Argo: Nebezpečný útek

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Réžia:

Ben Affleck

Predloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scenár:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (viac)

Skutočný príbeh o tajnej operácii na záchranu šiestich Američanov, ktorá sa odohrala na pozadí rukojemníckej drámy v Iráne. Dňa 4. novembra 1979 obsadila skupina iránskych študentov americké veľvyslanectvo v Teheráne. Študenti zajali 52 ľudí, ktorých držali v zajatí 444 dní. Ale uprostred chaosu sa podarilo šiestim Američanom utiecť a nájsť útočisko v dome kanadského veľvyslanca Kena Taylora. Aby USA mohla dostať týchto šesť diplomatov späť do Ameriky, tak Tony Mendez (Ben Affleck) špecialista na exfiltrácie, prichádza s plánom, prepašovať ich ako filmový štáb kanadskej televízie CBC. A hoci ide o skutočnosť, tento plán je taký neuveriteľný, akoby sa odohral len vo filme... (TV Markíza)

cukorek

Tak a už mám oscarového Arga za sebou. To že tento film získal najlepšie ocenenie tohto roku ma dosť prekvapilo a tak som bol zvedavý čím si tento film to prvenstvo získal. Affleckova réžia a aj účinkovanie bolo presvedčivé hlavne v úvodnom povstaní, ale potom "začal strácať vietor z plachiet" a jeho koráb ARGO začal balancovať. Našťastie to na rozbúrenom politickom mori ustál. Jeho dôstojnosť narušilo zatiahnutie do príbehu maskéra, ktorý sa stal bezvýznamný a žiadne masky pre uväznených Američanov neurobil, čo by mohlo výrazne pomôcť ich návratu ako aj zbytočná exkurzia Hollywoodu. Všetku dobrú hereckú prácu odviedol Affleck sám, ostatný herci len doplnili jeho tieň a tento nevyrovnaný sólový výkon zaradil film do kategórie "stačí raz pozrieť". Tak ďalej uvažujem nad tým, za čo získal toho oscara - jasné už to mám, pekne odkryl Americký spôsob konania "dobra" po celom svete, pekne to spropagoval a ovplyvnil zas niekoľko tisíc ľudí (a nezabudol ani na preslávený Americký happy end). Nesympatizujem s Iránom ani s Amerikou, ale toto bolo zas len "mastenie chutného Amerického chlebíka". 60% ()

nash.

Razantní nástup, který spolehlivě přikurtuje do sedačky na zbytek filmu, zručně budované napětí, které houstne každým okamžikem, každou komplikací, která se staví do cesty, a to vše okořeněno jizlivým výsměchem inteligenci hollywoodských sci-fi bijáků. Affleck se jako herec drží v pozadí, přenechává prostor ostatním a své herecké schopnosti schovává pod plnovousem tak chytře, že není vidět nic co by rušilo zážitek z filmu. ()

Pedestrian

Politický thriller a satira na Hollywood zároveň. Affleck roste a jeho filmy s ním. Možná škoda toho přespříliš dramatického závěru (honička), který mě na chvíli vykolejil z celkové realističnosti, jinak perfektní. Nepamatuju si, kdy jsem se takhle u filmu dlouho dopředu těšil, až dojde na nějakou určitou scénu. A napínavé je to fest. ()

Slarque

Pořád žasnu, jak suverénní režisér se stal z Bena Afflecka. A tentokrát z filmu kupodivu nijak negativně netrčí ani jako herec. Výborné spojení satiry na Hollywood, politického dramatu a špionážního thrilleru. Humor a hrůza občas následují tak rychle za sebou, že než se stihnete usmát, tak vás to definitivně přejde. Animovaný prolog ve formě kresleného storyboardu byl vyloženě geniální nápad. Možná je to i tím, že jsem tomuhle filmu předem moc nevěřil, ale jde o jedno z nejpozitivnějších překvapení roku (90%). ()

