Príbeh mladej ženy, ktorá v roku 1973 nasadla do nákladného auta a v centre Prahy zabila osem ľudí. Svoj čin považovala za akt pomsty spoločnosti, ktorá jej podľa nej celý život ubližovala, a v roku 1975 ju ako poslednú ženu v Československu popravili. Snímka je existenciálnou drámou Olgy Hepnarovej, príbehom osamelého človeka vymedzujúceho sa voči väčšinovej spoločnosti, príbehom, ktorý vyústi do tragédie a niet v ňom víťaza ani porazeného. Film ponúka pohľad na traumatický život aj čin titulnej hrdinky z určitého odstupu tak, aby sa emotívne neprikláňal na stranu Olgy Hepnarovej. Súčasne je aj drámou ľudí z jej okolia a jeho tvorcovia sa snažia nájsť príčiny jej strašného agresívneho aktu. (ASFK)

anelanela

Během prvních minut filmu na mě padla taková depresivní a úzkostná atmosféra, která na mě naposledy padla při Hanekeho Bílé stuze. V průběhu filmu se úzkost mírně vytrácí, naplno ale potom padne znovu na konci filmu, kdy Olga Hepnarová dokoná svůj záměr a blíží se její konec. Kamera je naprosto vynikající. Děj filmu nehodnotí, nestaví se ani na jednu stranu, nesoudí, nezastává se. Každopádně zcela určitě jeden z nejlepších českých filmů posledních let. ()

Cardas

Film zahnal mne jako diváka do nesmírně intimních záležitostí, a nemám na mysli erotickou rovinu filmu, která byla zvládnutá mimochodem velmi působivě a přitom nepřetáhla pozornost diváka k přehlédnutí hlavní linie příběhu, asi obdoně, jako si sexu nepodařilo odlákat Olgu Hepnarovou od jejího osudového rozhodnutí. Musím překonat ostych a přiznat neochotně a s pcity studu, jak hodně jsem se s Olgou při sledování filmu identifikoval. Trochu závidím lidem, kteří neměli nikdy v životě pocit křivd, které nikomu nestojí za to, aby jim věnoval pozornost, pocit, který se snažila vyjádřit Olga Hepnarová a filozoficky své postoje obhajovat. Samozřejmě za normálních okolností se podaří člověku z tohoto izolovaného filozofického sebebludu vymanit. Ale i tak jsem prožil tím filmem hrozné uvědomění, jak blízko možná člověk bývá od nějakého směru, který vede k tak strašným věcem. Ten film mne fascinuje asi touhle schopností být vkůži někoho jiného, a snad to je morbidní, prožít s ním i tu cestu za odočkou, kam jsem se sám už nevydal, a klást si otázku, do jaké míry měla pravdu, že to mnozí neudělají, protože na to nemají odvahu, a do jaké míry její memento a výzva skutečně rezonuje: nedovolme ponižování otloukánků. A představitelka Olgy byla výborná, tak uvěřitelná, takže to pomohlo být skoro v její hlavě. Já dávám 4 hvězdy. ()

PetMcHegoat

Olga Hepnarová byla chladnokrevný vrah, jejích obětí a pozůstalých je mi nesmírně líto. Tolik k reálné osobě jako takové. Film sám mě nadchnul. Černobílá mu nesmírně sluší, působí umělečtěji, poskytuje autentičnost, stejně jako odlišná kamera a kompozice, která diváka snáz vtahuje do atmosféry počátku sedmdesátých let. Sympatická je taky snaha filmařů nemoralizovat, ale spíš předkládat mozaiku okolností a tím klást otázky. Jaká vlastně byla? Šlo jejímu činu předejít? Osobně docházím k závěru, že šlo. Olga mnohokrát volala o pomoc ne jednoho psychiatra, ale té se jí nedostalo. Zoufalí lidé dělají zoufalé věci, to ji ovšem nikterak neospravedlňuje. Výstižně mrazivé polévkové finále s nástupem titulků do ticha považuju za extra přidanou hodnotu. ()

Mates Hradecky

Konečně kvalitní domácí snímek, který snese srovnání s nejlepší evropskou tvorbou a může oslovit diváky na všech světových festivalech, protože je to především lidský příběh o velké samotě a nepochopení, který vede k velké tragédii. Hlavní zásluhu má na celkovém vyznění polská herečka v titulní roli, kterou kamera prostě miluje. Diváka pamětníka potěší zdařilé retro reálie (např.vozový park Spojů), diváka voyeura explicitní scény milování dvou dívek. Z Olgy, která byla 40 let zapomenuta, se nyní stává ikona současnosti. Třetí rozměr tomuto příběhu dalo zjištění, že Olga byla vzdálená sestřenice mého již zesnulého tchána. ()

