mirra66

To jsem nečekal. Poprvé jsem se setkal s umělou inteligencí a zásadními otázkami s ní spojenými ve vztahu s nejvýkonnějším počítačem své doby, tedy s HAL 9000, který si uvědomil své Já a chtěl přežít. Tady se k problematice přistoupilo jinak a také zcela vážně. Z mého pohledu zde není ani špetka romantiky, avšak je tady snad celý vagón psychologie osobnosti, sociální psychologie a futurologie. Při sledování filmu se objevuje mnoho otázek týkající se nejen umělé inteligence, ale hlavně toho, jak se po jejím nástupu změní život člověka a vývoj (možná i bytí) samotné lidské existence. Celý film je neobvykle poklidný, ale současně nesmírně zneklidňující (v tomto ohledu se jedná o dokonalý počin). Více to nebudu rozebírat, abych nenapovídal těm, jež neměli zatím čas se s touto peckou seznámit. Pokud bych měl film charakterizovat jedním slovem, zakřičím: SCI-FI !!! 95% ()

rejsek9

Spike Jonze ve filmu perfektně pracoval ne s hudbou, ale s tichem. Na první pohled neobyčejný příběh z obyčejné vize budoucnosti je vlastně velmi pesimistická predikce, kam až se to dá dotáhnout. Popravdě bych radši zvolil celosvětovou válku s T-800, T-1000 nebo dokonce s T-3000 než toto :-)... ()

Hashirama

Nádherná tvůrčí vize o emocionální degeneraci a zároveň oslava lásky. Jonze si vyhrál s každým detailem, s každým okamžikem do jedinečné vizuální dokonalosti, což vzájemně s tklivým nádherným soundtrackem vytváří krásnou emotivní a hlavně podmanivou fresku o vztazích, o lásce, o lidském nitru. Futuristická zápletka film divákovi neoddaluje, naopak díky ní je výpověď o to silnější a Ona jasně vypovídá o tom, že city tu budou vždy. Jen kdyby to nebylo tak příšerně natáhlé a kvůli tomu leckteré scény nevyznívaly do prázdna. Film, který by měl každý z nějakého důvodu vidět, a pro každého ten důvod bude ve finále jiný. ()

mira.l odpad!

Sledovat tento výplod bylo asi stejně příjemný jako mít konečník v podpaží. Neskutečný utrpení, na to koukat ještě další dvě hodiny, tak skončím na psyndě. Ale předtím, než mě odvezou, bych si s dovolením ještě zasouložil se svýma Sedmičkama, tak doufám, že můj noťas nebude zrovna bolet hlava. Povídat si s nějakým operačním systémem se ženským hlasem, který má vlastní inteligenci? No lidi sou různé, pitomé a blbé, takže budiž, i když je to na palici. Ale zabouchnout se do něj?? E-ee?? Tohle skutečně většina ze zdejších hodnotících poslala k hodnocení 76%??? A to vůbec nemluvím o tom, že Joaquin Phoenix tady vypadá jako totální imbecil. ()

Inozuka

Když si přečtete o čem film je, řeknete si, že to je nepravděpodobné a že hlavní hrdina bude fakt dost úchyl ... Ale pak se díváte, posloucháte Samanthu a začnete tomu rozumět. Tím jak hlavní hrdinka nemá tělo, je celá romantika stavěná primárně jen v dialozích a v tom tkví síla filmu. Ona je smutný romantický film se zajímavou premisou, že fyzično je v lásce podružné ... Poutavé, dojemné i zábavné v jednom. ()

Psycho.R

Film jsem viděl, bohužel, poněkud po kusech a myslím, že je to na škodu. Sice mě i tak velmi oslovil, ale asi by bylo lepší prožít celý průběh (dějový oblouk tu není, ale myšlenka je využita natolik, že dvě hodiny utáhne). Romantické sci-fi, u kterého je však slovo romantické velmi diskutabilní, jelikož vlastně nepopisuje lidský vztah. Pokud se podívám do hlubších vrstev, pak nemohu přehlédnout, děsivou představu toho, že právě to, co film ukazuje je velmi reálné a do značné míry k takovému výsledku svět směřuje. Sice jde v současné době o představu, která je ještě v plenkách, ale už to samotné, že mladší generace komunikují převážně prostřednictvím internetu, hlavně sociálních sítí, a na skutečné přátelství či vztahy "nemají čas, zní jako základní kameny takovéto budoucnosti. Věřím, že Spike Jonze nepsal scénář na první signální, ale právě kvůli tomu, aby v něm bylo mnoho vrstev, nad kterými se můžeme zamyslet. Za mě 4*. ()

