Snímek vypráví o ženě, které se právě rozpadlo manželství. Když Peggy Sue dorazí na maturitní setkání po pětadvaceti letech, udělá se jí špatně. Probudí se v nemocnici jako sedmnáctiletá studentka a prvotní udivení nad nečekanou cestou zpátky v čase vystřídá pragmatická touha změnit svůj život tak, aby po čtyřicítce neskončil ztroskotaným manželstvím. Vždyť právě na střední škole potkala svého budoucího manžela Charlieho. Teď má možnost chodit se zakřiknutým jedničkářem Richardem, o němž ví, že se stane významným vědcem, nebo podlehnout kouzlu rebelantského beatnika Michaela. Volba to rozhodně není jednoduchá (oficiálny text distribútora)

Dale

Dosť nešťastné rozhodnutie obsadiť do úlohy maturantov tridsiatnikov. Síce v úvode pri zažmúrení jedného oka by ste možno uverili, že majú po štyridsiatke, no keďže väčšina deja sa odohráva, keď mali 18, tak Kathleen Turner alebo Catherine Hicks ten vek neuveríte ani s dvoma prižmúrenými očami. Cageovi a Carreymu ešte hej, tí mali len niečo po dvadsiatke. Inak je celkom sranda, že Cage hral otca Helen Hunt, pričom ona je od neho o rok staršia. :-) Zápletka dnes už nepôsobí príliš originálne, ale pred 30 rokmi to mohlo mať niečo do seba. No potešil ma hlavne Nicolas Cage, ktorý sa ešte v tomto období snažil hrať naplno, nie ako posledných 20 rokov, keď má počas celého filmu stále ten istý výraz tváre a monotónny unudený hlas. ()

B!shop

Tak nevim, Coppola byl asi utahanej po masakrech jako Kmotr a Apokalypsa, tak si chtel strihnout nakou pohodicku odpocinkovou a vcelku mu to vyslo. Pribeh filmu je vcelku fajn, ale Navrat do budoucnosti to neni no. Cekal jsem, ze po vcelku vlaznym zacatku se film nak rozjede, ale ono to furt jen tak volne plynulo a nakonec to zas nak extra vtipny nebylo a casto to zabredlo spis do drama. Za coz asi nejvic muze Kathleen Turner. Necham stranou fakt, ze na 18 fakt nevypada a na nominaci na oskara jeji vykon taky nebyl. Ale celkove vypada docela dobre a spatne nehrala. Ten hlavni problem je ale v samotny jeji postave, vetsinu casu je totiz z neceho na nervy, breci, ma deprese a podobne, takze to dost rusi to komedialni vyzneni filmu. Co se tyce ostatnich, tak Carrey je tu fakt jen chvilku a hlavne ze zacatku, ale takle mladyho jsem ho jeste nevidel a for s rukou je brutalni a i to malo se pocita. No a Nicolas Cage. Haro ma pekelny, ze by s nim moh zabijet medvedy a ten jeho hlasek, to fakt stoji za poslechnuti, to je neskutecna uchylarna, ale celkove neni spatnej. Coppola natocil takovej milej filmecek s par slusnejma forama, ale z danyho tematu slo vytezit o dost vic, takze jen slabsi 4*. ()

