Bedári

Veľká Británia / USA, 2012, 157 min (Alternatívna 151 min)

Réžia:

Tom Hooper

Predloha:

Victor Hugo (kniha)

Kamera:

Danny Cohen

Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Eddie Redmayne, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen, Samantha Barks, Aaron Tveit (viac)

Keď bývalého galejníka Jeana Valjeana (Hugh Jackman) prepustia na podmienku, netuší, že za chrbtom bude mať ako večný tieň posadnutého inšpektora Javerta (Russell Crowe). Ten ctí zásadu, že zlodej zostane navždy zlodejom a Valjean sa zdá byť jasným príkladom, zvlášť keď pravidlá podmienečného prepustenia vzápätí poruší. Lenže Valjeanovi sa darí unikať, začne žiť pod zmenenou identitou, stane sa ctihodným občanom a dokonca starostom, avšak ani tak nie je pred sliedivým Javertom v bezpečí. Po smrti továrenskej robotníčky Fantine (Anne Hathaway), ktorú si kladie za vinu, sa ujme jej dcérky Cosette. Spoločne s ňou potom pred Zákonom uteká do anonymity francúzskej metropoly. Tam na nich po pár rokoch relatívneho pokoja čakajú okrem Javerta aj ďalšie nebezpečenstvá – revolučné vrenie v uliciach, ktoré rozdúchavali mladí chlapci. Jeden z nich, Marius (Eddie Redmayne), sa pri letmom stretnutí zamiluje do dospievajúcej Cosette (Amanda Seyfried) a tá jeho city opätuje. Kvôli svojej dcére a jej šťastiu sa Valjean rozhodne riskovať, dokonca sa vydá na barikády v predvečer rozhodujúceho súboja medzi revolucionármi a armádou, aby z vopred prehratej bitky zachránil Mariusa. Na mieste, kde história napísala jednu zo svojich krvavých kapitol, sa zároveň odohrá finálny súboj medzi ním a Javertom. (TV Markíza)

BH7

POZITIVA: dodržení historické předlohy bez vymýšlení, herecké výkony, prostředí natáčení.....x.....NEGATIVA: zbytečně dlouhé zpracování, od třetí třetiny se děj už tak neskutečně vleče, což je sice důležité k zachycení emocí postav, ale odsud posud, muzikální pojetí by bylo fajn necpat nutně do všeho, co herci říkají, pak to tahá za nervy a po 2 hodinách z toho člověk opravdu cvokatí div nezpívá sám každou blbinu, co chce říct. ()

Krapet1

Než začnu hodnotit film, tak se musím podělit o zážitek z kina. Na film jsem vzala svoji mamku a tetu-teta v kině nebyla od premiéry Old Shatterhanda :-))), takže absolutně nevěděla do čeho jde-o to byl ale celkový dojem z filmu silnější. Nebudu hodnotit soundtrack-ten je notoricky známý, úžasný, dokonalý-chci se spíš vyjádřit k brilantně ztvárněné syrovosti, bezmocnosti a odvahy-věřila jsem jim všechno-a i když je jasné, jak to všechno dopadne, tak jsem byla napjatá až do konce. Russllovi Hvězdy jsou dokonalé ()

Azitras

Les Mis je super muzikál, ale tato verze se hudebně nepovedla. Hlavně Russell Crowe je úplně strašnej Javert a Anne Hathaway úplně nehorázně zkurvila Fantine. Colm Wilkinson, který hrál Valjeana v původní verzi a tady hrál Bishopa, je všechny strčil do kapsy. Co se týče zfilmování samotného, tak to se mi líbilo. Ale pořád to má být filmová verze muzikálu. Proto naprosto nechápu, proč mají potřebu to tady hodnotit různí kreténi, co a priori nenávidí muzikály a ještě to někteří srovnávají s filmy, kde předlohou nebyl muzikál, nýbrž ten román samotný. ()

