ACAB: Všichni policajti jsou parchanti

• Taliansko A.C.A.B.: All Cops Are Bastards (viac)

Posměšnou zkratku ACAB (All Cops Are Bastards) znají dnes z fotbalového prostředí i malí kluci, setkáváme se s ní na autobusových zastávkách a posprejovaných továrních zdech, objevuje se na transparentech fotbalových ultras a dokonce i jako motiv oblečení.
Když se kácí les, musí lítat třísky. Hoši z italské policejní zásahové jednotky Cobra (Pierfrancesco Favino), Negro (Filippo Nigro) a Mazinga (Marco Giallini) o tomhle vědí své. Když místo s rodinou tráví neděle v ochozech stadionů, kde čelí plivancům, lahvím a vytrženým sedačkám, a nesmí se pohnout, dokud nedostanou rozkaz, každý jejich tvrdší zákrok vyvolá bouři nevole a následnou kritiku veřejnosti a jakýkoliv průser končí u přestupkové komise nebo rovnou u soudu, kde se v lepším případě zahladí křivým svědectvím, jsou něco jako brutální andělé v uniformě. Nováček Adriano (Domenico Diele) nepřichází do jednotky zrovna v nejklidnější době, v Itálii je před volbami, země čelí problémům s nelegální imigrací, narůstá trestná činnost páchaná cizinci a na druhou stranu se zvyšuje i počet rasisticky motivovaných útoků krajně pravicových hnutí. Po jednom střetu s tifosi skončí pobodaný Mazinga v nemocnici a jeho parťáci se zavážou pomstít. (dopitak)

Fíla

Náhled na těžkooděnce, kteří si musí poradit jak v aktivní policejní činnosti, tak ve svém soukromí. Není to nic sportovního, takže nečekejte fotbalové zápasy, ale jen rvačky a možná i trochu pomsty. Souboje mezi výtržníky a policejními jednotkami jsou na denním pořádku, jak v práci, tak mimo ní. ()

zbyshek

Trošku takové italské Hooligans, akorát z pohledu druhé strany. Nemůžu říct, že se mi to nelíbilo, ba naopak. Někdo vás naštve, odhodíte uniformy, obušky si necháte a trochu je s nimi seznámíte. Toto mě bavilo, žádné oplétačky, tak to má být. Od Italů dobrá práce. ()

zdenotvor

Pre mňa atraktívna a lákavá tématika,no tento film ma príliš neoslovil. Čo sa mi páčilo bola odlišnosť od amerických prevedení podobných filmov a prišlo mi to realistickejšie. Radšej ale sledujem podobné filmy z pohĺadu chuligánov ... ()

MartinNDL

Někdy je třeba nakopat prdel všem, bez ohledu na barvu, politiku nebo zda nosí uniformu. A teď už jen najít odpověď na otázku, jestli se násilím něco vyřeší. This is Sparta. ()

Flynn

Takové 3-4 hvězdy... je to na hraně. Docela dobrá podívaná, Stefano Sollima mě Suburrou zaujal a tak jsem koukl na starší kousek... a dobré dobré, určitě stojí za shlédnutí a budu se těšit na další kousky. Sice ve filmu hrála moje oblíbená hudba, ale nějak mi třebas White Stripes v úvodních titulcích extra neseděli... asi užito páč je to klasická stadionovka, kterou vybroukávají mraky fanoušků na fotbalových stadionech v Německu a Itálii. ()

klida

Hlavně nečekejte něco jako třeba Hooligans. O fotbal jde až v poslední řadě, daleko důležitější je tady nejspíš celkem reálnej obraz současný Itálie. Všichni si dělaj, co chtěj a bejt v tomhle všem policajt stojí fakt za houby. ()

Vecko99

Velmi milé překvapení, srovnatelné s Tropa de Elite. Čekal jsem klasický plochý akční snímek, kde tolik nejde o děj, ale nečekal jsem, že tam budou postavy tak hezky vykresleny. Každý policajt tam má svůj příběh, který se odehrává na pozadí fotbalových "hooligans" a problémech s rasismem a přistěhovalci, který trochu přesahuje do politické roviny, ale vždy se pak vrátíte dějem na jednu policejní stanici, kde už ideály o policejní práci zmizely.... ()

ivan_drago

Povedené nakoukání do života těžkooděnce, kdy loajalita ke své jednotce je víc než pravidla a zákony... Velmi civilně zpracované, i do oblasti sociálního dramatu to občas sklouzne, a samozřejmě je zde zobrazen hlavně problém rasismu a přistěhovalců... Bitky nejsou nijak spektakulární, ale k dotvoření atmosféry slouží dobře... Velmi uvěřitelné charaktery.... A na závěr samozřejmě "EJ SÍ EJ BÍ" ()

Johnny.ARN

Kto čaká štýl Hooligans, bude sklamaný. Súbojov je málo, dej je rozťahaný. Ale .... práve ten príbeh, postupné vykresľovanie situácie, gradácia, emócie a hlavne pravdivé názory na spoločnosť robia tento film výnimočným. Neide len o tupú bitku, ide o hlbšiu myšlienku. 3 z 5 ()

kinghome

Tenhle film je naprostá ukázka toho, že fízlové můžou bejt svině, ale pořád nemaj na ty kokoty na stadionu, který se mlátěj a na fotbal serou. Podle mě chtěl tenhle film ukázat těžkooděnce jako ty zlý, ale udělali chybu ve výběru herců, protože vybrali snad nejsympatičtější herce co kde našli. Skvěle zahrané a dokonce je ve filmu dost dobrý příběh, který vás donutí přemýšlet. A dokonce jsem byl v jednu chvíli dost nasranej protože jsem si oblíbil Adriana a on potom takhle všechny posere, to si nezasloužili. Nejdřív jsem chtěl dát 5* film si to zaslouží, jenže jim na konci asi došli prachy a nedošlo na závěrečný fajt proti "fanouškům" což je docela chyba, protože to je pěkně debilně ukončený, ale jinak pecka! 85% ()

