Národní klenoty - Série 2 (2017) (séria)

Krušné hory - Krajina horníků (S02E06)

(epizóda)

Hřebeny Krušných hor představují světový unikát. Více než osm století se zde těží nerostné suroviny. Hornictví vytvořilo charakter zdejšího regionu. Ve středověku hornictví nesouviselo s energetikou, ale se získáváním a zpracováním rud. V Krušných horách se hornická a hutní činnost stala vědeckým oborem, k úspěchu zde nevedlo štěstí a náhoda, ale vzdělání a technologické inovace a související vodohospodářská díla. Jedinečnost hornického dědictví v Krušných horách spočívá i v tom, že se vše odehrávalo na jednom místě – od těžby až po hutnictví. O zápis na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO usilují společně Česko a Německo. (Česká televize)

Slartibarkfast

Miroslav Táborský nás poutavě provede nejdůležitějšími momenty těžařské minulosti v Krušných horách. I za tu půlhodinku se dozvíme mnoho zajímavého. Vřele doporučuji i (ne)Krušnohorcům. ()

Frajer42

Souhlasím se spolu komentátory. Další nádherný díl plný krásných záběrů a především zajímavé historie, která je divákům naservírována extrémně chytlavou formou. Díky tomuto dokumentárnímu cyklu má člověk hned čím oslňovat v hospodě. [80 %] ()

Mallinali

I jako hospodářský historik jsem se v tomto díle dozvěděl pár novot, a to ve velmi poutavém a poetickém balení. Až tak je to dobré. ()