Pět let Lucas (Nikolaj Coster-Waldau) vytrvale hledal malé neteře Lilly a Victorii, které po násilné matčině smrti zmizely i s otcem neznámo kam. Jeho pátrání, hraničící s posedlostí, narušuje i vztah s přítelkyní Annabel (Jessica Chastain), ale Lucas se nakonec dočká satisfakce. Obě dívky se najatým pátračům podaří najít v opuštěné chatě stojící uprostřed hlubokých lesů. Dívky jsou zubožené, sociálně velmi zaostalé, ale naživu, což si nikdo neumí vysvětlit. Protože jejich návrat do civilizace proběhne nečekaně rychle, může Lucas zažádat o jejich svěření do své péče a spolu s Annabel se jim snaží nahradit harmonickou rodinu. Postupně si ale oba začínají klást otázku, zda si s dívkami nepřivedli domů i někoho dalšího. Někoho, kdo Lilly a Victorii pomáhal celou tu dobu přežít a teď se jich nechce vzdát. Zvlášť Annabel nese narůstající dusno provázené znepokojivými jevy hůře, protože je zjevné, že si mateřskou lásku obou dívek bude muset vybojovat proti soupeři, který používá dost děsivé zbraně... (oficiálny text distribútora)

MontyBrogan

No neviem, neviem. Nepekné triky by mi ani v roku 2013 nevadili, keby tu nebol jeden zásadný problém. Príliš veľa videného! To mi kazilo celý zážitok. Je ale pravda, že Jessica Chastain miestami celý film zachraňovala a vracala mu svojím herectvom vážnosť. Sexy zjav vo vypasovaných džínsoch a s decentnou čiernou hrivou miesto zvyčajne ryšavých vlasov, bol už len bonus. S obsadením dievčat som spokojný a charakery vrátane citovej ambivalencie im boli rozdelené zaujímavo. Najviac rozporuplné pocity vo mne vyvolal koniec. Najprv medzidruhové citové vydieranie á la s rukou sa míňa vlas... Kamil Peteraj a E.T. dokopy. Trochu smiešne. Tesne za tým však môj dojem napravila scéna padania v objatí, ktorá bola jednoducho čarovná. Tých 69% čo je k dnešnému dňu priemerné hodnotenie, mi príde relevantnejšie, ako rozhodnúť sa definitívne medzi troma alebo štyrmi hviezdičkami. ()

Jinny

Podprůměrné dílko, které si notuje se současnou hororovou produkcí. Podobné vizuální postupy, podobné zvukové efekty, spíše nechutná než děsivá hlavní potvora a hloupá pointa. Mění se jedině základní premisa. Tenhle horůrek mohl budovat na zvláštních rodinných vztazích hlavních postav, ale ani to se nestalo. ()

Pítrs85

Přestože loni viděné Insidious a Žena v černém mě dokázali vycukat přeci jen o něco víc, musí se tomu Del Torovi uznat, že vizuál má tenhle blázen fakt v malíčku. Mama totiž není nikterak strašidelnej film, u kterého byste museli co deset minut měnit spodky, je to v podstatě pohádka, fantasy o nic strašidelnější než Del Torův Faunův labyrint. Možná škoda, že tvůrci ukazují onu mamu až příliš často detailně, přeci jen nechat kus práce s fantazií na samotném divákovi, mohl být prožitek z filmu zas o něco silnější. Anyway- rok 2013, na horory očividně docela bohatý, odstartovala tahle mutter více než slibně. ()

Ivoshek

Takové lepší tři. Většinu fimu to má dobrou atmosféru a člověk se fakt bubakomámy bojí. Čím víc je vidět, tím to začíná být slabší. A konec se spoustou digitálních efektů je už vyloženě slabej. Ale tak už to v žánru bývá. Řekl bych, že těch současných cca 70 procent sedí. ()

