Argo: Nebezpečný útek

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Réžia:

Ben Affleck

Predloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scenár:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (viac)

Skutočný príbeh o tajnej operácii na záchranu šiestich Američanov, ktorá sa odohrala na pozadí rukojemníckej drámy v Iráne. Dňa 4. novembra 1979 obsadila skupina iránskych študentov americké veľvyslanectvo v Teheráne. Študenti zajali 52 ľudí, ktorých držali v zajatí 444 dní. Ale uprostred chaosu sa podarilo šiestim Američanom utiecť a nájsť útočisko v dome kanadského veľvyslanca Kena Taylora. Aby USA mohla dostať týchto šesť diplomatov späť do Ameriky, tak Tony Mendez (Ben Affleck) špecialista na exfiltrácie, prichádza s plánom, prepašovať ich ako filmový štáb kanadskej televízie CBC. A hoci ide o skutočnosť, tento plán je taký neuveriteľný, akoby sa odohral len vo filme... (TV Markíza)

pakobylka

Strhující příběh, který by Hollywood nevymyslel (třebaže ho svým způsobem zaštiťoval). Vychází z tvrdé REALITY ... a kromě jiného obsahuje velice názorný a velice podrobný návod, kterak s úspěchem prodat lež. A v rámci zmiňované obchodní transakce ukazuje, že našemu skrz naskrz prohnilému a nelaskavému světu sice vládnou velké i malé bitvy o dominantní postavení a o sféry vlivu ... prakticky o všechny existující podoby bohatství a moci, ale v jejich stínu najdete výjimečné a obětavé jednotlivce, kteří riskují i vlastní život, aby dosáhli alespoň drobné a zdánlivě nepodstatné nápravy věcí v moři lhostejnosti - jenomže ve skutečnosti žádná mise není drobná ani nepodstatná, pokud v ní jde o lidské životy. ()

Juto

Ben Affleck sa zmenil na výnimočného režiséra, jeho divoko zábavný a pulzujúci thriller Argo: Nebezpečný útek je úžasný. 8/10 ()

BoXBe

And Oscar goes to...? Žánrová lahůdka Argo. Dokonale odlehčená Johnem Goodmanem a Alanem Arkinem a poctivě zdramatizovaná i pro širší publikum. Velké nadšení z poctivého filmu v kině. A nestárne :) "V Íránu určitě nějaké vyzáblé děti mají." ()

c.tucker

Velice poctivě odvedená filmařina, kterou Ben stále piluje do lepších a lepších tvarů. Letadlová scéna potěš koště, napětím jsem málem ukousl kus zubu, který se válel na zemi. Další kus historie, který jsem díky filmovému médiu odhalil. ()

Šimpy

Přiznám se hned na úvod, je to první film v režii Bena Afflecka, který jsem viděl a jsem nucen říct, že to bylo fajn. I herecky mě Ben potěšil. Jeho režie je civilní, ovšem nápaditá a schopná vytvořit atmosféru a to hlavně v druhé polovině filmu, kdy se napětí dá skoro krájet. Sice pochybuji, že v reálu byl ten závěr takhle přesně natimovaný, ale tady to sedí a já jsem chvílema ani nedýchal, jak jsem fandil "hrdinům". Téma bylo taky vybráno dobře, byť se chvílemi vkrádala myšlenka, jestli film nevznikl pouze jako útok na filmové ceny. Ale Benovi věřím jeho upřímnost i pokoru, kterou projevil při přebírání Zlatých Globů. Takže i kdyby ta myšlenka byla pravdivá, co na tom? FIlm je to nadprůměrný, herecky a režijně bravurně zvládnutý, takže, Bene, ten Globe si užij a uvidíme se na Oscarech! ;-) ()

