Komédia s originálnou zápletkou, v ktorej si večne slobodný profesor češtiny Petr (Jiří Mádl, Filip Blažek), vďaka triednemu zrazu uvedomí, že jediné dievča, ktoré kedy miloval, bola jeho spolužiačka Eliška (Eva Josefíková, Martina Válková). Vtedy v sedemnástich rokoch, nenašiel odvahu jej povedať, že ju má rád a ona sa potom navždy vytratila z jeho života. Petrovi sa naskytne jedinečná šanca. Cestovať späť v čase do svojich študentských rokov a vrátiť sa do júna 1989, kedy chodil do tretieho ročníka. Dostane možnosť napraviť, čo premeškal. Lenže zahrávať sa s minulosťou nie je len tak. Návraty nie sú nikdy jednoduché. Peter sa dostáva do spleti komplikácií a problémov, ktoré našťastie rieši s vtipom, nadhľadom a drzosťou, ktorú dobre pozná od svojich vlastných študentov. Postačia však tieto zbrane na to, aby presvedčil Elišku o svojich citoch a získal jej lásku? (TV Markíza)

triatlet

Uvěřitelnost putování časem nezvýší ani Petr Nárožný, ale při Mádlově jízdě červnem 1989 jsem zapomněl na všechny nelogičnosti a nadbytečnou reklamu. Promyšlený výběr songů - co jiného zařadit při hrátkách časem než dobové songy Michala Davida - Nonstop a Poslední z nálezů a ztrát (při loučení) nebo meziplanetární 1. signální. "To asi složil Petr sám." Výborná dvojice rodičů - Svatopluk Skopal a Ljuba Krbová. A Radovan Krejčíř (nar. 1968) teoreticky fakt mohl maturovat v roce 1990:-) ()

heyda

Já si nemůžu pomoct, mně to prostě sedlo do nálady. Ačkoli si i zde neodpustí tvůrci pár trapných momentů mezi kterými nejvíce vyčnívá honění králíka, tak se jim zároveň podařilo vtisknout filmu poměrně příjemný a nenucený humor. Kdybych byl filmový kritik, tak bych tento film nehodnotil víc než 3 hvězdičkami. Jenže jsem jen obyčejný divák, který navíc bere v potaz slabou českou produkci posledních let, takže si dovolím hodnotit maximem ;-) ()

honajz

Tak jsem to nakonec na třetí pokud zhédl celé. Nedrží to pohromadě a hlavně je zde spousta nelogičností. Třeba aby to jako bylo zajímavé, řekne jí, že se musejí rozejít, ale hned toho lituje a musí to napravovat, ale ještě že stroje času jsou tady jen pro něho, je to jistě levná záležitost, žádný problém změnit svět. To vám je taková scenáristická berlička! Neříkám, že jsem se párkrát nezasmál, ale jiné vtipy mi přišly trapné (třeba jak jim uteče před záchod Krejčíř, ha ha ha), a navíc celé to romantické sbližování mi akorát lezlo na nervy. Ani ten socík těsně před revolucí není podaný moc věrně, oblečení je spíše z konce sedmdesátek. Zkrátka mi tenhle film nesedl, dramaturgicky je nezvládnutý a nápad neoriginální. Navíc Mádl se pořád jen tlemí a nechápu, jak z takového prcka mohl vyrůst do urostlého Blažka. ------- Průběžné poznámky: Ten product placement na orbitky, energy drink, pivo, auto a další věci je otřesný a vždy se bojím, odkud, zpoza jakého rohu, zase vybafne. Tihleti reklamní producenti by si měli uvědomit, že méně je někdy více. Příběh je opajcnutý nejen z Back to Future, ale třeba - a to především - i z Peggy sue se vdala. Ale Filip Blažek hraje s nadhledem, je to trochu mimózní, ale jemně vtipné, a to i dokonce v roce 1989. Jen mi vrtá hlavou, jak by se dala změnit budoucnost, když vlastně pan učitel cestuje jen po ose své paměti, tedy ne časoprostorové reality. Jinak Eva Josefíková mi tam moc nesedí - vypadá pořád spíš jako moderní diskotéková holka, než jako ty obyčejný třeštiprdla z konce 80. let. Hudba u filmu je kolovrátkově syntetizátorová, až otravuje - chybí jakýkoliv nápad. Proč se Mádl pořád tváří jak vytlemený feťák? ()