eraserhead666

Když jsem před asi půl rokem viděl stejnojmenný kraťas a zjistil, že se na jeho základě natáčí celovečerák a pak o něco později viděl trailer, hodně jsem se na tenhle film těšil. Protože z toho kraťasu jsem byl docela vystrašený a ježily se mi chlupy po celém těle. No a pak asi nutně muselo dojít k né úplnému, ale docela výraznému zklamání. Mama má výborný námět a počáteční zápletku, ze které by se dalo vytřískat opravdu hodně (a to já jsem si právě myslel, že tomu tak bude). Jenže scénárista a režisér v jedné osobě jako by se nějak zalekl a zaplevelil svůj film tuctovými věcmi a věcmi, o nichž si zřejmě myslel, že diváci očekávají, že tam budou a místo po dlouhé době výborné atmosférické a strašidelné duchařiny nakonec, minimálně ve druhé půlce filmu, natočil jen další tuctovou skoro sterilní duchařinu, která se v závěru vehementně snaží z diváka vydolovat nějakou slzu (ne, že bych si zrovna na tohle nějak moc stěžoval). Zpočátku dobře rozjetý film tak vlastně kazí klasické neduhy - kdyby se Mama, tedy duch, před kamerou proudcírovala minimálně o polovinu méně a tvůrci se vysrali na skoro až trapně prvoplánové a samoúčelné lekačky, které v kontextu děje, zápletky a vlastně celého filmu nemají žádné opodstatnění a jsou tam prostě jen proto, že si někdo řekl, že přece točí horror a tak by tam být měly a tak je tam prostě někam nasekali, aby se neřeklo, mohla to být opravdu hustá atmosférická duchařina u které by se člověk po dlouhé době zase hezky bál (a že se tam pár takových scén, hlavně v první půlce filmu, najde dost - třeba když si myslíme, že si mladší sestra s tou osuškou hraje se starší sestrou, ale jen do okamžiku, než...). Takhle se, k mému velkému zklamání, Mama zařadí mezi sice slušné a neurážlivé, ale přesto promarněné šance. Protože zrovna v tomhle případě by "nejvíce se bojím toho, co nevidím" stahovalo prdel takřka hovnotěsně. Pochválit ale musím zvuk, hlavně co se týče projevu Mamy a rozhodně jak postavu Annabely, tak její představitelku. ()

SOLOM.

Když jsem před dvěma roky viděl krátkometrážní snímek režiséra Muschiettiho, docela mile mne překvapil a jakmile se začal točit tento celovečerní film, začal jsem se na něj těšit jako malé dítě. Short vypadal slibně, ale k autorově (nebo lépe řečeno divácké) smůle si jej vyhlédl del Toro a nabídl mu pomocnou ruku. Tím do filmu přinesl svou vlastní stopu a celé to (v mých očích) pokazil. Jaksi se vytratilo ono děsivé kouzlo a světlo světa spatřila jen další průměrná duchařina, která brzy zmizí z mé mysli, jako opice pro prohýřené noci. Mama místy skutečně nabídne mrazivou atmosféru a ani herecké výkony nejsou špatné, jenže tvůrci nepřinesli nic nového, co by už nebylo k vidění jinde a digitální ochránkyně vyděsí asi jen málo koho. Bohužel jsem ve finále dost zklamán, protože očekávání bylo mnohem větší. 50% ()

Karamanlis

Horory s duchárskym motívom ma v ostatnej dobe už príliš neberú, Mama však pre mňa bola vo viacerých ohľadoch príjemným prekvapením. Neznámy tvorca krátkometrážnych filmov Andres Muschietti mal terno, keď jeho trojminútový hororový kraťas s rovnomenným názvom upútal pozornosť veľkého Guillerma del Tora, ktorý Muschiettimu umožnil zrealizovať jeho sen a rozvinúť svoje nápady do celovečernej podoby. Tá tomu vôbec neublížila, skôr naopak a svetlo sveta tak uzrel ambiciózny atmosferický horor so zaujímavým, v rámci mnohonásobne vylúhovaného duchárskeho subžánru nie úplne neoriginálnym príbehom a fungujúcimi ľakačkami. Trochu škoda toho príliš digitálneho vzhľadu Mamy, no aj ten sa nakoniec dal prežgrieť a výraznejšie neskazil moje pozitívne pocity z tohoto vydareného hororového dielka. ()

Ilicka

Zajímavý atmosférický horor o dvou vlčích dětech a nesmrtelné mateřské lásce je založený na náznacích zla a vzrůstajícím znepokojení. A příjemně jsem se při sledování opravdu necítila, navzdory obsazení Nikolaje Coster-Waldaua. V závěrečných patnácti minutách však bohužel mění žánr a stává se tak trochu v Mrtvou nevěstou Tima Burtona. (A trošku vyhrožuje sequelem.) ()

