Argo: Nebezpečný útek

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Réžia:

Ben Affleck

Predloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scenár:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (viac)

Skutočný príbeh o tajnej operácii na záchranu šiestich Američanov, ktorá sa odohrala na pozadí rukojemníckej drámy v Iráne. Dňa 4. novembra 1979 obsadila skupina iránskych študentov americké veľvyslanectvo v Teheráne. Študenti zajali 52 ľudí, ktorých držali v zajatí 444 dní. Ale uprostred chaosu sa podarilo šiestim Američanom utiecť a nájsť útočisko v dome kanadského veľvyslanca Kena Taylora. Aby USA mohla dostať týchto šesť diplomatov späť do Ameriky, tak Tony Mendez (Ben Affleck) špecialista na exfiltrácie, prichádza s plánom, prepašovať ich ako filmový štáb kanadskej televízie CBC. A hoci ide o skutočnosť, tento plán je taký neuveriteľný, akoby sa odohral len vo filme... (TV Markíza)

Anduril

Chytľavý film s dobrou atmosférou (dalo sa na nej ešte kus popracovať, ale bolo to v pohode). Fajn spracovaná historická udalosť (teda neviem úplne ako verne sa drží skutočných udalostí). Skvelý nápad ako dostať šesť ľudí z Iránu. Čakal som happy end a som rád, že som sa dočkal. Ale ten vývoj situácie sa sledovať naozaj oplatilo. Potešilo ma že kamera a kostýmy sú naozaj dobové. Tento film si vychutnajú asi už iba zbehlejší a náročnejší diváci. Určite to nieje mainstreamový film, ale Benovi sa naozaj podaril. ()

Páně

Trochu nechápu ty výbuchy nadšení a výkřiky obdivu. Možná jsme si u USA produkce až příliš zvykli že je nám jejich fatální patriotismus a hrdost servírována často poněkud hloupěji, ovšem Argo v tomto je a není jiné. Tohle je jedna velká (byť konečně trochu inteligentněji natočená, to přiznávám) oslava velké ameriky jako politického velikána a jejího všemocného Hollywoodu což mi není dvakrát po chuti. A pár odlehčených momentů mě opravdu neobměkčí. První polovinu filmu má herecky paralytický a režijně unylý Affleck dost problém k sobě vůbec diváka nějak připoutat a děj je poměrně nudný, ale druhá půlka to trochu vylepšuje neboť je lepší a svižnější. Na konci zase malinko patos vykoukne, ale přecijen v rámci Affleckovství ne tolik jako jinde. (zhlédnuto extented cut) ()

Hapretor odpad!

Pro někoho totálně strhující, napínavé drama do poslední vteřiny. Pro mě absolutně nudné, o ničem vypovídající, bez zvratu a akce, 120 minut keců a patosu. Hlavně, že Ben má vous, že by i Rumcajs záviděl. Přesně, jak to říkali: "ARGO, FUCK YOURSELF!" ()

Warlukyn

napínavý jak kšandy...na takovej debilní nápad můžou skutečně skočit jenom vopice z iránu, který věšej po ulicích a vražděj z hecu a z prdele....správně natočený počin s pohledem na planetu opic ve srovnání s íránem ()

BeranSon

-- V RÁMCI FILMOVÉHO ÚTERKU -- Ben Affleck hodně mile překvapil. Nejen herecky, ale i režijně si film dokázal přidržet tam, kde potřeboval a nakonec mu vyšel i oscar ze nejlepší film. Argo je skvělí film o vyproštění šesti amerických uprchlíků z jámy lvové v podobě Teheránu. Děj odsýpá jako přesýpací hodiny, postavy jsou skvělé, i když někdy jak se identity mísí se může divákovo oko na chvíli ztratit. Ke konci mě zahřáli hodně ohrané, leč zde působivé klišé, které příjemně komponovali s prostředím snímku a vůbec celou atmosférou. - 8/10 - ()

