X-Men: Budúca minulosť

• Česko X-Men: Budoucí minulost (viac)
USA / Veľká Británia / Kanada, 2014, 131 min (Special Edition: 148 min)

V súčasnosti mutantov odchytávajú a internujú v koncentračných táboroch, ktoré strážia neporaziteľní roboti. Profesor Xavier vie, že prvých robotov vyrobili ešte v roku 1973 pomocou DNA mutantky Mystique, ktorú vtedy zadržali pri pokuse o zabitie svojho stvoriteľa, doktora Bolivara Traska. Jediná šanca na prežitie vedie do minulosti. Keby sa im totiž podarilo dostať späť do roku 1973 a presvedčiť Mystique, aby sa vzdala svojho plánu na pomstu, nikdy by ju nechytili a nevyrobili vďaka nej vražedné roboty. Neľútostný zápas o prežitie unikátneho druhu mutantov zúri v dvoch časových rovinách, a tak môžu zrelí hrdinovia pôvodnej trilógie X-Men spojiť sily so svojimi mladšími identitami z filmu X-Men: Prvá trieda. Profesor Xavier a jeho protivník Magnet sa nám predstavia hneď v dvoch podobách. Jedine Wolverine zostáva stále rovnaký vďaka svojej schopnosti nestarnúť a bleskurýchlo sa zotavovať. Preto práve on dostane šialenú úlohu – vrátiť sa v čase späť do minulosti a zabrániť tomu, aby z partie bývalých priateľov sa stali súperi na život a na smrť. Jedine spolu totiž dokážu v budúcnosti čeliť sile, ktorá prevyšuje ich mimoriadne schopnosti (TV JOJ)

Sammya

Chtěla jsem dát plný počet, ale nakonec jsem nemohla, protože prostě to nebylo tak dobré jako First Class a mělo to své mouchy. Ale moc se mi to líbilo. Sice nejsem dvakrát nadšená z toho, že děj tohoto filmu vymazal děj tří původních, ale zase jsem nadšená z některých věcí, které změnil. Jsem moc ráda za aspoň malou roli/cameo většiny ze známých mutantů zatím (až na Gambita, toho prostě ignorujou). Děj byl zajímavý, i když cestování časem je prostě tenký led, takže něco nesedí. Edit: Quicksilver byl boží :D ()

zette

Me ryze subjektivni hodnoceni, pro me to bylo utrpeni dokoukat. Mozna lepsi nez Prvni trida, i tak pekelne nudne. Pro me jeste horsi nez Pan prstenu. Prisaham, ze uz si nikdy zadne X-meny nepustim a nebudu tak narusovat vysoke hodnoceni ostatnich uzivatelu. Film, kteremu nechci rozumet. ()

pakobylka

Cestování časem podstupuje kdekdo ... alespoň ve světě filmu se jedná o celkem běžnou záležitost, sloužící povětšinou k vytvoření alternativní reality. To ale neznamená, že by nebylo pořád stejně atraktivní - možná i proto, že právě ČAS zůstal veličinou, na kterou jsme jaksi krátcí ... naštěstí. Kromě toho se k "X-Menům" vrátil jejich duchovní otec Bryan Singer, takže jsem neočekávala žádný velký ani malý průšvih. Průšvih se opravdu nekonal ... ale na druhou stranu to nebylo ani stoprocentní vítězství. Nemůžu říct, že by snad vyprávění nebylo dostatečně akční, že by nedisponovalo špičkovými triky nebo že by jeho hrdinové nadobro ustrnuli ve vývoji ... přesto se nemůžu zbavit neurčitého pocitu rozčarování, který se dostavil někde v první třetině snímku a neměl se k odchodu. Dějová linie je tak nějak násilně naroubovaná na všechno, co kdy bylo o "X-Menech" natočeno, psychologická rovina je trochu odbytá a víceméně nadbytečná - jenom aby se neřeklo, že bezdůvodně odřekla účast na natáčení ... a navíc jsem se přistihla, že při nejlepší vůli nemůžu úplně akceptovat mladší vydání profesora Charlese Xaviera ani Erica Lehnsherra. Oproti tomu Logan v rozporu se svými schopnostmi (zato v souladu s naší nefilmovou - a přiznejme si to - trochu úzkoprsou realitou) viditelně zestárnul, třebaže se vrátil o hezkých pár let zpátky do minulosti - a to mi taky na náladě nepřidalo. Víš, Bryane Singere, v dobách "Posledního vzdoru" Tě "X-Meni" potřebovali víc - tohle je film, kterým jsi trochu záškodnicky podkopal základy celé jejich historie ... a nemyslím, že je to úplně dobře - na rozdíl kupříkladu od fenoménu jménem "Star Trek", který díky novátorskému přístupu J.J. Abramse získal novou životní ... pardon - novou vesmírnou energii ... 3,5* ()

