Haviar Dařbuján trie biedu s mnohodetnou rodinou. Zo zúfalstva nad chudobou prijme za kmotra pre svoje  práve narodené dieťa samotného "Smrťáka". S jeho pomocou sa stane z Dařbujána zázračný doktor... (TV Markíza)

sir-dave

Dařbuján a Pandrhola je pro mě další pohádkou, patřící mezi ty nejlepší, na které se rád podívám znova a znova. Nápadité prostředí s klobáskami a pivem na místech, kde by to jen málokdo čekal a herci v čele se Sovákem, Hrušínským a Lohniským vytvářejí kouzelnou atmosféru a příběh starých českých pohádek. ()

Mylouch

Kmotříček s havířinou u nás na Kocandě. Umělecky krásně zvládnutá pohádková stylizace bohatého nadčasového příběhu o spravedlnosti a podnikání s vrcholnými výkony filmových profesí - za všechny: výprava a kostýmy, hudba, režie a originální charakter mluveného projevu. Léta, kdy se Sovák etabloval jako hvězda. "Ať se má Pandrhola jednou tak dobře, jako havíři." ..."Kdybych já neměl takovou zvodpovědnost !" 4-5* ()

Radiq

Tak tohle je asi jediná pohádka, která se mi nikdy neomrzí. Možná je to i tím, že sou do děje zakomponovany nezřízeny pijatiky, pokusy o sebevraždu nebo stínání kohoutích hlav (a asi fakt jde o reálnyho kohouta s reálnou hlavou). Do toho super herci, super děj a perfektní atmosféra, jakožto i kulisy a všechno. Socialistickej ani žádnej jinej podtext sem v tom nezpozoroval. Pro mě kultovní pohádka. ()

otík

Pohádka jak se patří, sice kýčovitá až běda, ale na druhou stranu velmi moudrá. Sovákova i Lohninského životní role, skvělý záporák Hrušínský a bohatá výprava, která se dnes už tolik nenosí. ()

Decker

Krasna ceska pohadka s vybornym Jirim Sovakem a snad jeste lepsim zapornakem Rudolfem Hrusinskym. Samozrejme za zminku stoji i Vaclav Lohnisky, ktery postavu Smrtacka stvoril s ohromnou verohodnosti a vervou, ze spousta lidi z te jeho kosy mela opravdovy respekt. ()

Doudis19

Překrásně zpracovaná pohádka, která potěší i přes značné riziko ohrání, v důsledku pravidelnosti v jaké se objevuje na televizních obrazovkách. Nezapomenutelným se stal především smrťáček v podání Václava Lohniského, jakožto jediná spravedlivá síla světa. ()

wafc

Moc příjemná komunistická pohádka. Martin Frič je mistr metafor, Hrušínký představuje hnusný kapitalistický systém a buržoazní nadutost a nelidskost. Za to humánní Kuba Sovák je, jakožto tvrdě pracující dělník, příkladným vzorem všem malým pionýrům a svazákům. A propos Hujer, který se zde vydává za smrtku, představuje komunistické soudnictví, které se s nikým nepárá a pozorný dívák zjistí, že na scénáři se podílela Kateřina Brožová-Polednová. ()

Honzíno

Jenda z nejlepších českých pohádek, na kterou se rád podívám zas a znovu díky vynikajícímu Jiřímu Sovákovi a Rudolfu Hrušinskému a hlavně díky nezapomenutelnému Václavu Lohniskému v roli smrťáka. Fakt cool! 90%! ()

haushinkaa

Jedna z mých nejoblíbenějších českých pohádek, hlavně díky Kubovi a Smrťáčkovi, kteří mě uchvacují pořád stejně. A taky kvůli volům v mysliveckém. Ale Smrťáček jasně vede... ()

SG_ever

Opilý smrťák ?! Za 5 minimálně ! Jedna z mých nejoblíbenějších Československých pohádek vůbec, a to i přes droboučkou propagandu ("smrt je narozdíl od Boha spravedlivá ke všem, k boháčům i chudým") . (90%) ()

Tyny

Nesmrtelná a neokoukatelná pohádka, která vždy pobaví a na kterou se občas ráda podívám. Rudolf Hrušínský je taková záporná postava, která má v pohádce vždy být. Jitrnice na stromech a pivo teče potokem, co víc si přát. ()

Lachtaan

Rok se s rokem sešel, povinnost dohnat zase nějakou z těch pohádkových klasik už je tu zas, byť jsem si bláhově myslel, jak začnu už začátkem prosince a ne až na Štědrý den. Času je málo, pohádek stále dost, Dařbuján je jednou z těch ikonických, z něhož jsem jako malý viděl vždy pouhé útržky a nejen Hrušínského vzhled mi naháněl hrůzu. Teď už jsem ho dokázal přetrpět, bohužel mě ale jako celek tenhle příběh tolik neodpálil. ()

Zdeňka

Za starých časů, žil u městečka Rukapáň, v tom potočním údolíčku, kde roste pět pačesatých borovic, havíř jménem Kuba Dařbuján. Důkaz, že hrdinou každé pohádky nemusí být princ. V hlavních rolích naši dva nejlepší čeští herci (Svěrák + Hrušínský), jejichž herecké umění dokreslují nádherné kulisy. ()

anli

Dalsi z rady ceskych pohadek padesatych let,podle scenare Martina Frice,ktery si jej take sam zreziroval.Vtipna a velmi podarena pohadka o"lidovem"leciteli Kubovi v podani vynikajiciho Jiriho Sovaka,kteremu skvele sekunduje cela plejada hercu a herecek.Je to vtipne napsane,hezky zahrane a kazdy od te doby vi,ze pred smrti se nejde schovat.U me jasnych 85%. ()

Chris Masters

Jedna z nejlepších, ale opravdu pro mně nejlepších českých pohádek. Skvěle zahrané, výborný scénař, prostě všechno je tip ťop. Neznám dítě, které by si na této pohádce nepochutnalo, vážně bezva. ()

pytlik...

Kdepak Amerika se svým snem, kdepak SSSR se svými neomezenými možnostmi, kam se hrabou na Čechy před pár desítkami let. Tam se mohl stát věhlasným lékařem i havíř, co neuměl číst a psát a měl poněkud svérázné představy v oblasti porodnictví. A to navíc Dařbuján prokázal i slabší úsudek, neboť proč by měla být Smrtka spravedlivější než bůh či čert? Vždyť někdo zlý a bohatý umře bezbolestně a vesele ve vysokém stáří, zatímco jiný, třeba dobrý člověk zahyne za velkých bolestí v mladém věku. Jinak jsem rád, že mi první půlka filmu otevřela obzory. To jsem nevěděl, že nejen princezna, ale i Smrťák nosí hvězdu na čele a že jisté gesto, které mi často ukazují řidiči, když okolo nich profrčím na kole, není neslušné, ale naopak uznalé, že jezdím jak čert! Vzhledem k tomu, že jsem potom přepl jinam, dopíšu tenhle komentář příští rok, až budou tuhle pohádku dávat znovu. ()

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa