Most

• Česko Most (viac)
Krimi / Thriller / Mysteriózny
Švédsko / Dánsko / Nemecko, (2011–2018), 36 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Tvorcovia:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Kim Bodnia, Thure Lindhardt, Rafael Pettersson, Sarah Boberg, Dag Malmberg, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Gabriel Flores Jair, Henrik Lundström (viac)

Na moste, medzi Dánskom a Švédskom, nájdu telo mŕtvej ženy, ktoré leží presne na hraničnej čiare. Tento kuriózny prípad spojí vyšetrovateľov dvoch krajín, empatického dobráka Martina Rohdeho za Dánsku stranu a strohú a odmeranú Sagu Norénovú za stranu Švédsku. Most je nielen dejiskom prvej vraždy sériového vraha, ale aj symbolom spojenia dvoch krajín a najmä úzkej spolupráce dvoch protikladných vyšetrovateľov, ktorí budú prípad riešiť... Na moste medzi Kodaňou a Malmo nájdu napoly prepolenú mŕtvolu muža z mestského úradu v Malmo. Prípad dostane na starosti detektívka Saga Norenová. Pri  pátraní zistí, že spodná polovica tela patrí neznámej Dánke a tak sa musí spojiť s kolegom z dánskej polície Martinom Rohdem a viesť vyšetrovanie spolu s ním. V rovnakom čase privezú do nemocnice v Kodani Gorana Soringera, ktorému majú transplantovať nové srdce. Lekári však skonštatujú, že je na operáciu veľmi slabý a srdce poskytnú inému pacientovi. Goranova manželka Charlotte ponúkne nemocnici nové cétečko , ak manželovi nájdu včas nové srdce.  Veronika trpí vo vzťahu s násilným, drogovo závislým manželom Sorenom. Sociálny pracovník Stefan Lindberg jej ponúkne  možnosť začať nový život, ak Sorena opustí. Medzičasom Saga a Martin identifikujú auto, ktorým boli telá privezené na most. Patrí novinárovi Danielovi Ferbému. (RTVS)

Morholt

Tohle je luxus. Výborně napsaný scénář, skvostná a nezaměnitelná mrazivá atmosféra Skandinávie a herecký koncert obou hlavních představitelů. Navíc, a to je u severských thrillerů jev nevídaný, je tu i celkem nevšední dávka vtipu díky postavě Sagy Norén a Aspergerovu syndromu, který přivádí její okolí, a zejména Kima Bodniu jako jejího parťáka, do prekérních a trapných situací. A Sofia Helin je, pro mě nepochopitelně, ve své roli nějakým zvráceným způsobem sexy. Nedokážu říct proč, ale je to tak. Jedna z nejlepších záležitostí, která kdy na Severu, a nejen tam, vznikla. 100% ()

Kimon

Dva vyšetřovatelé, dva státy, kterých se vyšetřování týká, dva rozdílné kontrasty v přístupu k práci. Na jedné straně až nelidsky robotický přístup k vyšetřování ze strany vzhledově typické severské ženy, na druhé straně lidsky přirozený přístup ze strany klasicky zarostlého severského "zálesáka". Souhra těchto dvou charakterově odlišných postav nepochybně a jistě směřuje k vypátrání současnou společností flustrovaného, ale inteligentního vraha. Ano, je to jiný přístup ke zfilmování krimi příběhu. Tento nový přístup severských autorů přináší do krimi žánru novou neznámou vůni, kterou teprve ne dlouho poznáváme . Ta vůně je příjemná, byť vlastnosti seriového vraha a psychopata jsou až nepřijatelně, nepochopitelně nadlidské a neskutečné. Trochu umírněnosti v tom rozletu vraha by ve scénáři neškodilo. (hodnocena řada 1). ()

