Mladý nemecký inžinier menom Karl May pricestuje do Ameriky s cieľom pomôcť v rozvoji a výstavbe americkej železnice. Čoskoro však zistí, že okrem takých ako on, pricestovalo do tejto krajiny aj veľa ziskuchtivých neprajníkov a uvedomuje si, že ich nenásytnosť a neúcta k nej, narúša životy pôvodných obyvateľov. Karl dostane za úlohu preskúmať pozemok, ktorý patrí indiánskemu kmeňu Apačov. Pri výjazde do prérie na neho Apači zaútočia. Zraneného ho zajme syn náčelníka, Winnetou. Karla vylieči Winnetouova krásna sestra Nšo Či, do ktorej sa zamiluje. Postupne si získava dôveru a rešpekt domorodcov, ktorí ho nevolajú inak ako „Old Shatterhand“. Old Shatterhand sa s Winnetouom vydávajú na dlhú a náročnú cestu uzmierovania pôvodných obyvateľov a „Bielych“, ale tí medzi sebou zvádzajú stále intenzívnejšie boje. Každé dobrodružstvo prehĺbi puto priateľstva medzi nimi. (STV)

LencaN

Na starou, již klasickou verzi to nemá. Srovnávat musím, to jinak nejde. Samo o sobě to nevypadalo zle. Drsný americký kontinent se vší špínou, bídou a podlostí, kterou tam donesli přistěhovalci profitující na výstavbě železnice. Ale film měl dost nedostatků. Jednak herecké obsazení. Vinnetoua se podařilo vybrat úžasně, fešák, urostlý, s výrazným kukučem, který vzbuzuje respekt, ale i roztomilý, když jako Apač poznává vymoženosti nových civilizací. Old Shatterhand už byl horší. Nevím, jestli to bylo kostýmy, ale zdál se mi trochu připrclý, málo výrazný a uhrančivý, na takovou roli. A ostatní herci neupoutali moji pozornost o moc více, záporáci, vedoucí výstavby se ženou, štětky atd. Taky mi přišlo, že vykradli hudební motiv původního Vinnetoua. Zprznili to, akorát se na hudbě chtěli přiživit a uškodili jí. Měli si vymyslet něco svého, jako by bylo málo hudebních skladatelů, kteří umí vytvořit poutavou a jednoznačně rozpoznatelnou chytlavou hudbu. Ještě jsem neviděla další dva díly, ale troufám si odhadovat, že tahle trilogie se ani zdaleka nepřiblíží slávě, kterou se může pyšnit Vinnetou s Pierrem Bricem a Lexem Barkerem. ()

rigby

Asi budu patřit k té výjimečné skupině, kterým se toto zpracování filmové legendy líbilo. Jako kluk jsem na mayovkách vyrůstal, více na knížkách než na filmech, protože ty nebyly do jisté doby k vidění. I když už jsem nějaká další zpracování s Pierrem Bricem v hlavní roli poté viděl, stále pro mě zůstávalo nedostižné a nepřekonatelné původní zpracování. Krásné barvičky, romantika, prostě kult se vším všudy. Proto jsem byl zvědav na tuto sérii. Po prvním filmu musím konstatovat, že takhle nějak to mohlo být. Karel May na americkém Západě, špinaví rudoši, ještě špinavější bílí dělníci. Prostě pryč je romantika, nastupuje drsnost a syrovost, i když ještě ne se vším všudy, protože stále tu převládá značně přikrášlené podání. Ale toto už je pravděpodobnější. A je to dobře natočeno, výborně se na to dívá, jednotlivé postavy mají své charisma, i když mohly být o něco víc propracovanější. Určitě prospělo odpoutání od původního zpracování a snaha netočit jen pouhý remake, tak jak se stalo například u Sedmi statečných. Zasloužené čtyři hvězdičky a už se těším na další kousek. ()