tomtomtoma

Peggy Sue se vdává je odlehčenějším filmovým artiklem z dílny Francise Forda Coppoly. Ubyl nános vizuální pompéznosti, přesto si obraz i nadále hýčká barevné detaily prostředí doby. Peggy Sue se vdává je vytěsněnou vzpomínkou mládí, která obživne pouze v posunutém vnímání reality. Nezapomíná se na vzdor, rezignaci a uklidnění, byť prožitek blízké smrti plní funkci orientace v labyrintu srdce a posléze vede očištěné nitro k uvědomění vnitřního naplnění duše. Peggy Sue se vdává je laskavým filmem, pohrává si se stavy, rozněcuje alternativy, nebojí se využívat zkušenosti, neváhá nastavit druhou tvář. Jedinou kaňkou lehké radosti a prosluněného úsměvu romantické žádostivosti života je příliš excentrický projev Nicolase Cage, jehož samolibost mi působí pálení žáhy. Naštěstí není nejdůležitějším bodem filmu. Hlavní postavou romantického osvěžení života je Peggy Sue Kelcher, - Bodell (velmi příjemná Kathleen Turner), životní láskou zklamaná a stále atraktivní čtyřicátnice. Momentální zdravotní indispozice je vstupní bránou do vlastního vnitřního světa. Hledání sebe samotné doufá v radikální přestavbu osudu, ale odpověď i vyrovnání leží smutně schoulené v klubíčku až na úplném dně utrápené lidské duše. Štěstí je prchavě nejintimnější pocit, o který je potřeba s láskou pečovat a něžně konejšit. Hlavní mužskou postavou je Charlie Bodell (příliš excentrický Nicolas Cage), středoškolská známost Peggy i její budoucí manžel. Vzdušné zámky se dostávají do kolize s realitou, přesto se jeho volba zdá být neměnnou a ustálenou. Významnou postavou je Richard Norvik (sympatický Barry Miller), přirozeně inteligentní spolužák Peggy. Jeho osamělost si našla své místo ve studiu, přesto doufá ve spřízněnost velikého osudu. Důležitou postavou je Michael Fitzsimmons (zajímavý Kevin J. O'Connor), další osamělý středoškolský spolužák Peggy. Citlivé nitro si obléklo beatnický háv roztřeseně rozervané temnoty a touží po uměleckém vyjádření niterné nespokojenosti mládí. Dotýká se hvězd a touží po svobodě. K výraznějším postavám patří Carol Heath (zajímavá Catherine Hicks), spolužačka a jedna ze dvou nejlepších středoškolských kamarádek Peggy. Její budoucí já již nevěří na věrnost mužů, ale mládí se tím netrápí. K výraznějším patří také Maddy Nagle (sympatická Joan Allen), druhá ze dvou nejlepších středoškolských kamarádek Peggy. Nemá vnitřní pochybnosti a její budoucí život je pečlivě naplánován i udržován. A výraznou je také Evelyn Kelcher (příjemná Barbara Harris), starostlivá matka Peggy. Je poslušná manželské autoritě, je křehkou i nesebevědomou ženou a láskyplnou matkou. Z dalších rolí: sebevědomě dravý spolužák, Carolina středoškolská známost a budoucí zubař Walter Getz (Jim Carrey), nevybíravě pokrytecká spolužačka Delores Dodge (Lisa Jane Persky), spolužák, středoškolská známost Maddy i její pozdější věrný manžel Arthur Nagle (Wil Shriner), patriarchát vyznávající otec Peggy Jack Kelcher (Don Murray), mladší a zvědavá sestra Peggy Nancy Kelcher (Sofia Coppola), dcera Peggy v dospělém věku Beth Bodell (Helen Hunt), laskavá babička Peggy Elizabeth Alvorg (Maureen O'Sullivan), přívětivý dědeček Peggy a člen zednářské lóže Barney Alvorg (Leon Ames), či čtvrtý člen sladké chlapecké kapely středoškolského času Terry (Glenn Withrow). Peggy Sue se vdává je lehkým osvěžením rozverné mysli. Monumentálnost je zde nahrazena hravostí a romantickou dychtivostí. Radostné, nezávažné, prosvětlené, příjemné. () (menej) (viac)

dobytek

I když je F.F. Coppola všeobecně dost uznávanej režisér, tak já jeho filmy moc rád nemam. K tomuhle filmu jsem se dostal spíš omylem, ale z nudy jsem se na to mrknul. Sice to neni žádnej velkej zázrak, ale nedá se dopředu odhadnout, jak to vlastně dopadne, takže jsem to dokoukal. Herci hrajou slušně, akorát většině z nich fakt nejde uvěřit, že jim má bejt 17 let. ()

Pavlínka9

Pro mě dost neobvyklý Coppola, skvělá Turner, která hrála přesvědčivě, jak dospělou, tak pubertální ženu :D A Nicolas Cage již po několikáté jako muž, kterého zbožňovalo všechno v okolí. Neskutečně se mi líbí nápad s návratem do minulosti, kdy sama nevím, jak bych reagovala a tudíž reakce Turner byla bravurní... Nejvíc mě ale dostala scéna, kdy volala babička..sama nevím, jak bych reagovala, kdyby mi volala babička, o které již dlouho vím, že s námi není...To byl pro mě nejemocionálnější okamžik filmu. Jinak to vše bylo ohromně úsměvné - jelikož vrátit se do 60tých let, když je někomu osmnáct - wau :D Sex až po svatbě, žádný alkohol, slušnost nadevše, všechno přesně naplánované, naivní názory, rebelové nejsou ve společnosti vítáni a rozhodnout se hlavně správně ;) ()

• Nicola Cage málem roli nedostal, protože Francis Ford Coppola nenáviděl jeho hlas. Nakonec se však ve filmu objevil. (Terva)
  • Roli Peggy měla původně hrát Debra Wingwer, ale pro zranění zad musela odmítnout. (Terva)
  • Kathleen Turner po natáčení prohlásila, že Nicolas Cage byl při natáčení zatčen za řízení v opilosti a také za to, že v podnapilém stavu ukradl na chodníku čivavu a utekl s ní. Později ale přiznala, že to není pravda. (Edgerton)