Děs v opeře

• Taliansko Opera (viac)

Poté, co se hlavní hvězda Verdiho opery Macbeth zraní při automobilové nehodě, musí ji nahradit mladá, nejistá zpěvačka Betty. Během jejího prvního vystoupení dojde v jedné z lóží k vraždě. Záhadná úmrtí pokračují, zatímco je Betty pronásledována a na lidi kolem ní čeká tragický konec. Zabiják dívku spoutá a pod víčka jí přilepí pásku s jehlami, aby nemohla mrkat a musela na vlastní oči sledovat jeho vraždy. Mezitím se jí začnou zdát hrůzostrašné sny, v nichž se objevuje maskovaná osoba i její matka. Během závěrečného představení je vrahova totožnost odhalena a Betty je nucena čelit své minulosti během děsivého vyvrcholení. (Cinemax)

Eldrick

Jeden z Argentových nejkoukatelnějších bijáků a právem vysoce řazený film v rámci nejlepších slasherů. V podstatě se jedná o giallo ekvivalent THE PHANTOM OF THE OPERA plný P.O.V. shotů a odkazů na Hitchocka v podobě PTÁKŮ, ubodání ve stylu PSYCHA, fakeování smrti ala VERTIGO či Argento samotný jako vypravěč v italské verzi. Plátno Opery je poseto Argentovou charakteristickou barevnou paletou jasných, děsivých tónů a mordy jsou správně přehnaný. Výtečný nápad přidat do náplastí špendlíky. Co tomu kazí výsledný dojem je nepřesvědčivá hlavní herečka, příšerný anglický dabing a úplně zbytečná závěrečná scéna v horách ve Švýcarsku, která jako by vypadla z úplně jinýho filmu. ()

honajz2

Už jsem si myslel, že dám poprvé Argentovy aspoň mírně nadprůměrné hodnocení, protože i přes těch pár zbytečně dlouhých scén, které se snaží (nefunkčně) budovat atmosféru dlouhým snímáním jednotlivých hororových atributů před tím, než zasáhnou do děje, se mi to celkem líbilo. Po filmařské stránce to je zpracované skvěle, stejně jako některé ty vraždy a nápad s jehlicemi (který je poprvé skvělý, ale jakmile se objeví po třetí, už to nepůsobí zajímavě - vlastně veškerá kreativita začala a skončila s touhle scénou) a celkově to na mě fungovalo aspoň trochu víc, než Suspiria a Phenomena. Jenže pak přišlo posledních 10 minut a ty to svojí debilitou celé poslaly do háje. On totiž nejenže přijde klasický hororový konec, on dokonce ještě graduje, aby celý příběh zakončil stejným způsobem ještě jednou a v poslední minutě se to zvrtne do kýčovitého čehosi, u čeho jsem vůbec nechápal, proč to tam Argento dal. Tím pádem celý Děs v opeře shodil na stejné místo, jako Suspirii a Phenomenu - na hranici mezi 2* a 3*. A i tady dám úplně stejné hodnocení, protože tady to většinu času skutečně vypadalo nadějně, ale jinak je to další zklamání. Hudba fajn, operní část jsem si navíc užil hodně, jelikož vážnou hudbu a operu jsem měl rád už jako děcko, dokonce i ty metalové skladby se sem hodily (na rozdíl od Phenomeny), ale dál už jen škoda mluvit... Slabé 3* ()

Martin741

Opera je celkom slusny taliansky horor odohravajuci sa na divadelnych doskach. Strasidelna atmosfera na urovni, Argento vie filmovat, spokojnost : 84 % ()

Mefistofelle

Opera je u mě zatím jeden z těch slabších Argentových filmů. A přitom by vůbec nemusela být, kdyby nebylo hned několika docela podstatných chyb. Tou první jsou herecké výkony, nad kterými občas zůstává rozum stát. Zejména hlavní hrdinka mi opravdu nepadla do oka a to nejen proto, že nebyla dobře zahraná, ale i proto, že se chovala neskutečně hloupě. Já nevím jak vy, ale kdyby mi zavraždili v práci kolegyni a já byla ještě navíc nucena se na to dívat, tak by mě rozhodně nenapadlo se před lidma chovat tak, jako bych snad tím pachatelem byla já sama. Nad chováním nejen naší operní pěvkyně, ale i jiných postav jsem prostě hodně kroutila hlavou. A scénář? Občas to bylo až smutné, co z těch postav lezlo za hovadiny. Naštěstí film nedělají jen herci a jejich postavy. Třeba taková atmosféra je moc povedená, po vizuální stránce to lichotí oku a plížící se kamera dělá doslova kouzla. Proto mě opravdu mrzí, že nemohu hodnotit výš, protože Argento je filmař, který svou práci zná moc dobře. Škoda jen, že s herci a scénářem se to nepovedlo... ()

