13. komnata

• angličtina The 13th Chamber
všetky plagáty
TV spot
Česko, (2006–2024), 264 h 31 min (Minutáž: 25–35 min)

Tvorcovia:

Martin Komárek

Réžia:

Yvonne Vavrová, Petr Slavík, Simona Oktábcová, Zuzana Burešová, Zdeněk Tyc, Václav Žmolík (viac)

Scenár:

Jan Mudra, Milan Fridrich, Jindra Horská, Jana Ciglerová, Tereza Brdečková (viac)

Zuzana Burešová, Jana Klusáková, Petr Šmolka, Miroslav Kalousek, Vladimír Mlynář, Jiří Blažek, Patricie Strouhalová, Jan Železný, Jeroným Klimeš, Ivo Pavlík, Robert Reichel, Přemysl Rabas (viac)

Recenzie používateľa Hanka_M k tomuto seriálu (39)

13. komnata Ilony Svobodové (2019) (S16E03)

Poctivá dokumentaristika. Škoda, že tam nebylo více Petra Skoumala a méně syna, čímž nechci nijak schazovat Filipův příběh a diagnózu. ()

13. komnata Kateřiny Kněžíkové (2019) (S16E05)

Kněžíkovou miluji, ale tenhle pořad se nějak nepovedl. Neumím možná úplně ohodnotit proč, ale podhledy na paní stojící vedle nějakého kamionu a vrávoravá chůze podél nábřeží mi taky přišlo divný. Problém byl hlavně, že to neodsýpalo a vypadalo to, jako točené na mobil - což by mohla být v dnešní době i pochvala, protože iphone už točí rozhodně lépe, než tyto staré kamery z devadesátých let. I některé dokumenty z TV Barrandov vypadaly lépe. Ty doktorky bych vyhodila, stačilo, aby řekly jednu větu. Nemělo to atmosféru, kterou ani Žmolík nepřinesl. Gawlik, Stehlíková, nebo Ulrich by to udělali lépe. ()

13. komnata Ondřeje Kepky (2019) (S16E06)

Špičkovost a exkluzivita 13. komnat již dávno není, co bývala před deseti - patnácti lety. Českotelevizní publicistika často skomírá ve svém řemesle, v poctivém přístupu. Když jsem se však dozvěděla, jak nízké mají publicisté a dokumentaristé honoráře, nedivím se, že třetina tvorby tohoto druhu v ČT nedosahuje ani evropského formátu. O to víc jsem ráda, že občas na prvním i druhém programu vidím kvalitní dokupráci se všemi přednostmi od scénáře, přes záběrování mluvících hlav, po střih a hudební dramaturgii. Tyto přednosti má 13. komnata Ondřeje Kepky, která by možná dala na klasický "herecký" portrét, protože plačky o šikaně a dětském kolektivu nejsou možná tak zajímavé, jako samotná Kepkova kariéra. V prvním a druhém desetiletí svého života se "živil" jako televizní dětský herec, ve třetím desetiletí svého života jako divadelní herec a dabér, ve čtvrtém desetiletí jako televizní režisér a v posledním desetiletí jako moderátor a občasný dokumentarista. Je zajímavé, jak Ondřej pořád hledá, nemá v padesáti ani děti a znovu a znovu hledá svou životní partnerku. O tom všem tato komnata v podtextu vypráví a to je na ní vzácné. Najdeme v ní mnoho dalších otázek. Přála bych Kepkovi, aby natočil alespoň jeden distribuční kino film, byť by byl dokumentární. A možná se pustí i do psaní? Rozhodně mu fandím, protože si myslím, že není úplně šťastný... a jeho rodina je spíše břemeno, zvlášť když jeho další strýc (což jsem nevěděla) je přední herec Zdeněk Maryška a Ondřej jako prezident herecké asociace stále pobývá mezi předními herci a tvůrci naší prazvláštní zemičky. ()

13. komnata Mahuleny Bočanové (2019) (S16E10)

Filmařsky trochu neuchopené, otřesná kamera, kýčovitá hudba a zpracování. Přesto velmi silný příběh a emotivní výpovědi Mahuleny i jejího okolí. ()

13. komnata Kateřiny Marie Fialové (2020) (S16E14)

I když to filmařsky není bůhvíjaká hitparáda, Kateřina Fialová si pozornost zaslouží. Hodně zajímavé a silné. ()

13. komnata Juraje Kukury (2020) (S16E15)

Přítomnost Simony Chytrové dokument sráží na dost nízko. Olmerovi teče řemeslo pod rukama, jedině Juraj Kukura stál za to, aby člověk jeho příběh dokoukal. ()

13. komnata Debbi Kahl (2020) (S16E17)

Velmi špatně postříhaná komnata s nekompaktním scénářem a velmi slabým příběhem. Takové stavy má dnes každý druhý muzikant, a nejen muzikant. Místy i práce kameramana selhávala - nechápu, jak může někdo postavu posadit pod střechu do temného koutu, kde jí není vidět pořádně do tváře. Komentáře jsou zcela bulvárně a lacině napsané, byť jsou profesionálně namluvené, a ty barevné podklady na fotky (např. pejsci) jsou fakt hnusné - jak to mohlo projít schvalovací projekcí? Možná by se ani neměli stydět tvůrci, ale spíš vedení programu, nebo projektu. Bylo mi vlastně trapně a Debbi tohle asi nemá zapotřebí - na solidní dokument si bude muset ještě počkat. ()

13. komnata Pavla Fischera (2020) (S16E18)

