Bedári

Veľká Británia / USA, 2012, 157 min (Alternatívna 151 min)

Réžia:

Tom Hooper

Predloha:

Victor Hugo (kniha)

Kamera:

Danny Cohen

Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Eddie Redmayne, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen, Samantha Barks, Aaron Tveit (viac)

Keď bývalého galejníka Jeana Valjeana (Hugh Jackman) prepustia na podmienku, netuší, že za chrbtom bude mať ako večný tieň posadnutého inšpektora Javerta (Russell Crowe). Ten ctí zásadu, že zlodej zostane navždy zlodejom a Valjean sa zdá byť jasným príkladom, zvlášť keď pravidlá podmienečného prepustenia vzápätí poruší. Lenže Valjeanovi sa darí unikať, začne žiť pod zmenenou identitou, stane sa ctihodným občanom a dokonca starostom, avšak ani tak nie je pred sliedivým Javertom v bezpečí. Po smrti továrenskej robotníčky Fantine (Anne Hathaway), ktorú si kladie za vinu, sa ujme jej dcérky Cosette. Spoločne s ňou potom pred Zákonom uteká do anonymity francúzskej metropoly. Tam na nich po pár rokoch relatívneho pokoja čakajú okrem Javerta aj ďalšie nebezpečenstvá – revolučné vrenie v uliciach, ktoré rozdúchavali mladí chlapci. Jeden z nich, Marius (Eddie Redmayne), sa pri letmom stretnutí zamiluje do dospievajúcej Cosette (Amanda Seyfried) a tá jeho city opätuje. Kvôli svojej dcére a jej šťastiu sa Valjean rozhodne riskovať, dokonca sa vydá na barikády v predvečer rozhodujúceho súboja medzi revolucionármi a armádou, aby z vopred prehratej bitky zachránil Mariusa. Na mieste, kde história napísala jednu zo svojich krvavých kapitol, sa zároveň odohrá finálny súboj medzi ním a Javertom. (TV Markíza)

ABLABLABLA

Z filmu jsem měla vcelku smíšené pocity. Nejprve mě to hodně zaujalo, ale potom jsem si říkala - no ty vole, to asi nezvládnu necelé tři hodiny zpěvu, i přestože muzikály mám ráda (ale ty normální, kde se mezi dialogy zpívá), ale tohle bylo hodně...za celý film, jestli člověk narazil na tři věty, které nebyly zpívané. To mě vcelku vyděsilo a následujících 30 minut jsem si říkala, že to nepřežiju. Pak se to ale začalo nějak spravovat a docela mě to chytlo a na konci jsem brečela jak blbá. Takže v závěru dávám 4*, protože přece jen to bylo dobré. A díky filmu jsem zjistila, že řada písní, které znám jen tak, pochází z muzikálu Bídníci aneb film mě donutil najet na wiki a vyhledat si všechno o muzikálu (ale na prknech, jež znamenají svět) a zjistit, že všechny písně jsou originál pro tento muzikál z roku 1980. A pokud by se někdo chtěl o původu dozvědět více jako já, tak zde má tu možnost. A btw. velké díky za titulky od uživatelky mata77, protože byly opravdu precizní a taky jsem se naučila nové slovenské slovo "hmlisto", které jsem slyšela, respektive četla poprvé v životě a to si myslím, že se slovenštinou jsem vcelku obeznámena. ()

