Poisťovňa šťastia

• Česko Pojišťovna štěstí
Dráma / Rodinný / Romantický
Česko, (2004–2010), 69 h 4 min (Minutáž: 55–60 min)

Réžia:

Jiří Adamec

Scenár:

Eva Papoušková

Miroslav Etzler, Kateřina Brožová, Jiřina Jirásková, Jiřina Bohdalová, Nikol Leitgeb, Igor Bareš, Petr Nárožný, Jiří Dvořák, Vojtěch Kotek (viac)

Život sa s vami pohráva. Jedinou poistkou šťastia je láska. Všetci ju hľadáme. Pretože ten, kto ju nájde, neprehrá. Najnovší trinásťdielny český rodinný seriál, ktorý prináša TV Markíza, odkrýva príbehy o láske, rodine a o hľadaní šťastia. Dej je zasadený do prostredia poisťovne, v ktorej sa specifickým a často dramatickým spôsobom odohrávajú príbehy hrdinov. Dominantnými prvkami sú predovšetkým medziľudské vzťahy - o partnerstve medzi mužom a ženou, rodičoch a deťoch, nevere i smrti. Diváci sa zoznámia s hlavnou postavou, krásnou Annou Jánskou, ktorá žije v perfektnom manželstve, má šikovného syna a teší sa z bábätka. Ďalšími ústrednými postavami sú atraktívna dizajnérka Dagmar Krausová a jej manžel Tomáš, riaditeľ poisťovne. Seriál priniesol nový spôsob vyrozprávania príbehov. Všetci majú právo na šťastie, ale situácie, v ktorých sa hrdinovia nachádzajú, sa neraz zvrtnú. Nemajú to ľahké, a tým sa približujú reálnemu životu. Pozoruhodné je, akým spôsobom hľadajú riešenie. Každý po svojom, ale nikto sa nevzdá. Zručné pero autorky Evy Papouškovej dokázalo z niekoľkých ľudských osudov stvoriť román, ktorého zápletky sa pretnú na správnych miestach tak, aby zaujali nielen jeho protagonistov, ale i nezúčastnených pozorovateľov. 1. časť: Od začiatku V prvej časti úspešného seriálu sa diváci zoznámia s hlavnými i vedľajšími postavami, prostredím, v ktorom žijú a jednotlivými vzťahmi medzi nimi. Hlavná hrdinka, krásna Anna (Alena Antalová), žije v šťastnom manželstve, má skvelého syna Ondreja (Vojtěch Kotek) a teší sa na bábätko. Navštívi ju kamarátka zo študentských čias, Zuzana (Yvetta Blanarovičová). I keď sa roky neukázala, odhaľuje sa nerada. Teší sa zo stretnutia s Annou a jej rodinnú pohodu jej tak trochu závidí... Šťastné okamihy prežíva aj druhá hlavná postava seriálu Dagmar Krausová (Kateřina Brožová), atraktívna dizajnérka, manželka riaditeľa poisťovne (Miroslav Etzler). Práve docielila to, že sa ich rodina konečne sťahuje do rodinného domu, o ktorom už dlho snívala. Prvá časť nás zavedie aj do Prvej rodinnej poisťovne, ktorá tvorí rámec i základné prostredie príbehu. Čo všetko sa dá poistiť? Čo áno a čo už nie? Na to sa budú pýtať klienti, ale aj jej zamestnanci... V televíznom románe sa život s nikým nemazná a šťastie by si rád poistil každý z nich... (oficiálny text distribútora)

Dudek odpad!

Říkal jsem si, že mezi všemi těmi českými seriály to není až tak hrozné, což ale nic neměnilo na faktu, že se na to dívat prostě nedalo. Většina rodiny však měla jiný názor, zdálo se jim to fajn, ba dokonce výborné a nebyla v tom sama, přišel totiž divácký úspěch, který tvůrce donutil přijít s novou řadou, což byl krok vedle. Teď dokonce i babička tvrdí, že tohle sledovat nebude. Proč by také měla, když jí obden běží mnohem lepší Ordinace v růžové zahradě. ()

