X-Men: Budúca minulosť

• Česko X-Men: Budoucí minulost (viac)
USA / Veľká Británia / Kanada, 2014, 131 min (Special Edition: 148 min)

V súčasnosti mutantov odchytávajú a internujú v koncentračných táboroch, ktoré strážia neporaziteľní roboti. Profesor Xavier vie, že prvých robotov vyrobili ešte v roku 1973 pomocou DNA mutantky Mystique, ktorú vtedy zadržali pri pokuse o zabitie svojho stvoriteľa, doktora Bolivara Traska. Jediná šanca na prežitie vedie do minulosti. Keby sa im totiž podarilo dostať späť do roku 1973 a presvedčiť Mystique, aby sa vzdala svojho plánu na pomstu, nikdy by ju nechytili a nevyrobili vďaka nej vražedné roboty. Neľútostný zápas o prežitie unikátneho druhu mutantov zúri v dvoch časových rovinách, a tak môžu zrelí hrdinovia pôvodnej trilógie X-Men spojiť sily so svojimi mladšími identitami z filmu X-Men: Prvá trieda. Profesor Xavier a jeho protivník Magnet sa nám predstavia hneď v dvoch podobách. Jedine Wolverine zostáva stále rovnaký vďaka svojej schopnosti nestarnúť a bleskurýchlo sa zotavovať. Preto práve on dostane šialenú úlohu – vrátiť sa v čase späť do minulosti a zabrániť tomu, aby z partie bývalých priateľov sa stali súperi na život a na smrť. Jedine spolu totiž dokážu v budúcnosti čeliť sile, ktorá prevyšuje ich mimoriadne schopnosti (TV JOJ)

CiTrus007

Budoucí minulost velmi poutavě spojuje světy starých a nových X-Menů. Od První třídy uplynulo několik let a je znát, že za tu dobu Bryan Singer řadu věcí změnil. Asi nejmarkantnější novinkou je absence čerstvosti a dynamiky Vaughnova prequelu. Namísto ní nám je naservírována opravdu komplexní a zahuštěná příběhová linka, kterou kvůli všem těm časovým posunům jen těžko jednoznačně zařadíme do jakéhokoli X-univerza. Po herecké stránce k filmu nemám námitek. Snad jen, že příběh je až příliš centrován kolem mladé skupiny mutantů, kvůli čemuž jejich starší alter ega působí ve vložených scénách trochu okrasně a zbytečně, zvláště pak dvojice Stewart-McKellen, která je místy až sentimentální a nečinná. Velkou pochvalu si ode mě na druhou stranu zaslouží Jennifer Lawrence, která ač byla nečekaně postavena do velmi obtížné role, předvedla po všech stránkách obdivuhodný výkon. Tím také mimo jiné zastínila kvalitní hereckou přípravu Jamese McAvoye a Michaela Fassbendera, jimž se úspěšně podařilo navázat na První třídu a prohloubit vztahy svých postav. Rád bych také ocenil cynický a situační humor, který filmu dodává potřebnou lehkost a spád v první polovině. V té druhé už je to trochu obtížnější, protože zde a zejména v závěru podle mého názoru leží jediné opravdu slabé místo. Naštěstí po poněkud těžkopádném a přelidněném vyvrcholení následuje delší epilog, který je až překvapivě účinný ve stabilizaci a usměrnění příběhové linie. Shrnuto, Budoucí minulost je o dost složitější a hustší než První třída, jako celek však působí kompaktně a kvalitně. Stylem je někde na půli cesty mezi starou a novou sérií X-Menů, což se od ní přesně dalo očekávat. 9/10 ()

jh666

Na film jsem se těšil snad víc než na Avengers, a když jsem se konečně dočkal, viděl jsem film, který předčil veškerá má očekávání. Úvod v post-apokalyptické byl strhující. Tak temnou a ponurou atmosféru jsem snad ještě nezažil. Pak přišel přesun do minulosti a atmosféra už najednou nebyla tak temná a našlo se i pár vtípků (Quicksilver, který předvedl jednu z nejzábavnějších scén, jakou jsem kdy viděl). Ale to pořád není to nejlepší. Tím jsou herecké výkony. O výkonech Michaela Fassbendera a Jamese McAvoye jsem psal už u komentáře k První třídě, tady jejich koncert doplnil ještě Hugh Jackman. Ale neztratí se ani ostatní a perfektní výkony předvádějí všichni od sira Iana McKellena a Patricka Stewarta přes Ellen Page a Jennifer Lawrence až po Fan Bingbinh nebo Shawna Ashmora. A pak ten konec, když byli všichni naživu. 100 % a první místo v mých oblíbených. Edit: Po zhlédnutí prodloužené verze jsem spokojen ještě víc. Scény navíc jsou skvělé. ()

adamo_znk

Se Singerem zase na začátek ... Síla ! Jestli si někdo mohl dovolit natočil tohle, tak jedině ten kterej to před 14 ti lety začal. A nejlepší na tom je, že nejepičtější scény jsou komorní dialogy. ()