TEREZOR

Nejprve plusy, tedy svěží vítr na české filmové scéně. Z traileru jsem se bála kamery a nevyužití potenciálu černobílého filmu, ale opak byl pravdou. Skvělá kamera, scény, ač delší a bez hudby, tak fungovaly skvěle. Rozhodně dobře zvládnuté role (zvlášť role Olgy a její matky). Nekoukla jsem se ani jednou na hodinky, rytmus i gradace filmu mi sedly. Mínusy, čekala jsem, že porozumím Olze a přiblížím se k tomu proč to udělala, avšak bohužel pro mě zůstává hlouběji nepochopená. Myslím si, že se ve scénáři mohlo více využít i scény z mladšího věku (kdybychom viděli její delší životní úsek, možná bych ji pochopila). Dále se mi zdála naprosto nevyužité vrcholné scény, jako byla scéna Olgy v náklaďáku při vraždění davu a dále její poprava. Zvlášť ve scéně vraždy ( i když byl celý film spíše odosobněný) bych čekala, alespoň vzbuzení znechucení diváka, lepší záběr na mrtvoly, nějaká zoufalost přihlížejícího davu, ale babičky okolo mrtvolek chodili, jakoby si na trhu prohlíželi ovoce, jestli to mělo znamenat překvapení místo hrůzy, nepůsobilo to na mě. A poslední mínus bylo přemíra lesbických scén, ne, že by mi lesbické scény vadily a chápu, že v Olze životě zvlášť její první sexuální zážitek a následné odmítnutí bylo důležité, ale už další muchlování v autě mi z psychologie Olgy moc neřeklo, naopak zpomalovalo rytmus filmu. ()

Sashmen13

Problém je, že já nevím, co to bylo. Byl to film? Dokument? Porno? Tento styl stříhání/navazování, mi bohužel těžce nesedl. Poprvé v kině jsem měl pocit, že bych nejraději odešel. Nevědět příběh Olgy už předtím, absolutně bych netušil co se tam děje. A i potom jsem měl problémy. Čekal jsem něco, dostal jsem nic. Cokoliv Olga řekla bylo prázdné, jako asi byla ona sama. A takovej je i film? Prázdnej... Jednu hvězdičku za fakt, že kdyby se většina vystříhala, mohlo by to být ucházející amatérský lesbický porno. ()

leonskennedy

Tak pro mě to bylo zklamání.Celej film se nějak táhne až mě to chvilkama nudilo.Navíc stěžejní prvky filmu přejetí lidí a poprava nebyli téměř vůbec vykresleny.Takže jediné co ve filmu potěšilo za prvé skvělý herecký výkon Michaliny Olszanska a za druhé lesbické scény. ()

De Large

Remeselne výborné zvládnuté, ČB bola samozrejmosť. Michalina bola výborná, ale dabované postsynchróny veľmi umelé... Atmosféra sedemdesiatych rokov super. Najhoršie ale bolo, že práve ten strojený dabing ma nedokázal presvedčiť o bezmocnosti Olgy tak, ako to dokázali informácie na nete, ktoré som čítal pred rokmi... tie mali "štavu"... ale hodnotím ako lepší priemer, pretože to hlavné - prečo - tak to v tom filme bolo povedané dosť presne. ()

Pecos

Velice zdařilé ztvárnění hlavní postavy Olgy Hepnarové v podání Michaliny Olszańské. Myslím si, že tato polská herečka tomuto dramatu dodala tu správnou šťávu. ()

Adelka123

Úplně mě mrazilo v zádech. Super. Občas některé scény zbytečně dlouhý a tichý, ale to k tomu asi ve výsledku patřilo, takový artový film. Doporučuji! ()

Lenny76

Šílené zklamání....nuda, nuda a zase nuda....z filmu mi nezůstalo v duši nic, pouze prázdnota, dávám jednu hvězdičku za excelentní výkon hlavní představitelky. ()

Mark1983

Psychologické drama, od kterého nelze očekávat delší stopáž konkrétní události, i když ta konkrétní frakce se nedá specifikovat za nezajímavou. Jako by došlo k náhlému zkratu či jako by se člověk vzbudil ze své sebelítosti a pak jen hleděl na tu holou a krutou skutečnost, za kterou následně ponese následky, u nichž ten hlavní fakt přehlíží. ()

camomilla

Ja, Olga Hepnarova, ma dobre naslapnuto. Mraziva cernobila atmosfera, prazdne oci a toporna gesta - to vsechno nici mozna az prilis vykalkulovany strih sem-tam, aby to pusobilo strasne nezavisle. Skoda, ze vice nez pulku snimku brouzdam mezi casovymi sledy a v posledni tretine se rychle udeje to nejdulezitejsi. Na jednu stranu chvalim tvurce, ze se nesnazili z Olgy udelat nevinatko, na druhou stranu se tam o nasili na ni vice mluvi nez ukazuje. Cele to vyzniva, jakoby to bylo nakonec vsechno jen z jeji hlavy. Ctyri "Michalinske" hvezdicky jen kvuli hlavni roli. ()

