Národní klenoty - Série 1 (2012) (séria)

Holašovice - odkaz středověku (S01E03)

(epizóda)

Holašovice malebně položené v mírně zvlněné jihočeské krajině představují takřka archetypální obraz tradiční české vesnice. Počátky obce se datují již do druhé poloviny 14. století a dodnes tomu nasvědčuje její nezměněný půdorys tvořený usedlostmi, k nimž náležejí chlévy, stodoly, maštale, výměnky či sýpky. I samotné interiéry chalup si zachovaly původní středověké prvky (klenby, oblouky atd.). V průběhu staletí procházely stavby vývojem a dnešní obdivovanou podobu si obec získala v 18. a 19. století. V tomto období byla dvacítka usedlostí lemující rozlehlou náves doplněna o nová štítová průčelí se štukovou výzdobou, jež patří k nejkrásnějším příkladům tzv. selského baroka. Dnešní Holašovice nejsou navzdory své přísné památkové ochraně mrtvým skanzenem, naopak stovka zdejších stálých obyvatel může sloužit jako příklad sousedské pospolitosti, jež se bohužel v posledních desetiletích z mnoha obcí vytratila. I to je tak trochu návrat do starých časů, do nichž vás návštěva této vesničky zaručeně přenese. (Česká televize)

Frajer42

A jsme přesně u toho, na co jsem si stěžoval v prvním dílu. Schází nahlédnutí do mapy. S tím, že se jedná o jihočeskou osadu se nespokojím. Jinak nemám výhrady. Při pohledu na nádherné město středověkého charakteru, se mi neustále vracely vzpomínky na 120 hodin strávených putováním v rámci vynikající české hry Kingdom Come Deliverence a zpětně žasl nad tím, jak důkladně to tam měli kluci vývojářští vymazlené. Holašovice jsou kouzelné místo a fascinuje mě, v jakém stavu se udržují dodnes. Za výlet by to určitě stálo. [85 %] ()