Mladý nemecký inžinier menom Karl May pricestuje do Ameriky s cieľom pomôcť v rozvoji a výstavbe americkej železnice. Čoskoro však zistí, že okrem takých ako on, pricestovalo do tejto krajiny aj veľa ziskuchtivých neprajníkov a uvedomuje si, že ich nenásytnosť a neúcta k nej, narúša životy pôvodných obyvateľov. Karl dostane za úlohu preskúmať pozemok, ktorý patrí indiánskemu kmeňu Apačov. Pri výjazde do prérie na neho Apači zaútočia. Zraneného ho zajme syn náčelníka, Winnetou. Karla vylieči Winnetouova krásna sestra Nšo Či, do ktorej sa zamiluje. Postupne si získava dôveru a rešpekt domorodcov, ktorí ho nevolajú inak ako „Old Shatterhand“. Old Shatterhand sa s Winnetouom vydávajú na dlhú a náročnú cestu uzmierovania pôvodných obyvateľov a „Bielych“, ale tí medzi sebou zvádzajú stále intenzívnejšie boje. Každé dobrodružstvo prehĺbi puto priateľstva medzi nimi. (STV)

Esgalnor

Finále mě nutí dát o hvězdu víc. Ale i zbytkový dojem je velmi fajn. Vinnetou jde jiným směrem, než ten původní - to mi rozhodně nevadí. Jedinou chybu vidím v castingu, na který jsem si dlouho zvykal. Jinak jde o kvalitně natočený a poměrně reálný western s povedenou dobrodružnou atmosférou a zručně zachycenou akcí. Boj o most je skvělý a obrovské překvapení. Skvělá výprava a dle mě i lepší, než šedesátkový Vinnetou, který se mi nikdy moc nelíbil... ()

tahit

Vinnetou se vrátil, ale faktem zůstává, že strunu nostalgie nerozechvěje. Co naplat. Nezbývá tedy než s trochou lítosti konstatovat, kdeže loňské sněhy jsou. Konzumní Vinnetou už na první pohled působí méně uhlazeným dojmem a snad divočeji, nicméně mám pocit, že Brice mu propůjčil mnohem noblesnější zjev a jemnější úsměv. Rovněž blonďák s modrýma očima, postrádá tah na branku ve srovnání s mužným Barkerem, přestože se snaží, seč mu síly stačí. Nelze tedy hovořit o tom, že by mě to nadchlo. Půvab romantických časů stříbrného plátna se tentokrát nekonal. Možná také proto, že dnes už to jenom je nostalgická vzpomínka, přikrášlena léty. Protože režisér Harald Reinl dal zjevně do příběhů větší srdce. Začnu tím, že filmové příběhy s Vinnetouem a Old Shatterhandem patří k nejkrásnějším zážitkům, neboť mimo jiné byla tam i fajn krajina. Připomínám alespoň známé skutečnosti. Hučící vodopády, blankytně modré nebe, azurová jezera. Navíc u toho příjemně utíkal čas. Příhodná hudba Marina Böttchera dokonale podkreslovala už tak báječnou atmosféru. Původní filmový Vinnetou měl ovšem ještě jednu nespornou výhodu, která se jmenovala Pierre Brice a Lex Barker. Odpočívej v pokoji ve věčných lovištích, Vinnetou. ()

elizabeth_ba

Pokud to nebudu brát jako adaptaci románu Karla Maye nebo dokonce remake původního filmu (což jsem od začátku nebrala) ale jako něco, co se v té době mohlo i odehrát (byť i tak to bylo místy naivní), tak se mi to líbilo a beru to na milost ;-). Sympaticky na mě působil i představitel Old Shatterhanda (jak zmiňuje, že boxoval v saském spolku, tak jsem se i zasmála, což mám i v tomto typu filmů ráda), vypadá podstatně více německy než Lex Barker (jehož kvalit jinak samozřejmě nedosahuje), takže v tomto ohledu jsem (na rozdíl od mnoha dalších spolukomentujících) problém neměla. A ani s ostatními představiteli, tady se spolukomentátory souhlasím, že Pierre Brice moc jako Indián nevypadal (mnohem lépe to dopadlo ve filmu Dákové, stejně jako Robertu Taylorovi mu člověk věří spíše ty Římany). Náčelníka Dobré slunce nám sice obětovali o něco dříve než v knize i původním filmu, ale vzhledem k tomu, co jsem napsala v úvodu, proč ne. Mělo to být především o Vinnetouovi, jenže to zase celé bylo spíše o Old Shatterhandovi (a taky vlastně proč ne, Vinnetou teprve totiž přebíral zodpovědnost a hned první zkouška se příliš nepovedla). Každopádně mě to navnadilo na zhlédnutí dalších dvou dílů. ()

MartinezZ

3,5* ~~~ Na to, jak jsem tu nejprve četl smutky a nářky nad novým zpracováním dávno známého, jsem byl docela mile překvapen, co se z toho vyvrbilo. Ano, je to trochu jiné, ale ne špatné, Prostě jen jinak pojaté. Ale i takhle se mi to líbilo. trochu pomalejší, trošku reálnější pojetí. Čekal jsem nějakou totální béčkovou srágoru, čerpající jen ze známého jména a postav, dostalo se mi docela zajímavého syrovějšího pohledu ála "Jak to bylo v skutečnosti". Nezklamán, příjemně překvapen. ()

D.Moore

Nebylo to vůbec jednoduché, ale povedlo se. Velmi sympatičtí herci, příjemně dobrodružná atmosféra, žádné násilné scenáristické veletoče ve snaze co největšího odlišení se od původních snímků, téměř žádné moderní filmařské zbytečnosti (s výjimkou občas roztřesené kamery). Nepatřím k divákům, kteří by o filmových Mayovkách mluvili jen a jen s úctou a obdivem (podle mě je z velké části vylepšil až náš dabing) a asi také proto nemám s touhle takový problém. ()