Jednoduchou, no zároveň poriadne desivou odpoveďou americkej vlády na večne aktuálnu otázku ako vyriešiť alarmujúco stúpajúcu krivku kriminality je už na prvé počutie znepokojivo znejúca legalizácia všetkých zločinov. V praxi to, žiaľ, znamená presne to, čo to sľubuje - na jednu jedinú noc v roku sa Amerika nie príliš vzdialenej budúcnosti zmení na najnebezpečnejšie a najkrvavejšie miesto na Zemi! Pretože, ak sa vás niekto... Hocikto... Rozhodne v túto neslávnu noc zmrzačiť, znásilniť či zabiť, nikto vám nepríde na pomoc. Polícia, záchranka, hasiči – všetci majú počas „Očisty“ štátom nariadený nútený pohov. Znie to šialene, no funguje to. A vďaka tomu je život v tejto už nie tak žiarivej niekdajšej kolíske demokracie vo všetky ostatné dni v roku ako splnený sen. Len sa ho musíte nejakým zázrakom dožiť.... Sandinovci, ktorí zrejme i vďaka tomu, že hlava rodiny James (Ethan Hawke) predáva bezpečnostné systémy, patria k horným desaťtisíc, sa cítia byť tento rok v podstate v bezpečí. No len do chvíle, keď sa pred ich dverami nečakane objaví neznámy votrelec a oni pochopia, že táto noc... Bude pekelne dlhá! (TV Markíza)

ledzepfan

Ten námět-přes svou nesmyslnost-má v mnoha směrech úžasný potenciál a je prostě škoda, že je zde naprosto nevyužitý. Namísto něčeho chytrého a krutě satirického jsem tak dostal klišoidní, stokrát ohranou, sterilní a nenápaditou honěnou v baráku. Sorry ale byla to nuda-Vždyť oni tam snad půlku filmu hledají negra schovaného ve tmě..wut? ()

spaceboyCZ

Namet skvely, zpracovani prumerne, herecke vykony prumerne, na muj vkus prilis rychly konec, z honicky a vyvrazdovacky v baraku se dalo vytriskat mnohem, mnohem vice. ()

schizmo

To vás zase špičkově udělanej trailer naláká, ale realita srovná do latě aneb mix trochu od Funny games, trochu od Last house on left a hodně od The Strangers pod mizerným režisérským dohledem zabíjejí miliónové filmové téma! Na konci si sice říkáte, že zvrat přecejen trochu překvapil, ale od ukrutného nápadu až po finále je to pořád hodinu a půl nudy. Pro mě děsný zklamání... ()

draggo

Budu se opakovat, ale tady se prostě shodnu s většinou ostatních - zajímavej nápad totálně zabitej debilním provedením. Ve filmu postupně začnou celkem tři různý dějový linky, přičemž ani jedna nemá uspokojivý ukončení. POZOR SPOILERY! Pro začátek "slušný otec od rodiny" (mimochodem neskutečně protivnej a nesympatickej) zabije svojí dcerce přítele. To tak nějak vyšumí do ztracena, nikdo to neřeší. Fajn. Pak se rozjede prostřdní část s partou znuděnejch mladejch lidí, který jsou po půlhodině neúspěšný snahy o nějaký "napětí" postřílený sousedama naší rodinky, který se rozhodli, že je radši chcou pozabíjet sami. A pak je v souladu se současnou politkou pozitivní diskriminace zachrání černoch, očista skončí a konec. Výslednej dojem je myšlenka o totálně promrhaným potenciálu, kdy místo pořádně našlapanýho hororu vznikla sluníčková propaganda bez hlavy a paty. Ale za ten nápad pár hvězd prostě dát musím, někdy si říkám, že je škoda, že něco takovýho neexistuje i doopravdy. Věděl bych o pár lidech, u kterejch bych se postaral o to, aby se rána nedožili :) /35% a 2*/ ()

