Jednoduchou, no zároveň poriadne desivou odpoveďou americkej vlády na večne aktuálnu otázku ako vyriešiť alarmujúco stúpajúcu krivku kriminality je už na prvé počutie znepokojivo znejúca legalizácia všetkých zločinov. V praxi to, žiaľ, znamená presne to, čo to sľubuje - na jednu jedinú noc v roku sa Amerika nie príliš vzdialenej budúcnosti zmení na najnebezpečnejšie a najkrvavejšie miesto na Zemi! Pretože, ak sa vás niekto... Hocikto... Rozhodne v túto neslávnu noc zmrzačiť, znásilniť či zabiť, nikto vám nepríde na pomoc. Polícia, záchranka, hasiči – všetci majú počas „Očisty“ štátom nariadený nútený pohov. Znie to šialene, no funguje to. A vďaka tomu je život v tejto už nie tak žiarivej niekdajšej kolíske demokracie vo všetky ostatné dni v roku ako splnený sen. Len sa ho musíte nejakým zázrakom dožiť.... Sandinovci, ktorí zrejme i vďaka tomu, že hlava rodiny James (Ethan Hawke) predáva bezpečnostné systémy, patria k horným desaťtisíc, sa cítia byť tento rok v podstate v bezpečí. No len do chvíle, keď sa pred ich dverami nečakane objaví neznámy votrelec a oni pochopia, že táto noc... Bude pekelne dlhá! (TV Markíza)

Janega

Ten film je tak neskutočne predvídateľný a klišoidný, že ho nemusím hodnotiť nízko iba kvôli tej hlúpej myšlienke "očisty", ktorej zmysel ani trochu neobstojí v jej vysvetlení potreby pre spoločnosť. ()

HonzysKISS

The Purge má úžasně výborný nápad, ale je extrémně nevyužitý. Chvílemi je to i fakt pěkně napínavý horor. Jenomže všechny postavy jsou strašně nesympatické. A ten samotný závěr je taky odpad. 40/100 ()

iampatrik

70% Jednoduché a přímočaré (určitá podobnost s The Strangers?) , ale mě (bohužel/bohudík?) uchvátila ta šílená představa "dne očisty". Přestože je to jen věc, která vysvětluje samotný film a neovlivňuje děj, zaujalo mě to právě díky tomu. Zdaleka to není čtyřhvězdičkový film, napětí a průběh běsnění v domě mohl být daleko DALEKO propracovanější a zábavnější, ale v rámci žánru hororu, tomu čtyři hvězdy dám. Také proto, že měl děj měl spád a film tak rychle utekl. Také hlavní "záporák" byl sympatický (i když zde nehrál žádnou větší roli), i další krátká zápletka v závěru potěšila. Nenáročná jednohubka i pro nehororové diváky, která bavila. A popravdě, kdo z vás neměl po filmu brouka v hlavě a nepřemýšlel nad tímto "nápadem"? :) ()

Trash

Teda aby mi pointa filmu naskočila už v prvních třech minutách filmu...to už se mi dlouho nestalo. O co hůř, že to evidentně neměl být režisérský záměr. Takže děkuji za SPOILER, paní sousedko s koláčkama. Námět a téma tíživé a relativně originální, pojetí akce bez nějaké gradace, přiblblé, hloupé, k pláči. Parta zlounů chtějících vyvraždit rodinu, kteří ale (asi z iostychu) do domečku průběžně vstupují či vskakují po jednom či po dvou, asi aby je obyvatelé stíhali včas likvidovat. Ti to ovšem nezvládají ani tak, jelikož mají nejspíš dům velikosti zámku ve Versailles a neustále se schovávají a zase hledají... No prostě bizarní podívaná ano, ale ne tím příjemným způsobem. ()

Disease

Hmm, takže prý nevyužitý nápad. Naštěstí pro mě nebyl "využitý" k agitačnímu finále ve formě všelidové antisystémové veselice, takže se mi dostalo relativně napínavého thrilleru, kde mi ani nevadila zjevná inspirace Funny Games a Straw Dogs. Kromě Sinister v poslední době druhý film, kde mi nevadil Ethan Hawke. ()

Teabag

Koncept je vcelku zajímavý, ale na The Purge mi nejvíc vadí mělkost všech postav a především naprosto nevyužitý potenciál hlavního padoucha s ďábelským úsměvem. Chválím obsazení Headey a Hawka, ale ačkoli je atmosféra filmu poměrně hutná, přehršel WTF momentů v podobě záchrany na poslední chvíli ji trochu rozbíjí... Škoda. ()

Sufferer

Len sporadicky sa prihlásia o slovo tvorcovia, ktorí pomocou poctivej remeselnej kamufláže dokážu predať aj tú najotrepanejšiu zápletku. Občas sa ale nájdu aj takí, ktorým sa z vyprahnutej studničky nápadov pošťastí vyloviť zostávajúce kvapky. Áno, reč je DeMonacovi, na ktorého sa usmiala šťastena, popritom je však ešte pekné motovidlo, ktorému sa podarilo svoj krčah rozbiť. Ako režisér si nevedie vôbec zle, avšak aj menej pozorný divák dokáže zhruba po úvodnej dvadsaťminútovke spozorovať, že je dva kroky pred scenárom a postupne si začne v duchu odškrtávať omrzené zvraty. Škoda. ()

