Hořící keř

(TV film)
  • Poľsko Gorejący krzew (viac)
Česko / Poľsko, 2013, 2x109 min (Alternatívna 206 min, televízna verzia: 84+72+78 min)

Scenár:

Štěpán Hulík

Táňa Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach, Igor Bareš, Vojtěch Kotek, Adrian Jastraban, Patrik Děrgel, Ivan Trojan, Jenovéfa Boková, Denny Ratajský (viac)

Po seriálu Terapie, který vyvolal příznivé ohlasy u kritiky i u diváků, HBO Česká republika pokračuje v tvorbě vlastních hraných děl. Dalším původním projektem, který vznikne v režii světoznámé Agnieszky Hollandové, je třídílné retro Hořící keř, inspirované skutečnými událostmi i reálnými postavami. Scénář dramatu o alarmujícím činu Jana Palacha, osudech jeho blízkých a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR napsal Štěpán Hulík... Děj začíná Palachovým sebeupálením v lednu 1969 a líčením rozjitřené atmosféry v tehdejší společnosti. Události se zdramatizují po skandálním nařčení od poslance Viléma Nového, který Palachovo sebeobětování zlehčoval na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlášením o takzvaném studeném ohni. Hlavní postavou vyprávění je skutečně existující advokátka Dagmar Burešová, která jménem Palachových příbuzných podala na Viléma Nového žalobu na ochranu osobnosti. Charakterní právničku, jež přijala zastupování klientů ve zdánlivě beznadějném soudním procesu a trpělivě sháněla důkazy v jejich prospěch, ztvární Tatiana Pauhofová. JUDr. Dagmar Burešová za normalizace obhajovala pronásledované disidenty a po listopadu 1989 se stala ministryní spravedlnosti. V letech 1990 – 1992 zastávala funkci předsedkyně České národní rady. (HBO Europe)

Drom

Před časem jsem měl možnost vidět první část trilogie, ale k promítání celého bezmála čtyřhodinového kompletu jsem se nachomýtl až nyní. Velmi jsem se obával hereckého obsazení, když jsem v každé druhé roli uzřel obličej někoho, na kom mi to či ono vadí, ale tohle dílo stvrzuje, že poslední slovo má režie, tedy zde konkrétně režisérka Agnieszka Holland. U ní bych se rád zdržel, protože její odvedená práce je myslím středobodem a nosníkem celé třídílné série. Nejen po stránce velmi zdařených scén a jejich výsledné kompozice, ale především po stránce vedení herců, které výrazně zamezilo všem těm neduhům, které mne u toho či onoho aktéra obtěžují. Naopak se prokázala asi jediná přínosná vlastnost té záplavy telenovel dnešních dnů, funkce jako školek pro herce. Nijak mě okolnosti pražského jara a následující události nerajcují a považuji za zvrácenou zálibu dnešní společnosti to neustálé se patlání v nepozměnitelné historii namísto jejího přijetí, zanalyzování a vyvození závěrů. I proto jsem si mohl bez očekávání užít tuto zdařilou dramatizaci o Hamletovi bez Hamleta, kde herci ve většině případů velmi pozitivně překvapili, spád, až na zaváhání kdesi uprostřed, byl více než dobrý, kamera zajímavá a celkový dojem výtečný. Zvláště velebit bych tu chtěl Jaroslavu Pokornou, protože její brilantní herectví bylo naprosto neuvěřitelné a jen kvůli jejímu výkonu by stálo za to trilogii vidět. Celkově se jedná o unikátní počin skvěle připravený pro diváka, kterému vytýkat lze snad jen nepodstatné chybky (někde jsem tam myslím zahlédl moderní zámkovou dlažbu, takhle nablejskaný sanitky neměl ani seriál Sanitka a podobně). Za zcela zcestné považuji některá místní hodnocení uživatelů pletoucích si filmovou tvorbu s dokumentární. Zkuste spíše vyhodnotit souvislosti ovlivňující jednání jednotlivých postav, tohle není hraný dokument, ale filmová zábava, adaptace pro diváka skvěle zobrazující vliv okolností na různé aktéry. Z toho pohledu má být hodnocena, nezávisle na Vašem názoru na (ne)inteligenci Jana Palacha nebo historickou přesnost nad rámec dobovosti. O vašem zcestném zaměňování komunismu za totalitní státní kapitalismus psát ani nechci. ()

