Winnetou

• Česko Vinnetou (viac)

Mladý nemecký inžinier menom Karl May, pricestuje do Ameriky, s cieľom pomôcť neskrotenému americkému západu v rozvoji a výstavbe. Do krajiny sa okamžite zamiluje a chce byť pre ňu užitočný. Čoskoro zistí, že okrem takých ako on, pricestovalo do tejto krajiny aj veľa ziskuchtivých neprajníkov a uvedomuje si, že ich nenásytnosť a neúcta k nej, narúša životy pôvodných obyvateľov, ktorí v nej žijú. Karlovou prácou je preskúmať pozemok, ktorý patrí indiánskemu kmeňu Apačov. Na svojom prvom výjazde do prérie sa zraní a je zajatý synom náčelníka Apačov, Winnetouom. Karla vylieči Winnetouova krásna sestra Nšo Či a dvaja mladí ľudia sa do seba zamilujú. Karl sa vydá na dlhú a náročnú cestu uzmierovania Apačov a „Bielych", ale tí medzi sebou zvádzajú stále intenzívnejšie boje. Pre Karlovu lojalitu a oddanosť mu Apačovia udelia čestný titul „Old Shatterhand" a mladý náčelník Apačov mu prisľúbi, že jeho trvalým úsilím bude udržiavať mier medzi Indiánmi a Bielymi. Každý vydobytý mier a každé dobrodružstvo prehĺbi puto priateľstva medzi Old Shatterhandom a Winnetouom. (STV)

Recenzie používateľa Gig k tomuto seriálu (3)

Winnetou (2016)

Co k tomu třídilnému filmu říct? Schválně říkám filmu a ne westernu. Každý díl byl jiný. První díl rozehrává partii a seznamuje s hrdiny. Jsem rád, že z knih se tu krom Bancrofta objevil i Rattler, zbabělý vrah Kleki-petry. Zde se bohužel Klekí-petra neobjevil a to je taky jeden z kamenů úrazu. Inčučuna a Vinnetou měl blízko k bílým, protože měli bílého učitele Kleki-petru. Zde tuto roli zastoupil Inčučuna, který zahynul "jako" Klekí-petra. Je fajn, že se tu objevil i mr. Henry, který v knize daroval Old Shatterhandovi zbraň. Zde si to autoři opět udělali po svém. Druhý dí mě zklamal, jako by nevěděl, čím chce být - komedie, melodrama, telenovela? Bohužel jen ne dobrodružný film. Ten blonďatý indián mě dostal. S knížkou to mělo společné snad jen to jezero. Mapa nikde, hrdinové nikde - strýček Gunsticke, Hobble Frank, Dlouhý Davy, ... Aspoň toho padoucha mohli zachovat. Jenže Cornel nikde. Místo něj tam dali nějakého Mexikána. Aby návaznost na předchozí díl byla zachována, ochočí si pokrevní bratři koně - Hatátitlu a Ilčiho. A co ta milostná zápletka Sama Hawkense? No ta byla i v knize Vinnetou I. Jenže to byla indiánka. Ale tohleto.... No nevím. A máme tu třetí díl. Z jednoho Santera tu máme hned dva. Juniora a seniora. Aby nostalgie fungovala, tak starého si zahrál původní filmový Santer Mario Adorf. Apropos nebyl jediný, kdo si tu zahrál z kinofilmů. V prvním díle třeba malinkou roli si zahrála původní Nšo-či a Inčučunu si zahrál Goiko Mitič (Velký had, Vohkadeh,.....). Mladý Santer byl něco mezi Rolinsem, Santerem a knižním Rattlerem (sbabělcem). Nšoči nám přežila, Vinnetou samozřejmě musel umřít. Ale v tomto filmu ta smet tam byla úplně zbytečná. Takže scénář selhal. Co se týče obsazení, tak jsem byl docela spokojen. Aspoň co se hlavních postav týče. Nšoči, Vinnetou vypadali jako indiálni. Bohužel ne jako Apači. Old Shatterhand byl více podoben Karlu Mayovi. Ale odkojen kresbami Zdeňka Buriana bych očekával něco víc. Škoda, že Old Shatterhand nevystupoval u bílých jako Charley a u Vinnetou jako Šarliiii. Co mě dojalo u třetího dílu ovšem byly postavy Poláků a vrah Santera juniora nějaký pražák :). Co říct závěrem. Byl to zajímavý experiment a kamera byla nádherná. Hudbu mohli udělat více westernovou - teď myslím spíš aranž, nikoliv jinou hudbu. Indiálni mohli mluvit apačsky nebo smýšleně - Manitů mi chyběl a ne Tatanka... Mohli bydlet v pueblu a ne ve stanech. Dalo se na to koukat. Ale doufám, že se jednou dožiju a příběh bude natočen, tak, jak ho znám z knih. Howgh. ()

Nový svet (2016) (E01)

Jen doplním komentář k českému dabingu. Myslím si, že čeština sluší Vinnetouovi víc než slovenčtina. Jen mi je líto některých překladových obratů. Zdá se mi, že autorka překladu nečetla předlohu. Jinak by nechala ono mr. May, mr. Bancroft, .... a ne pane Mayi..... ()

Tajomstvo strieborného jazera (2016) (E02)

Nejvíc, co obližuje této části, je násilně naroubovaná komika. Hřeb do rakve je jedna s posledních scén, kdy Vinnetou dělá, že brečí, že Nšo-či si vezme Old Shatterhanda - scéna ala "Nebudu plakat, nebudu plakat" ze Shrecka. To bylo jako co? ()