Príbeh mladej ženy, ktorá v roku 1973 nasadla do nákladného auta a v centre Prahy zabila osem ľudí. Svoj čin považovala za akt pomsty spoločnosti, ktorá jej podľa nej celý život ubližovala, a v roku 1975 ju ako poslednú ženu v Československu popravili. Snímka je existenciálnou drámou Olgy Hepnarovej, príbehom osamelého človeka vymedzujúceho sa voči väčšinovej spoločnosti, príbehom, ktorý vyústi do tragédie a niet v ňom víťaza ani porazeného. Film ponúka pohľad na traumatický život aj čin titulnej hrdinky z určitého odstupu tak, aby sa emotívne neprikláňal na stranu Olgy Hepnarovej. Súčasne je aj drámou ľudí z jej okolia a jeho tvorcovia sa snažia nájsť príčiny jej strašného agresívneho aktu. (ASFK)

Diskomuz

Záběry byly krásné (představoval bych si to spíše jako sérii fotografií než film)...film mě bohužel nudil a jediný pocit, který jsem z filmu měl, byla chuť na cigaretu. ()

MiniMer

5 hvězdiček a škoda, že nejde dát víc. Tenhle film ve mně zanechal hrozně moc pocitů, jsem zvědavá, kdy to všechno dokážu vstřebat. Potenciál tématu byl výborně využit a zpracován, plus konečně nějakým novým, neočekávaným způsobem. Příští Český lev bez velkého rozmýšlení, nejlepší herečka v hlavní roli - Michalina Olszańska, která zvládla svoji těžkou roli naprosto úžasně, nejlepší vedlejší herečka - Klára Melíšková, která je právem jednou z nejlepších současných hereček a svůj poměrně menší prostor a minimum textu zde dokázala zahrát špičkově (viz scéna ve vězení) a samozřejmě nejlepší český film roku. A jeden z nejlepších filmů poslední doby. ()

E-Swift

Viděno v rámci zahájení Febio Festu v úplně plném Děčínském Kinu Sněžník. Po asi půl hod. zahájení a proslovu nastalo psychologické drama, velmi depresivní a syrové, s absolutně perfektní kamerou. To platí samozřejmě i o režiji a scénáří. Ale absolutně nejvíc tomu pomohl výkon Michaliny Olszańske. Filmový koncert hodný Oscara. ()

miqohuoch

Až nečekaně dobrý počin české produkce (za přispění v tomto žánru zběhlejších Poláků). Skvěle zvolena statická černobílá kamera, která jakoby podtrhovala jistou bezmoc a zároveň bezcitnost Hepnarové. Její výkon je kapitola sama pro sebe- výborně zahráno, líbil se mi především klátivý klukovský styl chůze a až uhrančivý pohled očí. Mírně mne zklamal konec, kdy Hepnarová chvíli před popravou tvrdila, že je Sandy Winiferová. Což nevím zda mám přikládat spíš tomu, že už blouznila nebo že se chtěla vyhnout popravě, o kterou přitom žádala hned po spáchání činu. Každopádně mne tento film dost psychicky "vyždímal", ale v dobrém slova smyslu, dá-li se to tak nazvat. ()

