Winnetou

• Česko Vinnetou (viac)

Mladý nemecký inžinier menom Karl May, pricestuje do Ameriky, s cieľom pomôcť neskrotenému americkému západu v rozvoji a výstavbe. Do krajiny sa okamžite zamiluje a chce byť pre ňu užitočný. Čoskoro zistí, že okrem takých ako on, pricestovalo do tejto krajiny aj veľa ziskuchtivých neprajníkov a uvedomuje si, že ich nenásytnosť a neúcta k nej, narúša životy pôvodných obyvateľov, ktorí v nej žijú. Karlovou prácou je preskúmať pozemok, ktorý patrí indiánskemu kmeňu Apačov. Na svojom prvom výjazde do prérie sa zraní a je zajatý synom náčelníka Apačov, Winnetouom. Karla vylieči Winnetouova krásna sestra Nšo Či a dvaja mladí ľudia sa do seba zamilujú. Karl sa vydá na dlhú a náročnú cestu uzmierovania Apačov a „Bielych", ale tí medzi sebou zvádzajú stále intenzívnejšie boje. Pre Karlovu lojalitu a oddanosť mu Apačovia udelia čestný titul „Old Shatterhand" a mladý náčelník Apačov mu prisľúbi, že jeho trvalým úsilím bude udržiavať mier medzi Indiánmi a Bielymi. Každý vydobytý mier a každé dobrodružstvo prehĺbi puto priateľstva medzi Old Shatterhandom a Winnetouom. (STV)

Recenzie používateľa JohnZ87 k tomuto seriálu (4)

Winnetou (2016)

K nové verzi příbehu slavného náčelníka Apačů Vinnetoua a jeho pokrevního bratra Old Shatterhanda jsem se stavěl od začátku s nedůvěrou, nakonec jsem byl ale velmi mile překvapen (platí pouze pro Nový svět). Narozdíl od klasických mayovek z 60. let minulého století působí toto zpracování mnohem více pochmurněji a "špinavěji", ale také komorněji a celkově prázdněji. Tvůrci zde ztotožňili Karla Maye přímo s postavou Old Shatterhanda, tak jak tomu v podstatě správně má být. Oba představitelé hlavních rolí jsou dostatečně charismatičtí a přestože se nesnaží napodobovat Brice a Barkera, tak v určitých okamžicích jsou jim vlastně trochu podobní. Old Shatterhnad není hned od počátku takový ostřílený drsňák jako v Barkerově podání, jeho pověstná drtící pěst však ale zůstala zachována. Apači mluví svým rodným jazykem, stejně tak se ale obstojně dorozumí i anglicky. Více v komentářích k jednotlivým částem... 60% ()

Nový svet (2016) (E01)

K nové verzi příbehu slavného náčelníka Apačů Vinnetoua a jeho pokrevního bratra Old Shatterhanda jsem se stavěl od začátku s nedůvěrou, nakonec jsem byl ale velmi mile překvapen. Narozdíl od klasických mayovek z 60. let minulého století působí toto zpracování mnohem více pochmurněji a "špinavěji". Tvůrci zde ztotožňili Karla Maye přímo s postavou Old Shatterhanda, tak jak tomu v podstatě správně má být. Oba představitelé hlavních rolí jsou dostatečně charismatičtí a přestože se nesnaží napodobovat Brice a Barkera, tak v určitých okamžicích jsou jim vlastně trochu podobní. Old Shatterhnad není hned od počátku takový ostřílený drsňák jako v Barkerově podání, jeho pověstná drtící pěst však ale zůstala zachována. Apači mluví svým rodným jazykem, stejně tak se ale obstojně dorozumí i anglicky. Gojko Mitić je jako Inču-čuna skvělý a z Nšo-či se stala mocná a uznávaná šamanka kmene. Podivně vykulený Sam Hawkins je tradičně skvělý hláškař. Pobaví také scéna, v níž Vinnetou Samovi vrací jeho skalp. Hlavní záporák (hlavně svou vizáží) dokáže vzbudit v divákovi nenávistné emoce, jeho charakter je však poměrně plochý. Nový Vinnetou se dost obtížně srovnává s původním filmovým zpracováním, protože k látce přistupuje po svém a trochu jinak. V každém případě, tento remake svému předchůdci rozhodně ostudu nedělá - alespoň, co se prvního dílu týče. 70% ()