BoPo

Hlavným odlišovacím prvkom je Saga. Ja osobne som si na ňu dlho zvykal a vlastne zvykol až niekde na konci druhej série. Najväčšou prekážkou boli jej "robotické" pohyby, ktoré silne pripomínali C-3PO zo Star Wars. Čo sa týka príbehu ako takového, tak obe série sa vyznačujú väčším počtom postáv, ktoré majú vždy navzájom husto poprepletané osudy. Miestami preto zápletka vytvára dojem prekombinovanosti, ale nakoniec vždy vyústi do dobre vysvetlenej a hlavne ukončenej pointy. Za negatívum považujem absenciu wow momentov a tiež fakt, že Most kandiduje na seriál s rekordným počtom jázd. Veci čo išli riešiť cez mobil, mail, tak riešili jazdením hore dole. Kameraman sa tak mohol so zábermi na most vyblbnúť do sýtosti. Kvalitne urobená detektívna klasika okorenená všade prítomnými nadržanými škandinávskymi ženštinami a doprevádzaná skvelo sediacou úvodnou piesňou. Prvá séria 3,5*, druhá 4*. ()

Johny_fork

V Mostu je plně využit potenciál severské kinematografie, které se daří vybudovávat studenou, drsnou až neosobní atmosféru. Prakticky celý děj se odehrává v šeru nebo v noci. Do takto rozprostřené partie přichází charaktery detektivů, každý se svými vnitřními démony, postavy fungující na hranici nervového zhroucení. Most je extrémní seriál, kde se odehrávají až přehnaně brutální případy, který má zvláštní dar diváka pohltit do děje a umožnit mu se vžít do pocitů detektivů v probíhajícím vyšetřování. Řemeslné zpracování je srovnatelné s americkou konkurencí. ()

TheSame

Jako... dlouho a dlouho mě nic tak nezklamalo a v průběhu nevytáčelo, jako tohle... Když všechny postavy až na hlavního negativního "hrdinu" dělaj všechno nelogicky a naprosto opačně, než by měli... ()

prkalil

Pozor - množství spoilerů!!! Terapeut: Povězte mi něco o sobě. Saga: Matka měla Münchhausenův syndrom v zastoupení, snažila se zabít sestru. Poslala jsem rodiče do vězení a postarala se o Jennifer. Ta ve 14 spáchala sebevraždu. Emil Larsson zavraždil šéfa a kamaráda Hanse Petterssona. Použil sponku na papír ode mě, aby se v cele podřezal, nevím, jestli jsem ji tam zapomněla nebo nechala úmyslně. Když se chtěl oběsit, zaváhala jsem, než jsem mu pomohla. Asi jsem chtěla, aby zemřel. Udala jsem kolegu a kamaráda Martina Rohdeho za to, že otrávil osobu, která mu zabila syna. Dostal 10 let nepodmíněně. Pak se vrátila matka a zabila se tak, aby to vypadalo, že jsem ji zavraždila. Přes rok jsem strávila ve vězení, před pár dny mě propustili. Poté, co mě bodli do krku tenisovou pálkou. Terapaut: Dobře ... rozhodně máme s čím pracovat. Saga: Bezva. ()

yakoob

Seveřané mají takové seriály v krvi...Chladná atmoféra jako jejich počasí...Osoba Sagy velmi dobře zahraná, na ní jde vidět jak důležitá je dramaturgie postav...Příběh napínavý, stále přemýšlíte, kdo by pachatelem mohl být, zda je sám nebo má komplice..Na konci nezůstane zřejmě nic, co vám utkví v mysli, ale pomalý průběh vám dá dostatek času přemýšlet o nápaditosti celého počinu... ()

ledzepfan

První série byla parádní až do posledních cca dvou dílů, ve kterých, už tak za uši přitaženej, děj vyústil do příliš absurdní a zbytečně osobní patálie jednoho záletníka.. Natočený je to zručně. Místopisná atmosféra na výbornou. Chemie mezi ústřední dvojkou funguje výborně a utáhla by ten seriál klidně jen sama o sobě.. Druhá série funguje o malinko lépe než parádní první. Jednak proto, že nadále prohlubuje a prokresluje vztah mezi Sagou a Martinem.. a druhak proto, že samotná zápletka je uvěřitelnější. Třetí série je zase dějově poutavá, ale bohužel trpí odchodem Martina. Nový parťák Sagy je sice dobře napsaný a ve výsledku k ní sedí, ale ta kulervoucí chemie už tam prostě není. Čtvrtá série nejslabší, ale pořád dobře koukatelná. ()