ARI50

Tomu se říká horor kde člověku koluje krev v žilách na plné obrátky, ten pocit strachu kdy jsi zakrýváte oči no něco tak velkolepého a úžasného tomuhle říkám já nahnat strach, vyděsit se že křičíte kolem sebe, a dostávat minutu po minutě strach je něco úžasného, horor obrovské velkoleposti a hlavně tohle já sakra můžu. ()

ancientone

MAMA stavia na mindráku z minulosti, ktorý negatívne ovplyvňuje prítomnosť rodiny v dome: javisku všetkého paranormálneho (vrelo očakávaného) - Využitie klasického a zaužívaného hororového princípu s domom kde straší (avšak historka sa nevzťahuje k histórii domu)a aj EVIL DEADovskou chatou, čo určite poteší počas dobre spracovaného strachu z neznáma vytvárajúcom súco dusnú atmosféru prechádzajúcu do "lakačiek", čím je spôsobené, že tvrdé jadro hororového epicentra len zrazu hlasne zašteká namiesto toho, aby sústavne bolestivo hrýzlo. Muschietti sa s MAMOU pokúša ísť viac do hĺbky, apeluje na emócie diváka kde stagnuje v úrovni"na efekt", základ filmu je chytľavý a účinný, no rozhodne nie sugestívny, zo začiatku sa na MAMU celkom dobre pozerá, v princípe ide na vec šikovne, ale väčšinu nadobudnutého skóre stráca v doťahovaní veci do finálnych záležitostí. Je nesmierna škoda pozerať ako poctivo vystavaný základ filmu kazí postupné vizuálne odhaľovanie monštra (a slabo spracované snové sekvencie - audiovizuálne suchá štylizácia), ktoré sa nedá nazvať inak než "kolotočárske strašenie" a trápne pateticky preexponovaný záver, kde sa hojne mieša "kolotočárske strašenie" s pokusom o emocionálne vplyvný ráz. ()

Beastmaster4

Kvalitní temný mysteriózní thriller, který milovníky strašidelných příběhů určitě nezklame. Španělský styl je mi hodně blízký a obecně tyhle jejich temné kousky můžu. Španělská produkce je mnohem lepší, než ta americká. Jejich horory mají potřebnou atmosféru spolu s perfektní vizuální podobou. MAMA je svým způsobem originální a přirozeně děsivá. Nenutí nám laciné triky okoukané odjinud, neláká na potoky krve, či vehementně komplikovaný scénář. Příběh je celkem jednoduchý, atmosféra děsivě živelná a temná. Nám neokoukané tváře hlavních postav mi sednou mnohem víc, než vídat ty samé americké obličeje dokola. Nikolaj Coster-Waldau všem asi nejvíce známý ze seriálu HRA O TRŮNY tu má malinko odlišnou "tvář", než toho hajzlíka ze seriálu, jak ho mnozí známe :-) Film vznikal v produkci Guillerma del Tora a je to na něm v pozitivním smyslu hodně znát. Určitě doporučuji všem, kteří mají oblibu v temnějších filmech s napínavou zápletkou v líbivém audiovizuálním kabátku a okořeněném o španělskou dokonalost :-) ()

MáŠa

Celkem dobrý. Ne tak děsivý jako třeba Indicious, ale z těch dnešních hororů jedna z lepších věcí. Nemít jich nakoukáno už tolik, asi bych si chrochtal víc blahem. Ale ono už to prostě moc originální asi jít nejde. ()

matestlust

Standardní tuctová duchařina, která sází na klasické lekačky. Milionkrát použité téma, se vším všudy opravdu otřepaná záležitost. Má ale velikou výhodu v tom, že vše , na co se v tomto filmu klade důraz, přesně funguje. Proto jsou strašidelné scény strašidelné, temné scény dostatečně temné a samotná ,,máma´´ celkem nahání hrůzu ( i když její grafické zpracování není žádný šlágr ). Takže jde ve výsledku o jemně nadprůměrnou podívanou, v rámci svého žánru-subžánru...3,5* ( mimochodem, dal bych i 4*, ale to si film , za ten opravdu dementní konec, nezaslouží ). ()