P. J. D.

Film se líbil, protože si na nic nehraje. Nevnucuje onu kontroverzi, zda Palach byl skutečně hrdina, nebo ne. Zda jej k jeho činu donutil stav ve státě, nebo láska. Naopak ukazuje případ, co je pro nás, diváky, daleko zajímavějším. Tady vyplouvají na povrch více-méně podložená fakta, kterých se režie pevně držela. Agnieszka Holland je přeci jen světový formát a HBO by si normálně nedovolilo vypustit nic, co by se mu nevrátilo mnohonásobně zpátky. Proto práce na filmu vypadá na světové úrovni. Co mne tedy hodně zaskočilo, bylo podání českých herců. Nechápu, jak je jenom možné, že jejich "normální" hraní (hodnotím z jejich předchozích rolí v kinematrogafii) v tomto kousku zmizelo a nahradilo jej naopak zcela svěží a dobře zahrané (možná v tom hrála roli právě Agnieszka, možná něco jiného). Samotný scénář, jak už asi vyplynulo na povrch, byl dobře sepsán a to s velkou opatrností, aby divákovi nic nepodsouval a snažil se působit nestraně (byť se mu to někdy nepovedlo). Trochu mě proto zaráží, že tento film nebyl nominován na "Academy awards", ale namísto něj "Donšajni". ()

bararich8

Na Hořící keř jsme šli se školou a můžu říct, že celých 206 minut filmu bylo v sále hrobové ticho. Všichni byli absolutně vtáhnutí do děje, mě nevyjímaje. Film je úžasný, slovy to neumím popsat. A jelikož jsem tu dobu nezažila, tak byl pro mě snímek i velice poučný a místy šokující. ()

Stíba

Skvělý a velmi hodnotý počin, který především v první seriálové části, která ještě o třídu ty dvě zbývající převyšuje, vytváří jedno z nejsilnějších děl mapujících naše národní dějiny. ()

frbulka

Ani já nezůstávám chladná a celé mé já po včerejším zážitku v kině jásá...toto je něco víc, film, který není ani v jediném svém okamžiku prázdný, odbytý či afektovaný, film, který je tak poctivě "odedřený", že každá jeho minuta i dialog dává smysl a každé slovo či pohled má neuvěřitelnou váhu a sílu. V téhle šedi a beznaději žil náš národ, do tak smutné životní reality se budily statisíce lidí, kteří nebyli lhostejní k tomu, že slova jako svoboda a pravda už dávno vymizela ze slovníků tehdejší doby...Hořící keř je velmi ponurý, beznadějný, ale i dojemný film, který ve mně zanechal krásný dojem, jak někteří lidé dokázali výše jmenované hodnoty hájit a přinášet vlastní oběti. I přesto, že nejsem jako katolička přesvědčená, že právě nejvyšší oběť Jana Palacha a Jana Zajíce byla tou nejsprávnější cestou, toto drama mi dalo minimálně velký námět na přemýšlení. PS: Výběr každého jednotlivého herce nemohl být šťastnější a jejich výkony přesvědčivější. ()

Avantgarda

Už když jsme se dozvěděla o chystaném projektu Hořící keř, věděla jsem, že to bude velice dobrý film, když jsem ho, ale konečně viděla, byla jsem naprosto fascinována. Již první scéna je naprosto fantastická a sama o sobě by si zasloužila cenu Českého lva, což neznamená, že zbytek filmu by byl horší! Naopak, ve filmu se jde z napětí do napětí, psychickou rozpolcenost střídá pláč... Film je svým tématem naprosto unikátní a díky němu se v Čechách konečně zase začalo vzpomínat na Jana Palacha a oslavovat se jeho jméno, jen doufám, že to není jen taková prvotní vlna a že v tom budeme pokračovat i nadále. ()

Hpatrik

Velmi důstojné ztvárnění této zdánlivě nevýznamné události našich dějin. Neuvěřitelně nápaditá, odzbrojující a přesto přirozená kamera, výběr lokací, dobové kostýmy a technika, velmi slušné herecké obsazení a v neposlední řadě opravdu krásná hudba, skvěle dokreslující atmosféru filmu. Na druhou stranu ale minisérie po výborném prvním díle ztrácí trošku na zajímavosti, a podle mě by se dala úspěšně zkrátit na díly dva. A ještě jedna výtka, Táňa Pauhofová je krásná ženská, ale pro tuhle roli asi až příliš krásná, až se člověk někdy přistihne jak obdivuje její přirozenou krásu, a odvádí ho to od příběhu samotného. ()

