Bedári

Veľká Británia / USA, 2012, 157 min (Alternatívna 151 min)

Réžia:

Tom Hooper

Predloha:

Victor Hugo (kniha)

Kamera:

Danny Cohen

Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Eddie Redmayne, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen, Samantha Barks, Aaron Tveit (viac)

Keď bývalého galejníka Jeana Valjeana (Hugh Jackman) prepustia na podmienku, netuší, že za chrbtom bude mať ako večný tieň posadnutého inšpektora Javerta (Russell Crowe). Ten ctí zásadu, že zlodej zostane navždy zlodejom a Valjean sa zdá byť jasným príkladom, zvlášť keď pravidlá podmienečného prepustenia vzápätí poruší. Lenže Valjeanovi sa darí unikať, začne žiť pod zmenenou identitou, stane sa ctihodným občanom a dokonca starostom, avšak ani tak nie je pred sliedivým Javertom v bezpečí. Po smrti továrenskej robotníčky Fantine (Anne Hathaway), ktorú si kladie za vinu, sa ujme jej dcérky Cosette. Spoločne s ňou potom pred Zákonom uteká do anonymity francúzskej metropoly. Tam na nich po pár rokoch relatívneho pokoja čakajú okrem Javerta aj ďalšie nebezpečenstvá – revolučné vrenie v uliciach, ktoré rozdúchavali mladí chlapci. Jeden z nich, Marius (Eddie Redmayne), sa pri letmom stretnutí zamiluje do dospievajúcej Cosette (Amanda Seyfried) a tá jeho city opätuje. Kvôli svojej dcére a jej šťastiu sa Valjean rozhodne riskovať, dokonca sa vydá na barikády v predvečer rozhodujúceho súboja medzi revolucionármi a armádou, aby z vopred prehratej bitky zachránil Mariusa. Na mieste, kde história napísala jednu zo svojich krvavých kapitol, sa zároveň odohrá finálny súboj medzi ním a Javertom. (TV Markíza)

..Anya

Po dlouhé době mám opravdu potřebu Vám něco říct pěkně od plic a za čerstva. Nejdřív rada - Máte rádi muzikály? Ano? Tak Vám radím držet se od tohohle díla co nejdál to půjde. Nemáte rádi muzikály? Tak doporučuju vůbec se teď chvíli nepřibližovat k multiplexům a jiným kinosálům. Začátek filmu měl u mě přesně tolik šancí, jako Sweeney Todd od Burtona (i když Burton má u mě vždycky pár bodů navíc...). Prší...tahání lodi - dobrý, společný chór - dobrý, (...prší...) zvednutí vlajky - dobrý, Hugh a Russell otevřeli zobáky - špatný. Au (pořád prší...). Ale dobře dáme jim šanci. Ještě tak na Anne Hathaway se dalo chvílema koukat a i poslouchat (scénu I dreamt a dream považuji za úctyhodný filmový výkon), ale pak od barikád už to šlo totálně do kopru. Takhle zprasený muzikálový písně jsem teda nezažila, protože dělat umění s písní na rtech na smrtelným loži je vo kejhák. Kéž by šlo o kejhák jen dotyčné siroty a nezabilo to celej film... Pořád prší. Otřesností naprosto neodpustitelnou je způsob, jakým z Vás film celou dobu ždímá emoce. Kéž by z toho vynechal písně. Jenže ono je to nejspíš ještě emotivnější, když umíráte či Vaše srdce drásá žal a vy si u toho z posledních sil skuhráte smuteční ódy. A fakt by mě zajímalo jestli tak červený voči maj ty herci přirozeně, nebo to maj namalovaný od maskérů, nebo jestli je prostě stačí do těch očí dloubnout prstem. ()

jurca

Byl jsem překvapen, jak málo lidí se na představení objevilo. Bídníci nejsou pro každého. Z drtivé většiny jdou na ně lidé, kteří jsou s dílem obeznámeni. Každopádně velice příjemné zpracování a Annino podání I dreamed a dream bylo pro mě opravdu velice silné, nádherné a dechberoucí. 4* jsou na místě ()

darkreider

Nie je klasický hrdina, ktorého by som mal radšej ako Jeana Valjeana a Bedári sú môj najobľúbenejší muzikál. A to je možno ono, predsa len som z divadla zhýčkaný veľmi kvalitným spevom. Herecký um je nepopierateľný, ale keď pán Crowe zanôtil, nadšenie opadlo. Čo čert nechcel, v zápätí začal pieť aj pán Jackman a tým sa kruh uzavrel. Ja ich mám fakt rád, ale ako hercov, na muzikál to nie je žiadne terno. Našťastie nám pán Victor Hugo stvoril látku, ktorá je tak silná, že utiahne film sama a s hudbou, ktorá je k tomuto muzikálu prikovaná už roky, je to napriek slabému speváckemu ansámblu stále veľmi dobré. Určite chodte radšej do divadla. Síce si tam nevychutnáte detail na Javertovo ľavé oko cez pol plátna, ale hudobne to bude ako nebo a gajdy. ()

