Pearl Jam Twenty

Dokument o skupině Pearl Jam zachycuje roky, které vedly ke vzniku kapely, roky šílenství, které nastalo brzy po dosažení hvězdné slávy a následnému stažení ze světel showbyznisu. Film byl sestříhán z více než 1200 hodin málo známých záznamů kapely. Je to definitivní portrét Pearl Jam: částečně koncert, částečně intimní pohled do zákulisí a také svědectví o síle hudby a nepoddajných umělcích. (Vzorin)

Gore

Takhle by měl vypadat správný hudební dokument - přehršle informací, které jsou chronologicky seřazené, věcné a přesné, důležité pro udělání si celkového obrázku o kapele, kterou třeba člověk ani nezná (i když kdo by neznal Pearl Jam?), okořeněny potřebnou dávkou dobře zvolených songů. Po každé, když jsem si řekl, jestli se zmíní o tomhle nebo o tomhle, tak pokaždé to tam bylo. Maximální spokojenost. ()

mi-ib

Nejsem fanda Pearl Jam a dokonce bych nevyjmenoval jedinou jejich písničku a naprostá většinu snad kromě jedné jsem snad nikdy neslyšel. Před tímto dokumentem mi jen něco říkalo jejich název. Píši to, jen aby bylo jasno, kdo stojí za tímto. Řekl bych, že dokument je predevším a nebo jen pro fandy. Já to beru jako seznámení se svéráznou kapelou. Přesože jsem se v několika momentech nudil a dokument mě nedokázal nijak strhnout... dá se to, ale rozhodně vím, že si tohle již nikdy nepustím z důvodů, které jsem uvedl na začátku komentáře a tenhle film tyto důvody nezměnil. Ani si nemylsím, že to je jeho úkol. Naopak. Hlavně pro fandy. Slabší 3*. ()

candy_daze

Spojení jednoho z mých nejoblíbenějších rejžů s jednou z mých nejoblíbenějších kapel. Hoši a děvčata, co vám na to mám říct jinýho, než že: "Když je miluješ, není co řešit" :) ()

spacylemon

Děs, další hudební dokument, který polovina lidí hodnotí podle toho, že tam byly jakože "pěkný písničky"... no tyvole, kde to jsme?! Pearl Jam jsem se v životě naposlouchal do zásoby, takže si vážně nehodlám ustřikávat, že tady můžu zas jednou slyšet Alive nebo Better Man; bohajeho...... Nehodnotím tedy hudbu, ale dokument z pohledu kdysi skalního fanouška. A ten je skvělý. Je tu sice krapet přeandywoodováno, novější historie bez struktury a v podstatě těžce odbytá, přesto jsem dostal takovou porci dosud neznámých záběrů, faktů a svědectví, která ňáké ty lehké nedostatky těžce převáží... detaily vzniku skupiny, pozice Stonea Gossarda v počátcích, soud s Ticketmasterem, vyfuckování Grammy, reakce publika na Bu$hleagera, sebevražedně cirkusácké (nebo snad spíš dětsky radostné?) šplhání na jevištní konstrukce; a pro mě asi nejsilnější okamžik - jeden z prvních koncertů a reakce Eddieho Veddera na poněkud tvrdší chování sekjůriťáků aneb proměna křečovitého tichošlápka v divoké zvíře, kdy ze sebe konečně vypustil všechnu svou bolest, vášeň, vztek... ()

hoid

Vo filme sa mi hrozne pacilo ako tam vykresluju Seatlesku hudobnu scenu. Velmi silne prepojenie medzi kapelkami co vidno aj na projekte Temple of Dogs. Toto je ako povinna literatura pre kazdeho milovnika Pear Jam. Dufam ze sa mi ich este podari uvidiet na zivo. Predsa uz niesu najmladsi. :) ()

Paatej

To by se mohlo líbit nejen skalním fandům. Hezké, na nic si nejhrající, výpravné a dostatečně silné, už možná kvůli prostředí a situacím ze kterých kapela vyrůstala. Hodně prostoru je věnováno Mother Love Bone (a zvláště Andymu Woodovi) a hodně toho napovídá Chris Cornell. Největší záběr je hlavně na prvních 10 let existence kapely, její vznik a utváření, zbytek se projede tak trochu letem světem. Eddie je vážně podivín, ale to je taky jeden z hlavních důvodů, proč jsou Pearl Jam dnes stále ještě na nohou. Klobouk dolu před Mattem Cameronem. ()

Viper86-V1

Velmi dobře natočený hudební dokument, mapující celou dlouho historii této v mnoha ohledech výjimečné kapely. Pro všechny fanoušky Pearl Jam povinnost :) ()

Darkslider

Foo Fighters dokumentu jsem dal 5 hvězd. Srovnávat tyto dvě kapely lze jen v tom, že patří obě mezi tu největší špičku současné rockové scény a obě mají velice charismatické zpěváky, kteří do budoucna slibují ještě lepší kousky, než nahráli doposud. FF byl ale lépe podaný, s komplexnějším pohledem na historii kapely, s více rozhovory a i trochu vtipnější. Tudíž jen z ohledu na ztvárnění, 4 hvězdy. ()

orsinek

"I know someday you’ll have a beautiful life, I know you’ll be a star". Ve městě Seattle nikdy neměli nouzi o skvělé kapely a v devadesatkách už vůbec ne. Hudba, která nikdy neomrzí a krásný snímek, pro ty, kteří jsou still alive. ()

