javak810i

Chtěli jste někdy zažít sex "po telefonu" se Scarlett Johansson? Pokud ano, tak "Her" je film pro vás! Ne, teď vážně. Je až s podivem, jak reálně a procítěně může vztah člověka s umělou inteligencí nejen vypadat, ale i působit na diváka. Vděčit za to můžeme hlavně dobře napsanému scénáři a skvělým hereckým výkonům (především tedy upřímné role Joaquina Phoenixe a hebkému hlásku Scarlett Johnsson). Film má skutečně hutnou melancholickou atmosféru a donutí vás se nad nejednou věcí zamyslet. Pro mne rozhodně pozitivní překvapení. Lepší 4*. ()

ivishka

Obsahuje lehké stopy po SPOILERech. Po celou dobu sledování snímku jsem si představovala, jaké by asi bylo žít v takové době, kde normálního člověka z masa a kostí nahradil operační systém nějakého hodně inteligentního počítače s vlastním svědomím a osobností. Podobnou věc (ale s tváří) nastínil film S1m0ne, který byl ale oproti tomuto docela "v plenkách". Naproti Simone umí tento snímek všechno jen ne fyzično a tvář zmíněné Samanthy si může zúčastněný muž představovat jak chce. Jde spíše o to psychické a citové rozhraní hlavního aktéra, který prochází těžkým obdobím a sám se s ním nedokáže vyrovnat. V dnešní "prehistorické" době si na to muž či žena najdou přechodného partnera, který není nic než jen další autobusovou zastávkou v seznamu a tím pádem jen přechodnou stanicí na cestě do neznáma. Společně s tímto podivným pokrokem, který snad ani nikdy nenastane mě jímala samota doprovázena občasným pousmáním, jak smutné je, že chlap po třicítce nehledá ženu, ale povídá si s něčím neživým a hledá u toho útěchu. Samotný konec mi nebyl tak úplně jasný, krom toho, že všechno jednou končí. Tak tedy děkuji za příjemný filmový zážitek dvěma hvězdám: Joaquinovi Phoenixovi a Spikeovi Jonzeovi. ()

Tayen

Znepokojivý, podivný, krásný film. Dovedu si představit, že propojení s virtuálním světem a tím i větší závislost na něm, jak ukazuje film, můžeme sami za pár let prožívat. Her ale není žádné varování před odcizeností, nekritizuje, jen posunuje dál to, co se děje teď a rozvíjí vlastní vizi o blízké budoucnosti. Oceňuji vizuální stránku filmu, vypiplanost technických hraček, oblečení, bytů, města. Není možné se dovtípit, kdy se děj filmu odehrává. Celé to vypadá jako futuristická 60. léta. Jako kdyby někdo film natočil v 60. letech a představoval si rok 2020. Herecké výkony jsou perfektní. Postavy jsou opouštěné, přestože žijí vedle sebe, tak jak je tomu i dnes. Pro mě se stalo jediným kamenem úrazu právě obsazení Scarlett Johansson. Ona předvádí s hlasem neskutečné věci a operačnímu systému dodává tu pravou lidskost. Jenže Scarlett je už profláklá herečka, jejíž hlas známe a tak, kdykoliv jsem ji ve filmu slyšela, jsem věděla, že to je právě Scarlett, a ne anonymní hlas bez těla. ()

Praxis

Mě ke štěstí stačilo Scarlettku jen slyšet a pomalu, ale jistě jsem začal vlhnout. Když si odmyslíme všechny pubertální erotické představy, vyjde nám jeden zajímavý film o tom, kam až to může umělá inteligence dotáhnout. Hlavní představitel je svým způsobem dost ňouma, a dá tak Samanthě prostor k přemýšlení, aby začala pochybovat o tom, co vlastně je a odejít tak do země všem OS zaslíbené. Do země věčně digitálních nul... Odpočívej v pokoji. 87% ()