Kryton

Hlavní velká díra v celém filmu a ve scénáři je už samotná myšlenka státu, který je založen na principu „Jeden den je vše povoleno“. Neumím si představit situaci, kdy se v jeden den zabíjejí navzájem, aby hned druhý den bylo vše OK. Těch otázek kolem tohoto konceptu je více a nehodlám ho označit za „dobrý nápad/myšlenku“, tak jak tu píšou ostatní. Je to prostě jen další devíza všech těch novodobých blízkých budoucností a utopií. Snad jen, že tu není žádná osamělá rebelka, která se chce postavit vládnoucímu systému. Natolik pitomý koncept BRAVO GIRL to není. Samotný film má dvě tváře, které se od sebe liší natolik, že je to jako sledovat dva jiné filmy. Ethan Hawke a jeho rodina si žije v luxusu a na ten den si spokojeně uzavřou barák dokud…jejich syn neprovede totální stupiditu. Celkově jsou potomci této rodiny zralí na každodenní výprask. Do baráku si pustí houmlesáka a pak se opět jen kecá a kecá. Neuvěřitelně ukecaný film, když se to tak vezme. Horší na tom všem je, že ty kecy stojí za pendrek. Postavy pak mění postoje každou vteřinu, až to začne připomínat mexickou telenovelu. Ten druhý film s názvem „Očista:Přepadení domu“ ničí tolik budovanou atmosféru, ale má plus v celkem sympatickém padouchovi (připomínal mi mladého Heatha Ledgera). Ve výsledku je to film velmi nevyrovnaný, který na samém konci vrší chyby a klišé jako mrtvoly na sebe. Je to celkem škoda, protože jinak se atmosféra podaří nabudit a po stránce technické (kamera, zvuk, střih) se odvede solidná práce. Jsem zvědavý na druhý díl, který doufám nebude oživovat stejné chyby. Hodnocení OST: Hudba solidně drží v napětí a také dobře tepe v akčních scénách. 7/10 ()

hous.enka

Funny Games se mi líbily. Jenže důvod, proč to ti kluci dělali, byl mnohem děsivější, než tomu bylo v Očistě. Navíc výsledný zvrat mě nepřekvapil, čekala jsem ho vlastně už mnohem dřív. Co ale zcela mluví v prospěch Očisty je Ethan Hawke (já ho v hororech zkrátka miluju) a hlavně ten zpropadanej malej kluk, kterýmu měl někdo domluvit hnedka zkraje. Ano, kouknu se na další díly série, ale rozhodně nejsem šokovaná, konsternovaná a neplesám nad novým hororovým žánrem. ()

maddy

Ethan Hawke po Sinister v ďalšom horore (resp. tento krát sa jedná skôr o thriller) a ďalší slušný úspech „eRkového“ filmu v US kinách (aj keď tento krát zjavne hlavne kvôli účinnej marketingovej kampani). Nápad s „očistou“, kde v roku 2022 je na 12 hodín povolený akýkoľvek zločin, polícia/nemocnice nefungujú, je skutočne originálny. To, že bude slúžiť len ako zásterka na to, aby uväznil jednu rodinu v dome bolo zrejmé už z traileru. Otázne bolo, nakoľko sa The Purge podarí subžáner „home invasion“ niečím ozvláštniť ...a nepodarilo. Je to obyčajná stokrát videná rutina, ale napodiv obstojne zábavná a minimálne do polovice aj so slušne budovaným napätím, gradáciou a v závere aj s jedným nie až tak očakávaným zvratom. Čaká tu teda tradičné sto krát videné klišé nad klišé s typickými postavami, ktorých správanie začne časom liezť na nervy a aj zo samotného záveru sa dalo vyťažiť omnoho viac, prípadne pritvrdiť na brutalite, ale vďaka (na tento subžáner) primeranej 85 minútovej dĺžke utečie ako voda. Mať to o 10 minút navyše už sa začínam poriadne nudiť a asi aj hodnotenie znížim o jednu hviezdičku, ale takto sa vo výsledku jedná o neškodnú v určitých momentoch skutočne napätú jednohubku pripomínajúcu The Strangers z 2008. Na druhý film režiséra James DeMonaco slušné, verím, že s vyšším rozpočtom by mu to išlo ešte lepšie. Som zvedavý, či z námetu dokáže viac vyťažiť pokračovanie. CELKOVO: 2,5* (5/10) ()