Bachy

Nevěřím tomu. Nebýt pár záběrů, za které bych Affleckovi utrhl hlavu (závěr pod vlajkou), tak je to velefilm. 9/10, protože zatraceně dlouho jsem nebyl takhle napjatej. Viděl jsem letos lepší filmy a pořád věřím, že jich dost lepších s datem 2012 uvidím, ale nic to nemění na tom, že on si asi vážně ten plnej počet zaslouží. Zírám. ()

eLeR

Veľmi slušný film, po všetkých stránkach. A Ben "herec" Affleck, akoby ani nebol Benom Affleckom, skvelo hral, a pristalo mu to. 4,5* ()

Happens

Milí thriller s atmosférou politicky vypjatých sedmdesátých let. I největší šílenost, když se podá sebevědomě, může vyjít. Když opomenu fakt, že riskovali jejich životy, protože i ti, co byli zadrženi, nakonec byli propuštěni na svobodu, tak je to silný příběh plný odhodlanosti ukazující, že Affleck není jen dobrý herec, ale i režisér. ()

Chrustyn

Ben Affleck má spousty odpůrců díky svému plochému a nevýraznému herectví ale reputaci si začal napravovat jako režisér. Nejdříve brilantním snímkem "Gone, Baby, Gone", kde herecké místo přenechal svému mladšímu bratrovi, post zázračného muže za kamerou si potvrdil výbornou kriminálkou "Město", kde si i odehrál hlavní part (a popravdě se možná jednalo o jeho nejlepší roli za hodně dlouhou dobu) a nyní se pokouší o zcela nový typ příběhu snímkem "Argo", jehož zápletka spíše připomíná bláznivou komedii ve stylu "Producentů" ale díky nálepce -podle skutečné události- vše působí spíše jako Spielbergův "Mnichov", který je však kvalitativně o několik tříd výše. Režijně i herecky je film prakticky bezchybný ale vyprávění je dost pomalé a popravdě stavba příběhu by mohla být dynamičtější. Takhle se jedná pouze o velice dobře natočený neuvěřitelný příběh, který si však zpracování možná ani nezasloužil. ()

dopitak

Dobře Bene, napínavější film jsem delší dobu neviděl. Spoileruju: Ale škrtnul bych auta na ranveji, americky povinnej potlesk v kanceláři tajnejch služeb (něco, co bylo pojistkou na ceny) a vůbec celej ten dovětek po opětovnym rozlejvání panáků v letadle. A vzkaz pro kritiky Affleckova herectví: Máte recht, Sam Worthington by to zahrál stejně dobře :-) Verbalův koment se mi tentokrát moc líbí, asi tak jako námět tohohle filmu, jemuž bych za scénář přiřkl jedinou plešatou sošku. Nad Kerry Bishé už jsem slintal v Newlyweds. ()

SeBig

Nápad s fejkovim filmem atd byl fakt dobrej, průběh mě moc nebavil, pac me nezaujal děj ke konci to nabralo ale libovy, napínavý tempo který jsem si vychutnaval jinak to byla spíš pro mě nezajímavá nuda i když zpracování záporně nehodnotim. ()

korbitch22

Pejsci Ben a Flek zase dostali penízky a zase si natočili pěkňoučký patetický kýč.Ben prostě točit neumí, nebo né že by tak úplně neuměl, ale emoce nechal někde zadupaný v hlavě muslimského sebeodpalovače.Vizuálně, herecky, výpravně i kostýmově vypiplané, ale myslím si, že točit film o tak zbytečné události ( ve světle daleko důležitějších historických událostí ) je o hovně, jenže to svědčí o americkém hrdinství a patriotismu a navíc si pak ještě můžeme dát Oscara tak proč ne, že jo.Uff prostě další akademická rutinna která na vás dýchlas emoce jedině v tu chvilku, když ste si po pár soustech popcornu usrali v kině a pár lidí se na vás blbě podívalo.Nuda, klišé, šeď....akademie a Oscaři vůbec jsou už dáávno jen trapná sračka, jako náš Český Slavík.50%. ()