kaylin

"Bídníci" jsou skutečně krásný muzikál, což bude hlavní důvod, proč se drží tak dlouho na prknech divadel. Máme i českou verzi, kterou jsem měl tu čest vidět. Musím říct, že jsem byl z muzikálu unesený, a tak jsem se těšil na filmovou verzi se zajímavým obsazením. Anne Hathaway, Hugh Jackmana i Amandu Seyfried jsem zpívat slyšel, ale o Russellovi Crowovi jsem pochyboval. Sice sem na něj jako na herce změnil názor po filmech "Čistá duše" a "Labyrint lží" změnil názor, ale že by zpíval? Tomu se mi opravdu nechtělo věřit. Svou důvěru jsem však položil do rukou Toma Hoopera, jehož "Králova řeč" oslnila nejen mě. Navíc tohle je látka, kterou lze převést do skutečně nádherného spektáklu. Po prvních minutách jsem myslel, že přesně tenhle spektákl dostanu. Pompézní úvod na galejích byl skutečně grandiózní a to jsem čekal i od zbytku filmu. Bohužel jsem nic takového nedostal. Najednou z toho bylo hodinu a půl dlouhé utrpení, kdy jsem přežíval doslova z jednoho pěveckého čísla na druhé. Mohl za to Hugh Jackman. Jeho hlas mě opravdu neoslnil, ale co byl ještě větší problém, Tom Hooper mě dorazil filmovým pojetím písně "I Dream a Dream". Tak nádherná a emocionální píseň byla špatně natočena, špatně zazpívána a stal se z ní jen další dílek v záplavě jednotlivých songů. Největší chyba tkvěla v tom, že si Hooper většinou vybral dobré herce, kteří ale nejsou profesionálními zpěváky. Sice je strašně moc hezké, že to zpívali přímo při natáčení, nedodělávali se písně ve studiu, ale i když to ukáže jejich schopnosti, zároveň to podtrhne i fakt, že prostě nejsou zpěváci, že v tomhle jsou slabí. Platí to o obou ženách v hlavních rolích a o Jackmanovi. Největším překvapením pak byl "Russell Crowe", jak jinak, který své party zazpíval naprosto geniálně. Jeho hlas je nádherně silný. Když začal zpívat své čtyřverší v písni "One Day More", měl jsem husí kůži. Tahle píseň byla jedním z největších zážitků z filmu, přesně tak kolosální, jak jsem si představoval celý film. Pak došlo na barikády a film se stal více než snesitelným, ale to prostě nedokáže omluvit první hodinu a půl. Nezpěváci, kteří jsou zabírání z co největších detailů, hudba je ztišena, případně chybí úplně, tohle není promyšlený tah. Jestli to hercům vynese nějaké ceny, pořád mi to kazí dojem z filmu. Russell Crowe výborný, herci dobří, ale prostě nezvládnuté provedení. Stejně jako se podařilo srazit "Annu Kareninu", Hooperovi se podařilo srazit i "Bídníky". Není to špatné, ale sakra mohlo to být pořádně lepší. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/01/tobruk-valcik-s-basirem-2-dny-v-new.html ()

Verka13

Asi jsem konzervativní, ale Bídníci jako muzikál mě opravdu neoslovil. Šíleně dlouhá stopáž (někdy jsem opravdu umírala nudou) s dlouhými pasážemi rádoby zpěvu-místy mi to rvalo uši. Nezachránil to ani Hugh Jackman s Russellem Crowem. Na zpívající Helenu Bonham Carter a Cohena už jsem zvyklá ze Sweeneyho Todda, aspoň ti, spolu s kamerou, mě potěšili. Zlatí Bídníci se Gérardem Depardieu a Johnem Malkovichem. ()

Tony.cs

Já jsem na rozpacích. Hrozně rád bych tomu nápalil pět, protože se mi to fakt líbilo, tedy vizuálně a herecky, ale nemohl bych je dát s čistým svědomím. Protože mě sralo, že mezi písněmi téměř nebylo normálních rozhovorů, a taky dobrá polovina písní šla mimo mě. ()

René.girl

Film láká na velké herecké hvězdy, které jsou možná skvělými herci, ale pěvecky jim to (až na skvělou Anne Hathaway) dost drhne. A nezlobte se na mě, ale koho napadlo obsadit Russella Crowea do role padoucha?? 69% ()

Neffy

Když jsem viděla video při předávání Oscarů z roku 2009, kde v úvodním představení Hugh Jackman zpívá a k tomu si přizve Anne Hathaway , tak jsem si říkala, že mají talent. Vidět je spolu znovu v Bídnicích stálo za to! Samozřejmě o to to měl Hollywood snadnější: známý příběh, výborní herci, skvělá hudba. Vznikl úžasný muzikál. Zpočátku jsem měla strach, ať to nezkazí. Nakonec jsem spokojená jak se zpracováním, tak s výkony herců či soundtrackem. ()

Maq odpad!