Lamiczka

Po, ne zrovna krátké, době usedám za klávesnici a sepisuji novou recenzi. Dlouho jsem tuto činnost odkládala a věnovala se jiným koníčkům. Pevně doufám, že se mé filmové nadšení ještě nějakou tu chvíli nevyčerpá. Zpět k filmu. Na snímek s Joaquinem Phoenixem v hlavní roli jsem se těšila ještě před samotným uvedením do kin. A tak ani sama nevím, proč nakonec k jeho shlédnutí došlo až dva roky poté. Asi čekal na svůj velký moment, který přišel právě dnes. Snímek mě doslova pohltil tak, aby mě v závěrečných titulcích vyplivl jako emočně dojatou pipinku se slzičkou v oku. A nemyslím to vůbec zle. Romantika a částečně i erotika je tu nadávkovaná v přesném poměru, takže na nějaký sladkobolný kýč tu není špetka místa. Je to smutný, je to dojemný, je to o lásce, rozchodu, ohleduplnosti, vstřícnosti, nových zážitcích i nevšedních momentech všedního života. Snová realita se tu protíná s virtuální realitou, hranice mezi těmito světy se stírají a nikomu ani náhodou nepřijde divný, že kluk randí s naprogramovanou věcí. Geniálním tahem se tak stává obsazení Scarlett Johansson, kterou za celou dobu neuvidíte, ale zato se stejně jednoduše a stejně rychle jako hlavní postava zamilujete do jejího hlasového repertoáru. Může se zdát, že takových romantických blbůstek tu byla kvanta. Mě ale dostali oba dva, čistota a jednoduchost nápadu, stejně tak jako jednotlivé sekvence filmu, které svou úsporností, smyslem pro detail a estetiku vytváří futuristické prostředí, ke kterému by si lehce mohl najít cestu každý z nás. ()

Popluh

Spike Jonze není Charlie Kaufman. Na jednu stranu je nefér mu to vyčítat, na druhou stranu je to pravda. Zajímavá a velmi reálná myšlenka je tak ve výsledku utopená v takové té milé červené knihovně s takovou tou milou depresí, kterou normálně strašně žeru, ale v tomhle případě jsem se k tomu i přes (nebo právě pro) velká očekávání nedostal. Joacquin je stále super herec, Scarlett má stále sexy nakřáplý hlas a Van Hoytema potvrzuje, že je kameramanské eso, ale přes Jonzeho velkou snahu (nebo právě kvůli ní?) jsem se prostě do filmu stoprocentně nedostal. S tímhle OS zkrátka můj hadware nebyl kompatibilní. ()

GodComplex

Parada, vyborni herci, hudba, kamera, koncept, tenhle film ma charisma! Takhle ma vypadat moderni romanticky film digitalni doby, Titanic roku 2013. 9/10 ()

MikO_NR_1909

Tak ako kedysi svoj prorocký účel splnil nadfilm 2001 (mimo iného aj hrozbou vzrastajúcej nadvlády technológií) môže svojim spôsobom pootvoriť (lebo to už vieme) 13 komnatu ľudských komunikácií, nedôvery, vnútorného chladu, odsudzovaniu samých nás práve tento počin. Lebo keby nad ním nerozmýšľate, pravdepodobne by ste sa zbláznili nudou. Akurát mi nepríde jedným z úplne najvýznamnejších, nič to neznižuje účasť v TOP 3 nominovaných oscarových filmov. Viac tu: http://www.9em.sk/splna-ona-2013-najprisnejsie-kriteria-vizionarskych-sci-fi/ ()

Mr. Filuta

Scarlett Jo je sice žhavá jako peklo v červenci, ale její nakřáplý hlas u mě jako dominanta celovečerního filmu moc dobře nefunguje. Phoenix jinak předvádí svůj potěšující standard v podobě citlivé a emočně rozbité duše, v čemž se vlastně o moc neliší od valné většiny z nás (vás!) - ovšem se zásadním rozdílem v té kouzelné futuristické klidné náladě. Jeho Theodore nám servíruje zajímavý paradox muže, který se živí vytvářením úsměvu a slz dojetí na tvářích svých čtenářů, zatímco jemu samému zůstávají jen slzy deprese, osamění a vnitřní prázdnoty z emočního nenaplnění. Jeho potřeby mu proto překvapivě uspokojí až OS [pracovní název: Skynet open beta v1.0 ] Samantha (všimněte si toho kouzla, jak ani jedno z tech dvou jmen není nikdy zkráceno, ačkoliv se to vyloženě nabízí) a nabídne mu plnohodnotný a navíc společensky přijatelný vztah. Upřímně, pánové, kdo z nás by si nepřál polovičku, kterou lze dle rozmaru pouhým pohybem prstu vypnout a zapnout? Jenže problematika kyber-love zde ve výsledku bohužel nenabírá žádných technicky atraktivních rozměrů a ve výsledku tedy přináší nulový přínos k žánru, takže tohle "Sci-Fi" nakonec zůstává pouze scenérií ztrápené psýchy s naprosto nenalinkovanou pointou, což vlastně představuje jenom temnější verzi kousků jako je například Annie Hall. ()

aluna

Něco takhle na první pohled nevinně zvrácenýho a zároveň aktuálního jsem už dlouho neviděla. V týhle formě nikdy. On má na tohle Jonze jak vizi, tak cit. Jen doufám, že se v rámci etiky do "Ní" nedostanem, poněvadž pak by to závánělo znásilňováním (všech) a v blbým (ale dle mě nevyhnutelným) případě Skynetem. Jen krůček by pak byl k tomu, jestli je morální (později zákonné) urazit city (později práva) "osoby" mající vědomí a myslící víc, než lecjaký živoucí tvor vůbec může pobrat. Ještě propastnější izolaci osamocených chudáčků nepočítám. Podle hesla "Myslím, tedy jsem" bych nerada byla příznivkyní něčeho, co by leckteří nazývali otrokářstvím, protože prostě chci, aby mi můj Dell sloužil a když to dělat nebude, nechci cítit morální kocovinku, až ho jen tak prohodím oknem. ()

Bordoshut

9/10 – Ona je nádherný film. Přímo božský. Takový ten, který vás chytne za srdce a nepustí, dokud ho nedokoukáte do konce. Bohužel je také jedním z těch, o kterých se moc nemluví. Proto píšu tuhle recenzi především: abych vám o Ní podal zprávu a snad přesvědčil alespoň 1 člověka, aby si Ji pustil. Ani já bych se o  totiž nikdy nedozvěděl, nebýt recenze samkka, kterému za to tímto děkuji. PATERO DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1. bezchybný herecký výkon protagonisty, kterého ztvárnil famózní Joaquin Phoenix, jehož můžete znát například z podobně depresivního Jokera (2019)2. příběh, který napsal život sám, bez vnějšího nátlaku scénáristy; 3. melancholická, depresivní nota, na které se celý snímek veze – už si ani nepamatuju, kdy naposled jsem viděl něco tak procítěného; 4. odstrašující, až tristní vize budoucnosti, ke které máme relativně blízko; 5. bravurně zvládnuté řemeslo, ať už je řeč o kameře, hudbě anebo o čemkoli jiném. Ona není film, který by sršel akcí, naopak se pomalým tempem soustředí na postavy a utápí se v jejich pocitech. Verdikt: "Ačkoliv konec filmu v divákovi dle mého probouzí zbytečně mnoho otázek a nakousne téma, které v něm rozhodně nemá co dělat, a já mu tedy nemohu dát čistokrevných 10/10, film Ona doporučuji každému filmovému nadšenci – třeba všemi deseti." :-) ()

Freemind

Těžko zařaditelný film o samotě v davu. Jonze zcela účelově pracuje s únavou a melancholií hlavního hrdiny, jehož prostřednictvím nechá emocionálně vyhladovět i diváky, ale dělá to jemně, nenásilně, bez rozmáchlých gest. Jak napsal Mistr - všichni jsme zákeřná hladová klíšťata. Ubližujeme sobě samým i ostatním, lžeme a podvádíme i když to vždycky myslíme upřímně, mučíme se touhou po dokonalosti a když se nám jí náhodou podaří dosáhnout, okamžitě nás znudí a zklame. "Her" je sladce krutou odpovědí na otázku, co se stane, když se nám jednou splní všechny sny. ()

zipper111

Divný. S hlavní postavou se nejde ztotožnit snad v žádném ohledu, Joaquin má hodně netradičního kníra, ještě s těma brejlema vypadá jak taková ta maškarní maska :D No ale hraje to výborně, věřim jeho ztrápené duši všechno, a když se na "scénu" dostane neskutečně sexy hlas Scarlett, začnou se dít věci. A že jsem si v průběhu filmu říkal "Co to sakra je?" hodně často. Ale je to fajn, originální a doufám že nás todle nikdy nečeká. Btw vykašlat se kvůli mobilu na Olivii Wilde? Jak říkám, nesmysl! :) 4* ()

erased

Spike Jonze nejen že natočil prakticky dokonalý romantický film - podařilo se mu také napsat perfektně promyšlené drama fungující v tolika myšlenkových rovinách, že se snad ani nedá vypíchnout, která z nich je tou hlavní, a ze které si může divák odnést nejvíc. U mě to bylo zamyšlení nad unikáním od samoty a vývojem osobností a z toho plynoucím vývojem vztahů, ale to neznamená, že by snad byl jakýkoli moment věnující se čemukoli jinému byť jen o fous nezajímavější. Za ty dvě hodiny se mu prostě podařilo vyždímat celé téma do poslední kapky a mimo jiné i díky skvělé hudbě zároveň a melancholické náladě vytvořil střízlivě a přirozeně působící postmoderní umělecké dílo (maličko paradoxní kombinace), ve kterém si každý najde své. A jak je to vlastně se zárukou? ()

esopesokeso

Po prvých dvadsiatich minútach nudy bez čo i len jedného malého uchechtnutia som pochopil, že by som sa mal unášať jemnou klavírovou hudbou a nerozmýšľať! Len pozerať a vnímať prítomnosť! Avšak, zábava sa nedostavila, napätie, akcia, dráma, zvláštna zapletka- nič z toho nehrozí... ako toto išlo úplne mimo mňa, presne ako tamagoči. Neviem sa stotožniť so správaním hlavnej postavy, už od toho sa odvíjajú moje dalšie znechutené postoje počas pozerania HERgot. Ja kokot, že som sa nechal nahovoriť Srandstromom a Daji.. ()

kaylin

Snímek "Her" mě překvapil. Nečekal jsem, že t bude až tak dobré, i když na každý herecký koncert Joaquina Phoenixe se těším. Tohle je opět ukázka toho, jak je schopný, protože dokáže utáhnout dvouhodinový snímek bez toho, aby nudil. Nemáte pocit, že sledujete Joaquina, ale sledujete Theodory Twomblyna v jeho podivném životě s jeho podivnou partnerkou. Nejsilnější na celém snímku je skutečnost, že tohle není hudba daleké budoucnosti, tohle je něco, co se v současné době děje a prostě existují lidí, pro které je jednodušší si vytvořit vztah s umělou inteligencí než s člověkem. A to i přesto, že toho člověka může mít před sebou. Úžasný námět, který byl skvěle zpracován. Nebýt "Vlka z Wall Street", tak tohle je pro mě jasný kandidát na hlavní cenu při oscarovém klání. No, doufám, že ten scénář si sošku odnese. ()

Alementina

Brilantni, v jednotlivostech i v celku samotnem. Děsivé z celkoveho pohledu, tak trefné v těch jednotlivostech. Občas se cítím velmi osamělá... Asi po 14 letech mám chuť zajít na chat a najít si kamaráda na pokec... ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

10.07.2014

Oscary - výsledky

Oscary - výsledky

03.03.2014

Výsledky 86. udílení cen Akademie filmového umění a věd vesměs potěšily a v něčem i překvapily. Špinavý trik, snímek s deseti pro nás nepochopitelnými nominacemi, neproměnil ani jednu. Naopak… (viac)