Padam

Mám rád muzikály, ale tenhle není jeden z těch dech beroucích. Je plný kvalitních hereckých výkonů. Hudba ale, řekl bych, trochu pokulhává. ()

DajmeTomu

Viera v Boha - v dávnom Francúzsku klasika na ktorú sa všetci odvolávali. Každý sa chce vykúpiť tým, že pácha iba ďalšie hriechy, ktoré sú však !dobrotou a zmilovaním! Čakala som, že to bude dlhočízne trápenie s nekonečnými ťahavými piesňami, ktoré zachráni len obsadenie, kamera a kostýmy. Avšak predsudky ma opäť zruinovali! Piesenky boli chytľavé a príbeh (dajmetomu) dynamický. Nesklamalo. (Som na dovolenke a ani západ slnka ma nepresvedčil na chvíľku sa od toho odtrhnúť.) 3* za muzikál a jednu grátis pre odvážneho mladého chlapčeka (Gavroche/Daniel Huttlestone), ktorý bol naozaj fantastický a bolo veľmi ťažké nezbožňovať ho. ()

PettyB

Možná se ptáte, proč si vybrat zrovna toto zpracování díla. Hned prvním důvodem je velmi dobré obsazení. Co si budeme nalhávat, Anne Hathaway- resp. Její role Fantine je prostě dokonalá. Její grimasy, pohyby, jako by chtěla vtáhnout všechny diváky do filmu a poté je obejmout... Navíc herci zpívají přímo na daném místě a ne v žádném nahrávacím studiu, což vytváří zajímavější dojem a film tak nepůsobí příliš strojeně nebo kýčovitě. Jediný, kdo mi ta moc neseděl, byl Eddie Redmayne, který hrál Maria. Prostě mi tam nesedl společně s jeho hlasem. ()

TOMASINI

Už poněkolíkáté si přistihuji, že pokud čekám od filmu špatný zážitek, jsem nakonec spokojený. To, že Russel Crowe není Karel Gott mi vůbec nevadí. Naopak mě překvapila Anne Hathaway nebo Helena Bonham Carter. Zpracování mělo relativně strhující tempo (pokud o tom můžeme při 157 minutách hovořit). ()

JanniV

Bóže.... Ještě že se zdejší pseudointelektuálové vyblili jen dvakrát, třikrát... Dál nemám chuť ty jejich srajdy číst, aby se ze mě nestal taky nějakej ten meser verbal, debilita je nakažlivá. Za mě dobrý, 4* a šlus. ()

lilyflower

Tu som sa definitívne utvrdila v tom, že muzikály nemám rada. Teda okrem Moulin Rouge. Bedárov milujem, ale iba v televíznom spracovaní zo Gerardom Depardieuom. Nemôžem hercom uprieť spevácke kvality (okrem Russella, ten ma vážne pobavil) a tiež herecké. A aj filmové spracovanie a velkoleposť scén boli ohromujúce. Napriek tomu film vo mne nezanechal žiadnu stopu. ()

Rajca

Ajajáj, kde sú časy Bedárov s famóznym Linom Venturom. Toto bolo číročisté UTRPENIE. Film nabitý zvučnými menami bolo asi to jediné, čo toto spracovanie ponúka. Nebyť funkcie fastforward na ovládači, tak mažem po niekoľkých minutách. Bol to zlepenec všetkého možného aj vzhľadom na obsadenie hercov ako Sacha B. Cohen alebo Helena B. Carter. Spevácke výkony hercov úplne zabili pravú podstatu príbehu. Ak máte radi klasiku a Victora Huga, ušetrite sa tejto mizérie. ()

vlcekmirek

Já to nechápu. Jestliže nenávidím muzikály, tak nepůjdu do kina na filmové zpracování muzikálu ,,Les Misérables" jen proto, že to jsou bídníci od Huga. Co jste, páni kritici, čekali jiného, než muzikál? Nebo jste si mysleli, že se kvůli vám v muzikálu nebude zpívat? Když vím, že se mi to líbit nebude, tak na to nečumím a nepomlouvám. ()

