Národní klenoty - Série 2 (2017) (séria)

Luhačovice - Brána moravského ráje (S02E01)

(epizóda)

Luhačovice jsou čtvrté největší lázně v Česku a největší na Moravě. Za svůj věhlas vděčí především minerálním pramenům. Do širšího povědomí veřejnosti se dostaly díky členům šlechtického rodu Serényiů. První prameny byly zachyceny ve druhé polovině 17. století a začalo se jim říkat „luhačovická voda". Stavební ruch kolem pramenů pak zesílil v 18. století, ale koncem 19. století zastihla tyto lázně stagnace a hrozící úpadek. Do současné podoby lázní v Luhačovicích se počátkem 20. století výrazně otiskly představy architekta Dušana Jurkoviče, který se snažil pracovat s citem a porozuměním pro prostředí. Nechal se inspirovat valašskou architekturou a dal lázním originální charakteristický styl. Lázně se pyšní pobytem mnoha slavných osobností, mj. skladatele Leoše Janáčka či spisovatele Františka Kožíka a dalších. (Česká televize)

Frajer42

Příjemná procházka lázeňským městem se švihákem Táborským jako průvodcem. Tentokrát se snad poprvé celý díl stáčel ke slovanskému stylu a mělo to své kouzlo, i když musím napsat, že jsem jednotlivé hotely rozhodně neslyšel mě volat a vábit a ani bych závratně nestál o to strávit několik dní nic neděláním v lázních a popíjením odporné Vincentky a už vůbec ne plaváním ve vzduchu připomínajícím nový kroužek tamního šaškecu. Škoda, že je polovina rekreačních atrakcí Luhačovic dnes již z všemožných důvodů zrušena. [80 %] ()