slunicko2

Klasická mýdlová opera made in Czechia. 1)  Seriál jsem sledoval v době jeho premiéry a pak nyní znovu. Po několika dílech jsem zaznamenal, že koukám prakticky výhradně na ufňukané či jinak brblající postavy._____ 2)  Ředitel pobočky pojišťovny (Miroslav Etzler) fňuká z nešťastné lásky a je frustrován svou příšernou ženou. Finanční ředitel (Jan Šťastný) fňuká, že není doceněný. Provozní ředitel (Igor Bareš) fňuká, že nemá partnerku. Asistentka ředitele fňuká, že má rakovinu. Ředitelova žena (Kateřina Brožová) fňuká, že ji muž chce opustit. Ředitelova dcera (Nikol Štíbrová) fňuká, že se její rodiče rozcházejí. Mluvčí pojišťovny (Alena Antalová) fňuká, že se její muž zabil a pak, že ji ředitel nechce. Její syn (Vojtěch Kotek) fňuká, že ho Karolína nechce, pak, že je zraněný, pak zase z jiného důvodu. Ředitelův otec (Petr Náročný) brblá, protože je to starej brblal. Fňuká, protože má zdravotní problém, s nímž nechce k doktorovi a léčí se sám. Nová přítelkyně provozního ředitele (Yveta Blanarovičová) fňuká, že je její dcera v ústavu a že neví, jestli ji jí vydají. Zuzanin stále ještě muž (Daniel Rous) sice nefňuká, zato dělá podrazy zleva zprava, jak jen může._____  3)  Do obecně sluníčkovské atmosféry pak hezky zapadají i další tváře. Hospodyně Kekulová (Jiřina Jirásková) fňuká, protože je sama. Zahradnice Marie (Jiřina Bohdalová) fňuká, protože jí minulý režim ukřivdil. Alespoň chvilku si zafňukají i další._____ 4)  Přemýšlím, kdo je v tomto seriálu spokojený, šťastný déle než jeden díl._____ 5)  Nicméně jsem dílo sledoval dál. Asi jsem si chtěl připomenout tehdy skoro o 20 let mladší fajn herce. Děj jsem si nepamatoval, takže jsem se cítil, jako bych se koukal poprvé._____  6)  Asi nemá smysl rozebírat dějová klišé a postavy. Tento žánr prostě kvalitu neudrží déle, než starý prostatik moč. Ale lidé se na to koukají... ženy v domácnosti při žehlení, snad i muži v objetí svých ženušek a vlastně všichni, kteří přijdou večer z práce utahaní a nemají chuť ani kapacitu na náročnější filmovou tvorbu. Před obrazovkou si manželé řeknou, co nového se stalo sousedce od vedle, jak je zase prudil šéf a kam možná pojedou na dovolenou, zdrbnou ty figury v bedně i jejich herecké představitele a jdou spát uklidněni, že ten jejich život vlastně zase tak zlý není._____ 7)  S překvapením jsem zjistil, že se mi telenovela nakonec docela líbí. Skoukl jsem všech 73 dílů. Poslední pátá řada už připomínala jenom nastavovanou kaši, kde některé postavy z ničeho nic zcela změnily své chování (typicky Ondřejova žena), ale i to se nějak dalo._____ 8)  Z kluků mě zaujal především 16letý Vojtěch Kotek (i když mu mohli tvůrci dopřát přitažlivější oblečení) a svěží 24letý Pavel Trojan (nový asistent ředitele od 4. řady), hudební skladatel, dirigent a pedagog, který je aktuálně ředitelem hudebního festivalu Pražské jaro. To jsou ale konce, věřili byste tomu?_____  9)  Věk protagonistů uvádím k roku jejich prvního výskytu v seriálu._____  10)  Nejvíc mě ovšem pobavila paní Kekulová - ruleezzzz!_____ 11)  Všimli jste si, že v kancelářích všech tří ředitelů pojišťovny a jejich sekretářek hrdě pózují monitory a počítače, které ani jednou nikdo nezapnul a nepoužil? Možná tvůrci měli poradce ze severní Korey. Tuším, že někde na začátku telenovely si tam někdo hrál pasiáns či něco podobného, ale nejsem si jistý. Symbolické a výstižné. () (menej) (viac)

Flyer

Na to, jaký Nova dělala s tímto seriálem rozruch, se zase o tak úžasné dílo nejedná. Pravdou je, že herecké obsazení je solidní a děj je místy celkem dramatický, na druhou stranu se mi zdálo, že Jiří Adamec svým pojetím až příliš často a nekompromisně útočí na divákovy emoce. Jinak musím uznat, že jsem se celkem slušně bavil, některé scény byly velmi vydařené. Suma sumárum - Pojištovna štěstí je průměrný český seriál, kterému se věnovalo až přehnaně mnoho pozornosti. 50% ()

Ice123 odpad!

Já už vážně nevím jak hodnotit.... Sice lepší než ulice nebo ordinace ale aby to mělo na jednu hvězdo muselo by to býj ještě o něco lepší..... ach jo, proč vymýšlíme takový blbosti.... ještě nám zbývá něco na téma španělských telenovel a budeme mít kompletně zkaženej (bych musel bejt už vážně sprostej) celý TV program... ()

adams89

První řadu Pojišťovny štěstí jsem ještě sledoval velmi rád. Druhá začala být už hodně překrucována a občas jsem už vynechápal leckteré díly. A ta třetí? Jistě nebudu sám, komu připadá jako Velmi křehké vztahy na Tv Prima. Zaslechl jsem něco o chystané čtvrté řadě a to neznamená nic jiného, než že zanedlouho půjde moje hodnocení ještě níže.20% ()

• Leona Machálková prozradila, že titulní skladbě „Den, kdy se vrátí láska k nám“ předcházely dvě další verze. Finální podoba písně vznikla ve spolupráci týmu režiséra Jiřího Adamce s autorem textu Zdeňkem Rytířem. Tým tvůrců seriálu však údajně text písně velmi rozpitvával kvůli určité gradaci. Zpěvačka se po letech poklonila trpělivosti a profesionalitě Rytíře, jelikož musel přicházet se stále novými nápady. (lucij68ee14)
  • Roli Lucinky měla hrát původně jiná holčička, ale na "place" plakala, a tak byla vyměněna za Johanu Krtičkovou. (M.B)