Winnetou

Tajomstvo strieborného jazera (E02)

(epizóda)
  • Česko Vinnetou: Tajemství Stříbrného jezera (viac)

Old Shatterhand již nějaký čas pobývá u Apačů a i když jej nejen Vinnetou a Nšo-či, ale i ostatní členové kmene přijali mezi sebe, cítí v sobě rozkol. Život v divočině mu sice učaroval, ale současně ho to táhne zpátky do bující civilizace. Utřídit si myšlenky a uvědomit si, kde leží jeho srdce, mu pomůže nové dobrodružství, které ho s jeho rudým bratrem čeká. Mexický bandita El Mas Loco se od podivínského profesora etnografie Spenglera, jenž mu dluží peníze, dozví legendu o zlatém pokladu Apačů. Se svou skupinou rabiátů zaútočí na Vinnetouův kmen a zajme Nšo-či. Ta coby šamanka má být s legendou seznámená a za pomoci spojení se silami přírody dokáže najít bájné Stříbrné jezero, kde se má poklad nacházet. V patách nevyzpytatelných a nelítostných banditů se vydávají Vinnetou, Old Shatterhand a Sam Hawkens. (Česká televize)

Shitonit

To radši vymrdám ucho lachtanovi, než bych se na to díval znovu. Hrůza. Indiáni jak kdyby právě vyskočili z posilky, Vinetou mluví jako pako a navíc se chová i vypadá jako buzík, a Old šetrnej.. no to mě opět poser kozy. To mi vážně dělat neměli. U něčeho takovýho nasrat diváka jinejma hercema, to by mělo být trestný. ()

Kakho-oto

Nová trilogie o Vinnetouovi prý boří mýty o indiánech a Divokém západě a podle některých článků dokonce nastavuje zrcadlo Mayovým pohádkám... Tak co nám nabídl např. druhý díl: Vinnetouovi Apači (Mescalerové nejsou v celé trilogii ani jednou zmíněni) žijí v pár stanech a nechají se totálně převálcovat bandou max. 15 Mexičanů, strážce nemají Apači žádné, nemají ani pušky (Vinnetou získá v závěru stříbrnou ručnici od bandity a je z toho paf), cestu k pokladu ukazuje orel. Historická realita: Apači byli skvělí bojovníci a okolo roku 1860 měli běžně moderní pušky (nebyl problém koupit si je na "černém trhu" či jinak sehnat), Apači byli postrachem rozlehlých mexických oblastí a rozsáhlého území jihozápadu USA, nemluvili lakotsky, ale samozřejmě apačskými dialekty, jejich oblečení bylo jiné než ve filmu. I většina Mayových indiánek má k realitě mnohem blíže než nová trilogie (výjimkou jsou některé motivy, např. slavení Vánoc mezi indiány nebo dlouhý pobyt Vinnetoua na severu Afriky, ale to jsou skutečně výjimky). Apačů je v celé trilogii velmi málo, ale zároveň pořád stejně (i po masakru cca 20 bojovníků kulometem v prvním dílu). Tvůrci zvláště u tohoto a třetího dílu zcela odvrhli Mayovy knižní předlohy. Dokonce dopředu vyhlašovali, že si to samozřejmě udělají podle sebe, vždyť mají svoji hlavu. Skutečně? Místo bandity Cornela se objevuje mexický rabiát El Más Loco (přezdívka pro mexického drogového zločince z konce 20. století), božstvo (žravá potvora) Cthulhú je převzato z díla H. P. Lovecrafta, amerického autora fantasy. Tomuhle říkám "originalita". K prvnímu a třetímu dílu jsem shovívavý, ale u tohoto druhého dílu nelze dát více než dvě hvězdičky (prostředí, kostýmy i výprava jsou krásné, ale děj je objektivně tak na jednu hvězdičku). ()

Fifer

Jako kdyby záporák z Divokého Anděla 5 (či jiné telenovely) dostal zakázku napsat scénář a vznikl z toho tenhle patvar mezi telenovelou a postavami Karla Maye. Nejde o to, že je nová verze jiná než původní, ale že je mizerná. Zkuste srovnat úžasné scenérie a poutavé akční scény původní verze s tímto výpleskem. Kde oba hrdinové buď sedí u ohně a mudrují, anebo jsou zajati a poslouchají dlouhé monology padoucha. Herci jsou absolutně bez charisma. Skoro žádná akce, žádné dobré souboje, nic. O hlavním mexickém padouchovi asi ani netřeba víc psát. ()

mira007

Poklad na stříbrném jezeře reloaded 2016 za slabší tři hvězdy, protože oproti prvnímu dílu mírný pokles kvality. Co se mi ale líbí je vývoj Old Shatterhanda ikdyž z něho tady udělali zloděje. Zdejší zobrazení cesty k jeskyni s pokladem se mi zdálo věrohodnější než v šedesátkovém zpracování, ale do kytek to posílal zdejší psychopatický záporák s utkvělou představou převtělování, který mne iritoval jako nějaký hysterik. Herbert Lom byl charismatická extratřída o pět levlů výš. ()

DocBrown odpad!

Vinnetou zkrotí divokého mustanga během okamžiku, aniž by na něm seděl - Cortes potkává Apače - Apači jsou na tom ve zravotnictví daleko lépe, protože mají kouzla - Old Shatterhand ukradne henryovku - Nšo-či mluví s ptáky - Old Shatterhand beze zbraně vleze do stanu s bandity, protože ví, že už si Vinnetou rozvázal ruce - idiotský milostný příběh s tou, která už měla být dávno mrtvá - ještě idiotštější hlavní bandita. Ještě mě napadá výrok z Čísla 5: Já, přítel - Mluv jako počítač, ne jako Apač. Nejmenovat se to Vinnetou, dal bych lepší hodnocení, ale to bych se na to nejspíš nedíval. V prvním díle se mi ještě jakž takž zamlouval Old Shatterhand, ale tady to byl šašek nemající s originálem nic společného. ()

• Zobrazení původních obyvatel Ameriky z národa Apačů je zde pouze ilustrativní. Filmaři se inspirovali spíše indiány z plání (prerií), jako jsou Siouxové, Vraní indiáni atd. (ČSFD)
  • Jazyk Apačů použitý ve filmu je lakotština, nikoliv žádné nářečí příbuzné apačštině. (ČSFD)
  • Súčasný typ vysúvacieho rúžu bol vynájdený vo Francúzsku až po 1. svetovej vojne, takže Neke Bah (Emilio Sakraya) ním nemohol krášliť Nscho Tschi (Iazua Larios). [Zdroj: extraplus.sk] (magu)