Bedári

Veľká Británia / USA, 2012, 157 min (Alternatívna 151 min)

Réžia:

Tom Hooper

Predloha:

Victor Hugo (kniha)

Kamera:

Danny Cohen

Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Eddie Redmayne, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen, Samantha Barks, Aaron Tveit (viac)

Keď bývalého galejníka Jeana Valjeana (Hugh Jackman) prepustia na podmienku, netuší, že za chrbtom bude mať ako večný tieň posadnutého inšpektora Javerta (Russell Crowe). Ten ctí zásadu, že zlodej zostane navždy zlodejom a Valjean sa zdá byť jasným príkladom, zvlášť keď pravidlá podmienečného prepustenia vzápätí poruší. Lenže Valjeanovi sa darí unikať, začne žiť pod zmenenou identitou, stane sa ctihodným občanom a dokonca starostom, avšak ani tak nie je pred sliedivým Javertom v bezpečí. Po smrti továrenskej robotníčky Fantine (Anne Hathaway), ktorú si kladie za vinu, sa ujme jej dcérky Cosette. Spoločne s ňou potom pred Zákonom uteká do anonymity francúzskej metropoly. Tam na nich po pár rokoch relatívneho pokoja čakajú okrem Javerta aj ďalšie nebezpečenstvá – revolučné vrenie v uliciach, ktoré rozdúchavali mladí chlapci. Jeden z nich, Marius (Eddie Redmayne), sa pri letmom stretnutí zamiluje do dospievajúcej Cosette (Amanda Seyfried) a tá jeho city opätuje. Kvôli svojej dcére a jej šťastiu sa Valjean rozhodne riskovať, dokonca sa vydá na barikády v predvečer rozhodujúceho súboja medzi revolucionármi a armádou, aby z vopred prehratej bitky zachránil Mariusa. Na mieste, kde história napísala jednu zo svojich krvavých kapitol, sa zároveň odohrá finálny súboj medzi ním a Javertom. (TV Markíza)

Nach

Do kina jsem šel se skepsí i očekáváním, ale převládal strach, že mnou milovaná klasika spíše utrpí hudební složkou (nutno dodat, že jsem muzikál Bídníci doté doby neviděl, ať jsem dlouho chtěl). A výsledek? Emoční (po Titanicu ve 3D druhý film, kde na konci si kino hromadně usmrkovalo a utíralo slzy), hudebně silný a skvěle zahraný příběh, který mě nenechal po celou dobu na chvíli vydechnout. Tobe Hooper je filmař, jenž se orientuje především na komorní snímání scén. Takže celý film spíše připomíná divadelní představení. Režisér klidně nechá v jednom jediném záběru herce zazpívat svou píseň, aniž by nastal jediný střih na okolí, jinou část jeho těla či změna pohledu kamery. Zároveň je tento muzikál unikátní v tom, že co herci na scéně zazpívali, to bylo zvukově do filmu poté použito a nepřistupovalo se (jako obvykle u muzikálů) k natáčení zpěvu zvlášť ve studiu. Co tedy postavy říkají – zpívají, to je jejich původní situační hlas. Náročné to muselo být velice, ale ty emoce o to více vyniknout. Nevýhodou oné komornosti je pak fakt, že epické scény, které mají vypadat epicky, stále působí jako z nějaké dražší divadelní inscenace, což zrovna nevím jestli byl záměr tvůrců. Ať ale mám výtky jakékoli, nemůžu zastřít, že výsledek je velice kvalitní, originální filmový počin, na který se mile rád (a nejen já) podívám opakovaně. Jistě z tohoto filmu bude chválená trvalka, která o fanoušky nebude mít nouzi. 85% ()

Streeper

Muzikál plný skvělých herců a skvělých písní. Moc se mi líbilo, že herci zpívali na živo, alespoň byli vidět i slyšet emoce jejich postav. Anne Hathaway byla naprosto skvělá. Oscara si za to odnesla zaslouženě. Hugh Jackman mě velmi mile překvapil. Ta role k němu sedla, ale naopak Russell Crowe se mi vůbec nelíbil. Vždy když byl na scéně mi přišel otravný. V tomhle muzikálu jsem ho prostě nesnesla. Upřímně, byla jsem ráda, když se utopil. Od muzikálu jsem čekala víc, ale film je celkem obstojný. ()

bourec odpad!

