Dokumentární cyklus o památkách na českém území, které jsou zařazeny do seznamu kulturního dědictví UNESCO. Divákům se tak nabízí možnost seznámení nejen s jedinečnými památkami, ale i historií jejich vzniku a přesahem do míst a krajů, kde se nacházejí. Všechny tyto památky se vyznačují výjimečně cennou architektonickou, uměleckou i urbanistickou hodnotou. (Česká televize)

Recenzie používateľa Frajer42 k tomuto seriálu (29)

Český Krumlov - od řeky k nebesům (2012) (S01E01)

Přestože z úvodního dílu zažívám samovolný únik potenciálních bílých géniů z mé nejoblíbenější oblasti mého těla, tak mě napadlo během sledování několik věcí, které by vystřelily divácký zážitek ještě výš. Zejména by stálo za to v úvodu ukázat na mapě, o jakém městě je řeč. Zatím se chytám, ale letmo jsem zahlédl Prahu, takže se trošku bojím, o jakých osadách budou pojednávat další díly. Úplně boží by poté bylo, kdyby tvůrci v momentech, kdy hovoří o odhadované historické podobě příslušné stavby, tuto stavbu ukázat, jak vypadala. Předpokládám, že na toto už nezbyl z kapes daňových poplatníků rozpočet. Jinak jsem chrochtal blahem. Český Krumlov je úplně přenádherné město se zajímavou historií (jak jsem se přiučil). Tam se zřejmě v budoucnu vydám podívat na vlastní oči. Za 25 minut mě tvůrci nalákali více než dostatečně. Chválím i velmi příjemné kompletní zpracování. Moc se mi líbí záběry, hudba i skvěle padnoucí Mirek Táborský. Pořádná slast, je tahle naše vlast. [83 %] ()

Telč - jezerní růže (2012) (S01E02)

Náměstí tam mají vskutku libové a výzdobu svých nejhonosnějších staveb jakbysmet, ale jinak nemohu říct, že by mě 26 minut navnadilo na výlet. Každopádně, znovu nádherné záběry, působivá hudba a dokonale padnoucí průvodce Miroslav Táborský, kterému to nadšení pro věc prostě věříte. [80 %] ()

Holašovice - odkaz středověku (2012) (S01E03)

A jsme přesně u toho, na co jsem si stěžoval v prvním dílu. Schází nahlédnutí do mapy. S tím, že se jedná o jihočeskou osadu se nespokojím. Jinak nemám výhrady. Při pohledu na nádherné město středověkého charakteru, se mi neustále vracely vzpomínky na 120 hodin strávených putováním v rámci vynikající české hry Kingdom Come Deliverence a zpětně žasl nad tím, jak důkladně to tam měli kluci vývojářští vymazlené. Holašovice jsou kouzelné místo a fascinuje mě, v jakém stavu se udržují dodnes. Za výlet by to určitě stálo. [85 %] ()

Kroměříž - plynutí času (2012) (S01E04)

Další nádherné místo z naší překrásné vlasti. Je jasné, jaká bohatství skrývají zámecké komnaty, ale více by mě zajímalo, jaká tajemství skrývají. Vzhledem k tomu, že se bavíme o obrovském biskupském sídle, tak se bojím domyslet, kolik dětí zde prožívalo nelichotivé chvilky svého života. Zahrady byly opravdu nádherné a fascinovalo mě, kolik různých kultur a stylů se zde prolínalo. Mirka Táborského zde úplně žeru. Zřejmě nemohl být vybrán nikdo vhodnější - totálně sem sedí. [80 %] ()

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci - v plnosti víry (2012) (S01E05)

Sloup pěkný a Olomouc vykreslena jako silně pánbíčkářské městečko. Ve srovnání s památkami předchozích dílů si ovšem nemohu pomoci a nespatřuji v Olomouci nic tak závratně úchvatného, nebo se to minimálně do stápže nevešlo. Každopádně, sloup by mohl být zajímavou lezeckou atrakcí během nočních alkoholových toulek městem. Určitě vyzkouším zda zvládnu alespoň 15 metrů bez újmy na zdraví některého ze světců. [78 %] ()

Lednicko-valtický areál - zářící drahokam (2012) (S01E06)

Areál všemožných parků a rozličných menších staveb zasvěcených netypicky převážně obdivu k přírodě - to nebyl vůbec marný pohled. Konečně také nějaká lokalita, kterou jsem již měl to štěstí kdysi dávno navštívit. Od věci by nebylo navštívit ji znovu nyní, kdy už člověk umí naservírovanou krásu přeci jen o něco více docenit. [85 %] ()