Paserak

Kdybych mohl dát 6 hvězd tak je zcela nekriticky dám. Celý projekt PJ 20 je, dle mého názoru, nemožné shlédnout najednou. Video jsem si zastavoval abych všemu 100% rozuměl. Na člověka se valí množství zásadních informací o ikoně 90.let...nebo i let nultých. jsem nekritický fanda, nezlobte se na mě :-) ()

Ala007

Geniální dokument, který potěší nejenom fanoušky skupiny Pearl Jam. Tuhle skupinu opravdu můžu a jelikož jsem minimálně stejná citlivka jako Eddie Vedder, tak jsem se během posledních minut filmu několikrát seriózně dojala, protože fanoušci zpívající na newyorském koncertu písničku Better Man by dojali určitě i Kurta Cobaina :-) ()

bonovox

PJ sú moja srdcovka, ale aj tak musím uznať, že ak by som kapelu nepoznal, tak dokument o histórii nielen Pearl Jam ale celej hudobnej scény 90 tych rokov je natočený excelentne. Crowe dokazuje, že je skvelý filmár, ktorý dokáže veľmi umne zaujať, dojať a hlavne všetko úspešne ukočírovať. Po zhliadnutí mám sto chutí vypočuť si celú diskografiu stále dookola a zas a zas. ()

Epco

Hudbu Pearl Jam-u počúvam pomaly od vzniku kapely. A tento dokument je pre mňa určitým medzníkom, už nemám 20 rokov tak ako oni a tak isto sa zmenili názory a postoje. Bolo však veľmi príjemné zaspomínať si s nimi a počas pozerania ich príbehu si k daným situácia priraďovať vlastné pocity a spomienky. Myslím si že Cameron Crowe vystihol nie len ducha tejto kapely ale aj všetko podstatné čo bolo potrebné povedať. A toto všetko je popretkávané hudbou ktorá funguje ako kontrapunkt k tomu čo je povedané a jasne dáva najavo prečo kapela slávy 20 výročie, prečo je obľúbená a prečo verím že bude pokračovať v tom čo robí. PS: Ak by som sa ja nachádzal v záverečnom fanúšikovskom zostrihu povedal by som iba raz, a tak závidím tomu chlapovi čo ich videl vyše 100x ()

deanmo

čiste subjektívne sa mi už zdalo, že táto kapelka "nášho mládí" je za horizontom a vnímal som viacmenej Eddieho sólové počínanie. Preto musím povedať, že dokument ma zasiahol nepripraveného a o to viac som si ho užíval. Prebudil staré vášne a lupen už mám v zásuvke ... ()

ajfelka

Pearl Jam je už od puberty, kdy jsem pobrala snad trochu rozumu, moje srdeční záležitost. I kdyby to bylo jen dvouhodinové pouštění obrázků za doprovodu hudby, stejně bych s hodnocením nemohla jít níže. ()

yansyc

Pearl Jam Twenty, šikovně pojmenovaný a brilantně natočený dokumentární film, mapuje dvacetiletou historii jednoho z dnes už rockových pionýrů a oddané stálice seattleské hudební scény, která se začala organizovat ve druhé polovině osumdesátých let. Na začátku filmu Crowe popisuje jeho setkání, fascinaci a poselství žánru grunge s celou jeho generací lidí, kteří tomuto životnímu stylu podlehli. Nejvděčnějším subjektem k interview je v dokumentu kytarista Stone Gossard, který s baskytarystou Jeffem Amentem skupinu založili po rozpadu kapely Mother Love Bone. Dalším středobodem filmu je samozřejmě zpěvák Eddie Vedder. Líbilo se mi, jakým způsobem je snímek místy až hluboce psychologický. Zachycuje zejména emoce a křehkou, tajuplnou osobnost Eddieho Veddera, její vývoj v kontextu s událostmi v kapele, během koncertů i v osobním životě. Nechybí ani zábavné momenty, např. zašantročená cena Grammy nebo úryvky z archivních rozhlasových pořadů, tak ani nezapomenutelné koncertní okamžiky. Vyzdvihnu skladby “Better Man“a “Crown of Thorns.“ Zatímco éra vytahaných košil a roztrhaných džínsů skončila v roce devadesátčtyři smrtí Kurta Cobaina, Pearl Jam hrají dál. A točí se dál i filmy, které nám významné mezníky rockové historie představují, a to je jenom dobře. PJT mi potvrdil, že opravdu kvalitní hudební film dokáže natočit jen znamenitý režisér, scénárista, rockový fanoušek a žurnalista v jedné osobě, Cameron Crowe. ()

lajkus

Můj zážitek z filmu : Kdo je kurva tenhle týpek, kdo je tohle, to je basák? Ne počkej to byl tamten druhej vlasatej, co to mele za hovna? Co kdo umřel? Jo aha.... ()