jonyyy

Příjemné, nápadité, na české poměry osvěžující a dokonce i vtipné. Námět cestování do minulosti a znalosti budoucnosti ale obsahuje mnohem větší potenciál, který autoři né plně využili. Herci byli vybráni dokonale, takže opravdu Mádla a Elišku po dvaceti letech připomínali. Akorát mě strašně naštval ten koncept cestování časem, který tady vůbec nedával smysl. Celkově ale velké české překvapení. 70% ()

eraserhead666

Zpočátku docela oddechová a i vtipná komedie, na níž vlastně baví i ten product placement (než si tím nechat kurvit film, radši se tomu zasmát). Celé tomu ale zlomí vaz ten ultrablbý konec, který se ale dal čekat. Ještě pořád většina tvůrců umí komedii rozjet, ale málokdy ukončit. Jo, je to vtipné, pamětníci trochu zavzpomínají, mladí se zasmějí retrohadrům a tu a tam někdo ulítne na nepodstatných detailech (tu holku, co se Mádlovi nabízí a on ji odmítne odbarvit na blond, tak je to v ksichtě celá Elisha Cuthbert). ()

Ivoshek

Mělo to nadějný nápad i okolnosti (skok do roku 89). Mohla to být crazy komedie bez pravidel jako bývaly tyhle kousky ze 70. let. Ale není. Něco tomu chybí. A nedůslednost v zobrazení reality 80. let to vlastně není (i když, 80s bez pudlů na hlavě nejsou 80s!), je to taková spíš nemohoucnost scénáře. Nevadilo mi to, ale mohlo z toho být něco mnohem lepšího. Plus dodávám, že část z minulosti je ta lepší. Ta současná už je jenom trapná. Jak říkají mladí lidé, "cringe". ()

Thomick

Tak i my máme svýho Zaca Efrona, hip hip hurá! No, těšil jsem se na přehršel trapněvtipných situací, místo toho se mi dostalo v první řadě takový ušmudlaný konfrontace s minulym režimem - to už vypadá na hodně smutnej komplex, když ani podobnou komedii neumíme udělat ... jo, třeba naprosto konvenčně, proč ne sakra? A to jsem tomu Šmídmajerovi tak věřil. Eliška bohužel hrála tak maximálně roztomilym ksichtíkem, narážka na Krejčíře gigatrapná; na druhou stranu soundtrack je na českej film opravdu zajímavej a kvalitní. --- "Ale já nejsem ženatej!" - "No právě..." ()

borsalino

Takhle - v záplavě tragických novodobých českých komedií má film "Probudím se včera" nápad, a toho si velmi cením. Část odehrávající se v roce 1989 byla místy opravdu vtipná a lehká. Část odehrávající se v současnosti byl výrazně slabší, nevěrohodný a celkově takový umělý. Závěr se bohužel nepodařil vůbec, kdy hlavní hrdina neví, jak prožil posledních asi patnáct let. Škoda, že si tvůrci nedali trochu více práce to vymyslet lépe. Na druhou stranu - jde o lehkou komedii, která má pobavit a polechtat fantazii, kdyby to bylo možné, kam bych v čase vrátil. Nakonec jsem dospěl k tomu, že bych se vracet nikam nechtěl :) Tak nebuďte takoví škarohlídi! ()

claudel

Velmi zábavná a vtipná komedie s lehce smutným nádechem. Tento styl komedií se mi vždy líbil a jsem rád, že se takový žánr v současné české kinematografii objevil. Mádl s Josefíkovou se výborně doplňují a obsazení kantorů bylo sázkou na jistotu, zvláště Preiss a Táborský excelují. ()

ARI50

Na český film dost spíše hodně výborné protože když se otočím zpátky moc filmu mě neoslovilo jako tahle komedie v podání Jiřího Mádla protože pokud mu dodáte dobrý námět a jedná se o komedii a lásku on nemůže zklamat nebo nudit a tak musím fakt pochválit tenhle film. ()

kajda.l odpad!

