ACAB: Všichni policajti jsou parchanti

• Taliansko A.C.A.B.: All Cops Are Bastards (viac)

Posměšnou zkratku ACAB (All Cops Are Bastards) znají dnes z fotbalového prostředí i malí kluci, setkáváme se s ní na autobusových zastávkách a posprejovaných továrních zdech, objevuje se na transparentech fotbalových ultras a dokonce i jako motiv oblečení.
Když se kácí les, musí lítat třísky. Hoši z italské policejní zásahové jednotky Cobra (Pierfrancesco Favino), Negro (Filippo Nigro) a Mazinga (Marco Giallini) o tomhle vědí své. Když místo s rodinou tráví neděle v ochozech stadionů, kde čelí plivancům, lahvím a vytrženým sedačkám, a nesmí se pohnout, dokud nedostanou rozkaz, každý jejich tvrdší zákrok vyvolá bouři nevole a následnou kritiku veřejnosti a jakýkoliv průser končí u přestupkové komise nebo rovnou u soudu, kde se v lepším případě zahladí křivým svědectvím, jsou něco jako brutální andělé v uniformě. Nováček Adriano (Domenico Diele) nepřichází do jednotky zrovna v nejklidnější době, v Itálii je před volbami, země čelí problémům s nelegální imigrací, narůstá trestná činnost páchaná cizinci a na druhou stranu se zvyšuje i počet rasisticky motivovaných útoků krajně pravicových hnutí. Po jednom střetu s tifosi skončí pobodaný Mazinga v nemocnici a jeho parťáci se zavážou pomstít. (dopitak)

SeBig

Plešatý, drsný jak šmigrlpapír držky, udivení policajti, polygon.. Vyhrocený čoromoro s vyhrocenýma držkama ve vyhroceným městě, vyhrocený situaci, vyhrocenost. ()

Arsenal83

V Taliansku si už tiež uvedomujú, ako im tam ten multikulturalizmus krásne zlyhal, tak si aspoň natočili film, kde talianski cigáni bijú rumunských a albánskych cigánov. Každopádne má svoj prínos, je odrazom aktuálneho stavu, ktorý sa zdá bezvýchodiskový a mám pocit, že môže skončiť len občianskou, ak nie svetovou vojnou. Z tej thrillerovej stránky je film priemerný, myšlienkou je nadpriemerný. ()

Nettrass

Když ti co mají řídit příliš hrabou, nebo nechávají hrabat a nedokážou ve své hlouposti a hrabivosti se postarat ani o ty, jenž je chrání, podřezávají si sami pod sebou větev. Pak se tahle ,,armáda,, snaží problémy vyřešit sama, protože vedení se nechce s problémy pálit a často se je bojí i pojmenovat. To radši najde zástupný problém, čili vrtí psem. Žili si nad poměry, pane Kalousku ? Ne, jen se oběživo nad poměrně přesouvalo a přesouvá od velké skupiny lidí, k té malinké ,,nahoře,,. P.S To jsem se zase rozohnil. Jo a nejsem komunista. 70% ()

Ivoshek

Tenhle film jsem objevil úplnou náhodou - link byl u filmu o mlácení mladých komunistů na sjezdu G8 v Janově. A velice milé překvapení. Hodně lidí tu zmiňuje Tropa de Elite. A docela to sedí. Parta drsných, špatně placených chlapů, která se v rámci, ale i mimo rámec zákona vypořádává s kdejakou špínou... Jenže Brazilci ve filmu natvrdo říkají, že narvat vagabundovi na hlavu igelitovou tašku a pak ho zneužít koštětem je vcelku ok. Italové pořád ještě přikyvují jen tak nějak napůl a občas vztyčí prst, jakože něco už je fakt přes čáru, nicméně divákovi celkový závěr nepodsouvají a je jen na něm, co si vybere jako správné. Pro lidi, co mají rádi násilné filmy, je tohle "must see". ()

ARI50

Ano jsou nebyl to špatný akční film ale neuměl bavit pořád, akce nabízel málo a herci jak se to vezme jednohubka prostě nezamrzí ani nepřekvapí. ()