JASON_X

Potenciálně prvotřídní duchařina, kterou ale zabíjí přemíra počítačové animace. Nemůžu si pomoct, ale mně scény s digitální Mamou přišly úplně bezduché, neživotné a strašidelné asi jako Krteček nebo Víla Análka. Tuhle technologii měli tvůrci použít jen na ty všudypřítomné totenkopfy a ostatní drobnou havěť a z kloubů vymknutou lezoucí Mamu měli udělat víc po staru, po "japonsku". Ale vizuální stránka filmu je jinak excelentní a kamera(!), hudba i výprava jsou vysoko v nadprůměru. Příběh je už ovšem slabší a herci taky nijak zvlášť neoslňují. Přerod pokérované čůzovité baskytaristky v laskavou, starostlivou a obětavou macechu mou důvěru nevzbuzuje, Lannister-Waldau je sice jako vždycky fajn, ale na plátně se mihne jen sem tam. Z postav se mi nejvíc líbily zdivočelé ségry (ale ne tolik už jejich představitelky) a neplodně vyhlížející tetě Jean bych taky přál víc prostoru, se svým impozantním xichtem by mohla mít svůj vlastní thrillerový celovečerák, třeba o nějaké šílené vraždící jeptišce, nebo tak. ()

Morholt

Ach ty konce! Muschietti se měl raději držet osvědčeného "Zabte je všechny!", ale to né, to bych ctěl moc. Přesto se jedná o nadprůměrný horor načichlý silným španělským aromatem. Postavené především na Jessice Chastain, kterou osobně moc nemusím, ale tady jí to sedlo. Jamie Lannister je pak celkem povedeným sekundantem. Začíná to skoro i vypadat, že zlaté hororové časy se vrací. 80% ()

Handle

Velké zklamání. Zrežírované a zahrané je to poměrně dobře, ale scénáristicky je to prostě debilní. A to nemluvím o tom kýčovitým závěru, který byl opravdu dost špatný. Pár míst je slušných, ale celkový dojem z toho vůbec dobrý nemám. Škoda, trailer vypadal fakt suprově. 2,5*. ()

Kamca_

Celou dobu jsem si říkala, jak dám konečně hodnocení 4* a zase nic. Ten konec bych určitě udělala trochu jinak. Celý to ve finále zkazil a mě donutil jít s hodnocením dolů. Jinak příběh to byl hodně zajímavý, bavil mě a naháněl hrůzu. 60%. ()

Genero

Nesmrtelná mama je záludná, nebezpečná a sobecká svině a takové rodiče mám rád. Její pytle pod očima, červivé řezáky a shnilé hnáty jsem si okamžitě zamiloval. Konečně zase strašidlo, jehož charisma srší z každého pixelu. Pochvalu zaslouží i obě vlčí holčičky s těly mrštnými jako proutek a roztomilá basistka s bezva kérkou na ruce. Ve filmu vystupuje veliké množství postav, které chodí v hluboké tmě do lokalit, kde by byl hřích, aby je nějaká ta záhrobní entita nezabila nebo nezesměšnila podle očekávání, jenže jeden by se stejně leknutím div neposral. Jak znám George Lucase, jistě by pohrdavě konstatoval, že ty digitální efekty stály za pěknou vyližpiču a měl by pravdu. To by ale nevadilo tolik jako (opět) debilní konec, kdy jsem jen čekal, až mama všem ujede na kole s malou Lilly v košíčku na řídítkách, svým ztrouchnivělým prstem ukáže někam hodně vysoko a hlesne: Mama volat domů. ()

Muschietti míří od Flashe k Batmanovi

Muschietti míří od Flashe k Batmanovi

17.06.2023

Nadějně rozjetý Andy Muschietti, režisér původem z Argentiny, si v Hollywoodu udělal jméno efektivními horory Mama, To a To kapitola 2. Právě tento čtvrtek do našich kin vstoupil i jeho nejnovější… (viac)

Druhé To nabírá obsazení

Druhé To nabírá obsazení

14.04.2018

Studio Warner Bros. se adaptace hororu To bálo do takové míry, že vyhnalo původního režiséra Caryho Fukunagu, který film nechtěl natočit za pouhých 35 milionů dolarů. Jeho náhradník Andy Muschietti… (viac)

PF 2017

PF 2017

31.12.2016

Horor To je zpátky ve hře

Horor To je zpátky ve hře

20.07.2015

Novou adaptaci románu To od Stephena Kinga měl natočit Cary Fukunaga (Temný případ). Kalifornský režisér se ale nedohodl s producenty na rozpočtu a projekt opustil, což většinu lidí vedlo k závěru,… (viac)