Kutná Hora - Monte Carlo středověku (2012) (S01E07)

Nezmám snad jiné místo, kde by byly dva významné svatostánky tak blízko u sebe. Nádherné stavby a zajímavá historie spojená se stříbrem. Technické stránky dokumentu nemá smysl více rozepisovat. Všechno skvěle funguje a člověk má z té krásy až husí kůži. [90 %] ()

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře - tajemství jazyka (2012) (S01E08)

Tentokrát byla epizoda více zaměřena na příběh kolem Jana Nepomuckého než stavbu samotnou, ale absolutně mi to nevadilo, neboť se k postavě Jana Nepomuckého váže opravdu zajímavý a mystický příběh plný záhad, které se částečně odrážejí v stavbě samotné. Každopádně velmi zajímavý a krásný kostel postavený na nezvyklém místě. Zatím asi nejslabší díl, ale i v tomto případě bylo na co koukat. [80 %] ()

Litomyšl - krvavý román (2012) (S01E09)

To jsem netušil, jaké krásy a poklady skrývá i taková Litomyšl, která by rovněž za výlet stála. Už jen pro ten pocit chodit stejnými ulicemi, které tvořily dětství a zformovaly osobnost nejlepšímu českému hudebnímu skladateli všech dob, z jehož hudby mi stojí....všechny chlupy na těle. Zjistil jsem, že Mirek Táborský je občas pěkná kecka. Místní rodačka mi potvrdila, že "hoří jako Litomyšl", což jsem nikdy neslyšel, se neříká ani tam. Nádherné zámecké divadlo tam sice mají, jako jedni z mála, ale nic se tam nehraje. A vůbec celkově je Mireček takový pohádkář, ale vadí to vůbec někomu? Použitý hudební podkres mám stále více rád. [84 %] ()

Třebíč - jedinečnost mnohosti (2012) (S01E10)

Zajímavé město, které nabídne zejména bohatou přehlídku židovské historie. Je zde patrný vliv židovské povahy, kteří šetří, kde se dá a výzdoba synagogy je ve srovnání s tradičními kostely skoro až směšná. Každopádně, má to své kouzlo. Stejně tak židovské domy pro 15 rodin, kde se sahalo kvůli omezenému prostoru na dost netradiční řešení. [75 %] ()

Vila Tugendhat - srdce z onyxu (2012) (S01E11)

Hodně dobrá epizoda, tedy nebýt té ohyzdné vily, která společně s brněnským orlojem tvoří vrchol architektonického nevkusu, debility a hru pseudo umělců na umění, které jsem dodnes nepochopil. V tomto "pokrokovém skvostu", když si kupříkladu chcete vyvětrat otevřením okna, tak probudíte rachotem půl Brna. Zastánci tohoto hnusu se často brání tím, že na fotkách vypadá vila hnusně, že se tam musí člověk projít osobně, aby docenil její domnělou krásu, takže možná si tu cestu někdy udělám, abych si to potvrdil. Když dostal architekt zadání, kde nebylo finanční omezení, tak bych si představoval podstatně lepší výsledek. V takovém hnusu bych nebyl ochotný žít ani zadarmo. Jeden prostor v hnusotě poráží ten další. Je to takový mišmaš plný píčovin, nesoulad, chaos a celá stavba na mě působí nechutně neosobním a chladným dojmem, kde i do té doby zdravého člověka do týdne sežerou deprese. Drahé nesmysly typu onyx a makassarský eben plní stejnou funkci, jako by splnil 10 x levnější materiál, jen by si nad ním snobové, pseudo intelektuálové a další zbytečná část populace tak dobře nepohonili svých 10 centimetrů. To, že architekt použil materiál onyx a následně byl překvapen jeho vlastnostmi, je snad tím nezářivějším důkazem, že ten člověk netušil, co dělá a šlo jen o to napěchovat stavbu co největším množstvím drahých a totálně zbytečných píčovin. Na seznamu Unesco tento pseudoskvost nemá co pohledávat a v tomto dokumentu také ne. Zpracování dokumentu ovšem tradičně velmi dobré, a tak tvůrci i z takového hovna upletli obstojný bič. [50 %] ()

Praha - rozmanitost v jednotě (2012) (S01E12)

Jeden z nejslabších dílů. Praha toho nabízí opravdu hodně a každá jednotlivá atrakce by se mohla rozmělnit snad do celého dílu. Bohužel, tvůrci nezvolili tento přístup a připravili si pro nás velmi obecný rychlo průlet napříč celým městem, takže se ve výsledku kromě pěkných záběrů člověk takřka nic hodnotného nedoví a moc si toho po zhlédnutí nepamatuje. Škoda, že tvůrci nezvolili podstatně pozvolnější tempo. [70 %] ()