kersten

Do kina som sa na Bedárov vybrala s tým, že som fakt nevedela že ide o muzikál. Po prvých minútach som bola plne rozhodnutá že odchádzam, ale dala som tomu ešte šancu a dobre som spravila. Bolo to famózne. Skvelá hudba aj herecké výkony a koniec filmu som prežila s riadnymi zimomriavkami. Najviac sa mi páčila Helena Bonham Carter spolu so Sascha Baron Cohenom. Prekvapivo výborná dvojica. Trošku mi vadila neprimeraná dĺžka filmu a pomalý rozbeh do deja. ()

miawallacova

abych měla v kině nutkání tleskat se mi ještě nestalo, ano má to své mouchy, ale ani Victor Hugo by se za takové zpracování stydět nemusel. Jen ty české titulky byly tedy hodně, hodně špatné! ale i tak je to na 4,5* (pro mě) ()

Bird_house

Ze začátku jsem byl poněkud rozpačitý ze zpívaného projevu mistra Croweho.. Později však spravil svou reputaci.. Neskutečný pěvecký výkon v podání Anne Hathaway mě dostal - její snad desetiminutový monolog/sólo - jen jsem seděl a nedýchal.. Dokonce i pan Jackman mě mile překvapil svým pěveckým nadáním.. Je jisté, že si s tím asi ve zvukárně "trochu" vyhráli, ale v konečném důsledku to zní dobře a přesvědčivě.. Dokonce se dostalo i odlehčení díky Cohenovi.. Byl jsem nadmíru spokojen s tímto dílem.. ()

Balakriele

Hooper zvládl zpracování muzikálové adaptace dokonale a přesvědčivě. Nutno podotknout, že se opravdu jedná o adaptaci na muzikál, tzn. Hooper pracoval pouze s libretem dua Boublil&Schonberg. Z tohoto důvodu není vůbec na místě hodnotit dějové propasti, kvůli kterým si zbytek děje hold musíme domyslet. Pro zaplnění těchto děr slouží zfilmované knižní adaptace... (kde vám ovšem nezazpívá Hugh Jackman :-) ()

KOOHA

Tom Hooper loni udělal Oscara za Královu řeč a všichni se z něho můžou posrat. Já tedy ne, tenhle film mě vůbec neoslovil. Strašně dlouuuuuhý, ztrácel jsem se tam a všechen ten "set" (natočeno ve studiu před zeleným plátnem), prostě hnus. A ten zpěv...nic extra. Moulin Rouge tisíckrát lepší ()

mardun

Pred lety jsem byl v Praze a byl jsem na muzikalu Bidnici. Uz tehdy jsem nadsen a nyni se mi vzpominky na tento uzasny muzikal osvezili. Uzasny film s perfektnim Hughem, Anne a Amandou. Hugh si Oscara zaslouzi a budu mu drzet palce. ()

ozeki

Od roku 2006 jsem kino navštívil přesně 93x a tohle byl suverénně nejhorší zážitek ze všech. Dovedu si představit, že první setkání s tímto žánrem mohlo skončit podstatně lépe. Když ale vidím zdejší hodnocení, muzikál asi nebude úplně můj šálek kávy. Očekával jsem, že zpěv bude pouhou součástí filmu, a těšil se na herecké výkony. Na jediný normální dialog nedošlo, protože celý film tvořil monotónní přednes nejlépe se slzou v oku, který mě absolutně minul. Když to vezmu kolem a kolem, tak jako předlouhou nedotčený vlastně ani nevím, o čem to bylo. ()

