Winnetou

• Česko Vinnetou (viac)

Mladý nemecký inžinier menom Karl May, pricestuje do Ameriky, s cieľom pomôcť neskrotenému americkému západu v rozvoji a výstavbe. Do krajiny sa okamžite zamiluje a chce byť pre ňu užitočný. Čoskoro zistí, že okrem takých ako on, pricestovalo do tejto krajiny aj veľa ziskuchtivých neprajníkov a uvedomuje si, že ich nenásytnosť a neúcta k nej, narúša životy pôvodných obyvateľov, ktorí v nej žijú. Karlovou prácou je preskúmať pozemok, ktorý patrí indiánskemu kmeňu Apačov. Na svojom prvom výjazde do prérie sa zraní a je zajatý synom náčelníka Apačov, Winnetouom. Karla vylieči Winnetouova krásna sestra Nšo Či a dvaja mladí ľudia sa do seba zamilujú. Karl sa vydá na dlhú a náročnú cestu uzmierovania Apačov a „Bielych", ale tí medzi sebou zvádzajú stále intenzívnejšie boje. Pre Karlovu lojalitu a oddanosť mu Apačovia udelia čestný titul „Old Shatterhand" a mladý náčelník Apačov mu prisľúbi, že jeho trvalým úsilím bude udržiavať mier medzi Indiánmi a Bielymi. Každý vydobytý mier a každé dobrodružstvo prehĺbi puto priateľstva medzi Old Shatterhandom a Winnetouom. (STV)

Recenzie používateľa LencaN k tomuto seriálu (2)

Nový svet (2016) (E01)

Na starou, již klasickou verzi to nemá. Srovnávat musím, to jinak nejde. Samo o sobě to nevypadalo zle. Drsný americký kontinent se vší špínou, bídou a podlostí, kterou tam donesli přistěhovalci profitující na výstavbě železnice. Ale film měl dost nedostatků. Jednak herecké obsazení. Vinnetoua se podařilo vybrat úžasně, fešák, urostlý, s výrazným kukučem, který vzbuzuje respekt, ale i roztomilý, když jako Apač poznává vymoženosti nových civilizací. Old Shatterhand už byl horší. Nevím, jestli to bylo kostýmy, ale zdál se mi trochu připrclý, málo výrazný a uhrančivý, na takovou roli. A ostatní herci neupoutali moji pozornost o moc více, záporáci, vedoucí výstavby se ženou, štětky atd. Taky mi přišlo, že vykradli hudební motiv původního Vinnetoua. Zprznili to, akorát se na hudbě chtěli přiživit a uškodili jí. Měli si vymyslet něco svého, jako by bylo málo hudebních skladatelů, kteří umí vytvořit poutavou a jednoznačně rozpoznatelnou chytlavou hudbu. Ještě jsem neviděla další dva díly, ale troufám si odhadovat, že tahle trilogie se ani zdaleka nepřiblíží slávě, kterou se může pyšnit Vinnetou s Pierrem Bricem a Lexem Barkerem. ()

Tajomstvo strieborného jazera (2016) (E02)

Asi to zkrátím. Old Shatterhand je tady trošku trouba, který neví, co chce. Vztah s Vinnetouem pořád teprve vzniká. Stříbrné jezero je zklamáním, nebylo tak kouzelné, jak by mohlo být. Hlavní padouch je šašek. Samotný poklad je propadák, protože to odflákli. Sem tam zlatá mince a jinak jen voda a nějaký totem. Ani samotné nalezení pokladu nemělo žádný nádech úžasu a zaražení. Objevilo se pár drobností o tom, jak Vinnetou přišel ke cvočkovaté pušce, jak ke své zbrani přišel i Old Shatterhand nebo jak získali koně, to bylo moc fajn. A i přes některá negativa se mi dvojka nakonec líbí víc, protože byla roztomilejší a úsměvnější. Spíš s komediálním nádechem a to bylo bezva. ()