Chlapectví je výjimečný film. Příběh o dospívání jednoho obyčejného kluka chtěl režisér Richard Linklater (Před soumrakem, Před půlnocí) natočit co nejpoctivěji, i proto na něm pracoval dvanáct let. Každý rok, na tři až čtyři natáčecí dny, se sešla tatáž sestava herců a tvůrců, aby natočila další střípek do jedné životní mozaiky. Výsledkem je snímek, který je neobyčejný svou obyčejností a také tím, jak neuvěřitelně pestrou škálu emocí dokáže ze svých diváků vydolovat. Mason (Ellar Coltrane) je sympatický šestiletý kluk, který po rozvodu rodičů žije se starší sestrou Sam (Lorelei Linklater) a mámou (Patricia Arquette). S tátou (Ethan Hawke) se ale obě děti pravidelně vídají a mají s ním kamarádský vztah. Taková je Masonova výchozí životní situace, z níž se vydává vstříc pubertě, dospívání a dospělosti. Po cestě míjí spousty známých a přátel, prvních a druhých lásek, konfliktů a usmiřování se sestrou a matkou a dalších životních křižovatek, které všichni tak důvěrně známe. (Cinemart)

fallangell

Jeste nikdy se mi nestalo abych si z filmu nepamatoval ani jednu scenu, ani jednu postavu, ani to, ze jsem ho vlastne videl. Remeslne je vse v poradku, ale ten film je zbytecny jako lednicka Eskymakovi. ()

GILLWANDER

Film bez pointy____ Linklaterov Boyhood je Oscarovým pokladom nezmyselného Hollywoodu, kde komercializáciu strieda takzvaná "hĺbka" bez hĺbky. Všetko je točené pre výsledný komorný efekt, kde vám pred vlastnými očami stárnu herci a Vy ste z toho unesený ako sa všetko (ne)urýchlene mení v rôznych časových intervaloch. Deti sa menia na moderné zrůdy nového milénia, rodičia sa časovo zďalujú od svojich prvotných plánov a snov a žijú bežný konzumný život FAT Američanov. Problém nie je v tom, že to nebolo natočené presvedčivo. Presvedčivé to bolo až desivo, lenže kto je zvedavý na to čo sa odohráva v každej druhej domácnosti? Kto má to právo predstaviť nám skutočnú tvár (ne)obyčajného života?___ Prečo sa vlastne natočil film, ktorý ukazuje len to čo už dávno vieme? 12 rokov stárli herci pred kamerou, 12 rokov točili film, kde sa nerieši nič iba životná línia jednej generácie. Nič viac.____ Po pravde čo z toho, keď herci podávajú skvelé výkony do dejovej prázdnoty? Kde nič a nikto nevynikne? Hmlisté pohmkávanie, za ktoré vás nikto nebude kritizovať ale ani uznávať. Režisér Linklater si dobre nabieha, všetko je dokonalé po réžijnej stránke. Bohužiaľ námet stojí za roztrhanie a za spálenie. Stačí sa pozrieť k susedom a máte >>onen<< námet na Oscarový nekomerčný hit nezmyselného Hollywoodu. Emotívne prepracovaný, časovo a stopžovo plynulý a neunáhlený, herecky dôveryhodný. Keď to splníte už len treba čakať na nominácie a po prípade na zlatého plešouna___ Boyhood mi ukázal ako som žil s 50% aj ja a 75% môjho okolia. Proste mi naservíroval to, čo nechcem vidieť v osobnom živote a vôbec nie na obrazovkách. Film si musela obľúbiť iba tá divácka časť, ktorá si od svojho narodenia počínala dobre, úspešne a bez vážnejších problémov. Žiaľ, ja ktorý súkromné problémy riešim každý deň nemôžem na tento film pozerať s dobrým posudkom. Nechcem si pripomenúť, ako vyzerá skutočný život bez rozvinutej hĺbky a s drsnom realitou, kde figuruješ iba ako predhodená kosť hladovému psovi. Stačí mi krutá realita.... % ()

maverick10

Ničím výjímečný příběh s fádním námětem děla z tohoto snímku film z kategorie "život" a na to nepotřebuju film. Na to mi ten můj život stačí. Podle mě zbytečně ztracených 12 let. ()

berusche

Tenhle časosběr má tendenci úspěšných dokumentárních snímků a režisér nezapřel své já a statečně zopakoval kadenci filmu Před půlnocí, kterou jsem tak obdivovala. Nemohu jinak. ()