Terva

CITÁT - Je budoucnost předurčena?.......... Logan v hlavní roli si opět skoro uzmul další X-Meny. A koho, že to připomíná. Ano, Elvis žije!!!! Scéna okolo 47 minuty je nádherná a trochu navnadí, protože se před ní skoro nic neděje, ale odsud se to rozjede. Kulka o které se mluví, létající za roh odkazuje na jiný zfilmovaný komiks a to konkrétně na Wanted s Angelinou Jolie. Tak zase jeden velmi povedený příběh kloubící akci a cestování časem a s tím související osudy zúčastněných osob. Snad nejlepší X-Meni, co jsem viděl a to jsem viděl všechny. CITÁT - Budoucnost není vytesána v kameni...... Za závěrečnými titulky je malá perlička. Ale to už snad každý ví, protože Marvel to dělá všude. ()

Dale

Nie že by som očakával, že vo filme natočenom podľa komiksu bude všetko dávať zmysel, no tu nedáva zmysel takmer nič. To menenie budúcnosti v minulosti bolo riadne mimo, Terminátor bol v tomto úplne niekde inde. Vysvetliť to možno jedine tým, že to všetko bol len Wolverinov sen, no aký potom mal tento film zmysel? A vlastne možno aj predošlé filmy, v ktorých poumierali všetky dôležité postavy bol len nejaký sen a všetci si šťastne žijú v profesorovom zámočku. Alebo o čo vlastne v tejto sérii ide? Ten kto zomrie vlastne nezomrie, ten, ktorý je zlý, je potom dobrý, potom zase zlý, potom zase dobrý, potom zase zlý... Fantázii sa medze nekladú, no zdravému rozumu hej. Ale efekty sú fajn. ()

JohnCZ

Zklamání. X-Meni se mi vždy líbili hlavně pro propracovanou psychologii postav, která je u marvelovské komiksárny neobvyklá, ale Days of Future Past až moc spoléhá na oslí můstky. Na scénu se dostává velké množství postav, žádnou film nevyužívá naplno a často je jejich chování vyloženě nevypočitatelné a jejich motivace mi byly záhadou. Ani ty hrátky s časem nedávají smysl. Úvodní pasáž dystopické budoucnosti je vizuálně uchvacující, stejně tak modré tělo Jennifer Lawrence či supermanovské tančení mezi letícími kulkami, ale ta pravá síla původních X-Menů je fuč. ()

corpsy

Nie som vôbec nadšený, že som sa dočkal u mňa vôbec prvého xmenovského snímku, ktorý hodnotím menej ako 5 hviezdičkami. To, čo malo byť ultimatívnym filmom celej ságy, je jeho zatiaľ najslabším článkom. Ak je v komiksovom filme minimum akcie ( a to dokonca akcie slabej ), je to problém číslo jedna. Komiks, to sú stránky plné dobrodružstiev a situácií. Nie umelecky dobre zvládnutá konverzačka, ktorá síce stavia na výborných hereckých výkonoch, ale neovplýva ničím iným. Len dosť častou nudou. Budem sa snažiť brať tento snímok, len ako rozbeh pred emmerichovsky ladením pokračovaním s podtitulom APOCALYPSE, ktoré nám ( teda dúfam ) ponúkne opäť spústu zmutovanej akcie, ktorú mám dlhé roky tak rád. ()

Marek1991

Je až neuveriteľné, ako rýchlo sa naše kritériá u hodnotení filmov v posledných rokoch menia. Kým počas nejakých 80. rokov divák zaznamenával u filmov len malé kvalitatívne zmeny a celkom ľahko sa mu pri malom počte filmov posudzovalo, tak v súčasnosti, keď je priam explózia filmov a človek stíha vnímať iba to, čo sa k nemu pretlačí silnejšie reklamou a podobne, dokážem ubrať filmu hviezdu preto, že ma to nejak silne emocionálne nezasiahlo. Dej je prešpikovaný rôznymi udalosťami, megalomanstvo Sovietov zjavne prebrali Američania, pokiaľ ho nemali už predtým, efekty sú na vysokej úrovni, herectvo tiež, no možno to chcelo zaujímavejšie zvraty. Šťastné konce mám v podstate rád, no tu vo mne nič extra nevyvolal. Trocha vo mne vyvolával tento diel asociácie na diel Prvá trieda, ale človek sa pri tom podľa mňa dokáže svojsky zabaviť. ()

