy, kterým je potřeba přinášet úlitby, tak už to zkrátka chodí. Jinak myslím tento snímek původní verzi ničím novým  neobohatil, proto hodnotím "jen" čtyřmi hvězdičkami. ()

Duke90

A zase to nesnesitelné vedro v jedné dozajista nevoňavé ošklivé místnosti, kde se díky účasti dvanácti upocených chlapů ještě několik hodin moc příjemně dýchat nebude. Ale nejvíce nám tu smrdí jeden na první pohled zdánlivě jednoduchý případ vraždy prvního stupně! Tak jako v roce 1957 rozehrál svůj koncert Henry Fonda s Jiřím Voskovcem aspol. tak o čtyřicet let později stejně fantasticky zazářil Jack Lemmon ve "vybrané společnosti", kde se po několika rekonstruktivních analýzách začnou objevovat pochyby o tom, jak to celé ve skutečnosti nakonec bylo a také vyplují na povrch opravdové charaktery vyčerpaných porotců, nad kterými mnohdy zůstává rozum stát. Společně s Jackem Lemmonem ve žhavé diskuzi dominoval další z velkých herců a to George C. Scott, který je známý svým rozhodným a ostrým vystupováním, což tentokrát spíše v záporné roli předvedl i zde. No a druhý největší gentleman Hume Cronyn si opravdu zasloužil zastání nejen od Jamese Gandolfiniho. Pět hvězd nedávám jen kvůli znalosti původního černobílého snímku. Mám ale pocit, že kdybych viděl první remake, bylo by to s mým hodnocením přesně obráceně... ()

Pai-Mei

Nechcem porovnávať staré a nové prevedenie. Ak nehodnotím tento film ako remake, a odmyslím si, že som videl skvelý pôvodný z 1957, ide o výborný film ku ktorému nemám výhrady. ()

carter...

Tento snímek se po shlédnutí zařadil k mým nejoblíbenějším. Tenkrát jsem nic neočekával a dostal jsem bezmála dvouhodinové soudní drama u kterého jsem se nemusel podívat na hodinky. A to i přes to, že se celý děj odehrává v jedné skromné společenské místnosti, kde je spolu dvanáct upocených chlapů. Jedná se o poctivé drama, kde pach potu protagonistů prostupuje plátnem až k vám. Pro takové filmy mám jen uznání, jelikož musí zaujmout diváka výhradně charakterem a (dějovým) dialogem postav a musí zákonitě pro ně být připraven setsakramentsky dobrý scénář. Osobně mě remake s Jackem Lemmonem zaujal víc (je otázka, do jaké míry je to zapříčiněno tím, že jsem jej viděl před originálem z roku 1957, kde si mimo jiné střihl roli Jiří Voskovec). Oba filmy mohu naprosto s čistým svědomím (povinně) doporučit. Proč vidět: 1) Vynikající výkony protagonistů 2) Vytříbená soudní atmosféra okořeněná vůní chlapského potu nasáklých košil 3) Jack Lemmon v roli ,,detektiva", za kterou by se nestyděl ani sám inspektor Columbo ()

tavvva

Musím srovnávat s originálem z roku 1957 a je to výrazně slabší. Horší atmosféra, horší herecké výkony i charisma zvolených herců. Nerozumím tomu, proč se vůbec někdo obtěžoval s natáčením remake, který téměř klonuje dialogy i původní scénář. Aby to bylo rasově korektní? Na to by tam museli být ještě kluci z Asie. A proč tam tedy není žádná žena, aby to bylo taky genderově korektní? Fůra zbytečného času a peněz. Zbytečné filmy zahlcují svět a kvůli nim pak třeba jednou zapadnou ty dobré, protože nikdo nezvládne za celý život shlédnout vše, co už bylo natočeno a zbytečných filmů stále přibývá. Dávám jen dvě hvězdy "za trest", protože tato verze pouze parazituje na originálu. ()

hrumsrt

Na výročí čtyř dekád od vzniku původního snímku, který i po tolika letech jasně obstojí v rámci kvality a zvládne uhranout každou další generaci, je tu remake. A výsledek? Nechápu proč to existuje. Ve všech ohledech horší než původní černobílá klasika. Častokrát slovo od slova stejné dialogy a ono to působí pokáždé divně. Herecké obsazení se absolutně nevyrovná tomu původnímu. Tady je to jak partička nějakých vesnických ochotníků. A náhrada za Fondu? To snad nemyslíte vážně... Samý staří dědci, kteří se neumění správně "rozhněvat". Němá to tak ani poloviční poutavost a ani údernost. V nejgeniálnějších úsecích to je pořád skvělé, ale k čemu. Kdykoli si to dělá něco svého (a že téměř vůbec) ruší to jinak doslovnou předělávku, jenže jinak ve zbytku to nemá vůbec to správné kouzlo. Nechápu a v naprosto všech ohledech horší než původní snímek! Porotce č. 8 spíš v průběhu jednání diskuse usne.. Nevkusné a nepříjemné. Ztráta času! Jako jak hodnotit něco, co má o tolik lepší provedení, než tahle zbytečnost.. Zkrátka není to koncept ala "Naprostí cizinci". 40% ()

ostravak30

Dvanáct rozhněvaných mužů, respektive tato verze si mě okamžitě po shlédnutí získala. Vůbec nechápu americký soudní systém, kdy o tak vážném zločinu rozhodují běžní lidé, byť se musí shodnout ve větším počtu a jednomyslně. Na druhé straně je složité porotu uplatit anebo se jim mstít, ačkoli i to jistě v USA zažili. Mladíkův osud stojí na jednom jediném muži, který se nerozhoduje hned, ale je schopen a hlavně ochoten o věcech přemýšlet. Postupně dalším porotcům ukáže, jak nesmyslné je obvinění a kolik škody mohlo napáchat. Jenže film není jen o tom. Setkává se tu řada rozličných povah, které dohromady něco formovalo a disponují i různými zkušenostmi. Ty je postupně ovlivňují v jejich rozhodování. Máme tu rasisty i chlápka, kterého více zajímá baseball. Jsou tu zkrátka různé sorty jak věkové, tak sociální a ti všichni se prolínají. Jacka Lemmona mám velmi rád a opět zahrál parádně. Ukázali se i jiní. Pro mě skvělý film poukazující mj. i na nedokonalost amerického soudního systému. ()

Honzus

Ne, téhle dvanáctce jsem tu debatu prostě nevěřil. Herci, až na pár výjimek, nedosahují charismatu svých čtyřicet let starších alternativ a celé to působilo tak nějak strojeně s jakoby předem jasným výsledkem. Samozřejmě nevím, jak bych reagoval nebýt obeznámen s originálem, který je mimochodem jedním z mých nejoblíbenějších filmů vůbec, ale jako remake, který se od původní verze liší jen barvou a barvou pleti některých porotců, mě Friedkinův film v žádném případě neohromil. ()

elanista1

Ja osobne som okrem vymeny hercov a farieb na platne nepostrehol ziadny rozdiel medzi tymto a originalom, aj ked nie som velkym fandom verzie z patdesiatehosiedmeho, ale nemozem dat viac, lebo sa to len vezie na slave svojho dedka. Niekedy fakt nerozumiem nicomu. Naco bolo toto natocene? ()

EggO

Menim hodnoceni na 4 po zhlednuti puvodniho filmu, naprosto totozne jen s jinymi herci...k tomu dvanactka z roku 1957 ma neuveritelne kouzlo.. ()

Zemřel režisér William Friedkin

Zemřel režisér William Friedkin

07.08.2023

Ve věku 87 let zemřel legendární režisér William Friedkin známý nejlépe pro své nezapomenutelné klasiky Francouzská spojka a Vymítač ďábla. Režisérův skon potvrdil děkan Chapman University a známý… (viac)