aR3Zz

1./3 První díl si mne získal hned první scénou (upálení), takže jsem byl pohlcen do děje událostí velmi brzy. Atmosféra je udržována často až příliš dlouhými scénami, k nudění ale nikdy nedošlo. Tato část dávkuje emoce postupně a v nemalých dávkách. Pro mě nejsilnější okamžiky - svíčkový pochod, matka (Pokorná) "děkující" "advokátce" (Pauhofová) a samotný konec, kdy se "advokátka" dívá sama na sebe a nemůže ten pohled snést. Také vnitřní rozpory vyšetřovale (Trojan) jsou zachyceny věrohodně. Nad očekávání kvalitní zážitek. A Český! 85% Těším se na druhý díl, zhodnotím zvlášť... 2. a 3. díl už jsem shlédl najednou, nejsou dlouhé a tak zvědavosti neodoláte. Plynule pokračují v nastaveném vysokém trendu. Nedá se říct, že by některý z dílů výrazně vyčníval nebo naopak zaostával, pouze ten první vás zkrátka příjemně překvapí a pohltí. Skvěle ztvárněná metodika zastrašování, arogance vládních složek i bezmocnost jednotlivce. Na každého lze něco vyhrabat a jen ti opravdu nejsilnější dokáží vzdorovat. Byla to těžká doba a Hořící keř ji zachycuje jak nejlépe to jde. Snímek by se měl povinně promítat na školách a rozebírat. 90% ()

redwik

Po vyše polmesačnej pauze som tu späť s novým komentárom! Tentokrát je to na film, ktorý som spočiatku mierne zavrhoval, keďže česko-slovenská tvorba mi až na pár výnimiek vôbec nevonia. No už v prvej časti ma Agnieszka Holland presvedčila, že režijne to je asi to najlepšie, čo som v rámci domácej tvorby videl. Príbeh bol tiež super, ja ako historický ignorant som o Palachovi nikdy nepočul, a i keď mi trošku chýbalo zaujímavejšie a lepšie zakončenie, verím tomu, že film sa držal historických faktov a inak to byť nemohlo. Z hercov vyzdvihujem jednoznačne skvelú Táňu Pauhofovú aj s jej češtinou, Ivana Trojana, Vojtěcha Koteka a aj toho sviniara Igora Bareša. Je fajn, že konečne sa zrodil aj nejaký dobrý a zaujímavý film popisujúci česko-slovenskú históriu. Tatiana Pauhofová - Dagmar Burešová /:/ Jaroslava Pokorná - Libuše Palachová /:/ Petr Stach - Jiří Palach /:/ Vojtěch Kotek - Ondřej Trávníček /:/ Patrik Děrgel - Pavel Janda /:/ Martin Huba - Vilém Nový /:/ Igor Bareš - major. Dočekal /:/ Adrian Jastraban - Vladimír Charouz /:/ Jan Budař - Radim Bureš /:/ Ivan Trojan - major. Jireš /:/ Denny Ratajský - por. Boček /:/ Jenovéfa Boková - Vladka Charouzová /:/ David Novotný - JUDr. Sýkora /:/ Emma Smetana - Hana Čížková /:/ Taťjana Medvecká - MUDr. Ziková /:/ Ivana Uhlířová - JUDr Řezníčková /:/ Stanislav Zindulka - JUDr. Sládeček ()

Miki68

Tolik potřebný film. To jsme museli čekat tak dlouho? A musela přijít zahraniční režisérka, aby bylo téma uchopení dostatečně objektivně? ()

Biopler

Mimoriadne silná dráma. Iste, nie všetko sa dá zobraziť verné dobe, v ktorej sa to odohráva. Aj tak je to za posledných 10 rokov najlepší český snímok. Prím hrajú Slováci - Pauhofová a Huba. Velikán Huba hral výborne, klobúk dole. Pauhofová ma šokovala. Veľmi presvedčivo sa zhostila svojej role a nie je jej čo vytknúť. Budem ju musieť vytiahnuť z kategórie herečiek a la Fialová či Studenková. Z ďalších hercov by som vyzdvihol Pokornú, ktorá sa zhostila matky Palacha veľmi znamenite. Čo sa týka filmu, tak prvá tretina je asi najlepšia, lebo aj napriek hnusu je v nej veľa ľudskosti. Scéna keď obyvatelia Všetat prídu večer so sviecami v rukách vyjadriť súdržnosť matke Palacha je proste silná a plná človečiny. Aj tu kdesi badať, že Holland kládla dôraz na doznenia v divákovi a preto mi nevadí ani vyše trojhodinová stopáž. ()

