Nymfomanka I.

• Česko Nymfomanka, část I. (viac)

Otevřená studie ženské sexuality, prostřednictvím hlavní postavy. Hlavní hrdinku Joe najde zmlácenou v parku, starší muž jménem Seligman. Nymfomanka Joe odhaluje samotářskému intelektuálovi tajemství svého pokrouceného životního osudu, plného sexuálních prožitků. Vyprávění Joe je rozděleno do osmi kapitol, ve kterých se postupně dostáváme od jejího mládí a dospívání až k dospělosti. (Aerofilms)

Vajonek

Na Nymfomanku jsem se dlouho chystala a asi jako spousta dalších od ní čekala minimálně spoustu erotiky, možná skoro nějaké soft porno. To jsem tak úplně nedostala, stejně mě ale film velmi zaujal. Řekla bych, že v tomto případě popisek nelže, když říká, že jde o "otevřenou studii ženské sexuality, prostřednictvím hlavní postavy". Ten dovětek je zde důležitý, protože to jistě nelze brát jako nějakou obecně platnou analýzu toho, jak ženy v intimních sférách uvažují a jak se chovají. "Ochutnávka" v podobě příběhu Joe mě ale bavila, líbilo se mi, jak byla ta vyprávění barvitá, osobitě vtipná i zvrácená, plná různých pocitů i emočně hodně oploštělá zároveň, se zajímavou vizuální stránkou. Líbily se mi různé paralely, ať už z úst Joe, která si často pomáhala vzpomínkami na svého otce, či jejího posluchače Seligmana, který se zase rád uchyloval k rybám nebo hudbě. Přijde mi, že když je nějaký film rozdělen na kapitoly, působí to mnohdy uměle až zbytečně, i tohle ale v Nymfomance fungovalo, všechny ty části mi tam seděly, přirozeně na sebe navazovaly nebo se alespoň vzájemně nerušily. Než jsem si Nymfomanku pustila, trochu jsem se obávala, že mi bude připadat stopáž přepálená (sledovala jsem režisérskou verzi). Po zhlédnutí mám ale vlastně pocit, že spousta filmů o polovinu kratších mi pocitově připadala delší než tohle. Trochu "našroubovaný" a hůře uvěřitelný mi ve filmu připadal počátek "vztahu" Joe a Seligmana (byť jejich následné povídání se rozvinulo velmi přirozeně, hezky plynulo). A také mi trochu zkazilo v závěru dojem poznání, že Joe možná nelze všechno tak úplně věřit (do té doby jsem měla pocit, že na její upřímnosti je ta zpověď dosti založená). I přes posledně uvedené jsem zatím spokojená a zvědavá, co přinese druhá část. 80 %. ()

Stružák

Lars von Trier si hraje... Sází nám tu moudra okolo Fibonacciho posloupnosti, rybaření, vážné hudby, předčítá Edgara Allana Poea a mezitím Charlotte Gainsbourg vypráví svůj příběh. Na první pohled to nemusí vypadat, ale Nymfomanka je docela sranda. A to už od prvních sekund, kdy se nic neděje a člověk čeká, co přijde. Jenže pak se film za dunění Rammsteinů rozjede. Místy sice tempo trošku povadá a myslím, že i zkrácená verze by ještě chtěla přistřihnout, ale pořád je to neskutečná zábava. Nymfomanka je hodně originální film, ale pořád je z Trierovy tvorby asi ten nejnormálnější, otevřený širokému publiku (což se například o Melancholii zdaleka říct nedá). Zatím dávám jenom 4 hvězdy, ale už teď se nemůžu dočkat, co přijde ve druhé části. ()

F.W.Colqhoun

Kdo se těšil na porno na velkém plátně, bude zklamán a patří mu to. Porno patří na noťas. Kdyby nic jiného, Trier těm méně zkušeným alespoň formálně osvětlil banální poznání, že nikdy nekončící kopulace je nuda. Nymfomanka ale není ani příběh o "narušené" ženě; tahle tenká psychologická vrstva je jen kamufláž, vždyť všcihni vědí, že Trierovi o člověka nejde. Základní situací [rozhovor starého muže se "špatnou" ženou] zčásti kopíruje Antikrista; racio se snaží pojmout zmatek a tajemství, které se v ženě prezentují. Dožadovat se v takovém syžetu bezrozpornosti se příčí smyslu pro skutečnost a i tentokrát mi na mysli vytanul Antonioni, jenž nechával ve svých filmech promlouvat postavy celkem nesouvisle poznámky ze svých zápisníků. Ty sice pochopitelně nemají pevnou strukturu [možná i to je důvodem organizace alespon do kapitol], ale jsou nesmírně zajímavé. Na mě kromě jiného učinila mohutný dojem pasáž alegorizující Bachovou polyfonií fenomén kurvení; už je proto, že to mému alibismu poskytuje sofistikovanou munici. Jak dialog dopadne se dozvím až z vol. II. Nápovědu ale skýtají předchozí filmové i osobní zkušenosti. Zhruba v polovině Antikrista [což odpovídá konci vol. I v rámci nerozpůlené Nymfomanky] byl mužský hrdina terapeut také veskrze pozitivně naladěn. Modří už vědí, jak to dopadlo... ()