MikeeTheory

Z průměrného sportovce se může stát vynikající trenér, z řadového herce zase excelentní režisér. Ben Affleck by vám mohl vyprávět. Nebo se stačí přesvědčit na vlastní oči. Argo je totiž přesně ten typ filmu, při kterém si u závěrečných titulcích povzdechnete, proč to všechno tak rychle uteklo. Když se navíc jedná o příběh, který nejenom baví, ale zároveň má v sobě i inteligentní (byť jednoduchou) myšlenku, není divu, že si snímek řekl o Oskara. Affleckovi pak už stačilo "jen" ideálně načasovat gradaci v příběhu, udržet napětí a navodit pocit autentičnosti a mohl slavit. P. S. vím, že samotné jeho počínání před kamerou není bůhvíjak světoborný, ale někdy charisma prostě stačí. ()

skeptic

Ben Affleck je definitívne lepší režisér, ako herec, ale ani po režisérskej stránke to podľa mňa nie je žiadna veľká sláva. S týmto filmom to je asi tak - chvíľu to je "sranda", chvíľu to je dráma, a potom príde koniec (s "pečiatkou" made in Hollywood). Páči sa mi že Ben sa už ani nejak veľmi nesnaží hrať, aby to veľmi nepokazil a pekne nasadí kamenný ksicht. 70% ()

PEZ

Nie take silne a kompaktne ako Gone Baby Gone, ci The Town, no stale dobry nadpriemerny hollywoodsky kusok. Ben Affleck uz vobec nie sokujuco dokazuje, ze je skvely reziser, obcasny, no tiez skvely, scenarista a vie obstojne hrat. Tuna zreziroval fiktivny film inspirovany skutocnou operaciou CIA v Irane. Film drzi pokope a i ked neponuka ziadne prekvapive momenty, najdu sa chvile kedy treba "smeknout klobouk" (napr. zaverecna scena na letisku). Skvele herecke vykony predviedli Scoot McNairy, Alan Arkin a John Goodman. Affleck proste vie a my sa mozeme tesit na jeho nasledujuci projekt (potom ako nedavno poprel svoj vstup do politiky). 8/10 ()

denisavary

Mám ráda filmy, které nás zavedou do jiného prostředí. Tohle prostředí Íránu v téhle době byl pro mě neskutečný zážitek. Ještě více fascinující, že Argo byl natočen podle skutečnosti. Byla jsem hrozně nervozní...Ben Affleck dokázal s tímto filmem něco fascinujícího... ()

Smidak

Lehce předvídatelné, ale skvělě zrežírované a zahrané drama. I když dávám solidní 4* a dostalo to 7 nominací na Oscara, pro mě zatím asi nejslabší Affleckův film coby režiséra. ()

guri

Argo (f*ck yourself) je z reziserskej stranky najvydarenejsi Affleckov film. Sice sa s bliziacim zaverom neprijemne kopili prilisne nahody (dvihnutie telefonu snad v poslednej moznej chvili, odlet...), no v konecnom dosledku sa dali viac-menej bez problemov prehliadnut. Zaujimavy komiksovy uvod, vyborne obsadenie ambasady a postupne gradujuce tempo robia z Arga nad mieru kvalitny kusok, ktory v ramci dvojhodinovej stopaze nestiha nudit. Ako je Affleck dobry reziser, tak je zaroven aj zly herec. V tomto pripade bol sice nevyrazny, no v suvislosti s tym, ze bol agent CIA, tak som ochotny to prehliadnut. Aj vdaka tomu vyniknu ostatni - predovsetkym skvostny Alan Arkin. PS: Alexandre Desplat je bezpochyby najlepsim skladatelom sucasnosti. ()

ozeki

Parádní dobová atmosféra, děj plynoucí s velkou lehkostí a vyrovnáné herecké výkony dělají z Arga zaslouženého oscarového kandidáta. Závěr byl poněkud uspěchaný, přesto ale dechberoucí a velmi napínavý. Celkově to je už třetí Affleckův povedený film, čili to asi nebude úplná náhoda. Proto můžeme být hodně rádi, že své místo (hlavně za kamerou, nikoliv před ní) objevil relativně brzy. ()