karinakari

Snad nejklasičtější ze všech klasických děl. Jedno z těch, které je potřeba točit stále a stále dokola pro mladší generace líné otevřít knihu (a když už tak sračku typu Twilight), rozhodně ne, takovou bichli. Asi bude mnohem rychlejší, když napíši, proč jsem vpravo nahoře neklikla na 5 hvězd, ale na 4. Takže protože jsem si musela 157 minut zvykat na polozpěv Hugha Jackmana (a nezvykla), na kuňkání Russella Crowa (nakonec jsem ho shledala celkem roztomilým), na něžný andělský hlásek Amandy Seyfried, který mi nepřišel ani trochu příjemný (nechápu, u Mamma Mia mi vůbec nevadil, dejme tomu, že jsme si ten den s Amandiným hlasem nesedli). A hlavně muzikál má být kombinací dialogu a zpěvu a tady zpěv vyhrál 98:2. Takové muzikály u nás vytváří duo Osvaldová, Soukup a mně přijdou dosti překombinované. Kdybych se na Bídníky koukala doma, rozhodně bych si musela dát v průběhu sledování přestávku a to by byla nesmírná škoda. Bohužel či bohudík mě kino ušetřilo rozmazaných očí (ano, mám problém, v kině jsem ještě nikdy nebrečela), ale takovou husí kůži na konci filmu jsem také ještě nikdy neměla. Možná mě slz ušetřily komediální výstupy Heleny Bonham Carter a Sachy Barona Cohena (kdyby ti dva spolu vytvořili pár i v reálu, byli by bezesporu nejvtipnější dvojicí ever). Když se objevili na plátně, cukaly mi koutky. No, dovršili to svým outfitem na svatbě Cosetty a Maria. To jsem to už nevydržela a bouchla smíchy, a že by se mi zrovna tohle stalo u takhle emočně přecpaného díla, bych ani za mák neřekla. Na konec musím vyzdvihnout výkon Anne Hathaway, která už dávno patří k mým velkým oblíbenkyním a zde ukázala proč. Role Fantine jí seděla takříkajíc jak prdel na hrnec. To nejlepší na závěr. Samantha Barks, která ukázala, jak ve skutečnosti vypadá vosí pas, a její fenomenální výkon. Píseň On my own v jejím podání je nejsilnějším zážitkem, který si z Bídníků odnáším. ()

bararich8

Herci super, atmosféra super...ale bez písniček na každém rohu bych se obešla. Některé se hodily, někdy už to bylo moc. 4* jsou tak akorát. ()

Kate9

Moc dobře chápu ty, kterým se film tak moc líbí, a také ty, kterým se film tak moc nelíbí. Jestliže nejste fanoušky muzikálu a jestliže nemáte ty písničky aspoň trochu naposlouchané, je hodně pravděpodobné, že vás Bídníci prostě bavit nebudou a budou se vám zdát až moc utahaní. A opravdu je třeba mít na paměti, že se jedná o muzikál, abyste pak nebyli náhodou překvapeni (jako někteří komentující), že se ve filmu z 99% zpívá :))) Koncertní verzi Bídníků znám už odmalička, takže jsem čekala, že herci ve filmu budou zpívat stejným způsobem, jako zpívali ti na jevišti. Proto mi párkrát jejich "mluvozpěv" nestačil - chtěla jsem slyšet zpěv na plný pecky. Asi bych nehodnotila tak vysoce, jenže během projekce jsem měla celkem čtyři slabé slzavé chvilky, takže se nedá nic dělat - 5*. ()

PEZ

Je rozdiel spievat a takto rozpraaaavaaaaat. Tvorcovia chceli spravit cistocisty muzikal, preto robili vsetko preto len abyyyy sa nebodaj nerozpraaavaaaalooooo. Tak radsej budeme hoc len slova natahovaaaat. A bohuzial nielen slova, ale aj cely film. Inu, je pravda, ze muzikaly moc nemusim. Na druhu stranu, ked obsahuju aspon nejaky pribeh a dobre pesnicky, nemam dovod byt kriticky. Prave kvoli dobrym melodiam a spevu si ma svojho casu podmanila Predvianocna nocna mora. Bedari nie su bohuzial tento pripad. Napriek tomu, ze herecke vykony su vynikajuce. Musim uznat, ze Anne Hathaway bola skutocne vynimocna - bez strihu zahrat a zaspievat scenu, ktora ma hadam 7 minut s takym nasadenim a presvedcivostou, no klobuk dole. Vlastne za tu kratku chvilu, ktoru na platne pobudla dokazala zaujat najviac. Aj Hugh Jackman hral vynikajuco, ale spievat chlapik proste nevie. Preto cely film viac-menej len natahoval slova. Je to o to zaujimavejsie, ze dostal hlavnu ulohu. :) A vobec, ovela lepsie to slo zenskym predstavitelkam (Samantha Barks!) a detom (Daniel Huttlestone a Isabelle Allen!). Celkovo vzato ma zaujali asi len styri sola a dva zborove spevy. Zvysok ma az tak nevzal - uvod fajn, posledna 3/4 hodina tiez ok, ale stred a uplny zaver zbytocne dlhy. Skoda, ze nemali tito Bedari o hodinu menej. Takto som pri niektorych scenach pokukoval po hodinkach. ()