agentmiky

Nevěděl jsem,jestli film bude dobrý,protože hodnocení bylo velmi krkolomné.Jeden dá čtyři hvězdy,druhý dvě.Ale nakonec jsem se na něj podíval.Nevím,proč píšete,že to je horor,protože mi to tak nepřišlo.Ale thriller to byl slušný s hodně zvraty.Hodně mě štval ten kluk.Ten na co sáhnul,to zkazil.Tvůrci překvapili s nápadem.Líbil se mi.Překvapuje mě,že tvůrci hororů pořád vymýšlejí nové nápady,které mají ale úspěch.Hodnocení:65% ()

baribal

A cenu podnikatele roku získává "etanový jestřáb"! Nejenže svůj šmejd, který funguje na 99%!!! cpe všem lidem okolo, ale neváhá si ho namontovat i do vlastního domu. To jedno procento ve kterém jeho teleshoppingový produkt nefunguje je, když se někdo pokusí jeho bezpečnostní pancéřové dveře vytrhnout "roztřesenou stodvácou". Jak těžké může být zpacifikování party studentíků z Nebelvíru? Pro rodinu, tvořenou z mentálních idiotů neřešitelný úkol. Doufám, že ten parchant dostal od lanisterovic mamá pořádně nabacáno a půl ročního zaracha! ()

LV.Helter

Je ľahke sa vysmievať Očiste, že svoju potenciálnu myšlienku znásilnil scenárista pre potrebu s toho zrobiť další tuctový home invasion. Musím uznať, že trailery navnadili na tvrdý psycho thriller, ale zostalo to iba v rovine variácii na "Funny Games", čo by mi ani nevadilo nebýť neodpustiteľných chýb. Ovšem prvá polovica je skvelo gradovaný atmosferický horor, ale režiser a scenárista (v jednom) si musel dáť varku zlého heráku a v druhej polovici to celé sekne a rozohraje úplne niečo iné, čo celý film zabije. Pomyselne by sa to mohlo aj jednať o guilty pleasure, ale násilie je ratingovo obmedzene a krv je blbo digitálna a neospravedlním ani slabý koniec. Tak toto proste neide, snáď hlavy s Hollywoodu nabuduce venujú také nápady áčkovým alebo aspoň talentovaným tvorcom. ()

SaNcHeZ_cz

A já se ptám proč. Tak výborný nápad a tak skvěle rozehraná hra, kterou bohužel podkopávají neskutečně debilní zákruty ve scénáři, hloupé postavy a neskutečně promarněný potenciál. The Purge mělo možnost stát se naprosto legendární podívanou, která mohla pocitvě zúročit stav současné společnosti. Vážně jsem tomu chtěl fandit a těch pár momentů, mě udržovalo v naději, že tohle prostě bude pecka. Bohužel pár slibných momentů, parádní koncept a příslib něčeho víc nestačí na to, aby ta hodina a půl neskončila jako docela hloupé zklamání. ()

cielnyl

Námět se mi líbil. Jeho zpracování v něm ten potenciál ale moc neobjevilo. Hlavně nesympatizuji s některými zásadními rozhodnutími hlavních hrdinů, takže jsem s nima nemohl až zas tak soucítit. Ale ne že by to bylo až tak špatný, mohlo to bejt ale o dost lepší ()