Sona.K

Rozhodně se nemůžu považovat za fanynku muzikálů, ale Bídníci mě velmi příjemně překvapili. Zasazení děje do doby Velké francouzské revoluce je trefa do černého. Výkony herců při zpěvu byly neuvěřitelné. U Amandy jsem to po zhlédnutí Mamma mii čekala, ale největší bombou, tedy pro mě, byl představitel Javerta - Russel Crowe. A taky přiznávám bez mučení, že při posledních momentech filmu pláču jak malá. Krásná a dojemná tečka na konec. ()

Alterpsyche

Je to muzikál. Takže pro českého diváka dost nestravitelný formát. Težko se mi to hodnotí jako muzikál, protože těm já moc nerozumím, ale zato rozumím kameře, světlu, výpravě a scénáři. A v tomhle ohledu se jedná o skvělou podívanou. Zpívat všichni umí, takže pokud vám to nevadí, tak směle do toho. ()

Enthlon

Pred zhliadnutím tohto filmu som ani nevedel, že mám rád muzikály. Film som síce videl pred štyrmi dňami, ale niektoré pesničky mi stále hrajú v hlave, či už to je Master of the House (v hlavných úlohách: Sacha Baron Cohen a Helena Bonham Carter), At the End of the Day (kde si to aj v spoločnosti Anne Hathaway celé pre seba ukradla Kate Fleetwood), Lovely Ladies (dosť znepokojivé), One Day More (kde sa mi paradoxne veľmi páčil výkon Russella Crowea, ktorý bol kritizovaný za svoj spevácky výkon, ale ja nemám hudobný sluch, takže mi to je jedno) a samozrejme Do You Hear the People Sing (táto pesnička je tak epická, že by mohla kľudne byť hymnou nejakej krajiny). Z hereckých výkonoch by som chcel vyzdvihnúť Samanthu Barks ako Éponine a Aarona Tveita ako Enjolrase, za mňa najlepšie obsadené postavy. Taktiež sa mi páčila réžia Toma Hoopera, je až neskutočne, že človek, ktorý okrem tohto filmu režíroval aj bravúrny The King's Speech (2010) stal aj za filmom Cats (2019). Vďaka zážitku, ktorý mi poskytol tento film, mi do môjho zoznamu vecí, ktoré chcem spraviť do konca života pribudlo: navštíviť divadelné predstavenie Les Misérables. Rozhodne nevidené posledný krát. ()

Freddie Mercury si hledá holku

Freddie Mercury si hledá holku

25.03.2013

A taky režiséra. Kandidáty jsou Blake Lively a Tom Hooper. O jaký projekt vůbec jde? Biografický film o zpěvákovi legendární britské rockové skupiny Queen prozatím nemá název, ale hlavní roli už má… (viac)

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

17.03.2012

Právě v Británii natáčí muzikálové Bídníky, potom si nabrousí drápy pro The Wolverine a začátkem příštího roku se vrhne na thriller Prisoners. Jde o dlooooouho připravovaný film, kolem kterého se… (viac)

Crowe jde po krku Jackmanovi

Crowe jde po krku Jackmanovi

12.09.2011

Už víte, že natáčení The Wolverine bylo opět odloženo, protože Hugh Jackman si chce zazpívat. Konkrétně ve filmové verzi muzikálu Les Miserables, inspirovaném slavným románem Victora Huga. Není divu,… (viac)

The Wolverine – prokletý projekt?

The Wolverine – prokletý projekt?

05.09.2011

Už ten příběh znáte. Katastrofa v Japonsku, odstoupení Darrena Aronofského, přesun natáčení na podzim. Teď se situace opakuje. Když už se myslelo, že pokračování X-Men Origins: Wolverine, inspirované… (viac)