Praha - jednota v rozmanitosti (2012) (S01E13)

Tak do této části se vešly podstatně výživnější záběry, než tomu bylo v předchozím díle. Přesto se stále neubráním pocitu, že všechno sleduje zbytečně z rychlíku a u žádné památky se na delší dobu nezdržíme, což je škoda. Ke všemu se musím zastydět, že jsem poprvé nepobral heslo tohoto dílu, tedy jednota v rozmanitosti. V Praze to hraje všemi styly, že jednota je v mých očích to poslední, o co bych zde zavadil. [78 %] ()

Luhačovice - Brána moravského ráje (2017) (S02E01)

Příjemná procházka lázeňským městem se švihákem Táborským jako průvodcem. Tentokrát se snad poprvé celý díl stáčel ke slovanskému stylu a mělo to své kouzlo, i když musím napsat, že jsem jednotlivé hotely rozhodně neslyšel mě volat a vábit a ani bych závratně nestál o to strávit několik dní nic neděláním v lázních a popíjením odporné Vincentky a už vůbec ne plaváním ve vzduchu připomínajícím nový kroužek tamního šaškecu. Škoda, že je polovina rekreačních atrakcí Luhačovic dnes již z všemožných důvodů zrušena. [80 %] ()

Ještěd - Portál nebes (2017) (S02E02)

Tentokrát jsme se vrátili v čase jen o malý krůček zpět, přesto musím konstatovat, že jsem byl z portálu nebes opravdu velmi nadšený. Skvěle koncipovaný díl, kde si divák užije krásy naprosto božského nápadu zkombinovat vysílací věž s hotelem a naprosto nádherně to zakomponovat do překrásné krajiny. Co vám budu povídat, 25 minut jsem měl erekci. Nádherný díl plný netradičního moderního designu v kombinace s hromadou nesmírně zajímavých informací. [90 %] ()

Žatec - Zelené zlato (2017) (S02E03)

Velmi atypický díl točící se především kolem výroby mého nejoblíbenějšího letního nápoje. Historie pěstování chmele byla neskutečně zajímavá. Mirek Táborský se skvěle obléká i skvěle vypráví. Dokáže vás strhnout svým naprosto přirozeným zájmem pro věc. Hodně informativní a krásný díl, který musím zařadit k tomu nejvíc nejlepšímu, co nám tento dokumentární cyklus zatím přinesl. [95 %] ()

Terezín - Nepokořené hradby (2017) (S02E04)

Další zajímavá epizoda věnována stavbě luxusní a ohromně zajímavé bastionové pevnosti, která se následně ukázala býti značně nepoužitelnou, vzhledem k současnému vývoji palební techniky. Moc se mi rovněž líbila závěrečná věta, která krásně shrnula, kterak se v jednom městě krásně ukázalo to nejlepší co člověk dovede a později se tam odehrála prezentace surovosti a násilí, kterými se můžeme honosit pouze my lidé. [85 %] ()

Karlštejn - Císařská klenotnice (2017) (S02E05)

A pak že se tam nešukalo.. Jako králíci. Na obranu pánu a dam nutno podotknout, že tamní doba nenabízela zrovna mnoho srovnatelně zábavných aktivit. Zajímavá epizoda a Mirek Táborský je opravdu neskutečný sympoš. Nepřestává mě bavit. Karlštejn byl také fajn. Zajímavé místečko, které evidentně sloužilo jako tajné útočiště, kde se dalo pěstoval alkoholismus. [70 %] ()

Krušné hory - Krajina horníků (2017) (S02E06)

Souhlasím se spolu komentátory. Další nádherný díl plný krásných záběrů a především zajímavé historie, která je divákům naservírována extrémně chytlavou formou. Díky tomuto dokumentárnímu cyklu má člověk hned čím oslňovat v hospodě. [80 %] ()

Velká Morava - Kolébka našich dějin (2017) (S02E07)

Jelikož je historie Velké Moravy zahalena hustší mlhou tajemství než ženská nálada, tak toho tentokrát opravdu nebylo mnoho k ukázání a tato epizoda je věnována takové historické sondě o odhadech počátků našich dějin. Konečně mi to někdo vysvětlil příjemným a srozumitelným způsobem a pochopil jsem například, co tu Cyril s Metodějem tenkrát chtěli. [80 %] ()