Abiosis

*LEGÁLNE VRAŽDENIE* Vždy a znova ma dokáže prekvapiť, ako filmoví hrdinovia nedokážu jeden druhého nájsť v jasne vymedzených priestoroch, a to najmä v domoch. Výnimkou nie je ani táto americká rodina, ktorá má tu najmodernejšiu techniku v dome, a preto možno už aj pozabudla, že stačí použiť svoj hlas a zakričať niečo ako "Hej, poďte všetci do obývačky!". Podobných, pre horory typických, nezmyslov je tu naozaj veľa a prídavkom je scestné a nelogické správanie postáv (ak niekto so zbraňou unáša člena mojej rodiny, nebežím azda reflexne za nimi, snažiac sa ho zachrániť či aspoň ubezpečiť, že je v poriadku?). Existencia Dňa očisty nie je reálna, vždy budú existovať morálne dilemy (tak ako to je vo filme načrtnuté), ale námet je to naozaj originálny. Prvá polovica filmu celkom nadchne - príprava na "sviatok" a jeho absolútna akceptácia ako bežnej súčasti života, vpustenie cudzinca do domu, obliehanie domu - no tá druhá už je len ďalšou, nenápaditou variáciou naháňačky vraha a jeho obete. Verdikt v 1 vete: Nerutinná oslava štátneho sviatku. 20.10.13 ()

lucijelucije

Tak nápad to byl rozhodně dobrý, takže už jenom z tohoto důvodů bych nerada tento film zhatila. Začátek mě dokonce příjemně překvapil, a byla jsem zvědavá, co z takového snímku vzejde. No pravda je, že se to celé ani ne v polovině pokazilo. A opravdu jsem se párkrát musela držet za hlavu a říkat si, to snad nemůžou myslet vážně. S milujícího otce, který se živí zabezpečením domů při čemž jsou jeho prostředky považovány za nejkvalitnější vůbec, najednou své rodině oznámí, že vlastně zabezpečení domu není zase tak kvalitní, a není problém se do něho dostat..Tak se rozhodne bojovat..Utažené za vlasy..od poloviny pořád víc a víc..Ale..i když pendluju mezi 2, nebo 3 hvězdama, pořád mě tam cosi přesvědčuje, že dvě jsou málo.. ()

Schuldiner

Ač to může vypadat srandovně a pseudo-intelektuálně, tenhle film si budu muset ještě promyslet, protože to z mého pohledu zaslouží hlubší analýzu... Zatím za 3*. Nenudil jsem se, ale mnoho bych toho tam vylepšil. --- Tak po několika dnech a sveřepém přemýšlení :-) jsem došel k závěru, že je to dobrý nápad na scénář, ale jak píšu výše, chtělo by to domyslet trochu detailněji...protože v reálu by toto znamenalo úplné převrácení morálních hodnot a zákonů, a když nad tím budete přemýšlet opravdu do detailu, tak fakt, že vražda je legální přesně na několik hodin, je vlastně dosti velký prostor na mraky nelegálních činností, které se dají vraždou zakrýt, a navíc nikdo nemůže s naprostou přesností určit jestli jsem vraždil v 6:59 nebo 7:03. Kdo by to posuzoval a jak? Krom toho by to znamenalo totální společenský rozpad všech vztahů na úrovni pracovní, na úrovni škol, v podstatě na úrovni jakékoliv... Ale pokud to tvůrci mysleli jako morální kritiku společnosti, tak dejme tomu... Ale chtěl bych mít na starosti re-make.. ()

IvoB

Pro začátek zkusím hodit za hlavu, že námět samotný nedává příliš smysl a slouží tak pouze jako důvod pro postavy aby se vzájemně vyvražďovali. OK. Horší už je, že je i tento námět nevyužit. Postavy jsou zavřeny v jednom domě a k akci se film dostane až ve své druhé půlce. To by vůbec nevadilo, pokud by film poskytoval alespoň nějaké napětí, atmosféru, smysluplné (rozvinuté) charaktery... cokoliv. Ale bohužel... V druhé polovině se nám dostává alespoň trochu té "akce", ale nejedná se o nic závratného - naopak jsou akční scény bez nápadu, a skončí poměrně brzo. Po celou dobu přitom sledujeme pár charakterově naprosto plochých postav, jejichž jednání je (bez jakékoli špetky logiky či motivace) podřízeno pouze jako funkce "příběhu", tj. jsou potřeba třeba jen pro jeden či dva úkony, a pak jsou po zbytek filmu naprosto zbytečné. "Kladné" postavy si bezduše chodí domem plný ozbrojenců, pěkně samostatně aby je šlo lépe oddělat... Záporné postavy si také beze smyslu chodí okolo a vraždí bez sebemenší motivace... Ano, rozumím, že se jedná o prosté béčko, ale nemůžu pochválit film kde je půlka postav "prostě vyšinutá". Navíc je závěrečný "zvrat" od začátku poměrně jasný a překvapen tedy bude jen málokdo. Očista je tedy nakonec jen obyčejné béčko s ujetým (a nevyužitým) námětem. Pokud vám to stačí, tak prosím - ale mozek povinně vypnout! - 4/10 ()