beba789

Trier se nám vrátil a opět u mě boduje na plné čáře. Stacy Martin je nádherná a velice talentovaná herečka a nemohli zvolit lepší na roli mladé Joe. Moc se mi líbí, jak Trier lákal do kina ukázkou, která naznačovala, že půjde především o sex, ale ten, kdo zná Triera, tak mu od začátku bylo jasné, že to tak nebude. Sexu tam je a to dost, ale nehraje tam tu hlavní roli. Moc by mě zajímalo, co na tomhle sestřihávali, když tam stejne jde stále vše vidět. Už aby tu byla nesetřihaná verze. Trier je prostě borec! 100%. ()

dopita

Lars von Trier to asi v hlavě nemá uplně v pořádku, ale to nevadí, nejlepší režiséři jsou vždycky trochu nenormální. Jenže on je pouze průměrnej režisér, kterej ze sebe dělá něco, na co rozhodně nemá. Očividná je snaha bejt za každou cenu kontroverzní, nekonvenční, kromě softu nacpat do filmu i pár sekund hardu a tvrdit, jaký je to všechno strašný umění. Není. Především by to chtělo víc soudnosti, vyházet zbytečný a nudný scény (smrt otce nebo třeba celá scéna s Umou Thurmanovou) a soustředit se na příběh a ne jen na to, jak šokovat. ()

Hanys_

Charlotte o koze a Stellan o voze...Trier se utápí ve své jedinečnosti a natočil film, který naprosto trefně vystihl Verbal. Lovení chlapů ve vlaku za sáček čokolády fain, ale jinak je to fakt kosočtvercovina. ()

Gogo333

O filmu jsem moc nevěděl a tak mě překvapilo zpracování. Původně jsem myslel, že to bude nacpané sexem, když kolem toho byl takový poprask v době, kdy to šlo do kin a ono to přitom je povídání, obohacené vzdělávacími informacemi, hned na začátku se naučíme muškařit, později se dozvíme o hudbě atd. Povídání Joe bylo zajímavé a hodně bavil Seligman, který krásně přirovnával příběh k něčemu ze života. Ty 2,5h utekly docela rychle až mě to překvapilo a hlavně, že mě to bavilo po celou dobu. Za mě spokojenost. PS: Hned ze začátku pustit divákovi na plný kule Rammsteiny je super začátek filmu, který si mě hned získal a potěšil. ()

amna

Kontroverzní reklamní kampaň a mnoho povyku pro pár penisů. Chce to víc povyku pro to, že je ten film fakt dobrý! Kdo očekával porno, byl vedle jak ta jedle. Film je sice explicitní, ale určitě ne tak, jak mnozí doufali - zvlášť když je trailer sestříhaný z obou částí filmu. Je to zkrátka chytrý film, ve kterém se občas souloží. Distributor píše "sonda do ženské sexuality", já bych to za sebe spíš označila za sondu do ženy celkově. Dialogy mezi Skarsgardem a Gainsbourg jsou super, nápadité a člověk v nich může hledat statisíce různý významů a metafor pro zbytek děje (a najít si tak tu svojí pravdu:). Těším se na dvojku - rozdělení filmů mi ale přijde zbytečné...... na blogu dávám 80%. ()

DannyBoy80

Trochu klidnější Treier. Takový retrospektvní snímek s náhledem do duše nymfomanky. Ten film je pobuřující pouze do té míry, po ktereou někoho pobuřuje nymfomanismus jako takový. Motivace, city, pocity, touhy, starosti a slasti takové osoby. Je možné, že to Trier místy zahnal trochu do extrému (Spoiler: vlak), ale je nutno říct, že ví o čem točí. První díl je zatím jasný, uvidíme co bude dál. ()