papuchalk

Dost těžké tenhle film hodnotit hvězdami, můžu mu dát cokoliv v rozpětí dvě až čtyři. Tak nejprve k tomu, co jsem od něj dostat chtěl/měl, a nedostal. Když jsem se rozhodoval na co jít se ženou v den výročí naší svatby do kina, nadával jsem, že v kině nic nedávají a není tam co vybírat. Jediný na co šlo objektivně jít, byla Hepnarová. Ale opravdu jsem si chtěl výroční večer kazit psychologickou depkárnou??? Takže nakonec jsem vůbec nelitoval, protože se žádná depkárna nekonala. Ovšem to je podle mě chyba, a to velká. Čekal jsem něco ve stylu Larse von Triera (Antikist/Tanec v temnotách) a film je skoro přesný opak. Velmi příjemně se na to kouká, jsou tam strašně krásný ženský, který si velice často užívají v lesbických scénách. Film mě opravdu ladil opačným směrem :D Hlavní hrdinka je často zadumaná, čte si knížky, a když se jí nějakej chlap zeptá co čte, odpoví mu - Zmiz - a zadumaně si čte dál s prstíčkem lolitkovsky strčeným mezi rty. Takhle se chová polovina holek v pubertě. Její rodina, hlavně máma, je trochu divná, ale znám i divnější :DDD Pak najednou sedá do toho náklaďáku, a přísahám že jsem moc nechápal proč. První náznak psycho-postavy byl až v posledním rozhovoru před popravou, kdy je evidentní jistá rozdvojenost postavy. předtím hodinu a půl filmu vpodstatě nic ! A teď k tomu co jsem dostal. Velice netradičně natočený český film, který je absolutně bez hudby. A to je docela zásadní pro komorní a KLIDNOU atmosféru. Takový ticho jsem při závěrečných titulkách nezažil (bez hudby). Velice příjemný, uhlazený černobílý, look kamery se sníženým kontrastem mě přímo UKLIDŇOVAL. Dlouhé artové záběry filmu spíše pomohly, i když najdou se tam i zbytečné záběry tohoto typu, které měly být vystřiženy. Velice dobře zvládnuté retro té doby, od rekvizit, až po lokace, a postavy/povolání, který se ve filmu vyskytnou. No a nakonec jedno veliký plus je samotná velice šukézní Hepnarová, která se dokonce ukáže párkrát nahá. Přemejšlím, že zajdu znova.. Kdo by čekal nějakou analýzu společnosti, jak se chová k podivným lidem, kdo by čekal hluboký náhled do nitra osamělé osoby, nebo dokonce něco o schizofrenii, byl by asi dost zklamaný, protože trajler nám to jakoby slibuje! Přesto dávám 4 hvězdy, je to pro naši kinematografii netradiční film a je dobře, že vzniknul. Ovšem ve srovnání s Babovřeskama vyhraje podobné hdnocení asi cokoliv. Koukám, že to hodnocení je celkem rozpolcené, tak přecijen nějaký dopad na mě Hepnarová měla :D ()

Zerisska

Film není vyloženě špatný, jen jako člověk, který se lidem rád dívá do hlavy, aby pochopil jejich jednání, mě malinko zklamal. Já jsem se opravdu snažila Olgu pochopit (pokud je to u takového člověka alespoň trochu možné), ale nějak mi to nešlo. Celá psychologie postavy tam tak nějak chybí. Na můj vkus se ve filmu objevují zbytečně dlouhé záběry (koukat minutu na prázdnou chodbu je vcelku nuda) a možná i zbytečně dlouhé explicitní sexuální scény (ráda se podívám, ale porno mě nebaví a nešla jsem na něj). Taky mi chyběl jakýkoliv hudební doprovod. Určitě by se tam neztratil. A tak bude asi ticho při titulcích to jediné, co si budu časem pamatovat. ()

deathoccurs

A kto by pri tom všetkom čo sa deje, dialo a diať bude nechcel byť odsúdený na trest smrti? Všetci sme len "Prugelknabe (victim of bullying)" a nie je možné to nikdy zmeniť. Osobne by som skončila film už dávnejšie, presne vtedy keď emócie boli plne napäté a vyhrotené zároveň. Pozor spoiler!!! Bolo to v momente, keby s autom prešla po chodníku a potom bol dlhý záber na jej výraz. Myslím, že viac nebolo potrebné na to, aby film zanechal skvelé dojmy. Herecké výkony na jedničku. Presne to čo som očakávala,. Myslím, že milujem takéto filmy. ()