Kofolacik

Občas sa mi stane, že natrafím na film, pri ktorom už po pár minútach viem, že sa jedná o niečo výnimočné. Her je presne ten film. Hlavný hrdina Theo (Joaquin Phoenix) počúva melancholickú hudbu, osamelo si vykračuje cez futuristické mesto a noci trávi hraním videohier či sexom po telefóne. Nie je to až tak sci-fi predstava v porovnaní s tým, ako žijeme dnes. Neviem či momentálne existuje herec, ktorý by vedel lepšie stvárniť osamelého a zraniteľného introverta tak ako Joaquin Phoenix. Táto úloha je ťažšia než sa na prvý pohľad môže zdať, najmä pretože zápletka filmu spočíva v tom, že sa zamiluje do svojho operačného systému. Väčšinu dialógov medzi ním a OS1 a.k.a. ‘Samanthou’ (Scarlett Johansson), tak hrá akoby sám so sebou, nemá v nich hereckého partnera, o ktorého reakcie by sa vedel oprieť. Her by sa dal označiť za filmového potomka fantastického Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004). Oba filmy totiž spadajú do celkom unikátneho žánru “romantické sci-fi” a oba filmy sa pohrávajú s filozofickými otázkami o láske. Čo robí lásku skutočnou? Ten, čo miluje, ten čo je milovaný alebo spôsob akým ju niekto prejavuje? Musí to byť mix všetkých troch možností? Režisér a scenárista Spike Jonze nám servíruje tieto otázky, no nedáva na ne odpovede, obaľuje ich do fantastických dialógov a sem tam to celé odľahčí humorom. Presne moja šálka filmovej kávy. ()

GTS_PUNK

Romantická dráma režiséra Spikea Jonzeho zasadená do blízkej(?) budúcnosti. Theodor (Joaquin Phoenix) sa rozvádza, Theodore sa cíti osamelý, Theodore sa rozhodne, že si zaobstará špeciálny kognitívny operačný systém, ktorý nahrádza interakciu s človekom. Veci postupne naberajú spád a medzi Theodorom a operačným systémom vzniká veľmi blízke puto. Nič však netrvá večne. Filmové sci-fi spracovanie šikovne skryto kladúce otázku koexistencie ľudí a strojov ako takej. Koexistencie, ktorá si časom nemôže byť rovná. Koexistencie, v ktorej stroj inteligenčne prekoná človeka, ale nikdy neprekoná a plne nepochopí jeho city a potreby. Na pomerne jednoduchom námete je tu vystavané dielo, ktoré skúma pocity samoty, smútku či prázdnoty, a stavia ich do protikladu so snahou zbaviť sa ich prostredníctvom spojenia človeka s operačným systémom, ktorý však, ako časom vyjde najavo, nemôže plnohodnotne nahradiť inú ľudskú bytosť. Hoci snímok nekladie priamo filozofické otázky o ľuďoch a strojov, dostatočne - a najmä ľudsky - predostiera úvahy, nad ktorými sa môže divák zamyslieť. Príbehovo upúta, rovnako aj herecky. Joaquin Phoenix je vo svojej role viac než dobrý, vidno, že sa s postavou Theodora dokázal zžiť. Amy Adams vo vedľajšej úlohe ako Theodorova kamarátka a susedka takisto zaujímavá. Spomedzi všetkých je však jednoznačne najlepšia Scarlett Johansson čoby operačný systém Samantha. Hoci ju celý film nevidno - len počuť jej hlas - vôbec to nevadí. S hlasom dokáže výborne pracovať, pričom v ňom cítiť emócie, hoc predstavuje operačný systém, ktorý by v podstate žiadne emócie nemal mať. Jej postupná charakterová premena, vrcholiaca v závere filmu, chytí diváka za srdca. A to najmä kvôli Theodorovi. Her ukazuje, čo raz ponúkne budúcnosť. Osamelí sa budú najprv cítiť menej osamelí, následne sa budú cítiť milovaní, aby nakoniec skončili znovu osamelí a so zlomeným srdcom. Filmovo poetické, ľudské, ale aj strojovo chladné. Smiech, vzrušenie, plač a ešte čosi navyše. ()

samkko

POKUD HLEDÁTE FILM: S neuvěřitelným vizuálem a hudbou, film která vás bude schopen alespoň trochu dojmout, film který můžeme brát jako menší výstrahu před blízkou budoucností, film s originálním námětem a nakonec film, se skvělými hereckými výkony.. Doporučuji vám film z roku 2013, Her. Lepší je si o filmu nic nezjišťovat a pustit si ho v absolutní nevědomosti. Já sám měl za to, že se budu dívat na obyčejnou romantickou slátaninu (jo no, ani nevím proč jsem si to chtěl vlastně pustit), ale za pár minut, pozorný divák už ví, že tohle bude trochu na jiný styl. Hodnocení: PROPERLY RATED, 7.8/10 ()