Martrix

Trochu temnější, přemýšlivější, víc sci-fi, než komix, ani v jednom okamžiku nenudivší, s mnoha vymazlenými scénami(Quicksilver), přitom tak nějak neosobní a melancholický... . Všechny výtky, které jsem měl k X-Men: První třída, tady neplatí. Jedna z těch lepších komixáren a to i přesto, že je zde s časovým paradoxem zacházeno neobratně. Doporučuji standardní kinoverzi, protože v SE verzi je navíc pouze to, jak Magneto získává helmu a osvobození Roque. Plus nějaké ty odstřihnuté kousky z ostatních scén. Celkově to zbytečně natahuje již tak dlouhou stopáž, bez přínosu pro děj. ()

Pajky3

X-Meni a další film z této série mě opět nezklamali a odvedli tak svůj standardní nadprůměr. Avšak úplně do nebes je vychvalovat nebudu. Mezi nejpovedenější části řadím běh v kuchyni a "smrt" Storm (ano, Halle Berry pořád nemůžu vystát). Povedlo se i přiobsazení Tyriona do role největšího "záporáka" z lidské strany. Určitě jsem zvědav i na to, co bude následovat... (Student Agency - Říjen 2014) ()

Flynn

X-meny mám dlouhodobě v lásce a Jennifer Lawrence je má životní láska jediná třetí :D takže tahle směsice minulosti a budoucnosti s fajn obsazením na obou stranách časové barikády se mi moc líbila... Fassbender je prostě charizmatický pacholek... James McAvoy taky roste do velkých rolí... a Jennifer je optimální řešení :D ()

Wormboy

Vaughnov historicky prolog klasickych Singerovych X-Menov daval bezproblemovo zmysel. Samotny Singer sa vsak rozhodol zamiesat karty hranim sa s casovymi rovinami. Normalne sa akymkolvek casovym hracickam nebranim, ale tu mi to nesedelo, pretoze v konecnom dosledku pre vyvoj serie nema tento diel defacto ziadny zmysel a je len velkou a krasne natocenou bublinou. ()

Juto

Je to najlepšie z filmov X-Men od X2, ale dokáže byť ešte lepší. Je to jeden z najlepších filmov o superhrdinoch, aké kedy boli vyrobené. Vynikajúce herecké obsadenie, ohromujúce špeciálne efekty, úžasná réžia Bryana Singera, zábavná zápletka spojená s cestovaním časom , tajomstvo vraždy JFK. X-Men: Budúca minulosť je čistá zábava od začiatku do veľkolepého konca. 9/10 ()

PavelVanekArt

Jeden z nejepičtějších Marvel filmů vůbec. Obrovský (a hlavně smysluplný) fan servis, všechno je větší a výlety do minulosti/budoucnosti jsou fajn. Vše dává smysl a Quicksilver si to krade pro sebe. 5* a.k.a 95% ()