fooggyy7

Zatím dobrý. Vinnetou nevypadal jako ze 4. ročníku v Harvardu a neměl puky na bílém smokingu, protože v Albánii se smoking nenosí. Taky nemluvil Oxfordskou angličtinou. Shatterhand taky nevypadal jako po vítězství Mr.Olympia, ale tak nějak normálně, něco jako německý trouba. I ta Nšo-či vypadala trochu jako indiánka a byla docela sympatická, až na to, že indiáni měli dycky šamana muže. Nšo-Či by zkrátka hezčí než Miss Helsinki 2017. Olda neměl s sebou kulomet a tomahawk nevypadal jako z Baumaxu od Fiskars. Lumpové vypadali jako lumpové a děvky jako děvky. To by bylo zatím všechno, počkám si na další díl a budu pokračovat. Zatím 4****, ale jenom proto, že toto je staré americe bližší, než naše dětská utopie z roku 1963. A jestli hodnocení snížím, tak pak budu muset snížit všechna hodnocení multikulti Mayovek. ()

superzurda

14. 1 . 2017 před vysíláním dalšího dílu: Budu optimista a budu doufat, že další díly půjdou správným směrem. Velmi se mi líbí, že tvůrci zanechali podobnou pouze hudbu a exteriéry. Nebudu nalhávat, že se člověk nebrání srovnání. Nicméně pokus o realističtější zobrazení se daří. Apači jsou divočejší a stavební dělníci jsou hrubí, tupí, špinaví a rasističtí ochlastové. I charakter Old Shatterhanda a původ jeho skvělého úderu je výtečně vysvětlen ( ano střízlivý člověk, jenž pěstuje box nemá problém s opilým vandrákem a síla je v technice ). Jen mě trošku zklamala velkolepá scéna s ničením mostu, to bylo pro televizní účely trošku velké sousto. ()

jopal

Tak toto sa malo volat uplne inac a bol by to priemerny western. Takto to vnimam ako pospinenie celej knihy, mena Karla Maya a idealov, ktorymi som zil od detstva. Mozno toto bolo ciastocne realistickejsie, ale na hony vzdialene odkazu Karla Maya. Vinnetou bol nejaky nevyrazny debko a Old Shatterhand, ktorym sme chceli byt vsetky deti, obycajny posraty ozran, s absolutne nepresvedcivym vykonom. No a ten zaverecny skalp Howkinsa, tak to bol absolutny nezmysel! Snad jedine, co som bral, bolo vysvetlenie vzniku mena Old Shatterhand. ()

Merenre

Moc jsem od toho nečekal, ale první díl musím říct, že hodně dobré. Oba hlavní hrdinové dobře obsazení, má to tempo a je to podstatně serioznější a vážnější, než ta groteskní stará zkazka. Samozřejmě fanoušci původní série budou mít kecy, ale pokud se oprostíte od myšlenky, že se má jednat o nějaký remake nebo adaptaci, zbude velice dobrá indiánka, která kupodivu ani netrpí současnými zhůvěřilostmi a nešvary filmového průmyslu, ale klade důraz na scénář,postavy a příběh. ()

karel63

Na klasice jsem vyrostl a vůbec jsem nechápal, že někdo chce natočit něco, co se natočit znova nedá. A KLOBOUK dolů, povedlo se. ()

hary04

Na western natočený v roce 2016 mně to přišlo hodně béčkový. Jinak děj všechno super. Milovník tohoto žánru i tak ocení čtyřmi hvězdami. ()

A.MacGyver

Čekal jsem to horší. Sice jsem vyrůstal (čti - viděl 100x) původního Vinnetou z šedesátých let, ale tohle vypadá jako zdaleka menší pohádka. Pro mě super :-) ()

Warapeidza

Neurazilo, ale ani nijak extra nenadchnulo. Není to tak pohádkové jako původní Vinnetou, je vidět že tvůrci trochu studovali i historické archívy a Indiáni konečně vypadají trochu reálněji. Jinak je to úplně jiné pojetí, což není na škodu, nechtěl jsem rozhodně kopii toho samého, jednou již viděného. Škoda jednoho dějového klišé za druhým, mohlo to být lepší a popravdě mě ani moc nezaujali herci. Vadil mi málo početný komparz, být ty scény trochu "masovější", bylo by to určitě zajímavější. Každopádně je v tom vidět těch 14 miliónu EUR, co ta třídílná série prý stála, výprava je moc pěkná. ()