Fancipal

Chuťovka pro milovníky politických thrillerů i vášnivé uctívače dějin, kteří se rádi přou nad jejich interpretací. Ben Afleck nezklamal. I přes absenci svého jména v pětici nominovaných režisérů za rok 2012, ho může hřát u srdce pocit, že se mu i přes potencionální tendenčnost a třaskavost daného námětu, s přihlédnutím k současným americko-iránským vztahům, podařilo natočit příběhově vyvážený film, který je oďproštěn od kategorických soudů. Afleck zajišťuje snímku nadčasovost díky citlivému přístupu ke zkoumané látce, tj. jasně se distancuje od černobílého vidění světa, což by byl, vzhledem ke komplikovaným událostem přelomu 70. a 80. let, vrchol pokrytectví. V jeho podání neexistuje oblíbená hollywoodská mantra – My jsme ti dobří a oni ti špatní. Rozumně se nestaví na ničí stranu a moc dobře si uvědomuje, že výklad dějin je pokryteckou pravdou těch, kdo je vypráví. Právě snaha vykreslit události poctivě a nezaujatě a očividná snaha nechat na samotném divákovi interpretaci uběhnuvších události je nejsilnějším stránkou celého filmu. Argo je tak vydařenou politickou rekonstrukcí, nechme stranou fakt, že znalost historie může divákovi přinejmenším částečně zkalit finálové rozuzlení. Nominace filmové akademie je zasloužená a zcela na místě, ale cena pro nejlepší film, by měla mířit do jiných rukou. ()

campix

Jako režisér a producent Ben Affleck neselhal ani napotřetí a už to skoro vypadá, že by měl přestat hrát a pouze režírovat, protože pokaždé vytvoří skvělé dílo. Co se týče Oscarů, tak bych i docela čekal, že Argo docela zazáří, jelikož akademie se jakoby omluví za přehlížení předchozích Affleckových děl. Ale i bez toho, si film většinu nominací určitě zaslouží. Silný příběh podle skutečné události, perfektně padnoucí hudební doprovod a spousta napětí. Sice víte, jak to skončí. Nebo co bude následovat, ale je to strašně napínavé. ()

mortak

Affleck skládá přes reálný příběh poctu hollywoodskému bijaku a po většinu filmu se mu to daří na výbornou. Jde vlastně o film ve filmu a to vše postavené na reálných základech. Argo "skutečný film" kopíruje syžet Argo "falešný film". Bohužel scény na letišti už jsou tak prepalené, že jinak perfektní Affleckův koncept pohlcuje sám sebe. Tady už falešné a pravé Argo stojí proti sobě. ()

Ice123

Skvělá produkce, režie i výběr herců. Ze začátku sice trochu zdlouhavý, ale pak se to rozjede. A pokud jste historičtí analfabeti jako já, tak jste napjatí až do konce ;) 90%. ()

Carrie_3

Bena Afflecka jako herce příliš v lásce nemám a obvykle mě jeho obsazení v některém z filmů spíše odrazovalo od jejch zhlédnutí. Na druhou stranu Afflecka uznávám jako režiséra. Mám dojem, že se snímek od snímku zlepšuje a jeho režisérský styl je čím dál tím více rozpoznatelnější. Drama Argo oceňuji především ze scénáristické a režisérské stránky. Autorům se skvěle podařilo vykreslit rozbouřenou atmosféru v Teheránu v 80. letech. Osobně ráda navštěvuji arabské země a při sledování tohoto filmu jsem měla pocit, že mě děj vtáhl dovnitř a já měla možnost zpovzdálí sledovat téměř nemožný pokus opustit Irán v tak nelehké politické situaci. Argo je výborný thriller s téměř nulovými hluchými místy a z Bena Afflecka se pomalu stává "pan režisér". ()

emo

Ďalší (z môjho pohľadu) trapas akadémie. Po ničim výnimočnej Kráľovej reči dostalo Oscara za najlepší film ničím výnimočné Argo. Námet je síce zaujímavý, avšak spracovanie je na môj vkus až príliš televízne. Celé to potom zabíja Affleck neuveriteľne mdlým výkonom. Nebyť Goodmana a Arkina, ani by som si nevedel spomenúť na jediné pozitívum filmu... ()

dr.fish

Film tohoto ražení musí člověka chytnout a nepustit až do konce. Musí strhnout, člověk musí prožívat drama těch lidí, vnímat okolí, lidi, místa, věřit a doufat. To všechno nepřišlo. Film je strašně povrchní předpokládající absolutní divákovu neznalost politického pozadí, a tudíž nejde ani trochu do hloubky. Jenom plyne a veškeé drama je fuč. Nudil jsem se a vůbec mne nezajímalo, jak to celé dopadne. A dopadlo to zcela podle očekávání. Dávat procenta jen za exotiku, což je teď zase v módě, to teda dávat nehodlám. Doporučuju Spy Game, když už pořádnej film z tohoto ranku. 45% ()

