Národní klenoty - Série 1 (2012) (séria)

Kroměříž - plynutí času (S01E04)

(epizóda)

Kroměříž je dnes nevelké a poklidné moravské město, jehož historické jádro nicméně svědčí o velkých dějinách sídla, které získalo vznešené přízvisko „Hanácké Athény". Předmětem ochrany UNESCO je především monumentální Arcibiskupský zámek, jenž byl v 18. století postaven na starých základech a je výjimečnou ukázkou středoevropského barokního zámeckého sídla. Poměrně střízlivý exteriér stavby sotva naznačuje, jaké bohatství skrývají zámecké komnaty a sály, při jejichž prohlídce oči přecházejí. Působivou scenérii zámku dotváří jedinečná Podzámecká zahrada, která jej obklopuje a patří k nejkrásnějším příkladům romantického parku na našem území. Další klenot, Květná zahrada, se rozkládá mimo historické jádro města a je pro změnu světovým skvostem mezi ornamentálními zahradami italského a francouzského stylu. V roce 2014 byla dokončena její náročná rekonstrukce, takže je dnes již možné si plnými doušky užívat harmonickou krásu tohoto místa. (Česká televize)

subic

No takhle, Kroměříž má přes 28 tis. obyvatel, takže na naše poměry to zcela jistě nelze nazývat jako nevelké město. Krom Arcibiskupského zámku jsou skvostné zejména zahrady, Podzámecká zahrada a Květná zahrada, které dominuje osmiboká rotunda, se kterou máme snad všichni selfičko. ()

Frajer42

Další nádherné místo z naší překrásné vlasti. Je jasné, jaká bohatství skrývají zámecké komnaty, ale více by mě zajímalo, jaká tajemství skrývají. Vzhledem k tomu, že se bavíme o obrovském biskupském sídle, tak se bojím domyslet, kolik dětí zde prožívalo nelichotivé chvilky svého života. Zahrady byly opravdu nádherné a fascinovalo mě, kolik různých kultur a stylů se zde prolínalo. Mirka Táborského zde úplně žeru. Zřejmě nemohl být vybrán nikdo vhodnější - totálně sem sedí. [80 %] ()