Bane_Boss

FILM: malebná podívaná kvalitně ukočírovaná Brájem Sígrem a opředená špičkovými hereckými výkony Jamese McAvoye, který bravurně zahrál zlomeného člověka. Člověka, který i za krasného dne vidí déšť a pocit bodajících kapek deště dopadajících na něj představují bolest jeho zlomené duše. Ovšem i výkony dalších byly poklonyHodné - Michal FAS-Bender Futurama, Tyrion Lannister, Gandalf a Jů(a Hele) Žekmen. ATMOŠKA U FILMU: Téměř vedle mě seděl nějaký umaštěný ťaman, který funěl kurva jak medvěd s epikk rýmou. Piča ten by nosem odfůkl malou chalůpku, zmrd jeden. Měl jsem chuť mu narvat ten jeho zasraný popcorn do nosu, aby se ujebal(udusil). A představte si, že když se ve filmu objevili herci jeho rasy, tak začal něco ťápat tou jejich hatmatilkou - no potěš kurva. Tam osnoval nějaký atentát pičus! Já jsem se dycky bál, že taky funím, ale když jsem třeba před pár měsíci nad ránem zlehoulinka oddychoval přitulen k jedné dívce s havraními vlasy, bylo mi potvrzeno, že nefuním, nýbrž oddychuji jak jemný vánek, který ví, jak se fučí a patří. Čili prostě naprosté ticho, jako když veverky cupitají k oltáři, když se v parku žení..to sem viděl na vlastní oči!! Ale tady to ťamanské individuo vole....jen si na něj vzpomenu a zvracim, ufuněný zmrd brylatý vole...čínský..korejský..japonský..nevím..vietnam. #NoRasist #BilaLiga :DD DEGENSKÁ OTÁZKA PRO VÁS I PRO MĚ - JAK VY BYSTE SI PORADILI SE ZMĚNOU BUDOUCÍ MINULOSTI? Nuž, kdybych mohl spořit čas v láhvi, tak první věc, jež bych udělal, by byla, že bych si šetřil každý den, dokud by věčnost nepošla a pak bych je všechny strávil s ní. Ale o tom, co večer sním, ještě zdaleka nesním. ()

Icefist

Vzhledem k tomu, že jsem neviděl předchozí díl, ani ten předtím, no zkrátka žádný co se týče X-Menů, jsem čekal, že z toho budu mít větší guláš. Moc bych nedal za to, že jsem byl jediný takový v sále. Ale bramboračka se nekonala a i pro mě šlo o solidní divácký zážitek. Samozřejmě je bez debat, že jsem nepobral všechny vtípky a souvislosti, ovšem i tak jsem byl po celou dobu vtažen do děje a to se počítá. Na konec musím zmínit, že spousta herců vůbec neměla prostor, i když s tím se zřejmě počítá, při takto našlapané sestavě. 70 % Oblíbená část- zpomalená scéna v kuchyni Pentagonu ()

dresi

Tempem sice strhující, ale obsahově průměrný blockbuster s přepáleným dějovým záběrem. Komiksová atrakce podle šablony. ()

BoXBe

V první řadě jde o film, který je asi dvacátou třetí adaptací nějakého komiksu v pořadí od prvních X-Menů, a je to umělé jako sériová výroba plastových víček. ()

Šimpy

Změnit budoucnost v minulosti není jednoduchý úkol...Marty McFly by o tom mohl vyprávět aneb X-meni sází na nejlepšího z nich ve stylu "Logane, je to na Tobě, zachraň nás!" Skoky časem, dilemata na téma "je vůbec možné změnit čas nebo se vše děje stylem Co se stalo, stalo se..." nefungují jen u Daniela Faradaye, ale tady rovněž. Film je kompaktní, místy dechberoucí...především úvodní bitka a závěrečné boje sledované v obou časových rovinách souběžně. Herecké výkony podporují režii Bryana Singera, která je krásně rozpoznatelná. Jediná škoda je, že celý příběh (a možná je to právě režií) má takový outfit 90. let či let nultých...zkrátka působí jako u druhých Singerových x-menů...je to fajn, ale složitosti v tom nehledejme. Přesto rozhodně palec či kostěný dráp nahoru, byť 5* uteklo těsně! A počkejte si až na závěr titulků na již klasickou potitulkovku. A sice nespatříme Stana Leeho, ale je možné vidět Chrise Claremonta...pro znalce není nutné vysvětlovat..... ()