Icefist

Velmi dobře zvládnutá dobová atmosféra a kvalitní příběh zaručují solidní podívanou. Obsazení je fajn a hudba (přestože Sultans Of Swing mohlo dostat víc prostoru) na jedničku. Na druhou stranu to mě osobně nechytlo až tolik, jak bych čekal. Affleck zvládl sezení na dvou židlích ze 70ti %. Oblíbená část- dětské skládání skartace ()

WolfR

Argo je rozhodně kvalitní film a zejména v závěru je plný napětí. Ben Affleck si to rozhodně skvěle zrežíroval a v hlavní roli byl taky dobrý . Přesto, Oscar za nejlepší film roku 2012, ten sem nepatří, 5 hvězd. ()

TomPrusik1

Přijde vám jednoduché odvést šestici Američanů z Iráků, kde je revoluce a všichni chtějí vidět na šibenici (jeřábu) právě ty Američany. Určitě to nepůjde jen tak. Nasedáme do auta, připoutejte se, za chvíli jsme na letišti a pak i v té Americe. Musí se vymyslet něco nenápadného a hlavně účinného. A tenhle nápad, co vymyslel Tony Mendez, byl pro mě tak opravdu tak neuvěřitelný, jako by se mohl stát jen ve filmu. Dobrý nápad to zfilmovat a udělat s toho pořádně napínavou podívanou. O napětí nouze rozhodně není, ale než dojde k samotné akci, tak to chvíli trvá. Nechci říct, že jsem se u toho plánování nudil, ale byl tam znát takový zlom (bod G), kdy to byla pořádná napínavá jízda. Taky jsem měl chuť jako oni otevřít tu flašku šampaňskýho. Práce kostymérů taky byla znát a film působil autenticky. Ten Afflek je docela šikovnej kluk a tak doufám, že tohle nebyl jeho poslední povedený film a že dál bude točit takhle skvělé snímky. 80% ()

majo25

Napínavá dráma s námetom, na ktorom sa dalo stavať. O hercov nejde, originálny námet postavený na základe skutočných udalostí je to, čo ťahá celý film. O Affleckovi som si nikdy nemyslel viac, iba to, že je to ďalší z rady priemerných hercov. I keď pripúšťam, že v tomto snímku to nebolo zlé z jeho strany, svojej role sa v podstate zastal. Jeho režijnú prácu je ťažšie hodnotiť. Čo sa vykreslenia sedemdesiatych rokov, tam to hapruje a nepôsobí to (až na účesy) nejako extra vierohodne - opäť sa vsádza na efekt a nie na autenticitu. Dramatické a hlavne trilerové prvky sú ale zvládnuté bravúrne a kolieska takto navrhnuté vytvárajúc hutnú atmosféru do seba pekne zapadajú. Záver s pôvodnymi fotkami je zasa silný. ()

LasT_Olt

Taková klasička. Když už nic, tak je Ben aspoň slušný režisér. Herecky mi přijde ve všech filmech, které jsem s ním viděl (Zmizelá,Argo, jeho Batman celkově) takový...jakoby strnulý, jako kdyby už natáčení chtěl mít za sebou a jít domů, zapálit si cigárko a pofelit s Mattem Damonem :D schválně zkus napsat do googlu - ben affleck smoking, ty jeho depresivní ksichty, když ho fotí paparazzi při kouření jsou fakt zlatý důl pro memes na redditu. Poslední film, kde mi nepřišel v křeči byl snad Pearl Harbor, a to už je pár let zpátky tyvole.. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Smutná zpráva z filmového světa. V úctyhodném věku 90 let zemřel herec Philip Baker Hall, známý z jeho mnoha vedlejších rolí i jako jedna z nejvýraznějších tváří své generace. Diváci si jej mohou… (viac)

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017

Studio Warner Bros. nesmírně touží po netopýří sólovce od Bena Afflecka. Představitel Batmana a režisér Gone, Baby, Gone, Města nebo oscarového Arga se uvolil, že ji natočí, soustavně ale tvrdí, že… (viac)