Filmová adaptace autobiografického románu německé autorky Sabine Kuegler.
Sabine vyrůstá se svými dvěma sourozenci a rodiči v deštném pralese Západní Papuy, kde její otec, lingvista, zkoumá jazyk nově objeveného domorodého kmene Fayu. Sabine tak žije jako dítě džungle daleko od veškeré civilizace. V sedmnácti letech toto prostředí opustí a vrátí se do světa, který ale prakticky vůbec nezná. Touží se do vrátit zpět, aby našla odpověď na otázku, kam opravdu patří a kdo vlastně je? Evropanka nebo příslušnice kmene Fayu? (Sofia)

xargos

Nečetl jsem literární předlohu, takže neposoudím, nakolik je film lepší/horší - což je ale vždy subjektivní pocit. Dopředu jsem ani nevěděl, že je film natočený podle autobiografické knížky, ale po jeho zhlédnutí jsem intuitivně hledal, jaká byla předloha. Ta knížka je v tom filmu "vidět". A nemyslím tím v titulcích. Chvílemi jsem měl pocit, že autoři filmu váhají, jaké obrazy ukázat očima dítěte a jaké zase očima dospělé autorky knihy, která ji píše podle svých vzpomínek. Nicméně toto střídání obrazů mi vůbec nevadilo. Kontakty domorodců s bílými lidmy jsou uvěřitelné a takové, jaké je znám z různých dokumentů - spíš náznakové a opatrné, ale přímočaré a ve výsledku (byť to trvá i delší dobu) naprosto jasné a hluboké.... Hudbu ve filmu jsem si uvědomil až zpětně - u závěrečných titulků. Natolik mi splynula s příběhem a obrazy, že vše hrálo dohromady jako jediný orchestr. Po filmu jsem si říkal, jaké by to bylo prožít takový život, jako autorka, nebo jako Tippi Okanti Degré (viz Le Monde selon Tippi 1997) i další děti, které vezmou rodiče na dlouholetou cestu do divočiny, sami vyrostlí v civilizaci, se vzděláním a vědeckou (nebo jinou) prací, kvůli které tam jsou. Každý takový život je neobyčejný a nedivím se, že když důvod pobytu skončí a celá rodina se vrací, mají děti v původní domovině pocit odcizení a hledají svou cestu životem možná na první pohled velmi těžko, ale jsou zároveň bohatší o jiný svět a možnost srovnávání hodnot různých kultur. Kéž se jim při tom hledání daří:) Za příběh, emoce, prostředí, uvěřitelnost - plný počet. ()

GlamourCat odpad!

Pro mě je velice těžké to hodnotit, jako pro člověka, co má tak strašně moc rád (nejradši) mír, krásu a pokoj. Měl - li domorodý kmen představovat to neposkvrněné (ale čím? "zlou" civilizací? "zlým" humánním chováním?) a čisté, na mě to tak vůbec nezapůsobilo. Spíš odporně, nelidsky, nedůstojně a odpudivě. Rozuměla jsem jeho ženě! Člověk "nemá právo" (a oni vlastně slíbili že nebudou) zasahovat do chodu jejich života, ale není přeci jen našim úkolem zušlechťovat? A tím nemyslím kolonizaci, vypleňování... nemyslím tím vůbec nic podobného, co se stalo s Indiány (atd)! Pokud šlo o konfrontaci civilizace/přírody, pro mě to byl špatný příklad, protože to odporné, to nebyla příroda a vůbec tomu nazývat "příroda" se mi zdá troufalé. Co se týká filmu, bylo tam pár dobrých scén, na mě to ale bylo strašně moc dlouhé a hlavně se to hrozně málo věnovalo tomu, jaký to na ní mělo dopad v dospělosti, to by mohlo být zajímavé. Jenže film nebyl o tom, že je smutné něco takového mít kolem sebe a nemoct tomu fyzicky žádným způsobem pomoci, ale o tom, jak je to vlastně romantické a zajímavé a dá se na to zvyknout. Já jsem tak alespoň tu myšlenku pochopila a zdá se mi zcestná! Přijeli sice "pozorovat" ale pozorovali co? Že je to zvrhlé stejně jako naši "civilizovaní" lidé, úplně stejně posedlí jen válčením a těmi nejnižšími pudy jen opačným (ale stejně zlým a ubližujícím) způsobem! Romantizování a klam! ()