Muzikály ani já moc nemusim,ale po tomhle si žádnej nepustim dobrovolně.Jinak musim napsat,že ač sem o filmu četl ve třech na sobě nezávislejch filmovejch časopisech,tak sem do poslední chvíle měl za to,že to bude parádní nová verze slavnýho románu protknutá pár minutama zpěvu.Tohle je ale doslova utrpení,a vydržel sem přesně 44minutek,a pak sem tomu dvd zakroutil krkem.Falešně pištící herci,chvílema se až zalykající,prostě děs.A když sem zjistil,že to dělal stejnej břídil jako Královu řeč,tak sem doma.A z kterejch prdelí jste vyštrachali pro tuhle kravskou zpatlaninu pět hvězd,to zhola nechápu.Dobře vám jebe.0%. ()

wohna

Muzikály mi nevadí, naopak. Je to dobré zpestření. Některé mohu vidět opakovaně, jako třeba Chicago. Ale nové zpracování Bídníků? První polovina filmu nuda, nuda, nuda. Opravdu mě film nebavil. Ale potom už to začalo utíkat, film byl zajímavější a zajímavější. Skvělé herecké výkony dvou hlavních představitelů, Russella Crowa a Hugha Jackmana. Kdo mě ale nejvíc potěšil, to byla Samantha Barks. Vynikající hlas, nádherný zpěv a k tomu skvělý herecký výkon. Na první film to nebylo špatné. Co mě na tomto filmu ale štvalo, byly zpívané pasáže. Bylo jich až moc. Třeba v Chicagu, Pomádě, je to hlavně o dialozích, tady je to hlavně o zpěvu. Nominaci na Oscara za výpravu lze pochopit a dokonce s tím souhlasím, to samé herce v HR a písni, ale u zbylých nominacích marně hledám důvod, proč tam jsou. No, uvidíme jakou mají šanci přeměnit nominaci ve Zlatou sošku. ()

JohnRambo

Jeden z tých filmov, ktorý vo mne na druhý deň vzbudzuje túžbu pozrieť si ho znova. Herecké výkony hodné celoživotnej poklony. Nádhera. ()

Joges

Občas je toto nové zpracování patetické, mdlé, smutné a utahané, ale jinak nemám filmu co vytknout. Tento námět a muzikálové písně mohu ve všech podobách, proto překousnu i chvilky nudy a protahování. Taky je mi jedno, jestli Valjeana hraje Jackman, Ventura nebo Gabain. Ale k filmu. Připadá mi, že jednou jsou herecké výkony mimořádné, jindy je nedokonalé postavy sráží na dno. Alespoň takové pocity jsem během sledování měl. Ty lepší výkony však převládají. Zapůsobil tedy genius loci epického díla. Znovu jsem se ponořil do známých scén i melodií. Tom Hooper nakonec vyhrál, Anne Hathaway mě dokonale uzemnila a staronové zpracování Bídníků mě utvrdilo v názoru, že tento monumentální pomník francouzské revoluce mohu ve všech podobách. ()

Cheeter

Muzikály jsem nikdy moc nemusel. Ale na tenhle jsem slyšel chválu. Navíc tu hraje Russell Crowe. Tak jsem ho zkusil a nelitoval. Rozhodně stojí za to vidět! Sice jsem také slyšel, že tahle verze je oproti starším horší. Ty jsem ale neviděl a asi neuvidím. Tato se mi prostě líbí a dost. ()

C0r0ner

Budu hodný a nepošlu tam odpad!, ale byla to teda festovní sračka, jaká se jen tak nevidí. Verze s Gabinem je špičková, s Venturou průměrná, tahle muzikálová příšernost je fakt utrpení, které nezlepší ani plejáda profláklých ksichtů. Další zářez do rubriky "proč nesnáším zasrané muzikály". 10% ()

danecek24

70. Zlatý Glóbus za rok 2012 - cena - (3) - *Nejlepší film (komedie / muzikál), *Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Hugh Jackman, *Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Anne Hathaway + nominace (1) - Nejlepší filmová píseň - "Suddenly" - Hudba Claude-Michel Schonberg, text Herbert Kretzmer, Alain Boublil ()