1frida2

Co je to? Je to v koupelně visí to, utírají se do toho ruce a píská to. No kdyby tam nebylo to píská to, tak bych si myslela, že je to Děs v opeře..jinak by to byla děsná blbost nebo ručník.. ()

MarekT

Co se týče toho nejpřednějšího - hororové stránky - tak se místy jedná zase o takový horor-nehoror, něco sice vyděsí (první vražda), něco nechá ledově klidným (vědomí, že blízký umírá a já nemohu pomoci - ale jak vím z vlastní zkušenosti, jedná se o vypjatý moment, tudíž to beru jako chybu filmu). Částečně prospělo, že nápad je Argentův původní (asi poprvé v kariéře, předtím spíše odbíhal k legendám a detektivkám), jenomže závěrečných deset minut je pouhým přívěškem a celé by to šlo ukončit i tak... Co se té originality týče, je zajímavé z tohoto hlediska sledovat postavu Marka, který je nám představen jako režisér - připadal mi jako sebeironie Argenta samotného. Dobrá je technická kvalita - jestli mě na dvacet až třicet let starších filmech něco fascinuje, tak je to ta subjektivní kamera, která mě vždy dodávala pocit, že jsem opravdu na místě činu a že například z těch schodů zrovna scházím. Stejně tak mě potěšilo, že zas bylo využito barevné stylizace. Negativní stín ale na film vrhají herecké výkony - když jsem si s Argentem zašel na kávu poprvé, dal jsem si závazek, že tuto stránku nebudu řešit, jelikož on prostě neumí vést herce. Zde jsou ale tak příšerní, že nenapadá mě jediný člověk, který by do role padl (zatímco v předchozích filmech se někdo našel). Milovníci soundtracků nebudou taktéž potěšeni, že v tomto druhu filmů je tu po této stránce snad první šlápnutí vedle - ale klasická hudba sem celkem sedne. Slušně zvládnuté, ovšem ne po stránce hororu a tak, i kdybych chtěl, nemůžu dát vyšší hodnocení, ale i tak mi to přišlo lepší než Phenomena či Inferno, kde těch chybiček bylo více. ()

forsythia

Děsivé jehly, pár pěkných nechutností, místy skvělá hudba. Té operní hudby tam tedy mohlo být trošinku méně, okamžiky, kdy byla vystřídána říznějším žánrem, byly rozhodně příjemné. Příšerní herci, ale nad tím mávnu rukou, možná i oběma. Těžiště Argentových filmů je úplně jinde, ale tady mi to přišlo jako trošku nevyužitý potenciál. Závěr vyzněl divně do ztracena, ten se vyloženě nepovedl. Nicméně havrani, atmosféra, napětí a všechno to, za co Argenta obdivuji, ano. ()

majo25

Typický vyvraždovací triler z talianskej produkcie, ktorý má za cieľ hlavne šokovať. Nejaké tie gore efekty, potom je tu neznámy psychopat, ktorý vraždí a divák ma ako v nejakej obyčajnej detektívke pátrať, kto je oným vrahom. Gore efekty sú ok, aj keď to nie je niečo, čo vo filmoch vyhľadávam. Ani divadelné prostredie mi neprišlo atraktívne, hlavne keď každú chvíľu niekto operne škriekal. Havrany (alebo že by to boli krkavce?) zasa zbytočné. V trileri by malo byť prítomné predovšetkým napätie, hutné napätie, a hoci prítomné určite je, nie je ho dostatok. Potenciál mal väčší. Hlavná predstaviteľka je taká nemastná-neslaná, v podstate mi bolo jedno, čo sa z ňou stane. Nie je to síce žiadna sláva, ale nie je to ani najhoršie natočené, takže priemer. ()

kosta73

Monumentální výprava nezastře poněkud fádnější scénář. Fanoušek Argentova velkolepého vizuálního stylu ( např. moje maličkost ) se ale bude cítít v sedmém nebi. Má k tomu v průběhu filmu hněd několik důvodů ( parádní scény s krkavci, práce kamery, skvělá kukátková scéna atd... ). Za zmínku stojí i lehce úchylný závěr. ()