Představuji si, že podobnou úroveň mívaly před staletími hudebně-dramatické produkce potulných jarmarečních ansámblů. Že byly mezi chudinou populární, to svědčí o tom, že vedle mizérie materiální ti lidé strádali i strašlivou bídou ducha. --- ()

MultiTobi

No, vcelku slušný muzikál, kterému však ubírá na kráse jeho neskutečná délka. Natahování některých scén částečně zakrýval Sacha Baron Cohen svými vtipnými scénkami, ale i tak to bylo poznat. Dále musím poznamenat, že moderní muzikály stále nepochopily, že se všechno nemusí zpívat a jednoduchou větu, která obsahuje pět slov stačí říct a ne ji sáhodlouze a nuceně zpívat. Jinak scény s Jackmanem nebo Crowem byly skvělé a šlo jednoznačně vidět, že táhly celý film a je škoda, že jsme se o Javerově minulosti nedozvěděli více, přestože ve filmu něco naznačill a jeho pohnutky jsme tudíž nemohli pochopit. ()

Rakosnicek77

Pokud někdo hodnotí tuto verzi Bídníku špatně, tak hlavní problém tkví asi v tom, že je třeba si uvědomit, jestli chcete jít do kina na mluvený film, jestli chcete jít na muzikál do divadla, nebo jestli chcete jít na filmový muzikál. Každý z těchto žánrů má svoje a pokud jste fanoušci toho posledního, Bídníci se vám nepochybně budou líbit. Pokud máte rádi spíše některý z jiných žánrů, zvážil bych, jestli není lepší jít spíše na ten. Každopádně pro mne, byla verze z roku 2012 opravdovou lahůdkou a krásným filmovým zážitkem. ()

movieband

Hooper si vzal na paškál několikrát, divadelně i filmově, zpracovanou literární látku Victora Huga. A jaká, že je tahle verze? Hooperovi Bídníci mi zpracováním připomínají Wrightovu Annu Kareninu, kde se střídal punc divadelních prken s exteriéry. V Bídnících je tomu podobně. Dějově zátěžové, hereckými výkony perfektní (Jackman, Hathaway, Redmayne, Crowe tleskám) technicky velice působivé. 85% ()

Philcze

Solidní podívaná hlavně díky nekompromisnímu ansámblu herců a Hooperově vtíravému režijnímu stylu. Bez nich pouze muzikálová prohra a neomalenost při vyprávění velkého příběhu. Zpívá se 99% filmu, z čehož je dobrých devadesát statické nasnímání herců, jak tři minuty zpívají víceméně vždy o tom samém. Dvě tři pečlivěji komponovaná vystoupení je skoro na tři hodiny zatraceně málo a velkolepých momentů z revoluce také není zrovna nejvíc. Komornější ladění nevadí, ale to by potřebovalo o pořádnou dávku režisérské invence navíc. Hooper má k dispozici vynikající herce, ale experimentální vystoupení na jediný záběr začnou po skvělém "I dreamed a dream" nudit a ke konci už jsou dokonce téměř nesnesitelná. Je to obrovská škoda, protože syrový vizuál tomu padne skvěle a Jackman dává do Valjeana maximum. Bídnici jsou ale ve finále filmem, jehož největší síla je v jednotlivých částech. Samostatné výstupy na youtube jsou určitě dechberoucí, vidět jich ale více než třicet na tříhodinové paletě... to už takové terno není. 60% ()

