MINDHUNTER: Lovci myšlenek

• USA Mindhunter
USA, (2017–2019), 17 h 1 min (Minutáž: 34–74 min)

Tvorcovia:

Joe Penhall

Predloha:

Mark Olshaker (kniha), John Douglas (kniha)

Hudba:

Jason Hill

Jonathan Groff, Holt McCallany, Anna Torv, Stacey Roca, Hannah Gross, Joe Tuttle, Cotter Smith, Albert Jones, Lauren Glazier, Michael Cerveris, June Carryl (viac)

S oběma hlavními hrdiny, agenty FBI, se vracíme v čase do roku 1979. Společně s mladým agentem Holdenem Fordem (Jonathan Groff) a jeho zkušeným kolegou Billim Tenchem (Holt McCallany) se podíváme nejen do věznice, kde jsou vězněni ti nejhorší a nejbrutálnější sérioví vrazi, ale především do jejich hlav – s cílem dopadnout ty násilníky, kteří stále běhají po svobodě. (geklon)

lmc

Seriál, u kterého jste rádi že se o tom jen mluví a není to explicitně znázorněno :-D Skvělá psychologická povídačka ()

matolos1

Aj keď Mindhunter nie je najlepším seriálom tohto roka, tak čo sa týka bohatosti obsahu a starostlivej vývojovosti jeho danej témy a pozornosti na odbornú prácu - tak vo všetkých týchto kategóriách je absolútnym víťazom. Perfekcionistická desať -dielna prednáška o komplexnom štúdiu v desiatich dokonalých epizódach. Nemá to slabé miesto, pokiaľ niekto nečakal nudné prehliadky miest činu ( verte mi, oproti rozhovoru s vrahom z ktorého ide strach je to naozaj slabota), prestrelky na diaľnici alebo neustálu konfrontáciu so súčasnou politickou situáciou. Seriál si bohate vystačí s tým, čo má. Mrazivou tichou atmosférou, inteligentnými rozhovormi v kancelárii a takisto skvele poňatými prednáškami ( či už ľahostajným policajtom alebo deťom, ktorým musí byť venovaná pozornosť čo sa týka správneho výberu slov ). A s vrahmi samozrejme. Ešte som asi nevidel tak dokonale vyťažené maximum z každej vety, prostriedkami neverbálnej komunikácie medzi agentmi, skvele nasnímaným prostredím a uhlami kamier ako túto. A ČUDUJME sa svetu, funguje to aj vzťahovo a mimo pracovne. Nikdy som ani nezapochyboval, že to skĺzne do zaužívaných stereotypov alebo žeby sa na zdôraznenie nejakých faktov súčasného rozpoloženia vyšetrovateľov alebo ich partneriek musel vložiť pátos. Hlavne rozhovory typu: "Prečo si nekúpil túto košelu? Nemám rad vzorce", mi to dokazujú. A dokáže sa to napriek tomu vyjadriť prostredníctvom množstva analýz aj k rôznym svetským témam ( skvelá je scéna keď Wendy vysvetluje novo prijatému agentovi problematiku náboženského binárneho myslenia :D). Jednoducho nadhľad, serióznosť, ucelenie a parádny záver. Tak to mám rád. ()

Zoltar78

Tahle série si mě od prvního dílu začala nenápadně omotávat až jsem tomu naprosto propad. Perfektně vykreslené postavy. Všichni působí opravdově, uvěřitelně a ústřední dvojici agentů (Groff, McCallany) jsem si nesmírně oblíbil. Precizní seriál po všech stránkách jak jsme ostatně u Finchera už zvyklí. Tohle se moc povedlo! Těším se na druhou sérii. ()

Aywes

Nadmíru slušná psychologická podívaná. Je zajímavé sledovat napínavě napsané konverzačky a jistý postup postav, které se rozvíjí v emotivním okruhu. Slušným lákadlem je i zasazení do přelomu 80.let. Ke štěstí mi chybí víc dílů a stejně skvělé konverzace, jako u zakončení série. Má to potenciál. ()