Cimr

Dánové jsou podle různých výzkumů a anket nejšťastnějším národem na světě. Je proto zábavným paradoxem, že kdybych si měl udělat TOP 10 nejdepresivnějších a nejsmutnějších uměleckých zážitků, takové tři čtvrtiny by byly dánského původu - od Cínového vojáčka (a dalších Andersenových pohádek), přes Hon a vše od Larse von Triera, až právě po drsné detektivky s Mostem v čele. Je možné, že si takhle národy vyrovnávají to, čeho mají nedostatek, podobně jako když v konzervativní Británii vznikl punk. Jen skutečně šťastní a vyrovnaní lidé si mohou pustit do svých domácností takový příval skličujícího smutku. Ano, dle mého je Most leccos - napínavý, zábavný, překvapivý, děsivý... Ale ze všeho nejvíc je smutný. Postavy se tu musí prát s takovým přívalem tragédií, nespravedlnosti, příkoří, že když je Saga ve čtvrté sérii vyjmenovává své psycholožce, diváka to může až rozesmát. Zkrátka národ, co si potrpí na své "hygge", tedy tlumená světla, klid a pohodlí, zhusta plodí umělce, co maximálně narušují klid a pohodu. I když se tu jen manželé ve své krásné prosklené vilce objímají v posteli, neustále čekáte, kdy se sklo roztříští a dovnitř vtrhne postava v kukle, co je sekerou rozčtvrtí. Tvůrci si s divákem pohrávají, až je to místy skoro nesnesitelné, citově ho vydírají, vrší dějové twisty, ale nikdy z něj nedělají blbce. Vyšetřování probíhá logicky - když se objeví nová stopa, hned se po ní jde, divákovi se nic neskrývá. Pachatel je (zvláště v první sérii) většinou téměř nadčlověk, kterému vše podezřele dobře prochází, to ano, ale v samotném vyšetřování, zdá se, není logická trhlina, jak je tomu u televizních detektivek běžné. Tvůrci také umějí komentovat současné problémy (migranti, LGBT), aniž by to působilo černobíle, jako směšná agitka. Dále také skvěle pracují s vlastním kultem (historka, jak Saga přišla ke svému Porsche, či samotný závěr, kdy se představuje do telefonu) a diváckým očekáváním (,,No to by mě teda zajímalo, jak na tohle chtějí navázat." řekl si jistě nejeden divák po skončení druhé série). Musím přiznat, že Bron je po velmi dlouhé době seriál, který mě úplně ovládl. Celý den jsem se vždy těšil, až se večer vrátím do depresivní Kodaně. Přitom je to zdánlivě tak jednoduché! Žádné epické honičky, žádné převratné nápady, co jsem nikdy nikde neviděl. Jen záběry na noční město a úvodní znělka, co je celá prakticky na jednom tónu. Martin Rohde plave v bazénu, sledujeme ho chodbou osvícenou zářivkou a pod tím hraje elektro minimál. Jednoduchoučké, ale stačí takový záběr a tušíme, jak je na světě vše krásné, útulné, křehké, ošklivé, smutné, složité a děsivé zároveň. Když se k tomu připočtou senzačně vytvořené postavy, po kterých se mi bude upřímně stýskat, a případy, co jsou jako vymyšlené počítačem tak, že vám vše dojde vždy přesně v tu vteřinu, kdy vám to má dojít, dává mi to dohromady skutečnou seriálovou událost. Most má dohromady necelých 37 hodin, z toho mě odhadem tak 35 mrazilo. ()