TheDon

Ve světle včera viděného "Found" jsem musel stáhnout jednu hvězdu, protože mi v tomhle filmu chybělo něco víc....asi že si brácha neschovává hlavy ve skříni v brašně na bowling....nebo cokoliv jinýho, kvůli čemu bych Boyhood nemusel považovat za ztrátu času. Nevypovídá naprosto o ničem. Obyčejnej osud obyčejnýho kluka.Pořád sem čekal, že se tam něco zajímavýho stane. Nestalo. A koho sere, že to točil dvanáct let. Ikdyby dvacet, nebyla by to o nic menší kravina. Další silně nadhodnocenej film. 35% ()

honajz2

Jestli se ten film točil skutečně 12 let, považuji to jako plus. Ale koukat se 2,5 hodiny na film, ve kterém vyrůstá chlapec, mi příjde jako ztráta času. Ok, jsou tam zajímavé momenty SPOILER (muž, který jim v minulosti opravil část baráku, se rozhodl, že začne studovat a nakonec docela dobře vystudoval) KONEC SPOILERU. Ale celý ten zbytek, je neskutečně natahovaná nuda. Chápu, že je to o dospívání obyčejného kluka, ale přesto by to chtělo nějaké větší oživení příběhu, aby to nevypadalo, jak sestříhané minuty ze seriálu Ulice. Na závěr: Snahu cením, pár části taky, ale víc jak 2* nedám. ()

Lischai

Hodně jsem chtěl, aby to byl můj nejoblíbenější film - ale na 5* to není. První polovina filmu je super, ale střední škola se začíná vléct a před odjezdem na vysokou už člověk skoro kouká na hodinky. Je tu hodně hezkých situací ze života, ale jejich časosběrnost je vykoupena tím, že nesměřují k žádné jednotné pointě. Občas někdo řekne nějaké moudro nebo udělá nějakou hezkou, lidskou věc, ale jako celek to k ničemu - ani dějově ale ani tematicky - nesměřuje. Boyhood je super a krásný film, určitě stojí za vidění, ale především díky tomu časosběru. Kdyby ho natočili za měsíc s různými herci pro různé věky, je to v podstatě průměr. ()

Aljak

Koncept 12-ročného filmového rámca je naozaj obdivuhodný a jedinečný. Tento filmový príbeh stavia skôr na všednosti života so všetkými jeho vzostupmi a pádmi, čo sa mi naozaj veľmi pozdávalo. Jednoducho film v štýle C'est la vie. Celá tá životná mozaika pôsobila veľmi realisticky a prirodzene, no a spoločne s Masonom sme sa prešli jeho dospievaním. Páčilo sa mi na tom ako tu boli zachytené nielen fyzické zmeny, ale aj dozrievanie a formovanie charakteru či názorov. Aj keď mám pocit, že miestami sa núkalo množstvo príležitostí na nejaké dramatickejšie vykreslenie situácií, no možno by to filmu napokon mohlo uškodiť. Celkový dojem je však samozrejme pozitívny. ()

Marqta

Myslím, že všechno už tu bylo napsáno. nečekejte nic výjimečného, žádné překvapení. A tím je tenhle film speciální, právě tím, že ukazuje v úvozovkách jen to co se děje navíc s naprostou jednoduchostí. Nic víc a nic míň. Silné čtyři hvězdičky.----" I knew this day would come, except why is it happening now? First I get married, have kids, end up with two ex-husbands, go back to school, get my degree, get my masters, send both my kids off to college. What's next? My own fucking funeral? I just thought it would have been better."---- ()

kaposlav

Zaujmavý film, ktorý je zaujmavo a neobvykle natočený. Problémom je, že tam chýba väčšia zápletka. Nie že by vo filme neboli menšie epizódy, ale film tam stráca na atraktivite pre dlhu stopáž. ()