Prvních patnáct minut je ukázkově odpudivým product placementem. Vtíravé záběry na orbitky, Big Shock, a jiné věci či poslech Impulsu patři do reklamy ne do filmu. Šmídmajere, pokud nemáš prachy a zjevně i talent, netoč! Dubův scénář a herecké výkony ukázkově "růžovozahradnické" a Mádlovo pitvoření je před kamerou nesnesitelné. Primitivně zjednodušená "kritika" socialismu mě až urážela. Především Táborského postava a scéna se stokorunou s Gottwaldem v roce 1989 (wtf?) při nákupu socialistických novinových plátků. Jako mě urážejí budovatelské a normalizační agitky let padesátých a sedmdesátých, tak mě uráží podobně primitivní antiagitky. Tupý a neumětelsky zpracovaný blábol, kde jediné pozitivum zpočívá ve výkonu Preisse a tvářičce Josefíkové. Závěr s reklamou na BIO potraviny naprosto postrádá smysl. A v čem spočívá komediální složka tohoto filmu? V tom, když se profesor zeptá gymnazistky na místo narození Vančury, začne tato dívka blekotat cosi o devátém měsíci a chaloupce se stolem a oknem? Toto není humor, ale spíše ukázka zoufalého školství naší země. Tolerovaná nevědomost, která je strašně coool aneb být tupý je IN. A pouze totožný humor v různých obdobách film nabízí. Takto nechci, ať vypadá současný český film. Po tomto filmu opravdu nechci poznat, jak chutná humor v Babovřeskách. (pan Preiss doufám odpustí a za hezké tvářičky mladých slečen se hvězdičky neudělují) Na tomto filmu není zkrátka nic, absolutní dno a prázdno. Fušeřina a póza. Takže hodnocení stejné, jako v případě budovatelských agitek. ()

duklak2

Milá komedie, která potěší každého diváka. K hereckým výkonům není co dodat. Příběh je celkem promyšlen a není mu co vytknout. Jen těch 120 minut je tak nějak moc. Snímek by potřeboval trochu zkrátit. Já osobně chci putovat časem. Zakotvil bych ve svých dvanácti, či třinácti letech a užíval si bezstarostnost všedního života. Tento film hodnotím lepšími třemi hvězdami. ()

Earl_23

S odřenýma ušima 4 hvězdičky za nápad a za humor. Opravdu jsem se dobře bavil. I když konec je dost slabý, člověk najde dost nesrovnalostí atd. Ale jinak palec nahoru. ()

Morholt

Možná se nejedná o žádný zázrak a na komedie typu Zítra vstanu a opařím se čajem, na které nepřímo navazuje, určitě Šmídmajerův film nedosahuje, ale v rámci naší komedie posledních let se jedná určitě o zábavný a zajímavý počin. Jistě jsou tu rezervy, zejména u mladších herců a těch dobových srážek tu mohlo být mnohem víc, ale já jsem se bavil a v paměti mi utkvělo i pár hlášek, které sice nebudou aspirovat na to, aby zlidověly, ale tím spíš je budu moci vydávat za vlastní. 70% ()

Lucasion

Pěkná tuzemská práce. První hodinu jsem se nadmíru bavil. Skoro neustále jsem se smál. Filip Blažek působí stejným dojmem ňoumy, jako jsem já. Když se vydá do roku 1989, tak má film několik skvělých momentů. Zpívání Chinaski u táboráku, Radovana Krejčíře, licokniga, Michala Davida, dortík plíseň a nebo řeči o kapitalismu a revoluci. Mádl to hraje dobře a skutečně mě film na několika místech pobavil. Měl jsem pocit, že film směřuje k nejlepší české komedii. Bohužel mi Češi opět dokázali, že na dvouhodinový film nemají. Kromě několika podzápletek, které nikam nevedou je film neuvěřitelně zbytečně natahován. Takže druhá hodina je vysloveně nudná. Kdyby měl film hodinu a půl a ten rozchod a zase spolu byl jednou, tak super. Ale několikrát rozchod a několika násobné vracení k sobě mě skutečně otrávilo. Plus velmi okaté reklamy na orbit a bigshock. To je prostě něco, co mi výsledný dojem neuvěřitelně kazí. Přitom s primární zápletkou se dalo pracovat tak hezky. Škoda. Ale jak už jsem řekl, několikrát mě film krutě pobavil. (60 %) ()

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)