Zatím nejlepší komnata v letošním roce. Byť byla K. M. Fialová atraktivní svým extrémním zásahem osudu, u Fischera je něco víc: a to, že s postiženým a smrtelně nemocným dítětem může zažít rodina i šťastný a plnohodnotný život. V tomto díle se navíc snoubí inteligence hlavních protagonistů s prvotnířdím dokumentárním řemeslem a publicistický pořad posouvá už na úroveň dokumentu. Záběry z dronů vidíme v komnatách jen vyjímečně. Nejvíce dokument zceluje hudba a jednota fotografií. Byť jsou hnusné ty barevné podklady "třináctkové grafiky z konce devadesátých let", tak je tento dokument po estetické stránce přece jen pohledný. Přítomnost knížete a dcery přidala dokumentu na stoprocentní hodnověrnosti a cit tvůrců vše zabalil do smutné, ovšem nakonec zcela pozitivní eskalace. ()

13. komnata Jaroslava Svěceného (2021) (S17E01)

Velmi slabé. Na to, jaká je to persona, tak dokument by tada mohla mít lepší po všech stránkách. Navíc je z toho cítit, že tvůrci hudbě vůbec nerozumí. ()

13. komnata Víta Pohanky (2021) (S17E02)

Nelíbila se mi moc vizuální stránka, myslím si, že se to do takových lidských portrétů moc nehodí, nicméně obsahově velmi dobře vystavěno. Rozhodně lepší průměr. ()

13. komnata Michaely Kuklové (2021) (S17E03) odpad!

Od nového roku zatím nejhorší komnata, která působí opravdu velmi velmi amatérsky, ale především je svým vkusem a intelektem hodně hluboko. Stokrát o ničem a filmařsky úplně mimo, ale úplně - skutečně to vypadá jako reportáž z TV Barrandov. Nejvíce nepřirozeně a otravně na mě působila paní Červinková. ()

13. komnata Jána Jackuliaka (2021) (S17E04)

Po filmařské stránce od tohoto roku zatím nejlepší komnata. Škoda, že se tam splétalo více témat dohromady, ale nakonec se ukázalo, že vše vše se vším souvisí. Vypraví to hodně o Jánově pevném charakteru. Výrazná a moc hezká byla hudba v podkresech, ale trochu to srážely komentáře Honzy Dědka, který tuhle disciplínu prostě neumí - čte to jak z mateřské školy. Epizoda all x mi přišla trochu zbytečná, proto nemůžu dát plný počet. ()

13. komnata Bořka Slezáčka (2021) (S17E05) odpad!

Tak tohle už je opravdu velké televizní i osobní zoufalství? Kdo je to pan Slezáček a proč točíte rozhovory o chlastání? Nedůstojné a bez úrovně. Zdá se, že se ten pán snad i chlubí, že měl samé děvky a držku v lihu - takové vyjadřování opravdu není hodno veřejnoprávnímu programu v pátek večer. Nezajímají nás opravdu hovory o tom, že někde nezaplatil za čtyři panáky vodky. Navíc si ublížil i tím, že vystupoval v tak brakových projektech, jako jsou Děti ráje. ()

13. komnata Marka Kysely (2021) (S17E06)

Barbora Černošková dává celému dokumentu velké sympatie a dokonce i po filmařské stránce patří tento díl k těm lepším. Byť byl pro mne tento sportovec zcela neznámý, jeho příběh mě na rozdíl od Slezáčka či Kuklové celkem zaujal. Alespoň to bylo nenásilně odvyprávěné. ()

13. komnata Miroslava Šimůnka (2021) (S17E09)

Jednoznačně nejlepší komnata, která zatím od tohoto roku běžela. Precizní střih, nápadité záběry, které mají skutečně dokumentaristickou, nikoliv zpravodajskou estetiku a velmi seriózní režijní uchopení. Trochu mě tam rušil ten podivný starý psycholog, který tam jakoby nepatřil. Naopak se mi líbilo, že tam byly i prostřihy z míst, o kterých se vyprávělo a nejenom hovory v interiérech. Celistvost dojmu vytvořilo vkusné hudební sepětí. ()

13. komnata Ladislava Vízka (2021) (S17E10)

Olmer už fakt neumí nic točit. Ani primitivní dvacetiminutové portréty. Opět reportáž a žádný dokument. Škoda. Chirurga do důchodu pošlou, ale režiséra nikoliv, ten dokud stojí na nohou, tak režíruje. Ještěže to má alespoň dynamický střih, ale všechny ostatní složky jako kamera, moderátorka Chytrová a hlavně vystavění a vedení příběhu je zde zcela nedostačující. ()

13. komnata Jiřího Adamce (2021) (S17E11)

Kameramansky hnusné, obsahově celkem příjemné, ale myslela jsem, že se dozvím více o práci a charakteru "renomovaného" režiséra a ne pořád jen jak bylo doma smutno, že jim zemřel otec. Bylo to silné téma, citlivé, ale mohlo dát prostor i režisérově kariéře a vůbec životě v televizním světě. Dramaturgicky zcela směšné. ()

13. komnata Patrika Eliáše (2021) (S18E01)

Bohužel nejsem hokejový fanda, takže mě tahle komnata minula. Moc se mi ale líbila moderátorka Barbora, která velmi jemně a citlivě vedle rozhovor a komentovala příběh. ()

13. komnata Kateřiny Brožové (2021) (S18E02)

Vůbec bych neřekla, že může mít Kateřina Brožová tak krásný, čistý a elegantní dokument. Vlastně jsem ji asi konečně viděla v nějaké přirozené poloze, které věřím. ()