IZFNP

Režijne silné, scenáristicky famózne, herecky presvedčivé a psychologicky temné. Atmosféra je mrazivá a celá séria je vypointovaná nádherne. Fincher je v tom cítiť na každom kroku, ale nie je to len on a ja tlieskam celému tvorcovskému ansáblu. Ťažký, no lahodný seriálový pokrm a jeden z naj seriálov 2017. ()

zdenzo

Seriál, který má napětí na rozdávání i ze scén, kde se nic neodehrává. Nikdy by mě nenapadlo, že mě může vtáhnout i obyčejný příjezd postavy z práce domů, kde je max drama v hledání klíčů od dveří. Skvělá hudba, výborná atmosféra. Kam se hrabe GoT či Černobyl. ()

GNTRS

MINDHUNTER je fajn seriál – obě řady jsem ztrestal prakticky za víkend. Pravda je, že jsem ale čekal trochu víc (i s přihlédnutím ke jménu D. Fincher). Čekal jsem víc napětí a víc vyhrocenou atmosféru, která se spíš dostaví až ve 2. sérii. První řada dává logicky víc prostoru vzniku oddělení a rozhovorům s vrahy. Druhá upřednostňuje pátrání, má i zajímavější vedlejší dějové linky – hlavně rodinné vztahy jednoho z detektivů. A máme taky připraveno na 3. řadu. ()

eMeMko

Zajímavý seriál s perfektní atmosférou a jasným Fincherovým rukopisem. Žádné akční scény, žádné hektolitry krve, prostě jen pár herců, skvělé dialogy a všudepřítomná husina, zvláště při jednotlivých výsleších či v kombinaci s jednoduchou ale extrémně znepokojivou hudební melodií. Herecké výkony jsou naprosto skvělé, kromě hlavní dvojice bych vypíchl především představitele vrahů. V druhé sérii se sice děj z větší části zaměřuje na řešení aktuálního případu než na rozhovory s odsouzenci, ale vyústění za to rozhodně stojí. ()

Bajo.

Sice pan Fincher režíroval jenom pár epizod,tak i přesto se celý serial nese v jeho duchu:parádní temná atmosféra,chladné barvy,chirurgicky přesně střih,skeptický pohled na mezilidské vztahy atd atd... Na serial se mi vlastně dobře nedívalo a ta nepříjemnost z toho co vidíte/slyšíte byla fakt zvládnuta na jedničku dvakrát podtrženou.Skvělý bylo taky herecký obsazení ať už sebevědomý agent Ford nebo sériový vrazi Kemprem počínaje a Berkowitzem konče.Serial určitě doporučuju těm co májí rádi Fincherův temný styl a nedělá jim problém posluchat dialogy o škrecní,sekaní hlav, zabíjení dětí,mučení,bodání a bůh ví co dalšího... Klobouk dolů ()

PaTeXx

Jedna z věcí, která v kinematografickém zpracování detektivek moc nebývá (nebo aspoň já jsem se s ní ještě nepotkal) je ta, že ne každé vyvrcholení případu můžou ovlivnit kluci v akci, ale zkrátka má hlavní slovo byrokracie, což dokáže zapříčinit totální bordel mezi občany a jejich sebevědomím. Ano, narážím především na nespokojenost obyvatel Atlanty s "nedořešením" vražd jejich dětiček. Mrzí mě, že už se nevrátíme k otazníkům v podobě Billova syna a brýlatého BDSM milovníka, do jedné další osmidílné série by se to klidně vešlo. Nicméně, Fincher tomu dodal pochmurnost, psychickou nechutnost, jedinečnou atmošku a dialogy na úrovni hodné jednoznačného vítězství v Golden Globes. Škoda, že taková kategorie tam není. David je zkrátka génius, ať se to někomu líbí, nebo ne. Unikátní zážitek. ()

DExUS

Kvalitne natočené a navyše využíva skutočné udalosti. Je to ako pozerať dokumentárny film bez toho aby o tom sledujúci vedel. Za to dávam veľké plus. Mal som dojem že tvorcovia už ku koncu nevedeli ako spraviť z nášho protagonistu klasického hrdinu a pridali mu panické záchvaty. To už znelo ako filler a v podstate sa k tomu ani nevrátili. Finále bolo trocha uponáhľané ale plne dostatočné, chcelo by to +1 epizodu. ()