mnx

Česko-polská depkárna až na kost, snažící se zachytit život jedné mladé české hromadné vraždkyně. Černobílá kamera měla nejspíš ještě více vyniknout atmosféru 70tých let. Já osobně však tento styl neuznávám, ale budiž. Těžko říct, kolik věcí z filmu odpovídá skutečnosti, totiž životu reálné Olgy Hepnarové. Postavy jejího života jsou poněkud pomíchané, alespoň podle toho co se dá o reálné představitelce dočíst. Minimálně bych věřil snobské a necitlivé rodiče, absolutně nechápající a ani nemající chuť pochopit, cože se to vlastně s jejich ratolestí stává. Závěrečnou řeč u soudu bych vůbec nevěřil, těžce asociální dívka takhle mluvit určitě nebude.. Hystericky bránící se před popravou (a dle jiných materiálů i pomočenou a pokálenou) určitě věřit lze, v jejím věku by nikdo dobrovolně nechtěl podobným způsobem skončit vlastní život, i kdyby předtím říkal cokoliv. Dám za 4, hlavně díky herectví nejen hlavní představitelky. Mimochodem škoda že se filmu nechopila Věra Chytilová, mohla by to být pak opravdová bomba.. ()

Meow86

„Kdybych byla Vaší matkou, tak bych Vás oběsila.“ Kdybych měla čistě teoreticky přijít do styku s Olgou Hepnarovou, tou Olgou Hepnarovou, jakou ji vykresluje Kazdo-Weinrebův snímek (protože jestli byla skutečně tak nesnesitelná, se už stejně nedozvíme), můj pohár trpělivosti s její osobou by přetekl v cuku letu. Všechny cigára bych jí spláchla do hajzlu a popelníkem přetáhla po palici dřív, než by na ní její sestra stačila vůbec vztáhnout ruku. Což znamená, že eventuální sympatie a soucit, jakožto s hlavní hrdinkou týranou společností, se naštěstí nedostavili. Chtěla odejít z domova a být jen sama se sebou. Měla odejít z domova, být jen sama se sebou a v klidu beze svědků chcípnout. A ne se doslova „NAVÉZT“ do nic netušících, nevinných lidí. Teprve potom by slova Acta Non Verba dávala ten pravý smysl. Michalina Olszańska ve mně dokázala skrze Olgu Hepnarovou vzbudit neskutečné emoce. Role se zhostila na výbornou. Berenika Kohoutová, jakožto hlas Hepnarové, nebyla vůbec špatná volba. Snad jen při závěrečném soudním procesu se mimika Hepnarové s dynamikou slova Kohoutové ne vždy shodovaly. ()

pafka

Ponure vypraveni o psychicky narusene osobe. Ve filmu se casto pouzivaji dlouhe zabery bez pohybu a zvuku, ktere ale mnohokrat jsou bezucelne a nevyvolavaji nic a ted si divaku neco mysli. Zkratka nefunguji tak, jak by mely. Nekdy se to ale povede. Film nechava spousty neukoncenych temat, necemu ani dostatecne neporozumite, jak to tedy vlastne bylo (herecky nevyrazny a toporny kamarad?-pritel? Martin Pechlat atd.). Herecka hlavni role nebyla spatna, ale nemuzu si pomoct, nevyrovnanost v ruznych scenach ubira na uveritelnosti a nevytvari kompaktni celek. ()

Prubner

No, nevím, mám z toho divný pocit. Vyprávění nedrží moc pohromadě, je to spíš pásmo scén, poslepovaných k sobě a často na sebe ani moc nenavazujících. Pohromadě nedrží ani charakteristika titulní postavy, Hepnarová se chová v každé scéně jinak: jednou je to skoro autistka, pak svůdnice, suverénka, jindy filozofující řečník, pak zase zuřivec...Není to vůbec konzistentní. Film je nudný a má pomalé, uspávací tempo. Z herců zaujme snad Melíšková, Šoposká, Pechlát a Finger. Česká dabérka polské herečky je tragická: vnitřní monology bez zájmu oddrmolí, jako kdyby ji to nebavilo. A proč všichni v každém záběru hulí cigarety ? Sponzorovala ten film firma Marlboro ? P.S. Hrdinka v závěrečné řeči tvrdí, jak jí všichni ubližovali, ale tvůrci v předchozích scénách nic takového neukazují. V podstatě se Olze nic moc nedělo, myslím si já (aspoň ne ve filmu). Což pak oslabuje zdůvodnění jejího činu. ()