Tajomstvo strieborného jazera (2016) (E02)

Tak tohle už bylo o poznání horší než první díl. První polovině není moc co vytknout, ta drží celkem spolehlivě laťku nastavenou úvodním filmem. Old Shatterhand poprvé uchopí legendární pušku henryovku a konečně oblékne svou ikonickou jelenici, v které se ale vzápětí ráchá ve Stříbrném jezeře, když banditům společně s jeho rudým bratrem Vinnetouem nedobrovolně posluhují a hledají v jeho vodách poklad (tohle je asi jedna z nejhloupějších scén ve filmu). Záporákem je vyšinutý mexičan bez špetky charismatu, který nesahá zloduchům z původního filmového zpracování ani po kotníky. Často zabíjí bez smysluplného důvodu i členy své bandy, zřejmě jen pro vlastní zvrácené potěšení. Navíc se zamiluje do Nšo-či v domění, že se jedná o re-inkarnaci jeho mrtvé milenky Carmen. Dalším problémem je téměř absentující akce a pokud už se nějaká odehrává, je to dost často mimo záběr kamery. Old Shatterhand je snad ještě větší trouba než v prvním filmu, bývá až nezvykle často přemožen a s původním Barkerovým hrdinou se vůbec nemůže rovnat. Opět ale musím konstatovat, že oba hlavní představitelé jsou občas svým předchůdcům z 60. let docela podobní. Je velká škoda, že se tvůrcům nepodařilo udržet kvalitu nastavenou předchozím dílem, tento ve mě rozhodně nějaké pozitivnější dojmy nezanechal, bohužel. 45% ()

Posledný boj (2016) (E03)

O něco lepší než Tajemství stříbrného jezera a o chlup horší než Nový svět. Plusem je zasazení děje do zimního období, což je u Mayovek poměrně nezvyklé, ale originální. S tím souvisí i změna oděvů ústředních postav. Santer Jr. (jehož otce hraje představitel původního Santera Mario Adorf) je jakožto záporák asi zatím největší hajzlík a mezi ostatními nevýraznými záporáky nového zpracování jednoznačně vyčnívá charismatem i prohnaností a schopností manipulace. Také se v plné nahotě ukazují nechutné mocenské nástroje jako falešná vlajka, úplatkářství, korupce atd. Old Shatterhand je docela slušně zarostlý, ale ani v Poslední bitvě jsme se nedočkali toho pravého Barkerovského hrdiny, čekal jsem větší vývoj postavy. Akce je sice více než v předchozím díle, ale jakoby se jí tvůrci báli pořádně ukázat - nejčastěji ji schovávají za nešikovný a agresivní střih, takže třeba Old Shatterhanda není při jízdě na koni pořádně vidět střílet z pušky (záběr je nepochopitelně brzy ustřihnut). Bylo fajn vidět i indiány ostatních kmenů. Vinnetou, kterému jeho vlastní smrt vyvěštila sestra Nšo-či, se naprosto nepochopitelně rouhá, chvástá a vysmívá se božstvu se slovy "vidíš sestro, spletla jsi se". A jako by ruka osudu (Santera) chtěla zasáhnout a bez nějakého hlubšího důvodu či potřeby sebeobrany zbaběle ze skrýše vystřelí zrovna a pouze na Vinnetoua (ačkoli si v hloučku mohl vybrat kohokoli jiného), který "překvapivě" umírá. Vše je korunováno scénou, v níž je Old Shatterhand jmenován náčelníkem kmene Apačů, který se prozřetelně pár hodin předtím s Vinnetouem pokrevně pobratříčkoval, takže námitka, že v sobě nemá apačskou krev, neobstojí - stejně jako tento film. 55% PS: Potěší zmíňka o Františkovi z Prahy. ()