1985lula

Príbeh podľa skutočnej udalosti o otcovi jazykovedcovi, ktorý priviedol svoju rodinu do dažďového pralesa v Západnej Papui, kde žije primitívny kmeň Fayov a medzi dvoma znepriatelenými kmeňmi zúri občianska vojna. Všetko je sledované očami Sabine Kuegler, ktorá o tom napísala knihu. Lokácie krásne, príbeh mal rozhodne niečo do seba, ale akonáhle sa tam objavil náznak romantiky, tak ma to prestalo baviť. Hudba sa mi sem taktiež nehodila. Inak celkom príjemná jednohubka. Videné v rámci Challenge Tour 2016: 31 dní so svetovou kinematografiou. ()

rivah

Kontakt a konflikt mezi bílou civilizací a tou původní primitivní je zde řešen se sentimentem a soucitem. To narušení původního stavu domácích obyvatel obvykle nikam nevede. ()

stuplik20

Môj filmový nočný resp. už ranný maratón bol završený týmto filmom :) . Ojedinelá téma a to už je čo povedať v dnešnej dobe všetkého ,zaujímalo by ma hlavne ako robili nábor hercov z pohľadu domorodcov. Ďalej som sa už len utvrdil v tom že nekomerčná produkcia filmu je to najlepšie čo môže byť. Vždy budem tak trošku dobrodruhom utkvený od malička knihami a teraz v dospelosti cestovaním asi nič krajšie ,preto mám možno pre iných trochu skreslený názor na tento film ,ale mne sa veľmi páčil. ()

joelly01

Take takovy kyc jak bic, ale nebylo to spatne. S povdekem kvituji tu krasnou prirodu, ale vzdyt vite, jak se tam neda lyzovat tak to pro me neni uplne ono ;) Ted zase tak trochu k filmu: spis takove prumerno, je to dost predvidave a myslim si ze si tuhle "autobiografii" tak trochu prikraslila. Domorodci museli na blondyny docela cubrnet, stejne se divim ze je nesnedli :) ()

TornadoETA

Nejvíce mě zasáhla scéna, kdy Sabine přichází zpět do civilizace a je ve škole. V tu chvíli přišla ještě silnější vlna emocí a myšlenek, kdy se i divák podívá kolem sebe a řekne si: co tu sakra blbnem? ()

jafuska

Knižku jsem nečetla, ale to vůbec nevadí, stačí mě vidět tento nádherný a dojemný film, nejsem moc na materiální věci, spíše dávám přednost přírodě, a vše co je kolem v přírodě živého. a proto kdybych měla možnost aspon na chvíli prožít jako tato mladá hridnka neváhala bych ani minutu a šla bych do toho, protože jen v přírodě se můžeme mnohému naučit co je podstatné a co není, majetek v našem světě je hodně pomíjivý a nezasloužený a my všichni si nevážíme toho co máme, stačilo by být trochu skromný, a hned by se nám žilo lépe, a možná by většina z nás konečně začala přemýšlet jinak, než kdy si co koupíme drahého, co vůbec nepotřebujeme, ale jsme tak rozmazleni, sobečtí a nevážíme si ničeho, tak to je to nejhorší co může člověk po sobě nechat jako odkaz na tomto světě, kdyby jsme aspon trochu si vzaii z tohoto příběhu, tak by to bylo to nejlepší co se nám mohlo stát, a upřímně, já si z tohoto filmu odnáším pokoru, nadhled a vím, že v bohatství bych nikdy nechtěla žít, a proto je mi tento film hodně blízký, protože mám respekt z různých kmenů, o kterých toje ještě moc nevíme, ale doufám, že nastane doba a budeme aspon trochu jinak přemýšlet a žít. ()

Brodequin

Nechápu že je tento film tak nepovšinutý doposud... Už to bude dlouho, co se mnou nějaký film tak hodně pohnul. Tohle bylo prostě nádherný. Člověk si uvědomí spoustu věcí... o malichernostech života, o tom jak pracujeme, co řešíme za věci... Každý člověk by si měl vyzkoušet něco podobného, aby si uvědomil hodnotu věcí, hodnotu života.. Takové dojmy ve mě tento film evokuje a konečně jsem po dlouhé době sledoval s napětím a zájmem. Mám rád přírodu. A to hodně...a tohle bylo přesně pro mě. Nemůžu si dovolit dát méně. Ani mi nepřijde, že bych hodnotil film, nýbrž tu myšlenku, která u takového filmu vzejde. Myslím, že každý by si z toho měl něco vzít. ()