Kingjiri

Pořád se nemůžu zbavit dojmu, že by Hořící keř fungoval jako celovečerák s delší stopáží (někde kolem dvou a půl hodiny) mnohem líp. Právě snaha rozmělnit děj na tři díly s delší stopáží je občas dost znát (zejména v posledním díle nebylo podle mě nutný tolik pitvat samotnej "soud"). Jinak však jde o kvalitní "biják", kterej snese srovnání se zahraniční konkurencí ať už jde o filmařinu, herce, kostýmy nebo dobovou atmosféru, čtyři slabší hvězdy. ()

kersten

Pre mňa doteraz neznáma téma. Komunisti boli naozaj kurvy. Ale je mi divné, že v dnešnej dobe sa študenti nebúria podobným spôsobom, lebo mám pocit že momentálne je ešte horšia doba ako za komunistov. Tento film spravil na mňa taký veľký dojem, vďaka čomu som navštívila Prahu aj miesto kde Palach spravil to čo spravil. ( aj keď sa musím sa priznať že to bolo aj kvôli neskutočne dobrému pravému českému nepasterizovanému pivu a piváreň u fleku malo tiež svoje čaro). čo ma však trápi viacej je že sa neviem dostať k tretej časti. Koľkokrát ju dávali v telke toľko krát som zaspala. hanba mi. Ale prvé dva diely : pecka. ()

IXOXI

Hořící keř je vyprávěný natolik nudným způsobem, že jsem neřešil ani historickou přesnost ani osudy hlavních postav. Kromě rozvleklosti jsou zde i naprosto zbytečné záběry, které pravděpodobně mají za úkol ovlivňovat, co si divák myslí podobně, jako u ještě horší Kawasakiho růže. ()

Ozzy2

Škoda, že ten film vznikl tak pozdě.Pro mladou generaci je to zřejmě podobná nuda, jako pro nás filmy z 1. světové války.A pro naši generaci, která ty bolševický kurvy zažila nic nového. Hvězdy dávám za to, jak byl film natočen a za obsazení rolí.Pauhofová, Pokorná, Stach,Bareš excelentní.Jednu hvězdu musím ubrat za dvě věci.Vůbec se neřešila emigrace esenbáka Trojana do Rakouska a zapadlo i odhalení a potrestání"kamaráda paní Burešové v podání Jastrabana.Ta scéna se ztraceným spisem, nejdůležitější věcí v soudní kauze s Vilémem Novým byla hodně odfláklá.Paní Burešová ho má hozený v nezamčeném šuplíku, chvíli ho hledá a pak se ten spis už vůbec neřeší!Vůbec ji nezajímá, kam zmizel....Škoda, jinak bych neváhal a napálil to za bůra. ()

Jakubik

Atmosférou protknutý 3dílný miniseriál, který podle mě stojí za to odsledovat. Je třeba jej brát trošičku s rezervou ale i tak Vám naservíruje sílu beznaděje a temnotu Naší novodobé historie… ()

kondor77

První "živou" pochodní reagující na vstup sovětských vojsk do tehdejšího Československa byl Polák Ryszard Siwiec. Proč Holland (jako Polka) raději nenatočila něco o něm? Protože prachy od HBO, nenávist k vlastní zemi a touha být v pokročilém věku "in". ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

16.09.2022

Fúze společností Discovery a Warner Bros. a s ní související snaha razantně omezit výdaje napříč všemi subjekty měla bohužel dopad i na televizní odnož HBO. Ta byla nucena se stáhnout z mnoha… (viac)

27. Český lev

27. Český lev

30.11.2019

V sobotu 7. března 2020 bude Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) po sedmadvacáté rozdávat výroční ceny symbolizované soškou Českého lva. Stane se tak na galavečeru ve Dvořákově síni pražského… (viac)

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14.03.2019

Ve věku 86 let zemřel český divadelní, filmový a televizní herec, Stanislav Zindulka. Ten měl za sebou vystudovanou pražskou DAMU, od roku 1994 byl pak členem pražského Činoherního klubu. Mezi jeho… (viac)

HBO a české špionážní drama

HBO a české špionážní drama

03.07.2018

Karlovarský festival je v plném proudu a o jednu z těch atraktivnější zpráv se teď postarala evropská odnož HBO. Její zástupce Steve Matthews totiž oznámil, že ve spolupráci s českými tvůrci… (viac)