Gaaron

Doslovně natočit muzikál, který je nutně těžce zkratkovitý, je v pořádku. I když se nabízí otázka, jak se stalo, že je film, vybírající z původního příběhu jen ikonické scény, a tedy nutně jsoucí bez gradace a především jakéhokoli vývoje postav (které pak jednají nelogicky), tak roztahaný, vlekoucí se a nudný. Navíc právě díky kameře chybí i to, co možná původní muzikál zachraňovalo aspoň ve sféře emocí, totiž pocit živé akce, příležitost se nechat pohltit hudbou (která je ostatně až příliš inspirovaná všude možně a až na nejprofláklejší píseň - jediná scéna, která člověka pohne - dost nezajímavá). ()

kusper

Takhle se točí historický film! Už první scéna předčí celou Annu "jděte se vysrat s minimalizmem" Kareninu. Nepředstavitelně poutavá výprava, dokonalé herecké výkony, jak ústřední dvojice, tak dětských herců. Díky za to. (K) ()

carly

prvé slovo, ktoré ma napadne pre opísanie filmovej verzie muzikálu Les Miserables je veľkolepý. a to on naozaj je v obraze, zvuku, obsadení. čo sa týka príbehu, pôsobí film dosť epizódne, kedď prechádzame z príbehu do príbehu, z piesne do piesne v dosť rýchlom tempe a občas sa trochu stráca niť a niektoré postavy sú vykreslené viac než iné, ale celkový dojem je dostatočne ucelený. Anne Hathaway bola naozaj úžasná, prekvapil ma hlas Russela Crowa a Eddie Redmayna. užila som si Helenu Bonham Carter a Saschu Baron Cohena. neviem, či si ten film niekedy pozriem znovu, ale zážitok to bol celkom exkluzívny. ()

Wormboy

Mam rad muzikaly, ale co je vela to je vela. Obsadenie znamych tvari zasadne nemusi znamenat uspech,pretoze ked tie zname tvare spievaju ako ja, tak je sa nad cim zamysliet. Hugh Jackman a Rusell Crowe su viac nez dobri herci, avsak mali by zostavat pri rozpravani a spievani maximalne doma v kupelni. Ostatni casting je na tom o nieco lepsie, ale zas az tak velmi nie. Tom Hooper chcel klasicku temu spracovat novym sposobom, avsak pohorel v mojich ociach katastrofalnym sposobom a nebyt fantastickej vypravy a kamery, moje hodnotenie by bolo kruto nizsie. 1,5/5* ()

Dannysek4U

Neni nad to potkat film, do kteryho se prubehem casu absokutne zamilujete, a pritom vas celou dobu nehorazne sere, Jak zpevem (protoze na rozdil od muzikalovejch zpracovani tady ne zdaleka kazdej umi stoprocentne zpivat), herecky (protoze i kdyz nekdo umi zpivat, neznamena to, ze pritom dokaze i hrat), zkracovanim a modifikovanim puvodnich pisnicek (protoze jinak by to melo vic jak tri hodiny) i faktem, ze ve filmu je tisickrat lip videt epizodicnost muzikalovy predlohy... a přesto je to furt laska. Velka. Skvele zapadajici k lasce k predloham, muzikalovy i knizni. Jo... obrazove a ve vyprave uchvatny. ()

Pajky3

Tak vám nevím, raději bych Bídníky jako něco, co zpěv dotváří, kde se ozývá v těch nejemotivnějších chvílích a ne jako něco, co zpěv vytváří a ani na chvilku neustane. Pro mě to totiž má ten efekt, zbytečně prodlužovaného, kde ty nejemotivnější scény splývají z těmi obyčejnějšími. A tak se příště přeci jen radši vrátím k tomu kde exceluje Gerard Depardieu. ()