Torision

First Class to v mejch očích nepřekonalo, ale byla to v kině zajímavá podívaná v od Singera po všech stránkách řemeslně dokonalá záležitost. Líbilo se mi, že s hlavníma postavama (Professor X, Magneto, Beast, Mistique, Trask) se tu pracuje skvělě a mutanti, kteří dostali třeba i míň prostoru, tam nebyli na jen na okrasu. Z těch stojí nejvíc za zmínku asi Quicksilver, kterej mě bavil ze všech nejvíc. Možná, že je to tím cestováním v čase, který vždycky všechno (především v nekomediálních filmech) kompliuje, ale pět hvězd dát nemůžu. Přesto skvělá práce, akčních i vtipnejch scén dost a těším se na Apocalypse. ()

liquido26

Skvělé pokračování První třídy. Miluju cestování v čase ve filmech stejně jako retro atmosféru dob, které jsem nezažil. Prostě paráda. Nejvíc mě bavil Fassbender. přítomnost původních X-Menů taky potěšila. ()

draculca

X-meni jsou moje srdcová záležitost a nemůžu říct, že bych se u nich nebavila. Má to vše, co od takovéhoto filmu divák očekává - velkolepou perfektně zvládnutelnou akci, správný superhrdiny i záporáky, poutavej příběh, dojemný i vtipný scény a trocha nějakého toho klišé :) SPOILER: Co ale neodpustím je vpodstatě vystornování základních třech (mimochodem perfektních) dílů na kterých X-men stojí. ()

ConanVJ

X-Meny mám hodně rád a tak jsem čekal co z tohohle mixu budoucnosti a minulosti nakonec vzejde. Nakonec jsem spokojený, i když to překopalo vše, co bylo do teď natočeno a rozjelo to novou éru této ságy. Jako celek to působí svižně a uceleně, i když by se zde určitě nelogičnosti našli. Ono spojit vše aby to dokolale hrálo v těch dvou rovinách ve ktrých film je, ani nejde. Co se týče mutantů a jejich počtu ve filmu, tak jsem spokojen. Určitě bych rád viděl u některých větší prostor. Ať je to jakkoliv, pořád je tu nejdůležitějším článkem Wolverine, díky kterému se obě časové roviny propojují. Co se akce týče, tak té jsem čekal o něco víc, ale i tak je povedená a film ani minutu nenudí. To i díky parádním efektům a povedenému soundtracku. Za mě spokojenost a 90% :) Na BD by mohla být i zajímavá directorka......... ()

Lama.Lama

Zklamání. Sice to má své klady, ale očekávání to nenaplnilo. V podstatě jediné, co si budu z celého filmu pamatovat, je scéna v kuchyni. Lepší 3* ()

PauloZ

Když opomenu, že tímto Singer popřel existenci událostí v posledním vzdoru, pokud jsem to teda dobře pobral a poskládal, tak je to asi nejlepší x-menovský díl. Na úkor akce tu sice máme více povídaní, ale takového, které dává smysl a tu akci plnohodnotně zastupuje. Takže je to v konečném součtu maximálně vyvážená a uvědomělá akční jízda, která jasně ukazuje, že předražené blockbustery nemusí být hloupé a s přibývajícími díly nemusí klesat kvalita. 4,5* ()

berny2468

X-meni mě pořádně začali bavit až od První třídy, která je hodně povedená. Jenže Budoucí minulost je ještě lepší. Začátek se hodně povedl, ale poté co se Wolverin dostal do minulosti, tak to bylo docela nudný. Naštěstí konec byl luxusní a proto dávám 85%. ()

kleopetra

Jsem naprosto nadšená! Michael Fassbender a James McAvoy jsou spolu i proti sobě prostě senzační! Hugh Jackman hraje pouze druhé housle, což mě trochu mrzí. Jennifer Lawrence má jako Mystique/RAven šťávu:-) Těším se na další díl! ()

Anchi

Nečekala jsem radši nic a byla jsem příjemně překvapená, pro mě zatím top X-men movie. Na začátku jsem byla mírně zmatená, ale když jsem potlačila myšlenku, že je to celý vlastně hrozná blbost, nemám co vytknout. Nejvíc mě jednoznačně bavilo těch pár scén s Quicksilverem a pak nahý Wolverinovo tělo... A vůbec - taková přehlídka oblíbenců? Chytlavě zpracovaná, hrající jak na city tak na otvírání úst úžasem, 2 hodiny utekly jak nic. Možná by i stálo vidět film ve 3D, spousta scén po tom vyloženě křičela. I want moar! ()

Co se děje s X-Meny?

Co se děje s X-Meny?

10.11.2016

Třetí wolverineovská sólovka se jmenuje Logan, dorazí k nám 2. března a není tak úplně jisté, co se bude dít po ní. Hugh Jackman se tu rozloučí s rolí Wolverinea, zároveň by ale mohlo jít o částečné… (viac)

McAvoy a invaze z vesmíru

McAvoy a invaze z vesmíru

12.09.2016

James McAvoy není ve sci-fi žánru zrovna nováčkem. V X-Men: Budoucí minulost nebo X-Men: Apokalypsa si ho užil dosyta, teď ho ale čeká velký test bez vyholené hlavy, kolečkového křesla a mutantích… (viac)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

James Wan, režisér Saw nebo Rychle a zběsile 7, se řadu let snažil dostat MacGyvera na velké plátno. Seriálová klasika to tam nakonec nedotáhla, Wan ale rozjel alespoň televizní reboot, který právě… (viac)

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

17.09.2015

Bryan Singer, režisér X-Men, X-Men 2 a X-Men: Budoucí minulost, nám příští rok představí X-Men: Apocalypse. Ano, čtyři z jeho (brzy) devíti filmů jsou z mutantí série, není tedy divu, že Singer… (viac)