Yardak

Sice je to (zatím) nejslabší filmek Afflecka, když usedl na režisérskou židličku, ale stále se jedná o velmi kvalitní politický thriller, jenž je natočen podle skutečných událostí a dokonce i dosti realisticky. Z herců mě nejvíc bavili Alan Arkin a John Goodman, ale to bylo dáno jejich skvělými charaktery a prostě (no) Hollywood!:o)) A dobová atmosféra byla opravdu fajn. Ještě Vám řeknu jedno: Argo, f-ck yourself! 4 slušné hvězdy! ()

mcb

Divácky vřelejší a atraktivnější verze Spielbergova Mnichova. Benu Affleckovi se již v třetím počinu podařilo vyhnout okovům mírného schematismu (viz Město) a mistrně skloubit autentické historické drama podle skutečných událostí, nečekaně vtipnou hollywoodskou satiru a žánrový thriller. Jistě, že většina situací ve filmu je záměrně dramatizována a jsou přidány i postranní vedlejší linky (Mendezova rodina) pro větší emocionální účinek, ale i tak Argo především překvapuje tím, jak je brilantně zrealizováno, že vyznívá jako intenzivní nenáročná žánrovka stejně jako seriózní kandidát na Oscara s politickým přesahem. Druhé zhlédnutí navíc skýtá potenciál více si všímat paralel mezi filmovou a agentskou profesí, které jsou si v lecčem velmi podobné. ()

heyda

Affleck si umí vybírat dobré náměty, o tom není pochyb. Jako film u mě však Argo příliš nepochodilo. Přišlo mi to strašně neosobní, povrchní a utahané. Navíc jsem fandil těm Íráncům víc, než těm Amíkům, což asi nebyl záměr filmu. Taky si myslím, že tahle role Benovi fakt nesedla. Nejsem proti němu nějak zasednutý, herec je to dobrej, ale do této role se nehodil. Povedlo se mu zazdít nejen herecky, ale i režisérsky jakoukoli emoční stránku filmu, a to je hlavní kámen úrazu. Mé hodnocení po uležení v hlavě musí klesnout až na 2 hvězdy. ()

mat.ilda

Divím se, že Argo nakonec nebylo po odtajnění natočeno, asi to byl neskutečný škvár, něco jako od Eda Wooda :-). Nicméně, za zhlédnutí stejnojmenného filmu jsem ráda, jednak jsem chytřejší - získala jsem nový obzor o dění na Blízkém východě a potvrzení zkušenosti, že při pasových kontrolách nemá nikdo podezíravější pohled než příslušníci jeho národů. Rovněž jsem vděčná za vlasový a obličejový porost Bena Afflecka, díky němuž se dalo téměř zapomenout, že je to Ben Affleck a částečně se tak zbavit předsudků o jeho hereckých schopnostech (o režisérských pochyb není), neméně potěšilo, že John Goodman netančil a spolu s Alanem Arkinem přispěl svou pohodovou náturou lidí od filmu k odlehčení jistě nezbytných, avšak poněkud suchopárných scén ze života byrokratů a tajných služeb. A nakonec další, ne nevýznamné plus - naprosto autentické zobrazení módního diktátu začátku osmdesátých let mě utvrdilo v záměru, že v případě sebemenších náznaků jeho návratu je potřeba začít tisknout podvratné letáky a vyjít do ulic :-) Jinak poučně-prospěšná, thrillerově laděná rekonstrukce jedné nedávné historické události jako hold mezinárodní politice a práci špičkových agentů, ale nic víc ... ()

