Národní klenoty - Série 2 (2017) (séria)

Terezín - Nepokořené hradby (S02E04)

(epizóda)

Jedna z nejdokonalejších bastionových pevností na světě byla vybudována 150 let před 2. světovou válkou. Neměla původně sloužit jako vězení, ale jako obranný štít proti Prusku. Důmyslný systém vycházel z nejmodernějších teorií pevnostního stavitelství své doby a představuje tak světový unikát. Pevnost Terezín byla vystavěna na popud císaře Josefa II. a nese jméno jeho matky císařovny Marie Terezie. Byla vybudována v prostoru, kterým v předchozích letech postupovaly nepřátelské pruské armády. Od svého dokončení v roce 1790 se ale naplnění svého účelu nikdy nedočkala, nikdy se nemusela bránit obléhání. I díky tomu zůstala do dnešních dnů ve velmi zachovalém stavu a představuje výjimečnou historickou památku. (Česká televize)

fugyx

Posledná veta hovorí za všetko: „…vstoupil do světových dějin jako místo, kde se střetlo to nejlepší, co člověk dokáže, s tím nejhorším, čeho je vůbec schopen.“ ()

Frajer42

Další zajímavá epizoda věnována stavbě luxusní a ohromně zajímavé bastionové pevnosti, která se následně ukázala býti značně nepoužitelnou, vzhledem k současnému vývoji palební techniky. Moc se mi rovněž líbila závěrečná věta, která krásně shrnula, kterak se v jednom městě krásně ukázalo to nejlepší co člověk dovede a později se tam odehrála prezentace surovosti a násilí, kterými se můžeme honosit pouze my lidé. [85 %] ()