srolyma

Osamělá, nepochopená, odstrkovaná, neschopná normálního vztahu, sklony k sebepoškozování – dnes bychom řekli emo, dřív to byla prostě jen divná ženská. A protože neměla tu odvahu si to někde v lese hodit sama, tak zavraždila osm lidí, aby ji pověsil někdo jiný. Z filmu mám takový, pevně věřím že neoprávněný, pocit, jako by se tvůrci snažili to její jednání omlouvat a svalovat vinu na společnost, která ji nepřijala a nechtěla jí pomoct. No to snad ne. To černobílé provedení mi kupodivu nevadilo, hodilo se k tomu, ale ty dlouhé samoúčelné záběry na nikoho a na nic, ty už mi vadily docela dost. Nicméně film výborný, Polka v titulní roli skvělá. ()

Oliwander

Je škoda, že námět s takovým potenciálem dopadne takto. Chyběly mi detailní záběry, které by na emoce hlavní postavy poukázaly mnohem více, které by nám pomohly nahlednout ještě více do její mysli ať už během jejího dospívání, tak před samotným činem, který pak ve finále také nestál za nic. "Bez stylu", tak bych to nejspíš nazval. No a herecké výkony vedlejších postav raději nekomentuji. ()

jfaba

Možná trochu zmatené, nesouvislé, chvilkami nejasné. "Dokumentární časosběrný" děj bez "vysvětlení" je na škodu. Asi nebylo dost materiálu pro více detailů ze života "hrdinky". Moc to se mnou nehnulo, nijak jsem ji nelitoval a nevím jestli to mělo ukázat, jak se tito lidé cítí... jestli ano, tak to neukázalo. Kdyby každý řešil problémy takovýmto způsobem, tatrovka nestačí vyrábět náklaďáky. Bylo to bez hudby! Vidíte, jde to. Ale i tak za ***. Ke čtyřem tomu přeci jen něco chybělo. ()

Vasyl

Plním slib a přestávám kompletně ignorovat nový český filmy. Nicméně na první pokus jsem si nevybral úplně nejlíp - věnováno Františku Vláčilovi. Na to bacha, to není pro každýho. Ani pro mě ne. Ale je to silný a dokázal jsem se postupně vžit. I když je Olga tichá, nahrbená, blbě čumící a veskrze nesympatická hlavní postava. Jednu věc jí závidím. Stehno Šoposké kolem krku, mňam. ()

hwnd

Informační hodnota, bohužel, minimální. Případ jsem znal rámcově, film mě alespoň donutil si přečíst na netu 2 články a dozvědět se mnohonásobně víc, než mi dodalo toto dílko. Zajímavě - tzv. artově, což povětšinou znamená nudně - natočené, hlavní hrdinka super výkon. Ale proč to sakra udělala, jakou vadou trpěla a jak to vlastně bylo, tak to jsem z toho nepobral. Hodnocení zachraňuje výkon hlavní hrdinky a příjemné lesbické scény, které alespoň trochu potěšily, ikdyž jsem je zrovna tady moc nečekal. ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

22.07.2021

24. Český lev - výsledky

24. Český lev - výsledky

04.03.2017

Filmovým králem Českých lvů za rok 2016 se stal film Masaryk, který si odnesl rekordních 12 lvů. Tento film ovládl naprosto dominantně předávání Českých lvů za rok 2016. Ambiciozní film Anthropoid… (viac)

Nominace pro 24. ročník cen Český lev

Nominace pro 24. ročník cen Český lev

18.01.2017

České lvy letos budou velkým česko-britským duelem. Masaryka se 14 nominacemi totiž vyzve na souboj Anthropoid s 12 nominacemi, jimž v hlavní kategorii sekunduje Rodinný film, Hřebejkova Učitelka a… (viac)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz