Národní klenoty - Série 1 (2012) (séria)

Litomyšl - krvavý román (S01E09)

(epizóda)

Východočeské městečko Litomyšl patří k nejkrásnějším příkladům našich městských památkových rezervací. Protáhlé vřetenovité náměstí je lemováno desítkami starobylých domů s podloubími a obklopuje jej řada cenných sakrálních staveb. Do světového povědomí se však dostal zdejší renesanční zámek, který patří k nejpůsobivějším dokladům italské arkádové architektury na sever od Alp. Vystavěn byl v 60. letech 16. století a zachoval si původní harmonickou podobu, i když byl poškozen roku 1775 požárem. Stavební úpravy se dotkly výhradně interiérů, a proto dnes můžeme obdivovat unikátní sgrafitovou výzdobu fasád a štítů. Celý komplex dotváří řada hospodářských budov včetně pivovaru a zámecká zahrada. (Česká televize)

Frajer42

To jsem netušil, jaké krásy a poklady skrývá i taková Litomyšl, která by rovněž za výlet stála. Už jen pro ten pocit chodit stejnými ulicemi, které tvořily dětství a zformovaly osobnost nejlepšímu českému hudebnímu skladateli všech dob, z jehož hudby mi stojí....všechny chlupy na těle. Zjistil jsem, že Mirek Táborský je občas pěkná kecka. Místní rodačka mi potvrdila, že "hoří jako Litomyšl", což jsem nikdy neslyšel, se neříká ani tam. Nádherné zámecké divadlo tam sice mají, jako jedni z mála, ale nic se tam nehraje. A vůbec celkově je Mireček takový pohádkář, ale vadí to vůbec někomu? Použitý hudební podkres mám stále více rád. [84 %] ()

carl.oesch

Nikdy jsem nepochopil, co je na Litomyšli tak vyjímečného a jak se mohla ocitnout v oné společnosti česlých památek UNESCO. U těch ostatních je to víceméně jasné a akceptovatelné, co se týká Litomyšle, nejde mi to do hlavy. Vlastní město se nijak moc neliší od Svitav a podstatně menší Polička je mnohem malebnější a zajímavější třeba těmi zachovalými hradbami. A zámky? Co třeba blízká Moravská Třebová, Opočno nebo daleko zajímavější část zámku v Jindřichově Hradce. Zámek v Buchlovicích je jedním z nejnádhernějších berokních staveb tohoto druhu v České republice. A města? Co například Znojmo se svým podzemím? Nebo Mikulov? Prachatice, Loket nebo Slavonice...o Jindřichově Hradci nebo Třeboni radši ani nemluvě. Aby sme aj my Východočesi mali svoju pamiatku UNESCO? Ty památky si nikdo z ciziny nevybírá, nominuje je země, která o jejich zapsání usiluje. Třeba se jednou dozvíme, co bylo za zapsáním tuctového (hlavně mohutného) zámku s ničím zajímavým nebo významným mětečkem. Narodil se tady Bedřich Smetana. Ale taky český Goebbels Zdeněk Nejedlý. A má zde dodnes sochu...možná by mu tam místní radní měli chodit při zahájení místních smetanovských slavností položit věnec, byl to přece takový smetanolog. ()