Marrty3

Zhlédnuto v kině. Slušný oříšek. Ani nevím, co jsem od filmu očekával, nicméně to bylo něco jiného. Občas mě to zaráželo, místy znechucovalo, někdy bavilo a bohužel často mě to nedokázalo dostatečně zaujmout. Některé scény mi přišli naprosto zbytečné a ani se mi do děje nijak nehodili. Přesto se našly i okamžiky kdy jsem se zasekl a jen zíral co to na nás ten Trier připravil. Erotiky je tu tak nějak průměrně, na to, že by to měl být film o nymfomanii, jsem ji očekával častěji. Za to ta hrubost a celkové provedení sexuálních scén je víc než uspokojivé. O skvělých hereckých výkonech snad netřeba mluvit. Rozhodně jsem zvědav na pokračování, které dle ukázek slibovalo pravděpodobně lepší podívanou. 2** jsou dle mého názoru adekvátní. ()

Jespi

Nymfomanka se od Deníku Nymfomanky velmi razatně liší. Zatím co Deník Nymfomanky je v rámci kontroverzního tématu spíše pro širší veřejnost, Nymfomanka od Larse je spíše umělecký film, který nebude pro každého. Bohužel v kině to pro mě byla velká nevýhoda a správný požitek z filmu dostanu až po druhém zhlédnutí v klidu, doma. Většina "pubertálních" dvacátníku se do kina přišla podívat na LaBeoufova ptáka, smála se tam u scén, které vtípné být neměli, naopak u některých vtipních scén mlčeli a čekali až se zase budou moct hihňat u nějakého obrázku penisu. Jenže v Nymfomance nejde o sex, nejde o to, že se do veřejného kina můžete podívat na pohlavní orgány mužů, žen, slavných, neslavných. Filmy od Larse mají prostě co říct i z hlediska uměleckého nebo intelektuálního. Dokonalé scény a záběry, lehce intelektuální dialogy mezi Skarsgardem a Gainsbourg, satirický humor a vlastně i ten sex přispěly k celkem obstojnému požitku z filmu. *SPOILER* - Bohužel budu muset zklamat ty, kteří šli na film jen proto, že internetem kolovaly fámy, že bude mít LaBeouf pravý sex ve filmu. Kdo se díval na titulky až dokonce, určitě si všiml věty, že všichni "slavní" herci byly při penetračních záběrech nahrazeni dubléry. - 90% ()

Piškotka

Po tomto filmu je dobré se vyspat, aby se dokonale rozležel nebo se na něj podívat ještě jednou. Dialogy a myšlenky byly extra výživné, inspirativní, poutavé a nesoucí nějaké ponaučení. Tady mi nymfomanie nepřišla jako v čisté podobě, jelikož holkám šlo o kvantitu, nikoliv o zážitek rozkoše. Čokoladové bonbóny jako výhra jsou přece jenom silným motivem:-) A to pod jednou podmínkou, že s každým chlapem se musí vyspat pouze jednou, jinak že už je v tom něco víc (láska je tajnou přísadou sexu). A přesto hlavní hrdinka při druhé souloži najednou "nic necítí", byť ji onen muž přitahuje. Sexuální záběry byly autentické a plné náboje a vášně - s pornem nelze, díkybohu, srovnávat. Velmi vyvedený byl citový výlev Umy Thurman. ()

dormouse

Hodnotím dílo jako celek. Připomnělo mi to trochu romány Ladislava Klímy, kde se hrdinové potácejí v nereálných kulisách a nereálných situacích a do toho plácají nějaká filosofická moudra. Mně nepřipadal jediný moment uvěřitelný. Lars míchá ženskou sexualitu s mužskou, takže výsledek je zcela nesmyslný blábol postrádající logiku, realitu i přitažlivost. Do toho se mísí jeho obvyklé téma satanisace ženy a navíc vykradl sám sebe ve scéně s chlapečkem. Je jasné, že se snaží (Lars) nějak vypořádat s vlastními erotickými démony, ale myslím, že by mu to šlo mnohem lépe, kdyby film nazíral z mužského úhlu pohledu. Zaplaťpánbu za dva humorné okamžiky, v každém díle jeden. Scéna s Umou Thurman a se dvěma Afričany-každá z nich si zaslouží jeden a půl hvězdy. ()