Gavin87

Spíše Děs ve filmu, řekl bych. Velice zajímavý námět, neotřelé a atraktivní prostředí. Avšak celý film na mě působí jako nízkorozpočtový a studentský. Nejvíce mě rozčilovalo naprosto iracionální a nepřesvědčivé, ba přímo hloupé chování snad všech postav a absolutní logické lapsusy, kterých bylo opravdu mnoho. Autoři zdaleka nevytěžili ani zlomek toho, co se nabízelo. Konec filmu naprosto strašný a vyloženě odfláknutý. Doporučuji natočit remake. Tentokráte ovšem s opravdovými herci a alespoň trochu uvěřitelným scénářem. Čekal jsem opravdu mnohem více. Zdejší hodnocení je mi větší záhadou než to, že v tomto filmu navzdory 3 brutálním vraždám celý policejní aparát tvořili dva detektivové...Obě hvězdy dávám Verdimu. ()

ecceHOMMO

Opäť sa mi potvrdilo, že nie všetko staré treba hodiť do odpadkov. Jediné čo mi liezlo na nervy bol dabing...jedným hlasom...samozrejme, keby som to býval čo i len tušil, pozrel by som si to v originálnom znení s titulkami....a nekazil by som si ním také dobré sústo. ()

J.Lajner

Je pravda, že Dario Argento nikdy moc neřešil logické pochody, potažmo chování postav ve svých filmech (specialita Italů). Protagonisté v jeho dílech představují bezduché figurky v krvavé šachové partii, kterou si pan režisér s gustem užívá. Ostatně, proč ne? Obzvláště když se na to tak dobře kouká. A že je, co sledovat. Hlavní hrdinka tedy sice místy evokuje jedince zasaženého mozkovou obrnou, ale věci které se kolem ní dějí, jsou zkrátka děsivé, nápadité, cool a hodné zapamatování. Vrah co bodá do svých obětí za doprovodu metalových riffů, detail kulky letící kukátkem vstříc šedé kůře mozkové, čepel zaražená v tlamě, nůžky zapíchnuté v bachoru, či vrahovo velice originální opatření proti mrkání obětí. Zkrátka, dokud Argento uměl točit, tak vždy sázel především na technickou a vizuální stránku věci. Děs v opeře sice není takovou pastvou pro oko, jako třeba Suspiria (1977), ale jde o velice svižné krvavé dílko s přímým tahem na branku. ()

vitekpe

Nejen Verdiho, ale i Pucciniho a hlavne pak meho oblibence Belliniho muzeme registrovat v soundtracku. To potesi... Hodne zajimave natocenej film na rozhrani gialla a hororu, se strasne nesympatickou hereckou v hlavni roli. Jasne, ze od techto italskych kousku necekame zadne logicke nebo herecke olympiady, ale tady to bylo az moc. Cili za hudbu, kameru a vytvarnou stranku davam 5, ale celkove jen prumer. Na druhou stranu bych to kazdemu doporucil, protoze za jedno zkouknuti to urcite stoji. 3+ ()

see_sawandrew

Znovu Argentovo skvělé kouzlení s kamerou, hezcí krkavci, výborná Verdiho hudba a metalové řezanice v těch hektičtějších scénách. Bolest očí během několika scén zaručena, smích ale bohužel také. Nastavovaný konec mi nedovolí jít s hodnocením výše. Argento už není co býval. 60% ()

Zero_Signal

To malo byť akože čo? Táto fraška má byť "legendárny horor od majstra hororu Daria Argenta" ? Dovoľte sa mi zasmiať. Jediná pozitívna vec bola kamera, a ten nápad s tými ihlicami na lepiacej páske. Okrem toho je všetko zle, zle, zle. Neúprosna nuda ma doslova zabíjala, koniec pretiahnutý jak u idiotov, a neuveriteľne PRÍŠERNÉ herecké výkony, to sa mi snaď iba zdá že sa tu ľudia oháňajú 4 hviezdičkami. Hrozná sprostosť ktorú si najpravdepodobnejšie už nikdy nepozriem. ()