Blaogranas

Už když jsem směřoval do kina (po mnoha letech), tušil jsem, že budu odsouzen k plnému hodnocení. To tak prostě vyplyne ze skutečnosti, když vám zpracují stokrát naposlouchaný muzikál (z Broadwaye) a dosadí do něj vaše top oblíbené herce. Naprostou bombou pro mě bylo obsazení Colma Wilkinsona, tedy původního broadwayského Valjeana. Pro mě bylo jediným nedostatkem zkrácení některých písní, ale to je vzhledem k délce filmu naprosto pochopitelné. Budu tedy jen netrpělivě čekat na uncut verzi. A abych ještě doupravil svůj příspěvek po přečtení některých komentářů - každý kdo tu bluje, jak se to nepovedlo a jak je to nuda je vylízanej pokrytec. Všichni dopředu věděli, že je to muzikál, ba dokonce věrný broadwayskému zpracování. Pokud tomu někdo neholduje, nemá na to chodit. ()

Kremik

Velmi pěkně zvládnutý přechod od muzikálu k filmu. Myslím si, že nářky na špatný zpěv tu jsou liché, není to přeci klasický muzikál, je to zpívaný film a ruku na srdce, příběh Victora Huga není o dokonalém zpěvu, ale o příběhu. Navíc trpím, absolutním hluchem, takže se mi zpěv prostě líbil :) Toliko k nejčastější kritice. Herecké výkony jsou úměrné hvězdným představitelům, nikdo nepřehrává, role jsou uvěřitelné. Po umělecké stránce je vše také perfektní. Důvod proč "jen" čtyři hvězdy je, že fáze samotné revoluce postrádá emociální vypětí knihy a je to dost hluché místo. Potlačení revoluce a závěr už zase jedou ve správných kolejích, ale k plnému hodnocení prostě něco chybí. Nedokážu říci co přesně...Asi nějaký wow moment. A moc se mi nelíbil ani uspěchaný odchod Javerta, jeho smrt je v knize naprostý vrchol a tady je to dost odfláknuté. Ale navzdory všemu, velký počin, na který se ochotně podívám znovu :) ()

lxbch

Tak tohle šlo trochu mimo mě. Kdyby byl poměr zpěvu a mluvených dialogů tak 50/50, bylo by to mnohem lepší (a kratší!). Od tvůrců a protagonistů to byla docela odvaha, převést skoro komplet odzpívaný muzikál do filmové podoby, která měla navíc velká komerční očekávání. Nevím, zda Rusell Crowe hledal nějakou výzvu ve své kariéře, že zrovna na tohle kývl. Moc mi v roli, ve které pořád jen zpívá, neseděl (ale na druhou stranu oceňuju odvahu, se kterou do toho šel). A taky nevím, proč pořád všude cpou Amandu Seyfried do rolí krásek a uchvacujících dam (leda by snad měla schopnosti Charlese Xaviera a tím ovlivňovala rozhodování vedoucích castingu). Bídníci jsou celkem vzato odvážný počin, který si jistě svoje publikum najde (a podle místních ohlasů i našel), ale se kterým se budeme do budoucna míjet obloukem (natož na to jít do kina víckrát...). ()

Petyas

Skvělí herci, skvělé vizuální pojetí, obrovský potenciál. A výsledek - totální sračka. Proti muzikálům nic nemám, i když nejsem jejich velkým fanouškem. Ale snaha rozezpívat kdejakou píčovinu, větu, která by nedávala smysl, ani kdyby ji někdo jen prostě řekl, natož se snažil zazpívat ji, je i na mně už opravdu moc. Z hovna se umění neudělá. Těch 20% dávám pouze a jedině za to vizuální ztvárnění. Když už se to nedalo poslouchat, dalo se to na to alespoň dívat. Ideální film pro neslyšící. ()

Freddie Mercury si hledá holku

Freddie Mercury si hledá holku

25.03.2013

A taky režiséra. Kandidáty jsou Blake Lively a Tom Hooper. O jaký projekt vůbec jde? Biografický film o zpěvákovi legendární britské rockové skupiny Queen prozatím nemá název, ale hlavní roli už má… (viac)

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

17.03.2012

Právě v Británii natáčí muzikálové Bídníky, potom si nabrousí drápy pro The Wolverine a začátkem příštího roku se vrhne na thriller Prisoners. Jde o dlooooouho připravovaný film, kolem kterého se… (viac)

Crowe jde po krku Jackmanovi

Crowe jde po krku Jackmanovi

12.09.2011

Už víte, že natáčení The Wolverine bylo opět odloženo, protože Hugh Jackman si chce zazpívat. Konkrétně ve filmové verzi muzikálu Les Miserables, inspirovaném slavným románem Victora Huga. Není divu,… (viac)

The Wolverine – prokletý projekt?

The Wolverine – prokletý projekt?

05.09.2011

Už ten příběh znáte. Katastrofa v Japonsku, odstoupení Darrena Aronofského, přesun natáčení na podzim. Teď se situace opakuje. Když už se myslelo, že pokračování X-Men Origins: Wolverine, inspirované… (viac)