Drozdo57

Keď si prejdete všetky hodnotenia a narazíte na jedno, ktoré nie je absolútne, prvá otázka je určite: Prečo nie 5 hviezdičiek? Tak, pokúsim sa vysvetliť: Mindhunter je výborný seriál o veľmi zaujímavej téme. Prvá séria je výborná a niektoré rozhovory dychberúce. Postavy sú stvárené veľmi dobre a zaujímavo a ja som sedel s polozatajeným dychom skoro každú scénu. Okamžite mi, ako nejednému divákovi, napadlo porovnanie s True Detective (pre mňa s prvou sériou). Lenže Mindhunter mi prišiel viac zameraný na psychológiu, na samotný proces profilovania zločincov a na myšlienkove pochody ľudí, ktorí sa o toto snažili. True detective bola viac dráma o samotných detektívoch, ktorí riešia veľmi komplikovaní prípad. Tieto seriály sa v prvej sérii práve podobali iba v prítomnosti extrémne závažných zločinov. Inak to sú dosť odlišné seriály. A prvá séria Mindhunter u mňa má naozaj absolutórium. Ale potom prišla druhá séria, kde sa, nevedno prečo, viacej začali rozoberať súkromné životy protagonistov, rodinné drámy, rasové a sociálne otázky z pohľadu človeka zo súčasnosti a samotné profilovanie masových vrahov sa v podstate v polovici série ani veľmi neriešilo. Vykreslenie toho náročného prípadu v Atlante bolo síce dobré, rodinný problém jedného z hlavných hrdinov bol vážny, ale prišlo mi, že to nezapadá do zvyšných, cca 2/3 seriálu. Bohužiaľ kvôli opusteniu pôvodnej hlavnej, veľmi pútavej náplne seriálu som musel nakoniec znížiť hodnotenie. Seriál je to stále skvelý, ale druhá séria sa už bohužiaľ nedrží nastolenej latky. ()

AndrewNewman

Od kultového megahitu Mlčanie jahniat tvorcovia zistili, že pre diváka je neskutočne intezívne to, keď sa agent alebo agentka rozpráva s brutálnym psychopatom. Tvorcovia Mindhuntera na čele so skvelým Fincherom to dokonca okorenili tým, že oživili tie najznámejšie kriminálne živli, z ktorých zrejme všetkých najviac zaujal hlavne Kemper a niektorých aj Manson (mňa osobne nie). Musím povedať, že vypočúvanie podozrivého ešte nikdy nebolo také zaujímavé, ako keď ho viedli agenti FBI Ford a Tench. Ale aj Lovci myšlienok majú niekoľko chýb, ako sú napríklad zbytočné vedľajšie postavy (expriateľky) alebo nedotiahnutý dej (chlapík, ktorý sa objavuje na začiatku každej epizódy). Ale inak to bola skvelá sonda do hláv tých najznámejších šialencov, škoda, že sa na rad nedostali Ted Bundy a ďalšie monštrá. Tretia séria by ale bola zrejme naozaj zbytočná. ()

Seriálový Mindhunter je definitivně mrtvý

Seriálový Mindhunter je definitivně mrtvý

23.02.2023

David Fincher dotočil svůj nový film

David Fincher dotočil svůj nový film

31.03.2022

Tradičně si režisér David Fincher (Sedm, Zodiac) mezi svými filmy nechává pár let rozestup, oblíbený tvůrce teď ale naštěstí fanoušky na svůj další projekt po poněkud úzce zaměřeném Mankovi nenechá… (viac)

David Fincher odhalil nový projekt

David Fincher odhalil nový projekt

14.10.2021

Tajemný tweet stránky Netflix Film tento týden nalákal filmové fanoušky na nové oznámení od režiséra Davida Finchera (Sedm, Zmizelá). Spekulovalo se o třetí řadě Mindhuntera, případně filmovém… (viac)