vander19

Všetky svetlá noci smerovali ku miestu, kde sa skrývajú filmy, ktoré nemusí oceniť každý. Vravíme im rozporuplné, odvážne a škandalózne. Niečo takéto sa snažil vytvoriť von Trier. Už úvod bol dosť čudesný. Myslím úplný úvod, nečakal som taký začiatok. Padájúca voda na skorodované železo. A potom sa to stalo. Film sa rozbehol. Na začiatok mi to prišlo ako taká blbá teenMovie. Však kto videl scénu s mopedom chápe, kto nevidel, keď zbadá pochopí. Skutočný rozbeh nastáva až trošku neskôr. Odhaľuje nám skryté túžby Joe a zobrazuje jej zdravú sexualitu. Všetko sa odohráva v minulosti a chudinka Joe leží u neznámeho muža (Skarsgard) a vypráva mu svoj príbeh. Pri príbehu človek pochopí ako sa na seba podobajú, ba až ponášajú sex a rybolov. Chvíla, kedy sa z koristi stáva lovec a z lovca korisť. Takto akosi preciťuje svoj svet Joe, pre ktorú sa svet sexu stal chtíčom. Určite cirkevne založených ľudí tento film do značnej miery musí odpudzovať. Mužský falus je zobrazený nespočetne krát, orál tiež pekne do detailu, o šukaní ani nemusím hovoriť. Ale podľa názvu filmu by som to čakal trošku korenistejšie. Odvážne to je, ale zase až tak moc ne. Možno pre iných. Nevím, nevidím v kine ľuďom do hláv. Je fajn, že film má v sebe aj dosť prvkov, ktoré Vás nútia sa zasmiať. NIe je to len taká typická spoveď, ktorou si kresťania myslia, že zmizujú svoje hriechy. Je to niečo viac. Emočné aj myšlienkové. Nebyť toho začiatku, pri ktorom som sa nudil bolo by moje hodnotenie oveľa vyššie. Som zvedavý na dvoječku a pak možno zmením svoje rozhodnutie. ()

Schuldiner

Klasický von Trier. Takže o ničem. Respektive...to o čem to je, je podáno tak, jako by to bylo o ničem. Příběh doslova napěchovaný nudou a rádoby hlubokými monology a dialogy na téma ženská sexualita (v jistém smyslu v extrémní formě). Jak řikám, od Larse klasická podívaná... Ten film nepopisuje vůbec nic, nerozkrývá vůbec nic, vůbec nic neznamená a ničím nezaujme. Je to jen příběh o naprosto pošahané osobě bez špetky rozumu a citu. A hlavně - je to v tolika momentech tak stupidní, že od odpadu to pro mou osobu zachránily jen herecké výkony některých jedinců. Na druhý díl se mrknu jen proto, že mě zajímá jestli dotyčná na svou sobeckou a nelogickou ´´zkurvenost´´ nějak doplatí.... V podstatě se totiž jedná o teroristku. ()

Ixbalanke

Yes! Na tenhle film jsem čekala. Musim přiznat, že jsem doufala, ze díky němu trochu víc poznám samu sebe. A možná aji jo:) Zfilmovat děj umí každý. Ale jen pár lidí umí vytvořit film, který ve vás má vzbudit pocity. Vaším úkolem je poddat se filmu a snažit se pochopit osobu a její motivy, emoce. Uznávám, že o něco lehčí to tu mají ženy, zvláště v dnešní emancipované rozvolněné době. Možná že mohou hrdinku lépe pochopit, pokud zažily něco podobného... (soulože bez hlubšího citu či lásky). Oficiální popisek k filmu je opět blbost. Je to film o lásce, emocích a o tom, co se děje (v tomto případě v ženě, ale u chlapů to může fungovat taky), když jejich psychická stránka není dostatečně naplněna či se v duši něco poláme (špatný vztah s matkou, smrt otce...). A podobné téma zpracoval Haneke v Pianistce. ()

Lars von Trier a sériový vrah

Lars von Trier a sériový vrah

27.12.2016

Slavný dánský režisér se po Nymfomance na pár let odmlčel, jeho fanoušky tak určitě potěší, že konečně chystá další projekt. Trierův nový film se jmenuje The House That Jack Built, uvidíme ho v roce… (viac)

PF 2014

29.12.2013

Trierova sága o souložení

Trierova sága o souložení

29.08.2012

Ve Švédsku právě padla první klapka nového ero-eposu Larse von Triera s výmluvným názvem Nymphomaniac. Filmu přinesl mediální pozornost především Shia LaBeouf, který tvrdil, že si před kamerou… (viac)