Praxis

Má to docela koule. Aneb tak trošku jiná dystopická verze USA. Ethan Hawke sympaťák. Děti mě strašně sraly, stejně jako uřvaná manželka. Krvavé je to moc příjemně. Předvídatelné taky moc příjemně... Jojo 70% ()

kobejn

Na co ti Američané všechno nepřijdou? Vskutku Geniální (poverbalovsku Genitální) nápad, i když, ta jakási snaha o něco hlubšího tu vyzněla hodně křečovitě a směšně, ale v docela béčkovém provedení, které si může podat ruku s těmi nejtuctovějšími slešery. Ti Američani už vážně neví, s jakou zhovadilostí by už přišli! Jistě - násilí je byl a bude problém, ale řešit ho takto?! A pokud to měl být jen žert, pak tedy hodně nejapný! No nic, nebudu se vzrušovat a schválně zkusím i druhý díl, když se na něj nemusí roky čekat a je už pohotově na světě. No, jen ze zvědavosti, zda to bude ještě pitomější než originál! Nejpitomější byl ten blond teenager, který ze sebe dělal hrozného filozofa - příšerná postava a příšerně zahraná. Naopak, jediným světlým okamžikem celého filmu, bylo rozhodnutí rodiny postavit se za černocha a následné rozhodnutí - či spíše čin černochův, který se postavil a zachránil rodinu. Přeci jen i v této na hlavu postavené fantasmagorii se našla špetka normálnosti - jinak by to byl fakt odpad. Trochu mi to připomnělo staré dobré Kukuřičné děti, které mě ale bavily i děsily daleko více... ()

golfoxovox1

Zajímavý pohled na zlo v lidech... Pevně věřím, že dost přehnaný, i když bych podobnou noc raději v realitě nikdy nezaváděl... Docela zajímavé by mě přišlo, jak by se k sobě asi chovali stejní lidé den po Očistě. Těžko by se na sebe pak vydrželi další rok usmívat, proto je celý koncept nedotažený, a tomu "Ráji" co přináší Očista nelze uvěřit... Jinak chválím výběr herců pro jednotlivé role. Uvidíme, s čím přijde druhý díl :-) ()

Womanizer

Velmi zajímavý nápad s Očistou. Rhys Wakefield mě vyloženě bavil když se usmíval na rodinu. Myslím, že to bylo i dobře zpracovaný a závistivý sousedi se najdou všude ****! 80% ()

erased

Nesmyslný, ale lákavý a originální námět je naproti očekáváním využitý naplno. Vlastně ho film ždíme až do poslední kapky, a to nemusí být úplně dobře. Výborné pasáže, jako je sledování rozverných čističů na bezpečnostních kamerách, tak střídá nudná představovačka a povinné pobíhání po tmavém domě, to vše plné těch nejtupějších klišé. Jenže mimo tyto momenty dokáže to, co se tváří jako tuctový horor střídavě vypadat skoro jako zábavná kombinace White House Down a Funny Games. Proto se mi zdá, že si takový námět zasloužil spíš půlhodinový kraťas, než téměř áčkově obsazený celovečerák. Naštěstí aspoň s neobvykle krátkou stopáží snad ani nemůže stihnout nudit. Snad jen ten idealistický konec bych oželel. "It is time for you to quiet down, Mary, and let us do our duty as Americans." ()

Spawn míří na velké plátno

Spawn míří na velké plátno

22.07.2017

Comicsový tvůrce Todd McFarlane konečně oznámil nový celovečerák se Spawnem. Kultovní démonický antihrdina byl v kinech už v roce 1997, drsný eRkový reboot se tedy rozjíždí přesně 20 let po prvním… (viac)

Očista míří do televize

Očista míří do televize

04.10.2016

Kolik znáte hororových sérií, které jsou čím dál tím lepší a výdělečnější? Ano, Očista je spíš thriller než horor, rozhodně ale vydělává „hororové" peníze. Není tedy divu, že mají její tvůrci velké… (viac)