DavidWebb

Smútok, depresia a nuda. Musím priznať, že úprimne obdivujem ľudí, ktorým sa Her páčilo. Ja som sa so zaťatými zubami, päsťami a kolísavým pohybom vrchnej polovice tela dopredu a dozadu nemohol dočkať konca. Už niekoľko posledných rokov vnímam filmy hlavne ako zábavu a tento film je všetko iné len nie zábava. Toto rozhodne nie je moja šálka kávy i keď po technickej stránke tomu asi ťažko niečo vytknúť a námet mohol na papieri vyzerať dobre, samotné prevedenie a celkový dojem stoja s prepáčením za hovno. No nič, keď nič iné, tak teraz už viem, že podobné snímky radšej prenechám hĺbavým intelektuálom s väčšími znalosťami z filmového byznisu ako mám ja a zostanem radšej pri osvedčených zábavnejších žánroch. Aléé, kľudne do toho, možno to bude pre vás to pravé... who knows. ()

mravec

Příliš konkrétní námět a příběh na to, aby byl vyprávěn tak nahodile. Až okatým opomínáním všech vedlejších postav, jakoby tvůrci/e chtěl vyzdvihnout tu hlavní, která však není propracovaná o nic víc, než ony - po zhlédnutí musím říct, že Theodora vůbec neznám. Samantha je poněkud jiné kafe, ale v tomto případě mě zase vůbec nezaujal vývoj ani vyústění futuristické stránky filmu. Tak to je to pak se mnou těžký... ()

Zombiepod

Jonze práve mierne ponoril veľký potenciál. Úsmevná dráma, ktorá svojou smutnou romantickou zložkou roztopí nejedného diváka, a vtipom príjemne pobaví. Faktom však je, že spomedzi podobných kusov sa zozačiatku javí ako unikát, ktorý ale neodkrýva nič výnimočné a zvlášť záživné. Film je pomerne dlhý na to, ako pomaly sa príbeh odvíja, a niekde v polovici začne byť jasný aj záver. Phoenix však hodný na nomináciu. ()

dwbmb

Objektivně: Pamatujete na vztah Rajeshe Koothrappaliho se Siri? Tenhle film jde ještě dál a navíc pekelně vážně. Není to vtipné, nejsou do toho vecpána žádná klišé o vztahu člověka se strojem, je to opravdu zaměřené pouze na vztah. I s přihlédnutím k tomuto je s podivem, že takovéto dialogy mezi jedním hercem a jeho bezdrátovým handsfree dokážou opravdu naplnit 2 hodiny stopáže, aniž by to začalo být nudné a nezajímavé. Emočně působivé, ale zas extra doják to není. Je to prostě ze života, jen jedna z postav není na plátně zastoupena fyzicky. Subjektivně: Vadila mi Scarlett Johansson. Nemám ji v oblibě, speciálně její hlas, takže v tomhle ohledu pro mě byl film trochu mučivý. Naopak jsem doufal ve více prostoru pro oblíbenou Rooney Maru, ale holt scénář věnoval prostor především hlavnímu hrdinovi a jeho sluchátku. Nechápu Amy Adams, jak to dělá, že ve věku mé matky vypadá jako moje fantaskní milenka (update: Zjistil jsem si, kolik je mé matce a trošku jsem to přestřelil. ale stejně...). Zato Joaquin Phoenix od dob legendárního U Turn notně zestárl, ale role trochu creepy, čerstvě rozvedenýho digi-hipstera mu sedla (moustache i kostěný Begley Greystone included). Vhodné pro heterosexuálního muže: ano ()

john.h

Takové milé nahlédnutí do budoucnosti, která bude přívětivá ke všem zakřiknutým onanistům a smutným osamělým postavičkám. Už jen za hekající Scarlett si to zaslouží tak dvě hvězdičky. Za kvalitu pak další dvě. ()

syphoon

Dlouho jsem se rozmýšlel, kolik že hvězd udělím. Dávám přednost čtyřem neboť do dokonalosti mi přeci jen něco chybělo. Kladné stránky filmu tady píši všichni, tudíž je přeskočím. Snad jen na to, že jsem si vážně nepřál konec typu: procesor v lidském ženském těle, ikdyž by se v tomto směru asi jednalo o první dokonalou ženskou :D :D No k těm slabinám: zdlouhavý záběr, který jsem očekával už od poloviny filmu a snad bych i dodal slabší výkon jinak mnou oblíbeného Phoenixe, já v takové roli bych rád viděl třeba Willise nebo někoho charismatičtějšího! I tak 75% ()

hero_bk

Krásný rozbor mezilidských vztahů na vztahu člověka a operačního systému. Pomalé plynutí, dlouhé konverzace a další prvky zde vůbec nejsou na škodu, protože vztah samotný pomalu plyne, ve vztahu samotném jsou dlouhé konverzace. Myslím si, že Oscar by tomu slušel. Nebylo to lepší než Vlk z Wall street, ale určitě pro Akademii přijatelnější :) ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

10.07.2014

Oscary - výsledky

Oscary - výsledky

03.03.2014

Výsledky 86. udílení cen Akademie filmového umění a věd vesměs potěšily a v něčem i překvapily. Špinavý trik, snímek s deseti pro nás nepochopitelnými nominacemi, neproměnil ani jednu. Naopak… (viac)