Perverz

Argento je tady ve formě, a to hlavně co se režie týče. Tak jak po vizuální stránce točí filmy on, to se jen tak nevidí. To je slast, slast! Opera Mackbeth prý přináší neštěstí, a při natáčení tohohle filmu dokonce zemřel jeden člověk. I když se postavy občas chovají nelogicky, mě Argento baví. Opravdu si tady hraje, má to hodně dobrých nápadů, syrovost vražd, hodící se hudbu, a hrátky s kamerou. A hlavně ta barevnost, fíha. Nedám pět jen proto, že Dario obsadil do hlavní role tohle herecké heblo, to si měl pošéfovat, a nebo ji rovnou kopnout do řiti, je pěkná, ale kazila mi celou atmosféru. Celkový dojem je však pozitivní. ()

tenebrae86

V tomto pozdním giallu legendární Mistr hororu Dario Argento nabízí svým divákům (a v případě Opery i posluchačům) naprosto famózní a sugestivní umělecký zážitek. Pokud jste vyznavači dlouhých "plovoucích" záběrů a neotřelých, až vynalézavých kamerových postupů, potrpíte si na překrásné interiéry a avandgardní osvětlení, k tomu zbožňujete muziku syntezátorového mága Claudia Simonettiho (ex-Goblin), rádi se zaposloucháte do klasika italské opery Giuseppe Verdiho a občas uvítáte i trochu tvrdšího heavy metalu, měl by vás tento klenot evropského hororu zaujmout minimálně svým úchvatným audiovizuálem. Kamera ladně proplouvá celým snímkem jako vrahův nůž dlaněmi jednoho z hrdinů (zde možná jedna moje bezvýznamná výtka - chybičky se střihem trošku ruší, ale o nic fatálního naštěstí nejde, občas jen zahlédneme kameramana v zrcadle a podobně) a pestrý soundtrack se neutiší snad ani na vteřinu. Vraždy i zabijákovy postupy jsou zde přímo nezapomenutelné (viz jehly v očích jako poznávací znamení). Postavy i herci možná lehce rozporuplní, ale hlavní hrdinka je ok a docela hezká. Fandil jsem jí a v silně funkčích emotivních scénách s ní i soucítil. Fajn byla i matka režisérovy dcery Asie - Daria Nicolodi, ještě víc fajn však byla legendární scéna její smrti. Někdo možná nezkousne pro italské "béčka" typicky uhozené dialogy nebo vás taky může zklamat pro někoho možná slabý scénář. Já ale u podobných artových děl tyto elementy v bůhvíjak vysoké kvalitě nepotřebuji a stoprocentní logiku vůbec nehlídám. O to zde fakt nejde... Stačí se pohodlně usadit, koukat, poslouchat a užívat si. ()

Renfield

Úvodní nejen střihový zmatek, kdy se seznámíte se všemi a vlastně s nikým, se brzy uklidní a dá prostor hlavnímu příběhu. Ten je občas úsměvný, především co se chování postav týče... navíc dost slabě zahraných postav. Hold kde to nejde scenáristicky, jde to režijně, alespoň u Daria Argenta tohle platí. Vraždy jsou natočené velice slušně, oceňuji i několik nápadů kolem, například jehly na pásce. Taktéž se mi líbila práce s hudbou, kdy povětšinou zní opera, ale při nástupu zabijáka ji střídá heavy metal, což je v tomto provedení až úsměvná kombinace, ale do filmu sedne dokonale. Děs v opeře má několik prakticky až nečekaně kvalitních záběrů kamery, kupříkladu scéna, kdy kulka prochází kukátkem do... jednoduše skvěle natočeno a podobných nápadů je tu k vidění opravdu více. Jenže hlavní slabinou celého film zůstává příběh, což se potvrdí ve zcela zbytečném druhém finále. Kdyby pobyt v Alpách končil jinak, mohl ještě příběhu něco dát, tak se ovšem nestalo, celá scéna je tedy zbytečná. 55% ()

Yoss

Pre mňa jedna z najlepších argentoviek. Odpudivý vrah, ktorého identita je postupne odhaľovaná a divákovi to skoro dôjde,  ale vraždy sú fajn,  čvachtavé, divoké a pestré. Ďakujeme Dario za tento originálny príspevok k svetovej kinematografii. ()

DAVID.LOPAN

Což o to, vrah je celkem originální a jehlice v očích, abyste se museli dívat jak vám mučí kamarády, jsou celkem originální a pěkné, ale zbytek....Postavy se chovají strašlivě stupidně a z hudby se mi chtělo skoro zvracet. No jo, nejsem holt fanouškem opery a ten konec...Nuda a to veliká.40% ()

Zemřela herečka a scenáristka Daria Nicolodi

Zemřela herečka a scenáristka Daria Nicolodi

26.11.2020

Smutné zprávy přichází z Itálie, v Římě dnes zemřela Daria Nicolodi. Herečce, scenáristce a bývalé dlouholeté partnerce kultovního režiséra Daria Argenta bylo 70 let. Informaci médiím předala jejich… (viac)