lillien

Okolnosti operace Argo jsou natolik filmově přitažlivé, že poloviční úspěch byl dán už samotným námětem. No a protože všichni víme, jak špatně se utíká z Íránu s dcerkou, co teprve, když máte ze země dostat 6 dospělých, kteří jsou na prioritním místě v žebříčku Iránské národní zábavy, rozuměj poprav. Původní nápad dodat jim tam bicykly a nechat je v zimě přes hory došlapat k hranicím mi nicméně přišel neméně pikantní, než následující riskantní počin. Tak zase příště, ono s tou bandou uřvaných psychotiků se nabízí ještě mnoho filmově atraktivních příběhů dle skutečné události. Napínavý závěr smrdí hollywoodským přifouknutím, ale to mi vůbec nevadilo, klidně bych to osolila ještě víc, divák na to závěrečné turbo finále prakticky celý film čeká. Tvůrci se však snažili nezkreslovat proběhlé události a přibarvit citlivě jen do té míry, aby z toho nebyl jen nákladný dokument. Zpracováním je to naprosto skvělé, věrohodné, sem tam pro odlehčení nějaká ta vtipná hláška. Největším paradoxem zůstává Afleck, který to režisérsky zvládnul výtečně, no herecky mám z něj velmi rozpačitý pocit. Kdyby jeho postavu hrál nějaký nový bishop od Japonců, asi by to vyšlo na stejno. Sošný Ben tedy je, ale jinak prostě celý film jen čumí, kouří, sem tam něco zcela bez výrazu pronese a tiše přemýšlí. No tak to bych zahrála taky. Podobný problém jsem měla s těmi šesti uprchlíky. V závěru lze porovnat jejich podoby se skutečnými postavami a v tomhle směru lze hovořit téměř o dvojnících. Dobové detaily v podobě brýlí přes celý xicht a tesilek tak upjatých, že si chlapi museli narvat koule do břicha, celou tu dobovou atmosféru výborně umocňují. Ovšem žádné jiné emoce ve mně ty postavy nevyvolaly. Dokonce ani nějaké stopy soucitu, prostě to bylo šest anonymních osob, o kterých se za celý film nedozvídám téměř nic. To mi docela podstatně na filmu vadilo a proto významná hvězda dolů. ()

jojinecko

Presne ten typ filmu aké mám fest rád, politické trilery/drámy. Fakt, že to získalo Oskara nie je vzhľadom na tému prekvapujúce, bolo mi trochu ľúto Afflecka, ako s ním vypiekli pri nomináciách na režiséra, každopadáne v závere Arga a pri pár skutočne naivných (lietadlo vs. policajné autá:))) scénach mi bolo ľúto menej. Ale k veci... Argo je veľmi dobre napísaným filmom, povedzme aj dobre zrežírovaným, Affleck - režisér je oveľa lepší ako Affleck - herec, hoci tu nevadil.Jedným z najsilnejších aspektov filmu je vynikajúce autentické a vierohodné vykreslenie doby, tu sa naozaj išlo až do detailov, paráda. Rovnako kamera si zaslúži len a len pochvalu. Celkový dojem počas filmu výborný, záver trochu rozpačitý, resp. "na Oskara hrajúci", ale ako celok som si to poriadne užil. ()

MontyBrogan

Hollywood tentokrát tvoril históriu, ktorá nebola filmová. Teda až do roku 2012! A to hneď so spracovaním, že sa mi asi polovicu filmu potili dlane. Všetky chyby alebo šablónovité pasáže (rozumej klišé), sú v tomto prípade odpustiteľné, lebo som si ich pamätal tak maximálne do ďalšej scény, ktorá mi rozbúchala srdce asi ako naposledy Howardov Cinderella Man. Argo bol pre mňa veľký zážitok, čo to muselo byť pre Američanov?! Nečudujem sa hodnoteniu 8.0 na imdb. Už vidím Soderbergha ako mu bolo ľúto, že to netočil on. A ja sa naopak teším. Pretože Affleck bol naozaj vo forme. A Arkinovi s Goodmanom by som dal ponuku aspoň na spoločnú talkshow... "What starts in farce, ends in tragedy.. No, it’s the other way around. Who said that exactly? Marx. Groucho said that?" ()

Flego

Ben Affleck je výborný režisér, už sa to dá vykričať do celého sveta aj pre tých, ktorí si snáď ešte nevšimli jeho prácu. Argo je veľmi kvalitný thriller, dobovo dobre vystihnutý a pútavo natočený. Chýbala mi tu určitá zosobnenosť s osudom rukojemníkov, ale nemôže byť všetko ideálne. Vyznenie príbehu je v dnešnom svete záslužné a inšpirujúce, preto sa ani nedivím Oscarovej trofeje.4+ ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (viac)

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017

Studio Warner Bros. nesmírně touží po netopýří sólovce od Bena Afflecka. Představitel Batmana a režisér Gone, Baby, Gone, Města nebo oscarového Arga se uvolil, že ji natočí, soustavně ale tvrdí, že… (viac)