J*A*M*A*L

Fakt hodně ulítlej, ale zato originální příběh. DeMonaco je buď génius a nebo zoufalec, že nemohl vymyslet něco smysluplnějšího. Ale tak dobrý přeci jen mě na to okamžitě nalákal a já to musel hnedka vidět a líbilo se. Kromě příběhu to vlastně nebyl nijak rozdílnej horor banda úchylnejch úchyláků jdou zabít bezďáka a k tomu s sebou vezmou i zcela nevinnou rodinku. Fakt se těším na dvojku. ()

vander19

Jediným plusom tohto filmu vidím len jeho dĺžku. Nenúti Vás dlho to sledovať a tým si kaziť deň. Inak je to príšerne stupídny príbeh. Otcovia vlasti vymysleli totálne krásnu vec, že sa vlastne raz do roka môžeme legálne zabíjať. Nehovorím, že ten nápad je zlý. Vedel by som si presne toto predstaviť aj u nás na istú skupinu spoluobyvateľov. Ani Hawke tomuto filmu nepomohol a zrejme ani svojej kariére. ()

Mitin

Originální námět je asi tak to jediný, čim film zaujme. Stačí mi vidět jak dementně se všechny postavy ve filmu chovají a dávam jeden facepalm za druhým.. Vážně, nic víc dementního jsem dlouho neviděl. A s Funny games bych to nesrovnával ani zdaleka! ()

Harapes

Zajímavý nápad,ale na druhou strašné klišé.Představte si to:Výborně zabezpečený dům,ale synáček chce někomu pomoct.Do toho parta ,která se očistou baví a nakonec poznáme "dobré"sousedské vztahy.No,nápad jako celek dobrý,ale ke konci jsem si už říkal,ať je konec. ()

TERRORDROME

Ako prvé je treba akceptovať ústrednú myšlienku že ak jeden deň v roku necháme ľudí beztrestne vyčíňať a vraždiť, tak kriminalita v ostatných dňoch klesne na nulu a ekonomika porastie ako Černobyľský vinič. Horšie je že keď to teda prijmeme ako hypotetický základ béčkovej story nebude nám to moc platné. O politiku bizarnej kváziutópie tu totiž nejde, celé je to len o "klasickom" komornom súboji nevinnej rodinky s bandou psychopatov čo sa dobýja do ich domu. Väčšinu deja teda zaberá blúmanie tmavými izbami s vytreštenými očami, ale nuda to našťastie nebola. Samotná konfrontácia bola potom zvládnutá fajn krvavo a s extra dávkou adrenalínu, akurát tvorcovia nedokázali žiadnu nahnutú situáciu riešiť inak než neustálym zachraňovaním odzadu, ktoré sa stávalo až komickým a nakoniec som len počítal že kto ešte ostal v zálohe aby sa zrazu zázračne objavil a skolil špatoša odzadu. Groteskne pôsobili aj susedia terminátori čo s plechovými ksichtami kosili dobyvateľskú čvargu že by Schwarzeneggerovi vypadli oči. Záver bol ale uhraný dosť dobre, zvlášť ako to tá mrcha dostala stolom do rypáka. Hlavný záporák bol uhladený kretén fakt na zabitie, ale zgegol dosť sucho. Nuž dalo sa, nie že nie. ()

Patrik256

Rozpočet_ 3 miliony dolarov // Tržby_ 89.3 miliona dolarov // Tržby v ČR*_ 2 154 015 Kč // Diváci v ČR_ 16 389 // Tržby v USA*_ 64.4 miliona dolarov ()

Prochy38

Něco nového, po americku a hodně dobře. Plus luxus obsazení. Tento film nastartoval sérii, která už jeho kvalit nedosáhla, ale očista už je od té doby prostě Očista. Skvělý Ethan i Lena. Atmosféra brutal, nápad skvělý s tím, že zpracování přesáhlo.... ()

Spawn míří na velké plátno

Spawn míří na velké plátno

22.07.2017

Comicsový tvůrce Todd McFarlane konečně oznámil nový celovečerák se Spawnem. Kultovní démonický antihrdina byl v kinech už v roce 1997, drsný eRkový reboot se tedy rozjíždí přesně 20 let po prvním… (viac)

Očista míří do televize

Očista míří do televize

04.10.2016

Kolik znáte hororových sérií, které jsou čím dál tím lepší a výdělečnější? Ano, Očista je spíš thriller než horor, rozhodně ale vydělává „hororové" peníze. Není tedy divu, že mají její tvůrci velké… (viac)