JASON_X

Nečekané překvapení. Velice dobře zvládnutá italská akční podívaná z prostředí policajtů, fotbalových chuligánů a přistěhovalců, prostá jakéhokoliv hollywoodského sentimentu a s hnusně depresivní a bezvýchodnou atmosférou. A ovšem také přehnaně afektovaná, realita určitě takto nevypadá. Ale co, dobře se mi na to koukalo a po všech těch amerických policejních filmech byla tohle pro mě velmi příjemná změna. ()

MáŠa

Spíš taková vážná tématika na téma, jak je národ v prdeli. Jde o takový jakýsi dějový popis, není tu žádné velké závěrečné vyvrcholení. Neurazí, ale vidět bych to nepotřeboval. ()

Morholt

Když chceš s vlky výt, jejich píseň zpívej. Sonda do života italských těžkooděnců, kteří aby obstáli v pouličních řežích, musí být kolikrát horší než samotní chuligáni a další kriminální živly. Škoda, že nebylo víc střetů, ale i tak si myslím, že tahle záležitost bude společně s Tropa de Elite pro policisty kultovní záležitostí. 80% ()

maseer2

podle názvu by člověk čekal film o fotbalových chuligánech, ale to zdaleka není pravda.. A.C.A.B. je snímek o těžkém životě italských policejních těžkooděnců a především o celkovém bordelu v dnešní Itálii (?).. jestli to tam takhle skutečně vypadá, tak to potěš koště.. slabší 4* ()

Tommassi3

"Tak teď jsem klidnej !! Když mi záda kryje krypl a cvok.." ;) Zase jednou se mi dostal do rukou bez předchozích očekávání čehokoliv hodně tematicky zajímavý a rozhodně i kvalitní film, který nikoho nemůže nechat chladným a velmi objektivně, což by se dalo považovat za jeho největší nedostatek, pokud neradi přemýšlíte či nemáte rádi otevřené konce, si pohrává s momentálně velmi zásadními a ožehavými tématy, která se týkají, či velmi brzy budou, celé vyspělé Evropy, ačkoliv si o tom nejedna bystrá hlavička eurozastánců a dalších slepých myslí svoje.. Přiznávám, čekal jsem poněkud syrovější film oscilující na ostré hraně únosné brutality, takže bych mohl být logicky nespokojený s ne úplně dokonalým dramatem, ale nejsem.. Navíc si A.C.A.B. si vysloužilo ten nejzajímavější soundtrack posledních let v čele s hitovkami White Stripes, Pixies či Clash, který mě oslovil stejně mocně jako dané téma.. ()

Terva

Natáčení probíhalo v italských městech Lazio a Řím. Tak tohle tedy nic moc, nemá to žádnou pořádnou konturu a ani akci. Vlastně jsem si do konce filmu nebyl jist kdo je lepší a kdo horší. Zda A.C.A.B. nebo ti policajti. Každý dělá jen to své a nelíbí se mu to co dělá druhá skupina. Vlastně jsou všichni parchanti, tak jak je to v názvu. Pro jedny je to koníček a pro druhé práce. Hudba deprimující, tady bych u těchto druhů filmů přivítal něco hudebně akčnějšího. CITÁT - Máš mizernou práci........... Scéna z koncertu okolo 46 minuty je pěkně trapná. Je vidět, že tvůrci nemají moc velký přehled. Patriotizmus a rasizmus je nebezpečná zbraň. CITÁT - Škoda, žes tam dneska nebyl......... Pokud prostě nejde vo život, jde vo hovno......... Přistěhovalce můsí někdo řešit, zde to vlastně dělají obě skupiny, je každá po svém - ikdyž někdy se to plete. CITÁT - Pořádkovka, to jsou parchanti........... Průměrný snímek, který toho moc nevypovídá. CITÁT - Už jsem namočenej, jsem v tom celý život.......... ()