M.i.k.e

12 let práce je 12 let práce a tady se tenhle neobvyklý přístup víc než vyplatil.Linklater už svojí Before trilogíí dokázal,že umí tvořit zdánlivě obyčejné filmy,ve kterých se na oko nic moc neděje,ale přesto dokážou chytnout za srdce svojí životností a pravdivostí.Boyhood je dalším takovým filmem.Zdánlivě obyčejným příběhem jednoho obyčejného kluka a jeho rodiny,který ale i přes svojí vražednou stopáž dokáže naplno zaujmout.Osobně jsem si tenhle kousek užil na maximum a pátou hvězdu nedávám jen proto,že jsem film viděl na 2x a chci kouknout ještě jednou...80% ()

Havaj8

Boyhood je výjimečnej už jenom tím zpracováním, že s jednou partou natáčeli v rozmezí 12 let, což je nevídaný. Strašně diskutabilní je tu téma stopáž. Na jednu stranu jsou 3 hodiny ideální na vcítění se do situace, procházení si dospíváním a sledovat jak herci rostou před očima. Naopak někdy mi to přišlo až moc utahaný a nemělo to tolik, co říct. Sice byly zachycený nejpodstatnější okamžiky, který rozhodovaly v tom dospívání, ale chyběla tomu nějaká bomba. Takhle mi to přišlo jako průměrně nalajnovanej lidskej život. Ukázalo se, že je to až moc přechválený, nápad fajn, ale žádný velký umění. ()

Martin741

Pch, ze obycajny zivot a neobycajny film ? Ze film je vynimocny svojou obycajnostou? Tak to prosim pekne chodte s takymi kecami do prdele, vulgarnejsie do hajzlu. Ovsem, film to nie je vyslovene dobry ani spatny, ma dokonca akusi liniu, len skoda, ze priserne nudi, minutaz 165 minut je teroristicka a malo co sa tam deje. Zivot bez padov a bez vrcholov, bez jedineho zapamataniahodneho momentu - presne to je Boyhood. Linklaterovu ukecanu trilogiu Before Sunset -sunrise - midnight mam rad doteraz. Nijako sa tuna nepredviedol ani Uhlovodik Jastrab /Dead Poets Society, Sinister/ a nic nepredviedla ani Patricia Arquette /drsna romantika True Romance 1993/. 50 % ()

Hees

Ajaja film Boyhood je toľko ospevovaný film hlavne z hľadiska prínosu filmovej obci atď. Proste film čo sa takto točil, no tak treba povedať klobúk dole, niečo inovatívne tam je, keď sa natáčal toľko rokov. No lenže to asi nestačí na to, aby tento film bol najlepší na svete a treba sa pozrieť aj na ostatné aspekty, ktoré sú pre mňa totiž nevyhovujúce. Filmu Boyhood totiž nestačia ani skoro 3 hodiny času, aby ma zaujal. Áno je to o živote a áno dá sa na to pozerať, ale keď ma začalo niečo zaujímať tak odrazu skok na niečo iné, na inú tému na inú scénu a takto dokola až všetky vhodné témy boli zabité tým, že sa muselo ísť ďalej. Netrúfam si teda povedať o čom je film, je teda o všetkom a zároveň o ničom snaží sa hodnoverne mapovať niekoľko období života chlapca čo dospieva, ale nemapuje ich dostatočne, tak vlastne spokojný s filmom vôbec nie som. (Hodnotenie 2,5) ()