Krt.Ek

04 > 01 > 03 > 02 (přičemž nutno říct, že druhá sezóna za čtvrtou kvalitativně nikterak výrazně nezaostává, ten žebříček mohl vypadat i úplně jinak, Bron si fakticky po celou dobu udržel konstantní úroveň). Hlavními devízami seriálu jsou výborný scénář (s kostrou: od společenského k osobnímu; člověk se až diví, na kolikráte ho formálně totéž dokáže stále překvapit, šokovat, udržet v napětí) a Sofia Helin v roli svérázné švédské vyšetřovatelky Sagy Norén(ové) (jež je však zároveň paradoxně i největší slabinou, občas mi některé scény se Sagou přišly až na hraně karikatury, znevážení osob s AS). Chladem a celkovým pesimistickým vyzněním sourozenec Se7en roztažen do sedmatřiceti hodin. 80 % ()

MartinezZ

Zajímavý nápad s magorem, poukazujícím neortodoxním způsobem na chyby společnosti a systému a který tím dokáže lidi i ovlivňovat a ovládat, ale jinak je ten nápad bohužel s posledními pár díly totálně zabitý a konec vyšuměl do jímky + za roboticky asociální Sagu, + za nad její magorství povzneseného Martina, který vyznívá jako normální člověk, + za arogantní hovado pisálka. (SPOILERY!) Kurevsky velké mínus za pointu s propojením s minulostí Martina a zjištěním, že to vlastně všechno dělá ex-kolega jako pomstu, wtf? Tím autoři totálně podělali celý nápad a dosavadní vyznění seriálu. Mínus taky za rodinné drámo a chování Martina s bokovkou, které se do scénáře dostalo naprosto nesmyslně. ~~~ Tímto se seriálem končím po první řadě a další pokračování mi mohou být ukradená. ~~~ 2,5* ~~~ PS: Co takhle crosover se Sagou vedle Charlieho Crewse :) ()

Tayen

Thriller prostý všech hollywoodských manýrů. Lidé nejsou hezcí. V kancelářích nepracují modelky a nevedou mezi sebou žádné intelektuální dialogy. Neexistují nálety na osvětlená velkoměsta, ulice jsou šedé, a lidé osamělí, jak lidé v dnešních dobách bývají a ve velkých městech bývají. A mají problémy s rodinou, se sebou, nebo ostatní mají problémy s nimi. A do vší té všednosti jim vtrhne maniak se svým poselstvím prosazovaným skrz mrtvoly. The Bridge je osvěžující syrový kousek mezi ostatními mnohdy pozérskými detektivními cool seriály. ()

kolda1990

Naprosto perfektní, pro mě nejlepší kriminální seriál vůbec. Všechny série si držely neskutečnou úroveň. V prvních dvou sériích jsem si oblíbil Kima Bodniu jako Martina, ale ve zbývajících dvou Thure Lindhardt jako Henrik byl snad ještě o chlup lepší a zajímavější postava. No a co předvedla Sofia Helin jako postava Ságy, která táhla celý seriál a bylo to hlavně o ní, tak to si zaslouží nějakého seriálového Oscara. Dokonale vykreslená postava, která byla zahrána neméně skvěle. Žral jsem jí neskutečně. Jedna z nejlepších seriálových postav. PS: vysoce návykové. ()

Popluh

Hodnocení 1. série: 80 %. Taková ta klasická severská (ne zas tak) depresivní kriminální depka s výrazným sociálním podtextem, která je ke konci tak přetwistovaná až se stane celkem předvídatelnou. Hodnocení 2. série: 85 % - Po vzoru většiny dvojek je to větší, rozmáchlejší a svým způsobem i přetwistovanější, oproti první sérii to ale není tak průhledné. Vztahy mezi postavami jsou neuvěřitelně vyhrocené a úplný závěr rány spíš rozjitří než že by je zklidňoval. Třetí série plánovaná na září 2015 zřejmě bude mít co říct. ()

Zaklínač obsadil Vesemira

Zaklínač obsadil Vesemira

29.02.2020

Kolem role Geraltova mentora v seriálovém Zaklínači se dlouhé měsíce točily nejrůznější spekulace. Zaprvé tu byl Mark Hamill, favorit mezi fanoušky, který se na sociálních sítích sám vyjadřoval… (viac)