Marek1991

Viete ja stojím na strane spravodlivosti. Kamaráta mi o život pripravili v Brazílii. Nemám rád lúzu a bandy, ktoré páchajú zločiny, lebo sa nevedia zaradiť do spoločnosti alebo spoločnosť zmeniť. Sú to niekde domáci, niekde imigranti, no často aj cigáni. Nemám však rád ani políciu, ktorá chráni nezmyselné štátne orgány, ktoré beznádej spôsobujú a dávajú možnosť vzniku týmto živlom, lebo im to často vyhovuje, že sa bijú ľudia medzi sebou a oni ich neskôr oklieštia o slobody a môžu kontrolovať a vládnuť im, tiež nechcú dovoliť zmenu režimu k lepšiemu. Im je jedno, či bude napríklad Taliansko talianské, či je im jedno komu ublížia. Na Slovensku si tiež nie vždy počínajú správne, najmä keď zbili ľudí na protestoch Gorila. Na tomto filme mi spočiatku vadila tendenčná zábavná hudba pri vyzbrojovaní polície, chlap, ktorý má vytetovaný kríž, že jedná ako bezbožník a vyžíva sa v mlátení ľudí, odplate, policajti sú ukazovaní ako tí správni, kravaťáci ako symbol normálnosti, proste ľudia, ktorí majú problém len s tým, že žijú vo vysokom psychickom vypätí a nevedia, na ktorú stranu sa postaviť, či stáť v strede na strane spravodlivosti. Bitky fanúšikov mimo štadiónov, ktorí sa chcú pobiť, tak tí sú oddeľovaní, teoreticky správne, no keď sa to nepodarí, vyvoláva to problémy. Násilná vysťahovacia politika, tak tu považujem za správnu iba, ak niekomu ubližujú a neplatia cudzím, no z vlastného domu to odsudzujem, životný priestor si totiž nemôžme rozširovať do nekonečna, cigáni síce žijú slobodne a mohli by nám v slobode ísť príkladom, no mnohé zneužívajú a tak v tejto veci treba jednať opatrne, keď treba osady zbúrať a snažiť sa ich začleniť do spoločnosti, lebo v krajine, v ktorej žijú by mali rešpektovať jej pravidlá, jej zákony, pretože podľa mňa až tak nesprávne nie sú. Ak sa pácha trestný čin, tak treba postupovať podľa zákonov krajiny a nie kolektívnu vinu uplatňovať, aj keď tí imigranti a cigáni ju páchajú viac ako domáci. Ak niekomu vadia prisťahovalci, nech to rieši zákonom a nedáva im azyl, aj to však treba individuálne posudzovať. Spájať tento film s cigánmi a imigrantmi ako zlom, či najmä komunistami alebo anarchistami je hlúposť, pozrite si film Diaz: Nezmývaj tú krv, tam polícia jednala veľmi zle kvôli frustrácii z iných a obhajovala záujmy zla na najvyšších miestach, tu mnohé z jej konania už celkom chápem, no zločiny nezmažú. Taktiež by som to nespájal s našimi podmienkami, či našimi cigánmi, imigrantmi alebo futbalovými fanúšikmi, či radikálne pravicovou scénou. Keby polícia vedela zabezpečiť poriadok, neoplácala a zákony by platili pre všetkých rovnako bez ohľadu na farbu pleti, rasu, či náboženstvo, ale tiež by ľudia neoplácali a snažili sa podľa tohto riadiť, problémy by sa zmenšili a možno aj zmizli. Uznávam slobodu, no uznávam aj nastoľovanie poriadku, ak je to treba, problémy vznikajú práve medzi výchylkami, kde sa nejakej strane poškodí. Tento film je viditeľne profesionálnejší, no formou slabší, je to krátka doplnenie iných filmov, prekvapujúco k filmu Diaz akoby opozitum, aj keď to s ním vôbec nesúvisí, lebo toto sa netýka protivládnych protestov, ale boja neonacistov a imigrantov medzi ktorými je polícia. Je to skôr akoby obdoba filmu Tropa de Elite, no ani tu to nie je úplne podobné. Tiež sa mi nepáči názov, taký tendenčný, škatuľkujúci a kolektívny v nesprávnom zmysle. () (menej) (viac)

TheSame

Když se ve filmu potkají tři z mých oblíbených filmových témat (sport, politika, násilí/agrese), nemůže to dopadnout špatně... slušné 4* + bych přidal detail, co se mi fakt zamlouvá, film jde proti aktuálním trendům zvyšujícím oblíbenost těch "rádoby akčních" filmů poslední doby (jako jsou krásné ženy, postelové scény, atd..) a striktně se zaměřuje jen a pouze na dané téma... ()