Iroquois

Docela slušný pokus, u jiných filmů bych byl spíše přísnější a dal 3*, ale říkal jsem si, že Němčourům budu zatím trochu nadržovat (uvidíme další díly). Výprava slušná, vzhled indiánů taky, zápletka ujde, figury dobré, no a Apačky nahoře bez luxusní... A díky bohu a přírodě, že je to úplně jiné než filmy z 60. let (a to je mám celkem rád). ()

the_weaver

Z rozprávky o Vinnetouovi sa stal príbeh - drsný a realistický príbeh o strete nepripraveného idealistu s realitou chamtivých a bezohľadných "developerov". A tiež o tom, ako prchký Apač postupne múdrie a pomaly sa učí prijať za priateľa i "odvekého" nepriateľa. Smer tomuto temnejšiemu príbehu prirodzene neudáva Old Shatterhand ani Winnetou, ale bezohľadný predák Rattler, ktorý roztáča špirálu násilia.↵  Nostalgia sa odráža azda len vo veľmi príjemnom hudobnom podmaze. Vizuálna stránka je na televíziu príliš dobrá, tomuto dielu by svedčalo i kino. Mám prosto pocit, že všetko vyšlo ako malo a priznávam, že moje vysoké očakávania Nový svet prekonal tak hladko ako Old Shatterhand hradby srdca Nšo-či. ()

sarianna

Aby člověk mohl tento televizní projekt objektivně zhodnotit, je třeba přistupovat zcela oproštěn od jeho legendárního filmového předchůdce, jehož kvalit není možné dosáhnout. Verze z 60.let je, jak by řekl Martin Frič, strašný salát, kdy na konci lidé moc plakali, nicméně měla všech 5 P a jakousi přidanou hodnotu, která z ní udělal kult.Jenže sami tvůrci si dobrovolně strkají hlavu do oprátky, když na "originál" sami odkazují, ať už hudebními motivy nebo obsazením některých původních herců (ale někteří velmi potěšili - Gojko Mitić rules!), proč tak učinili, mi není zcela jasné. Pokus o odromantizování divokého západu a celého příběhu není špatný nápad, ale právě ono romantické pojetí je právě pro "májovky" charakteristické, a tak se tomu nakonec stejně nevyhnout. Daleko větší problém jsou ale nelogičnosti děje - zde již zmiňovaný Samův skalp, ale pro mě bylo například docela na palici i chování Bancrofta atd. Docela bizarní byla i akce s mostem, za šílenost považuju ovšem Nšo-či jako šamanku - proboha proč? Hlavní postava Karla Maye-Old Shetterhanda (přísahám, že jsem pokaždé měla dojem, že slyším Karl Marx) by mi nevadila a nebyla by vůbec špatná, kdyby to ovšem neměl být právě Old Shetterhand, tomuhle geometrovi jsem prostě tu jeho "shetter hand" prostě nevěřila. Průšvihem galaktických rozměrů je však zcela, ale jakože fakt totálně, nesympatický Vinnetou. Přes to prostě nejede vlak. Navíc mi přišlo, že tito dva pokrevní bratři se k sobě vůbec nehodí, žádná chemie mezi nimi se tam vystopovat nedala. Uvidíme, jestli se to zlepší, ale pochybuju. Kdyby to byl nějaký bezejmenný western, tak celkem ucházející průměr, takhle je to mírný podprůměr. ()

sherpa

Nepochyboval jsem, že se může stát, že tato klasika bude kdy překonána, a nelze ani dosud tvrdit, že by se tak stalo. Ale souboj to byl minimálně vyrovnaný, v prvních 2/3 to dokonce vypadalo na, vítězství nováčka, zbytek byl ale úměrný žánru. Vinnetou byla moje kultovní postava, jako dítě jsem s s ním v mnoha věcech ztotožňoval a v dnešní době ho beru jako vzpomínku právě na to mládí. S úsměvem pohlížím na leckdy komické scény, ale stále mi běhá mráz při prvních taktech nesmrtelné melodie. Novinka se jeví jako mnohem realističtější pohled na tehdejší dobu, s akční scénou závěrem. Právě závěr mi poněkud ubral ten bodový vítr z plachet, ale bez této akce by se jednalo spíše o dokument. Takhle se vlk nažral a koza zůstala celá. Slovo závěrem: V žádném případě nejsem zklamán, naopak jsem mile překvapen. Remaku a jeho postavám bych přál, aby nezapadl hluboko do šuplíku, ale aby si našel vděčné publikum, které na něj bude po letech vzpomínat stejně, jako většina diváků vzpomíná na jeho předchůdce. ()