Lindiště

Co říct o muzikálu, ve kterém je hudební složka (až na pár výjimek) podprůměrná až mizerná? Snad jen to, že je to opravdu zbytečná práce. ()

pakobylka

Snad nikdy předtím nebyli "Bídníci" TAK emotivní ... obrázky z jejich života TAK autentické ... a osudy jejich hrdinů TAK propojené. Nicméně ... o to víc si uvědomíte, že uniknout svému údělu mohou s trochou štěstí jen jednotlivci. Většina z nezměrné armády bědných je už předem odsouzena (za lhostejného přihlížení pánů a dam z vyšších kruhů), aby dožila své dny v bídě ... a v zapomnění ... ať už se staví k Bohu či k revoluci jakkoli. Takže ... nikdy předtím mě vlastně nenapadlo, že závěr je svým způsobem krutým výsměchem ... každému z nich. ()

Juto

Réžia Toma Hoopera a kamera, kostýmy, výtvarný dizajn a strih nie sú ničím iným ako úžas. Hooperova myšlienka nechať hercov spievať naživo skutočne prináša do filmu hlbšie emócie, aké sa v iných filmových muzikáloch nevyskytujú. Hugh Jackman je ako Jean Valjean absolútne neuveriteľný a film nesie s pozoruhodnou gráciou. Anne Hathaway je vo svojej prchavej úlohe Fantine skvostná. 7/10 ()

Riley

Pro mě zklamání. Ač některé momenty byly opravdu silné celkově to vyznělo spíše jen jako zpívání do kamery v pozadí s pěknými rekvizitami. Kdyby to bylo vyvážené dialogy a trochu více se v tom hrálo, tak by mě to asi bavilo víc. (Praha, CinemaCity) ()

c.tucker

I přes to, že se velice stydím, tak přiznávám, že to je poprvé, co jsem viděl (ani jsem je nečetl) Bídníky, takže jsem absolutně netušil co se bude dít. Je pravdou, že jsem měl nějaké povědomí, že se to odehrává okolo VFR a že je tam galejník, ale toť vše. Takže si myslím, že už v tom mám konečně pořádek a nebudu si to plést s Monte Cristem. Většinu hlavních představitelů už jsem zpívat slyšel, ale Crowe mě překvapil velice a každá scéna s ním byla radost. Další příjemným překvapením byla Eponina (Samantha Barks), která tuto roli hraje i v muzikálu na jevišti, ta byla naprosto úžasná. Drobným zklamáním pro mě byli Amanda Seyfried a Eddie Redmayne, u kterých jsem necítil chemii ani jinak mě moc neoslovili. Pokud bych chtěl vypíchnout jednu scénu, tak rozhodně tu, kde spolu zápolí Valjean a Javert v hospicu u Fantiny. Ten duet byl neskutečný. ()

Freddie Mercury si hledá holku

Freddie Mercury si hledá holku

25.03.2013

A taky režiséra. Kandidáty jsou Blake Lively a Tom Hooper. O jaký projekt vůbec jde? Biografický film o zpěvákovi legendární britské rockové skupiny Queen prozatím nemá název, ale hlavní roli už má… (viac)

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

17.03.2012

Právě v Británii natáčí muzikálové Bídníky, potom si nabrousí drápy pro The Wolverine a začátkem příštího roku se vrhne na thriller Prisoners. Jde o dlooooouho připravovaný film, kolem kterého se… (viac)

Crowe jde po krku Jackmanovi

Crowe jde po krku Jackmanovi

12.09.2011

Už víte, že natáčení The Wolverine bylo opět odloženo, protože Hugh Jackman si chce zazpívat. Konkrétně ve filmové verzi muzikálu Les Miserables, inspirovaném slavným románem Victora Huga. Není divu,… (viac)

The Wolverine – prokletý projekt?

The Wolverine – prokletý projekt?

05.09.2011

Už ten příběh znáte. Katastrofa v Japonsku, odstoupení Darrena Aronofského, přesun natáčení na podzim. Teď se situace opakuje. Když už se myslelo, že pokračování X-Men Origins: Wolverine, inspirované… (viac)