JOZZZKO

Nikdy v živote som nemal vačšiu radosť z úspešného odletu lietadla ako pri tomto filme. Strhujúce napätie, brilantný strih a neuveriteľný pocit stiesnenosti. Teraz už chápem tie Glóby. ()

Charlie84

Ale tak jo...ale nebýt tam postavičky Arkina s Goodmanem, odpadá polovina humoru a tak devadesát procent zábavnosti filmu. Působivé je počáteční přepadení ambasády, pak už to jen tak nějak jede dopředu, bez odboček, konstantním tempem. A s roztomile holywoodským závěrem, kterému se odmítám vysmívat, protože jinak by jsme tady měli další "Jeden musí z kola ven". Okázalou, atmosférickou, ale tak trochu nudu. ()

Torgal

Keby toto vyhralo Oskara, tak by som sa nehneval. Akurát ma mrzí, že Affleck nemá režisérsku nomináciu, pretože tú by si zaslúžil oprávnene. Osobne sa mi veľmi páčilo, že napriek vážnej téme je film veľmi divácky a nie je tu núdza ani o úsmevné scény. Pri záverečnom úteku na letisku som skoro nedýchal, bravúrna práca, Ben! Jediná škoda, že obsadil sám seba do hlavnej úlohy, bol veľmi nevýrazný, ostatní herci ale lahôdkoví (hlavne duo Arkin-Goodman). 8+/10 ()

karinakari

Ben Affleck opět ukazuje, že umí točit a to sakra dobře. Ač se mi ve Městě nelíbilo, že zároveň režíroval a hrál hlavní roli, v Argu mu to vyšlo na jedničku. Samotný příběh mě hodně překvapil a zaskočil. V životě jsem o podobné kauze neslyšela a všichni, kterým jsem o Argu vyprávěla taktéž ne (zvláštní a to jsem milovníkem všemožných konspiračních teorií). Přestože je hned od začátku snímku jasné, že to celé skončí happy endem, stejně jsem si během promítání okousala nehty a několikrát otřela čelo kapesníkem. Určitě bych odcházela víc okouzlena a zasažena, kdyby to nakonec dopadlo temněji, ale alespoň se jedná o reálné zobrazení historie. Ben úžasně znázornil tamní dobu, jak vzhledově tak atmosférou. Co se mi na Argu líbí asi nejvíc, je fakt, že nám režisér neříká, co je zlo a co dobro, ale popisuje situaci nestranně a s nadhledem a nechává na divácích, aby si vytvořili svůj vlastní obrázek. I přesto se dá Argo považovat za vlastenecké dílo a ohlasy z USA mě v tom jen utvrzují. ()

Stíba

Jelikož jsem často slyšel a četl chválu na Affleckovy režijní schopnosti, rád jsem si, ačkoliv až teprve teď tuhle skutečnost potvrdil. Příběh projektu Argo je jak dělaný k filmovému zpracování a Affleck jej uchopil velmi dobře. Ta atmosféra stísněnosti je tady hodně cítit a směrem k závěr se výborně stupňuje. O to víc ve mě hryzala, když jsem si vzpomněl, jak jsme kdysi odletěli z jednodenní cesty do marockého Marrákeše jen krátce potom, co zemřel Hassan II. a v zemi i na letištích v té době také hrozilo leccos, samozřejmě ale trochu odlišně... ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (viac)

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017

Studio Warner Bros. nesmírně touží po netopýří sólovce od Bena Afflecka. Představitel Batmana a režisér Gone, Baby, Gone, Města nebo oscarového Arga se uvolil, že ji natočí, soustavně ale tvrdí, že… (viac)