codyak

Tak nejdříve klady.. Wotan Möhring může být dobrý Old Shatterhand, i když na Lexe nikdy mít nebude. Indiáni jsou v tomto zpracování více skuteční - teprve uvidíme, jak jim ztráta poetiky života na nekonečné prérii prospěje či uškodí. Příběh je zajímavý - tedy jeho kostra (více viz. dále), možná i více než ten původní. Lokace jsou jednoznačně nádherný a hudba je skvělá - protože má legendární předlohu. A nakonec ten největší klad - odvaha, že se do toho tvůrci pustili. A to říkám jako člověk, kterej remaky nemusí. Zde bohužel všechno dobré končí. No a teď to horší.. Všichni herci (mimo již zmíněného Möhringa) jsou nezajímavý až nudný, a to včetně všech záporáků - a to je teda zvěrstvo. Kde je konec Santera, Forrestera a Cornela? Těch nej padouchů mého mládí! A dál.. Proč proboha ty levný počítačový triky? Když nejde výbuch mostu udělat pořádně, tak ho radši nedělat vůbec! To pak film padá do kategorie Krokožralok versus Prasodlak. Další problém je ve spoustě zbytečnejch vedlejších postav - jasně Sam Hawkens do Mayovek patří, ale co ten explozivní číňan? A paní Bancroftová se svou placatkou je už vyloženě trapná!!! No a s tím souvisí snaha tvůrců "obohatit" celkem slušný příběh za každou cenu - ať už zbytečnejma vtipnejma hláškama nebo naprosto blbou a nelogickou krutostí záporných postav. Kdyby se tvůrci drželi zajímavě jednoduchýho příběhu, kterej by pádil ke svému cíli jako mustang prérií a nenutili ho neustále zakopávat a rádoby vtipně hýkat mohlo být všechno in Ordnung. Takhle se obávám, že až Vinnetou naposledy uslyší zvony ze Santa Fé, tak mi slza jako před pětadvaceti lety (a často i nyní) neukápne ;) HOWGH ()

Mistr119

Nejdřív jsem si říkal, jestli to bude tentýž příběh, když se hlavní postava představila jako Karel May (a každému je známé, že Karel May na Západě nikdy nebyl, tak nevím, jestli takhle na rovinu spojovat fakt konkrétně tohle jméno s Old Shatterhandem), ale pak se to ukázalo jako šikovné. :) Kostýmy Apačů jsou, podle některých, taky věrnější, než v původních filmech. Více než cokoliv mě ale zaujala myšlenka spojení Indiánů s přírodou a uvědomil jsem si, že v tomhle má Vinnetou vlastně tak strašně blízko v Avatarovi (nebo spíš možná naopak)... :) ()

dogrose

Když jsem byla malá, často se mi zdálo, že se proháním s Vinnetouem a Old Shatterhandem po prérii a konáme spolu hrdinské skutky, táboříme pod širákem, jíme sušené bizoní maso a ve světle ohně se rozhoduju, kterého z nich budu milovat radši. Protože přesně tohle bylo kouzlo původní série, kouzlo naivní, dobrodružné romantiky, o níž sní hodně dětí. Tenhle nový Vinnetou není vůbec natočený špatně: přibližuje se tehdejší realitě ne nepodobné tanci s vlky, je korektní, Karel May je Old - což tušil už každý, kdo mayovky četl. Určitě potěší přítomnost Gojka Mitiče a mě osobně se líbil motiv motiv Nšo-či jako moudré šamanky. Jenže.... jenže nemám jediný důvod, proč si film pustit znovu. ()

Rozumchin

Tvá kanoe bude bude děravá jak ústa staré ženy... Dílo je to v porovnání se starou epikou minimalistické ubylo postav, ale v rámci možnosti mi jejich jednání přijede více prokreslené a motivace mi přijde v porovnání s filmovým originálem hlubší a propracovanější. Film se snaží představit realističtější podobu divokého západu, ale ta se sráží s poetičností májová díla. Oceňuji snahu o rasově věrný casting, dialogy ve skutečné apatčštině a chorvatská krajina je stejně úžasná jako v původních filmech. Přijde mi, že rozuzlení filmu je tak trochu deus ex machina, což je při té délce filmu škoda. ()