Marsik

A.C.A.B. - nemyslím si to. Jak bylo vidět ve filmu, nemají to kluci těžkooděnci jednoduchý. Každý den se potýkat s chuligány, násilníky, skinheady, apod. Italské provedení se mi líbilo, stejně tak výběr postav, kdy se člověk rád podívá i na jiné, než americké herce. I Italové dokáží natočit kvalitní akční drama. V některých momentech film sice ztrácel na své síle, zejména v momentech, kdy se dlouze mluvilo, nicméně to nemělo radikální vliv na to, abych film poměrně kladně neohodnotil. Dobrá práce, kluci italský. 70% ()

ledzepfan

No nevím no-Je to něco ve stylu seriálu Rescue Me-další variace na sílu bratrství v pořádkových jednotkách..všichni jsou něják švihnutí a každý má svých problémů dost ale v rozhodující moment drží při sobě-Natočené to není blbě ale mě tyhle hry na vojáčky a povinnost prostě moc nedojímají..Být policajt může být poctivá práce ale pořád musíš být aspoň z části zmrd abys to mohl dělat. ()

agentmiky

Italské snímky mě začínají čím dál tím více bavit, proto jsem si ACAB musel hned pustit. Asi jsem čekal něco více, ale po technické stránce perfektní řemeslná práce. Ono očekávat nějakou nadstavbu by bylo možná až příliš. Normální lidé asi nemají nějakou jasnou předtuchu, jak to chodí po vyhrocených zápasech, kde se snaží oba tábory fanoušků na sebe vlítnout. No a film nám přibližuje ty zúčastněné, kteří mají za úkol stát mezi nimi a samotné davy uklidňovat. Jestli pořádkové jednotky v Itálii mají fakticky takovou ubohou výzbroj, tak mi je jich docela líto. Ono obušky jsou v pohodě do té chvíle, než protivníci vytasí různé nože či nedejbože střelné zbraně. To se toho pak moc nezmůže. Po stránce herecké velice podařené, jednotlivé osudy všech čtyř hlavních hrdinů dokázaly docela strhnout. Dojde i na vypjatější situace, kde se násilím nešetří, přesto nemůžu jít s hodnocením výše. Film se podařil, ale podle mě ani neměl šanci nějak zazářit. Za mě dávám 65 % ()

italka63

Tak zvláštní film to byl, který vás nutil přemýšlet o sobě, o tom, jak byste se chovali, být v kůži člena téhle policejní zásahové jednotky posměšně nazývané ACAB. Kdybych byla Ital, byla v té jednotce....dlouho bych nevydržela v pracovním poměru. Vyhodili by mě. Chytly by mě saze,italská hrdost a temperament a seřezala bych prvního šmejda , co by na mě křivě kouknul. Takže- těžkooděnci, co jsou nasazováni do jakýchkoliv střetů a v neděli na fotbalové stadiony. Tohle nemá s tiffosi co dělat, to je mezinárodní sebranka ilegálů i místních, kteří svoje nálady ve jménu klubu přišli dát najevo. A jednotka mezi. Kamení, molotovy, sliny, kopance, ale i nože. Teprve potom může jednotka začít čistit. A když se pomlácená vrací, jde okolo velké nástěnné malby, kterou namaloval jeden z nich, Cobra. Jsou na ni namalováni oni, jako novodobí gladiátoři, kteří bojují za zákon. Protože jsou bratři, a jeden nepotopí druhého, i když je to na hraně zákona. Nejlepší je, když se veliteli doma ze synka vyklube neonacista, který chce nastolit konečně pořádek, to by se i těžko kolegům vysvětlovalo. Nemluvě o zacházení s policisty ze strany státu, žádná růžová procházka státní službou se rozhodně nekoná, proto spolu kolegové pevně drží partu. A pokud přijde nováček, nemá to lehké. Buď se přizpůsobí, nebo odejde. A on přišel...tenhle film nejde do silné hloubky. Pustí sondu do soukromí zásahovky, ale ukáže ji v rovině spojenou s italskou politikou, málo řešící sociální politiku, ilegály, drogy, a úplně klidně pochopíte, proč policie je skutečně mírně klerofašistická. Asi tenhle film není pro každého.,ale pokud se zajímáte o dění kolem sebe a tuhle krásnou zemi, je prostě váš. ()

Duotone28

Nižšie som čítal, že európska Tropa de Elite. Škoda ale, že od nej to má ale sakramensky ďaleko, skoro ako porovnanie charizmi našej trosečníčky menom "diana morova" s Umou Thurman. Určite by tomu nezaškodilo viac akcie, lebo od tohto žánru sa vo väčšine ani iné nečaká. Nazdar ()