Lachtaan

Zkrátka asi film s poselstvím, které jsem neměl šanci pochopit. Italské politické situace jdou zcela mimo mě a přijde mi, že tenhle snímek byl určený primárně těm, kteří se s tamním režimem, tamními konflikty splodin z nižších vrstev s neohroženými strážci spravedlnosti potýkají dnes a denně a jsou jim oproti mně dobře známy. V souladu s výběrem 'Souvisejících' dole pod filmem to akčním nářezům jako je Serbuan Maut nebo Expendables ani trochu nedýchá na záda. ()

Sfinkter

Sollimova celovečerní prvotina není perfektní, ale už zde neschází autentičnost a objektivita. Favino jako dvorní herec v roli vůdce Kobry drží celý snímek, pasáž s podkresem Where is my mind od Pixies se svým efektem na diváka vyrovná stejnému okamžiku v Klubu rváčů. ()

Sany33

Konečne je to tu! Zobrazenie chuligánstva alebo extrémizmu, ako len chcete, očami policajného zboru so všetkým čo k tomu patrí. Vynikajúco podtrhnuté hlavné nedostatky štátnej polície a ich zákroky nie práve korešpondujúce so zákonom ale skôr s ich životným názorom na danú rasovú alebo politickú situáciu. Ja osobne si myslím, že fil o podobných veciach by mal byť z prostredia v ktorom pojem A.C.A.B vznikol a to je Anglicko inak Taliansko je tiež fajn ale Anglicko by bolo viac podľa môjho gusta. Ďalej čo sa mi nepáčilo bol úplný záver, kedy mohli osudy všetkých členov polície vygradovať v dákej spoločnej ttragédií alebo spoločnom víťazstve réžia sa jednoducho rozhodla dať titulky, no čo už je to ich vec ale ukrátili sa, teda aspoň u mňa o slušných 15% a teda musím dať 80%. ()

ghatos

Příjemné překvapení, až nečekaně promyšlené. Konečně film, kde je pravda o multikulturalismu a zdegenerovaném politickém systému. Těžko hledat v současnosti větší protipól k Intouchables. Správné bylo zařadit i případ Gabriela Sandriho. 75%. PS: Byla sobota odpoledne 11. listopadu 2007, na dálničním odpočívadle poblíž toskánského Arezza, se potkala skupina fanoušků Juventusu a Lazia Řím. Během dopoledne si pro šestadvacetiletého mladíka přišla smrt. Průběh, jenž předcházel úmrtí Gabriela podle vyšetřovací komise vypadal nejpravděpodobněji takto: Při setkání na dálničním odpočívadle došlo na ostré výměny názorů a konflikt mezi oběmi "fans". Byli značně hlasití, čehož si všiml náhodný policista a dav se snažil rozehnat varovným výstřelem do vzduchu. Strážník se následně pokusil dohonit partu fanoušků Lazia, prchající do auta. Při rozjezdu z odpočívadla však zanechal běhu a z namiřené zbraně, kterou po varovném výstřelu nezajistil, nechtěně vyslal nábojnici mířící do zadního sedadla auta. Kulka zasáhla Gabriela Sandriho do krku. Během okamžiku na místě umírá. Spekuluje se, zda zásažení do krku Gabriela "nepomohl " odraz náboje, jenž se mohl otřít o plot. Gabriel Sandri se živil jako DJ, pocházel a bydlel v hlavním městě Itálie. Pro širokou veřejnost byl jeho nedobrovolný odchod z tohoto světa velkou ranou. Jakmile se informace o zastřelení fanouška policistou rozkřikly, začli ve velkých italských městech nepokoje. Tifosy napadly policejní stanice, kolem Olympijského stadionu v Římě. V Bergamu se málem nedohrálo střetnutí, nejdrsnější jádro fanoušků demolovalo skleněnou zeď, pod tribunou, aby na případ, který se u Arezza stal brali protagonisté utkání Atalanta-Milán ohled a zápas odložily. Stalo se tak pouze v případě Inter-Lazio, kam Gabriel Sandri měl namířeno a Parma-Juventus. Italští tifosy vyhrožovali válkou mezi nimi a policií. Carabinieri musely proti těmto chuligánům používat donucovací prostředky nejtěžšího rázu, aby potlačily ničení ve městech. Došlo k vysokým škodám na majetcích. Před policejními stanicemi se schromažďovalo velké počty "ultras" a provolávali hesla jako: "assasini,assasini " (vrazi) a podobně. Radikálním fanouškům v celé zemi vadilo, že na rozdíl od února, kdy byl po střetech zabit policista, vedení soutěže v tomto případě nezrušilo celé ligové kolo. (zdroj: www.sslazio.cz) ()

U.Tarare

Škoda, film měl slušnej náběh, ale zvolená pointa nebyla ku prospěchu díla. Charaktery postav mohly být lépe vykresleny a závěr filmu řádně vygradován. I tak je to ale kvalitní pokoukání, které vás donutí pohlížet na těžkooděnce trochu lidštěji a z jiného úhlu než na kur*y, co nabili pár lidem na Czechteku držku. ()

Rebbit

Vlastně řekl bych až trochu životopisný film Italského těžkooděnce, který se v práci nefláká, ale snaží se udržet pořádek a nasazuje při tom svůj život. A za stálé broukání hesla ˇˇPolicejní síly, banda pěknejch zmrdů,, dám 4/5... ()