campix

Singer se vrátil a opět natočil kvalitní díl X-menů. Bohužel i tak je to pouze jenom takový pokus o zkopírování směru jakým se vydal Matthew Vaughn. Budoucí minulost ukazuje jak sestsakramentsky dobrá byla První třída. Posunout X-meny do minulosti byl skvostný nápad, ale Singerova slezina starých i nových tváří zas až tak dobře nefunguje. Sice je to ve svém žánru velmi kvalitní podívaná, ale něco prostě chybí. Vaughn dokázal vtisknout X-menům něco, co mě dokonale položilo na zadek, ale tady se to neděje. ()

animaxis

Po X-Men: First Class jsem od tohoto dílu čekával opravdu hodně. Skoro jsem se až bál, že kvůli tomu nakonec budu zklamaný, ale Days of Future Past mi dali mnohem víc, než jsem čekal! Celkově se v tomho díle posouvá celý svět X-Menů do úplně jiných měřítek. Podobné myšlenky jsem měl i po shlédnutí First Class, ale tady to platí dvojnásobně. Už začátek filmu o sobě prozrazuje, že tento film překoná jisté hranice. Děj tohoto dílu je prostě dokonalý. Především mi přišel hodně promylený, co se týče historie. Děj se totiž odehrává převážně v roce 1973 a je skvělé, jak děj spojuje skutečné události s mutanty. Taky se mi v tomhle ohledu líbilo, že děj pouze neukáže jisté "X" vysvětlení nějaké nevyřešené události (JFK), ale také jí vlastně zapojí do sebe. Scény v budoucnosti jsou hodně temné až depresivní, ale náladu vyvažuje právě minulost. Občas se tu dokonce objeví nějaký vtípek, u kterého jsem se upřímně pousmál, i když se řešil holocaust na mutanty a příprava apokalypsy. Emoce v tomto díle fungují na maximum. Každá postava tu má vlastní příběh a během filmu si snaží zajistit lepší budoucnost, ale předtím se musí vyrovnat s minulostí (možná i proto ten název). Vše tu zdokonaluje i krásný vizuál a hudba. Jediné co tu chybí oproti First Class je Erikova badass znělka, ale ta by se sem asi nehodila (no, možná jednou, ti co viděli asi ví kam :D). Film jako celek mi přišel skvostný a tomu odpovídá i mé hodnocení. ()

SHI-SHA

Obecně mám hrozně nerad zápletky, které si pohrávají s cestováním v čase. Vadí mi hlavně logické díry. U nových X-men mi ale vadilo něco jiného (spoiler) - závěr filmu smete všechny ostatní X-men filmy - události v nich se nikdy nestaly. Po shlédnutí filmu jsem měl tak trochu podivný pocit, že jsem ostatními díly vlastně jenom ztrácel čas. Navíc byl závěr tak nechutně happyendovej, že se mi chtělo zvracet. ()

Co se děje s X-Meny?

Co se děje s X-Meny?

10.11.2016

Třetí wolverineovská sólovka se jmenuje Logan, dorazí k nám 2. března a není tak úplně jisté, co se bude dít po ní. Hugh Jackman se tu rozloučí s rolí Wolverinea, zároveň by ale mohlo jít o částečné… (viac)

McAvoy a invaze z vesmíru

McAvoy a invaze z vesmíru

12.09.2016

James McAvoy není ve sci-fi žánru zrovna nováčkem. V X-Men: Budoucí minulost nebo X-Men: Apokalypsa si ho užil dosyta, teď ho ale čeká velký test bez vyholené hlavy, kolečkového křesla a mutantích… (viac)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

James Wan, režisér Saw nebo Rychle a zběsile 7, se řadu let snažil dostat MacGyvera na velké plátno. Seriálová klasika to tam nakonec nedotáhla, Wan ale rozjel alespoň televizní reboot, který právě… (viac)

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

17.09.2015

Bryan Singer, režisér X-Men, X-Men 2 a X-Men: Budoucí minulost, nám příští rok představí X-Men: Apocalypse. Ano, čtyři z jeho (brzy) devíti filmů jsou z mutantí série, není tedy divu, že Singer… (viac)