Sydney85

Četla jsem knížku od R. Cílka o Olze Hepnarové a na film jsem se hodně těšila. Bohužel musím říct, že mě zklamal. To, že byl film natočen černobíle s dlouhými hluchými záběry, to by mi nevadilo. Zásadní problém vidím v tom, že kdybych o příběhu Hepnarové již něco nevěděla, vůbec bych z filmu nepochopila, co ji vlastně k činu vedlo a jak ji jednotlivé postavy ovlivnily. Ve filmu chyběly souvislosti, důležité scény byly jen utržkovité. Naopak lesbické scény byly zbytečně dlouhé a nic neříkající. To, že byla Hepnarová zřejmě lesbická, divák pochopil už z počátku filmu, takže třeba minutová milostná scéna v autě byla naprosto nudná. Totéž platí o masturbaci v chatě. Nevím, proč to tam bylo a co na tom mělo být šokujícího či co to mělo divákovi říct o povaze Hepnarové. Sám na chatě by si to dělal každý. Jedno velké zklamání. ()

Broen

Tak v první řadě, hlavní představitelka Hepnarový jako kdyby vypadla z oka Natalii Portman z Leona. Ale to je vedlejší. Skvělej krok bylo černobílý podání, protože to od začátku vtáhne do oněch 70.let. Herečce bych nevytkla vůbec nic, celá psychologie postavy byla bravurně vykreslená, včetně mimiky a všech těch strnulých výrazů. Ale nemůžu se zbavit dojmu, že týhle holce je tak 13let. Nevim, jestli to byl záměr, ale na mě to působilo lehce nevěrohodně. Film je celkově jenom o psychice a myšlenkových pochodech. Ale chybí mi tam, jak třeba reagovala veřejnost, celkově je to jenom o ní. ()

fruitixx

Okecane je to dobře, ale protože je to tak moc knižně zpracováno, některé momenty tam chybí. Z obrazu by se dalo vykouzlit více.. Viz třeba film Pelé. Ale možná ten kontrast pozoruju právě proto, že jsem ty filmy viděl hned po sobě. Jinak je to těžko přesvědčit někoho, že obraz venkovního světa je jen odrazem našeho vnitřního..tzn. né měnit ty okolo, ale jen sebe. Protože jen tak vznikají psychózy a psychopati. Chudák holka, inteligentní byla dost, jen srdce zraněné..a tedy potlačené a nepoužívané. ()

Grid

Zajímavý snímek očima tehdejší československé kinematografie. Michalina Olszańska vypadá jako mladá Natalie Portman a do filmu zapadá. Vadily mně ale některé jiné herecké výkony. Jak tu ale bylo napsáno, chtělo by to více rozvinou první část, kde se odehrávala křivda Hepnarové. Jinak z filmu docela mrazí a má co nabídnout. ()

joemikes

Livingdead by se v kine zabil, no ja se doma u tv nezabil, jen bych zkratil scenu "sex v trabantu" a "nocni jizda v trabantu" trvat to dele tak se zabiju taky. Cesti reziseri umi prodluzovat hluchy sceny docela obstojne. Jinak se mi libila prehlidka zapomenuteho vozoveho parku, kolem te Pragovky jsem jako maly chodil denne a strasne se mi libila. U sceny na konci "napadeni soudruzky u stolu" mi chybela hlaska z Brutalni Nikity "Nejsem devkaaa!!" ()

pesbara odpad!

úplně vidím producenty, jak sedí a přemýšlí, o čem natočit film..najděme něco šokujícího...a co třeba něco z historie, nějakou tragédii...co se v naší historii stalo strašnýho...a tak natočili tuhle sračku, plnou povýšeneckých klišoidních a rádobyuměleckých scén. Je to hnusné, k nekoukání, naprosto nic to nikomu nepřináší, nikam se to nevyvíjí. Hrůza a děs, nuda a nezajímavost...příští blábol bude o čem pane Friči? a přitom je naše historie plná příběhů o které nikdo ani nezavadil... smutné... ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

22.07.2021

24. Český lev - výsledky

24. Český lev - výsledky

04.03.2017

Filmovým králem Českých lvů za rok 2016 se stal film Masaryk, který si odnesl rekordních 12 lvů. Tento film ovládl naprosto dominantně předávání Českých lvů za rok 2016. Ambiciozní film Anthropoid… (viac)

Nominace pro 24. ročník cen Český lev

Nominace pro 24. ročník cen Český lev

18.01.2017

České lvy letos budou velkým česko-britským duelem. Masaryka se 14 nominacemi totiž vyzve na souboj Anthropoid s 12 nominacemi, jimž v hlavní kategorii sekunduje Rodinný film, Hřebejkova Učitelka a… (viac)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz