Cisárov pekár a pekárov cisár

• Československo Císařův pekař - Pekařův císař (viac)

Legendárna historická veselohra, v ktorej Jan Werich exceluje v dvojúlohe cisára Rudolfa II. a pekára Mateja, ktorý sa cisárovi veľmi podobá, len je o 25 rokov mladší. Cisára viac ako vládnutie zaujíma umenie, krásne ženy a najmä jeho alchymistická dielňa. Kým robí všetko preto, aby našiel legendárneho Golema a elixír mladosti, dvorania pripravujú spiknutie, v ktorom ho chcú pripraviť o trón. Vďaka náhode sa však vládnutia ujme pekár Matej... (RTVS)

Comida

Snímek ve mě zanechal rozporuplné pocity. Jednoduše řečeno se mi líbil, pobavil jsem se, ale že by se jednalo o komedii, která by mě ani na chvíli nepřestala bavit, a smál bych se od začátku až do konce, to ne. Milovníci staré československé kinematografie si přijdu na své a pravděpodobně ohodnotí snímek plným počtem (proto film dosahuje tak vysokého procentuálního čísla). I když já jím nejsem, chápu nadšení okolo Císařova pekaře - Pekařova císaře. Pěkná atmosféra. Vtipné dialogy. Vlastně mi tento počin vnukl myšlenku že bych mohl shlédnout i jiné filmy podle scénáře Jana Wericha, nýbrž jeho dnes už bohužel, nevidící se humor a herecké výkony mne zaujali (i přesto že se jedná o první takovou zkušenost). 8/10. ()

Godhaj

„Život vyžaduje životní velikost.“ Nesmrtelná vánoční pohádka nic neztrácí ze svého kouzla. Ač se mi dost protiví závěrečný komunistický rej, který ve mně vždy navodí atmosféru perzekuce 50. let, zbytek této pohádky je řemeslná perlička plná vynikajících herců a krásných kostýmů. Scénář je plný nádherných vět a slov, doslova srší hláškami a vtipem. Děj si hezky pohrává s dekadentností rudolfovského dvora, kterou konfrontuje s pohledem obyčejných lidí, jako je např. Skota nebo Matěj. Jako velké plus vidím v tom, že tato pohádka pobaví jak dospělé, tak i děti. ()

Dzun

Továrny na kůže, peníze na boty a do vlasů růže a nový kalhoty a olej na stroje a stroje na práci a práci bez boje, po práci legraci a slunce dost a dost pro staré, pro děti a děti pro radost a radost pro děti. A budem společně svět a mír milovat a budem společně pro ten svět pracovat. Když všichni všechněm všechno dáme, tak budem všichni všechno mít dohromady. ......Tak těmhle pohádkám už opravdu nevěřím:) ()

Lennie

Další z pohádek, na kterou jsem si našla čas až v pubertě a uchvátila mě. Nejen obsazením, ale i scénářem, režií...prostě vším. A přestože z hlavní písně komunistický režm přímo čiší, na filmu se to nijak nepodepsalo...naštěstí ()

Maxmilian

Absolutní jednička mezi pohádkami staré doby. Člověk se dozví něco o historii a vůbec mu to nevadí. Ti mladší to mají jako docela povedenou pomůcku do dějepis a jěště se při tom zasmějí. No a navíc je tam přece úžasný pan Werich, bez toho by to nebylo ono. Rudolf II i pekař Matěj nemají konkurenci. ()

Borecz

Jeden z mých neoblíbenějších českých filmů. Skutečně kvalitní snímek plný rozumného humoru. Na tento film se rád podívám pokaždé, když jej dávají. Už jen za to zasluhuje plných 5*. ()

jprmusic

Promiňte nemohu jinak - " ten dělá to a ten zas tohle ......" - asi noční můry z mládí nebo co. Dvě hvězdičky za Natašu Gollovou - to byla opravdová superstar. ()

Vikinec

Je možné u takového dobrými scénami prošpikovaného filmu ignorovat důvod jeho vzniku? Já myslím, že ne. Takovým sprostým agitkám není možno tleskat. Je až s podivem, k čemu se Werich propůjčil, ale je jasné (vzhledem k tomu co točil za první republiky), že rád. Voskovec tento film údajně nikdy neviděl, aby si prý nekazil názor na Wericha. ()

yaqwsx

Tento film těží vlastně pouze z perfektního hereckého obsazení a typického stylu Jana Wericha. Nic víc nenabízí, jenže je tu otázka: "Je to vůbec potřeba?" Není... ()

Havala

Časem jsem docenil velikost tohoto díla, je zábavné v každé době po desetiletí. Mistrovství Wericha, Štěpánka a Filipovského. ()

anyonecek

Překrásná česká pohádka, jako jedna z mála normálních, které nemají opravdu stupidní příběh a ještě potom horší zpracování. Nechápu proč už se takovéhle pěkné pohádky netočí, proč se točí takový hovadiny s furt stejným námětem. Jan Werich velice pěkné zahrál jak roli císařova pekaře, tak roli pekařova císaře ;). 90% ()

pekas

Výborná komedie, kterou kazí časté budovatelské hlášky. Snad jen kvůli nim trochu snižuju, jinak není co vytknout. 80% ()

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014

12.03.2014

Ve věku 85 let dnes zemřela Věra Chytilová, svérázná režisérka a scénáristka. Studovala architekturu, později FAMU. Pracovala jako manekýnka, kreslička, poté na Barrandově jako klapka a pomocná… (viac)