SallyZen

Musím souhlasit s MeSSiáŠem. Tento film jde vlastně obecně proti takový tý obecný klasický formě, kdy ve filmu čekáme na dramatické okamžiky, situace, čekáme zápletku, rozuzlení, vyvrcholení, závěr. Jde vlastně proti teorii, kdy film má za úkol nám ukazovat to nejdůležitější, ty milníky, které jsou podstatné pro příběh, aby fungovala gradace a snímek směřoval k nějakému jasnému závěru. A to je vlastně ten důvod, proč tenhle film mám v TOP10. Linklaterova narace a práce s filmovými prvky zde funguje jinak. Asi nevidíme to nejdůležitější ani ty nejklíčovější body v Masonově životě, ale právě scény, které by kupa jiných režisérů a scénaristů vyhodila, protože jsou pro příběh nepodstatné, zde Linklater ponechává. Chlapectví plyne naprosto poklidně, nikam se nežene, nejde tu o závod s časem, ale o rozvážné skládání scén, jednu za druhou. Chlapectví má i výbornej soundtrack a celkově herecký obsazení. I když o tom ten film vlastně není. Vnímám ho jako něco opravdu uklidňujícího se silným pozitivním nábojem mezi kopami snímku plných rychlosti, uhánění, zápletek, kdy "se musí stát něco velmi dramatického". Je to totálně pozitivní film, ačkoliv konec může vyznívat trochu melancholicky či smutně. Děkuju Linklaterovi, že je tu někdo takovej, kdo pracuje s filmem jako dynamickým, živoucím uměním, které nemá hranice a dá se posunout i mimo klasické filmové formy. 100% ()

Streeper

Skvěle natočený film o růstu, vývoji a životě chlapce. U tohoto filmu jsem si uvědomila, jak ten čas rychle letí a že si musíme cenit i těch nejkratších okamžiků. ()

apacka

Typické. Všichni mluví o filmové revoluci a já vidím akorát relativně (!) originální časosběrný snímek s několika dobovými symboly (lépe řečeno jejich sledem), které pohříchu působí spíš jako poplatné gagy. Je mi to trochu líto. ()

Daji

Něco takového tady opravdu chybělo. Samozřejmě v tomto filmu nenajdete nic, co byste již neviděli, ale právě o tom to je. Richard to vzal vše postupně a jelikož strávil s herci celých 12 let, dodává to tomu ještě větší kouzlo a autentičnost. Jde vidět, jak děti dospívají, rodiče dělají těžká rozhodnutí.. Tímto se liší hlavně od těch ostatních snímků. Dále se nesnažil nijak extrémně působit na city, s žádnými smrtelnými nemocemi či dalšími hrozivými scénáři. Ano, tyhle věci se také dějí, ovšem tady s tím nepočítejte. Asi i díky tomu si mě ten film získal. I přes skoro 3 hodinovou stopáž mě dokázal udržet bez nějakých větších momentů nudy a potřeby si odskočit pro další popcorn, nebo na WC. Líbilo se mi prolínání a návaznost "životních kapitol" téhle obyčejně neobyčejné rodiny. Je to příběh o každém z nás. Kdokoli se v tom může shlédnout a uvědomit si, že nejen my, ale i naši blízcí a okolí to nemají jednoduché. A přece je ten život krásný .. Je to na nás a našich rozhodnutích, kam svůj život nasměrujeme a jak budeme spokojení :) ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Málokterý režisér využívá plynutí času do takové míry, jako Richard Linklater. Jeho snímek Chlapectví se točil 12 let, romantická trilogie Před úsvitem, Před soumrakem a Před půlnocí zase vznikala s… (viac)

Linklater chce točit 20 let

Linklater chce točit 20 let

30.08.2019

Trvalo to 12 let, než režisér Richard Linklater (Před úsvitem) dotočil svůj snímek Chlapectví. Nyní se tvůrce chystá tuhle metu překonat, svůj další film, adaptaci muzikálu Merrily We Roll Along,… (viac)

Co chystá Richard Linklater?

Co chystá Richard Linklater?

31.08.2016

Král nezávislého filmu loni bojoval o Oscary s Chlapectvím, letos nám nadělil komedii Everybody Wants Some!! a už má v plánu další film - drama Last Flag Flying. Někteří z vás správně poznali 11 let… (viac)

Co nás čeká po Chlapectví?

Co nás čeká po Chlapectví?

26.02.2015

Letošní Oscaři byli velkým kláním mezi Birdmanem a Chlapectvím. Vítězem se nakonec stal stárnoucí okřídlený superhrdina, Richard Linklater ale rozhodně nemusí chodit Hollywoodem se svěšenou hlavu.… (viac)