13. komnata - Série 17 (2021) (séria)

13. komnata Jiřího Adamce (S17E11)

(epizóda)

Renomovaný režisér přišel předčasně o otce a rodina se ocitla na pokraji chudoby. Příběhem o tom, jak těžká zkušenost může člověka zocelit, provází Václav Žmolík... Jiří Adamec je jedním z našich nejznámějších a nejrenomovanějších televizních režisérů. Seriály Sanitka a Pojišťovna štěstí, silvestrovské pořady anebo vyhlašování Českých slavíků viděl snad každý. Je znám jako výsostný profesionál a traduje se o něm, že od svých spolupracovníků vždycky vyžaduje maximum. Na tom, jaký je, se pravděpodobně podepsal tragický prožitek z jeho dospívání. Jiřímu předčasně zemřel otec. Přišlo to jako rána z nebe. Táta byl zdravý, silný a činorodý muž. Pak onemocněl a konec přišel nečekaně rychle. Maminka s nimi zůstala v nedoplaceném družstevním bytě na všechno sama. Jiřímu bylo šestnáct let, starší bratr byl na vojně, protože se nedostal na vysokou, mladší nastupoval na střední. „Všichni jsme byli nastartovaní na cestu, o které táta pro nás snil, ale maminka vydělávala jen 1470 korun hrubého měsíčně,“ vzpomíná Jiří. „Rázem jsme se ocitli na pokraji chudoby. Rodinu nová situace semkla. „S bráchy jsme byli nedělitelná a neprůstřelná trojka,“ říká známý režisér. „A dodnes je to tak.“ Jiřího nová situace poznamenala na celý život. Poskládala mu hodnoty. Rázem věděl, co je v životě důležité a co ne. A od té doby hodnoty nemění: poctivá práce bez ohledu na náročnost, vztahy s lidmi, které má rád, a zajištění rodiny, to je pro něho důležité. Pomáhal mamince a pomáhali si i s bratry, kteří oba stejně jako on vystudovali vysokou školu a v životě uspěli. Když o tom přemýšlí, táta, navzdory tomu, že odešel, když mu bylo teprve šestnáct, ovlivnil a ovlivňuje celý jeho život. Jiří chtěl být vždycky jako on: spravedlivý, rázný, pracovitý, činorodý, aktivní, chápavý, pečující o rodinu, zkrátka správný chlap. Tátovi to ovšem nikdy říct nemohl. (Česká televize)

Hanka_M

Kameramansky hnusné, obsahově celkem příjemné, ale myslela jsem, že se dozvím více o práci a charakteru "renomovaného" režiséra a ne pořád jen jak bylo doma smutno, že jim zemřel otec. Bylo to silné téma, citlivé, ale mohlo dát prostor i režisérově kariéře a vůbec životě v televizním světě. Dramaturgicky zcela směšné. ()

prezdivaka odpad!

O čem to bylo? O tom, že slavný režisér zůstal v 15 letech chudák sám s mámou a dvěma bratry? Nic víc. Žádná hyperbola, žádná věrohodná emoce, jen souhrn dat, školka, škola, smrt otce gymnázium, herectví... Proč tam nebyli kolegové z branže. Protože se ke slavnému režisérovi nechtěli vyjadřovat. Styděli by se. Mohl zmínit, že tento aktivní člen KSČ byl z ČST defakto vyhozen a nesměl pro ní pracovat. Postupně se nahoru dostal díky práci na NOVĚ. Takovou 13. komnatu má půl milionu občanů ČR. ()

Benigni

Dávám jednu hvězdu za to, že se v komnatě objevila také celkem seriózní a zajímavá režisérská osobnost a nejen rádoby hvězdy typu Slezáček, Fruhlingová, Vízek apod. Ale obsahově to bylo velmi prázdné, téma ztráty otce stačilo vyprávět jen pět minut v případě, že to potom jeho životem nijak traumaticky neprocházelo. Mohli jsme se o režisérovi dozvědět mnohem víc. Tvůrci měli prostor 26 minut a nevyužili ho. Kde byly ukázky z Adamcových filmů a seriálů? ()