13. komnata - Série 17 (2021) (séria)

13. komnata Marka Kysely (S17E06)

(epizóda)

Špičkového fotbalového obránce jabloneckého klubu zastihly tři velice vážné zdravotní problémy, kvůli nimž se musel vzdát profesionální kariéry... Fotbalový obránce prvoligového klubu Jablonce Marek Kysela patří ke špičce naší mladé fotbalové generace. Několik sezon strávil v Miláně, poté se na nějakou dobu vrátil do Čech. Nedávno prožil osmadvacetiletý obránce zdravotní martyrium: nejdřív ho v dubnu 2016 při zápase soupeř nechtěně trefil kolenem do hlavy. Kontrolní vyšetření v nemocnici po tomto úrazu ukázalo, že má nádor na mozku, na který se díky této srážce přišlo včas. Po okamžitém převozu do nemocnice a operaci však neměl vyhráno. Nádor sice nebyl zhoubný, ale záhy po zákroku se mu často motala hlava a nebylo mu dobře. Po půl roce ho začaly přepadat epileptické záchvaty. Naučil se ale vnímat zvláštní auru, která ho před atakem epileptického záchvatu varuje, proto se snaží těch pár minut využít k okamžitému přesunu do bezpečné polohy a obvykle stačí vysvětlit lidem kolem, co se s ním bude dít. Po překonání pooperačního období se Marek vrátil do fotbalové zátěže. Ale 27. května 2017 při posledním utkání ligového ročníku v Karviné ho začalo silně píchat na pravé straně hrudníku a špatně se mu dýchalo. Myslel si, že si zablokoval žebra, a zápas dohrál. Po skončení však už nemohl dýchat, a tak ho odvezla záchranka. Až v nemocnici lékaři zjistili, že mu samovolně praskla plíce. Následující den Marka operovali. Přestože ho v průběhu několika měsíců zastihly tři velice vážné zdravotní potíže: nádor na mozku, projevila se u něj epilepsie a praskla mu plíce, po rekonvalescenci se dokázal vrátit na prvoligové trávníky. Při zimní přípravě a po náročných trénincích se necítil dobře a točila se mu hlava. Absolvoval mnohá vyšetření, která na základě konzultací s lékaři i vedením klubu vedla v roce 2018 k rozhodnutí ukončit profesionální fotbalovou kariéru. Fotbal vyměnil za práci v baru, věnuje se manželce a dvěma malým dcerkám. Chodí si zahrát za TJ Sokol Držkov, protože bez fotbalu nemůže být. (Česká televize)

Benigni

Mladí lidé tomuto cyklu sluší. I když je Kysela zcela neznámým sportovcem, vůbec to nevadí, naopak se člověk může soustředit na příběh a nemá tvář spojenou se všemi vedlejšími podcasty. Černošková se do komnaty hodí, mohla by dělat i jiné tváře, než sportovce. Tísíckrát lepší, než třeba paní Červinková apod. ()

Hanka_M

Barbora Černošková dává celému dokumentu velké sympatie a dokonce i po filmařské stránce patří tento díl k těm lepším. Byť byl pro mne tento sportovec zcela neznámý, jeho příběh mě na rozdíl od Slezáčka či Kuklové celkem zaujal. Alespoň to bylo nenásilně odvyprávěné. ()