LarryW

Výpravný film z autentického prostředí, který určitě stojí za shlédnutí. Co do hereckých výkonů zaujal mne více herecký výkon malé blondýnky v dětském věku, která ostatně stráví na plátně 75% času...nežli dospělé Sabine, které jsem již tolik nevěřil... Je fakt, že jsem v příběhu postrádal možná ještě trochu více surovosti, i když kmen Fayů ve svých "životních řádech a pravidlech" byl surový nadmíru. Natáčení filmu muselo býti velmi zajímavé,např. v době dešťů kdy stoupla řeka, zajímalo by mne kde se vlastně lokace přesně opravdu nacházely... ()

tucnakova

Je krásný a romantický mít džungli v srdci. Poučný a moudrý ukázat, na čem stojí tradice národů a neotřesitelná přesvědčení - a jak a čím se boří. Jsem proti vykuřování a dobrý, ale asi dost předražený ( a ta uhlíková stopa ! ) bylo to gesto s plakátovou zásilkou, ne ? Potlesk Thomasovi, Nadje - a Stelle hlavně ! ()

Magi90

Film je to docela pěkný - podívejte se, pokud vás zajímá jak žití v takové džungli asi vypadá. Dnes jsem dočetla knihu a zanechala ve mě více než pouhý film. Kniha je psána poutavě a je hodně čtivá, je v ní popsáno celé její dětství. Věřím, že sama si prožila své. Není to vůbec jednoduché, být vychována v džungli, téměř od tří let, a pak v 17 letech odjet studovat do civilizované země, bez rodičů. Já si to nedovedu představit. Věřím ale, jak ona sama tvrdí, že prožila nádherné dětství - bez počítače, televize a různých vymožeností, které tu my, v západním světě máme k dispozici. Doporučuji shlédnout film, ale i přečíst knihu. ()

Saxos

Po dlouhé době velmi hezký film na téma život v pralese. Žádné spadlé letadlo a plahočení se pralesem, ale dobrovolný odchod celé rodiny, do neznámého, k životu tvrdému v deštném pralese Nové Guineji v indonéské provincii Západní Irian. Příběh je odvyprávěn v jednotlivých vzpomínkách děvčete, která zde strávila své dětství. Klady: výběr herečky, vypadá, jak ve skutečnosti. Velmi zajímavý, krátký článek na https://www.magazinuni.cz/ruzne/sabine-kuegler-prales-divosi-a-jedna-divka/ ()

jerrik7

Krásný film, zajímavý příběh. Bohužel je dnes notoricky známo, že právě takové zasahování Evropanů (pomoc se stavbou lepšího srubu, přílety vrtulníku, benzínový motor člunu, kanistry, plechový sud, ošetření zraněného nebo nemocného, léky, magnetofon, fotoaparát a stovky dalších drobností včetně samotného pozorování chování a způsobu života návštěvníků) do primitivního ale harmonického života lidí z doby kamenné vede velmi rychle k tragickému rozvrácení jejich života, kdy tihle přírodní lidé končí v opovržení a v beznaději předměstských slumů neschopní se přizpůsobit naší civilizaci bez sebemenší možnosti návratu ke svému tradičnímu způsobu života. ()

markusmerk

Nerozumiem ako mi mohlo toto dielo toľké roky unikať. Vizuálne nádherné, poctivá filmárčina v lone prírody. Keďže džungle a domorodé kmene sú môj koníček tak udeľujem nekriticky plný počet bodov. Dávam na druhú priečku v mojom rebríčku tesne pod Misiu, na tretiu priečku sa posúva Aguirre, (Sorry, Klaus K.) :) Ďakujem za vylepšenie pachuti, ktorú vo mne zanechalo Stratené mesto Z. Vadilo mi akurát správanie manželky a snaha za každú cenu sa miešať do života domorodcov a nerešpektovať ich zvyky, viď protiklad jej manžel. Civilizácia je pre tieto kmene záhuba. ()