Raketka29

S knižním příběhem Bídníků od Victora Huga se na střední škole setkal snad každý. S filmovým už méně, ale zato písně z muzikálu slyšel kde kdo, i když se žádného představení nezúčastnil. Píseň I Dreamed a Dream zná kde kdo díky Susan Boyle a On my own znáte v české verzi od Lucie Bílé. Tom Hooper se rozhodl pro spojení dvou úspěšných věcí. Spojil knižní klasiku a muzikálový trhák. Co z toho vzniklo, se však zřejmě nezapíše do vrcholu kinematografie i když se jedná o povedené dílo. Nebudu se rozepisovat o ději (předčtěte si knihu, stojí to za to.) Film hned od začátku navozuje velmi epický a monumentální dojem, který bohužel moc dlouho nevydrží. To, že umí Hugh Jackman zpívat vím již od předávaní Oscarů (taky jsme část Bídníků kvůli tomu probrečela smíchy). Bohužel ukázal Hugh v Oscarovém popěvku více než v celých Bídnících. Jeho grimasy se střídaly jak šílené, ale hlas zůstal stejný, monotónní a někdy nepříjemně vysoký. V půlce filmu jsem si opravdu říkala, že už by mohl „umřít“. Dalším hereckým a pěveckým zklamáním byl Eddie Redmayne. Ačkoli musím uznat, že má sametový a čistý hlas (spíše operní), na roli revolucionáře a milovníka se mi vůbec nehodil. Vzhledem k faktu, že osobně nemám ráda Amandu (i postavu Cosetty) musím uznat, že její hlas byl dobrý...nic víc a nic míň. Dalším slabým článkem dle mého byly lokace. Prvotní scény nabízí pocit rozmanitosti a velkoleposti. Zbytek filmu se poté však drží ve dvou budovách a ve třech ulicích a to vše je zabíráno stále a stále ze stejných míst. U čeho se nemohu rozhodnout je práce kamery. V některých scénách mě již věčný statický a velmi blízký pohled herců do kamery nudil. V některých však byly scény nasnímány dostatečně zajímavě (Crow – Stars), že jsem zůstávala bez dechu. Dalším faktorem na pomezí zůstaly „zvraty“. Zejména scény, které se objeví a vy je nečekáte a o to víc vás šokují či znechucují. Jedná se zejména o kočičí ocas, pád do řeky (au :/) a pád do sraček…doslova. Nejsem si jistá, jestli tyto scény film ozvláštnily nebo jen tak vyplynuly. Velkým plus na tomto filmu bylo zejména obsazení Samanthy Barks, která roli Eponiny ztvárnila již na divadelních prknech. Také jsem nečekala tak srdceryvný projev od Anne, která opravdu pochopila, že se jedná o muzikál a tak by se měla postava při zpěvu nejen tvářit, že je smutná ale měla by být smutná. Sasha a Helena. Co dodat, dvojka ze Sweeneyho kuchla Deppa a dala se do díla sama a povedlo se to. Thenardierove jsou v muzikálu pěkná dvojka, ale v tom filmovém tomu nasadili korunu. Velké plus za zpívajícího gladiátora. Postava, o jejíž interpretaci jsem se bála nejvíce a neměla jsem proč. Krásný hluboký hlas a hmatatelná odevzdanost a zuřivost. Dávám palec nahoru ;) Posledním příjemným faktem, byly sborové scény, které ačkoli nebyly tak epické jako prvotní, mi dokázaly přivodit husí kůži. Suma sumárům. Některé věci mě zklamaly a některé potěšily. Zřejmě zařadím film někam k vrcholu pomyslného Bídnického žebříčku. Jelikož jsou Bídníci moje nejoblíbenější kniha, nejraději bych si ze všech zpracování dala dohromady dokonalé představitele. Tak či onak mě však nepřestane toto dílo uchvacovat a závěrečná scéně s „Bídníky“ na vrcholku barikád se dá jen zatleskat. () (menej) (viac)

katuska138

Nevím, jak moc dokážu být objektivní. Ono z tak dokonalé předlohy, kterou Hugova kniha rozhodně je a s melodiemi, které zná víceméně každý, je prostě nemožné stvořit něco, co neosloví. Z mého pohledu mi vadily pouze místy příliš ostré střihy, obsazení Amandy Seyfried (mimochodem, nechápu, proč se Marius zamiloval zrovna do ní, když Eponine byla asi tisíckrát hezčí) a ta hudba mě oslovovala taky asi jen z části. Ale stejně mě to dojalo způsobem, že jsem měla chvílema obavy, jestli jsem si z očí nevyplavila kontaktní čočky. A i když Hugh Jackmana zbožňuju, tak Russell Crowe ho přezpíval tak o tři třídy. Ten jeho hlas byl jako něžné pohlazení. ()

Vampireman

Dvě a půl hodiny akademické nudy ve filmově kontroverzních divadelně-muzikálových kulisách, herecké výkony plné patosu a povrchního nadužívání "velkých" slov, nefungující žánrová nejednolitost... Hooperovi Bídníci jsou atraktivní spojením klasické literární adaptace a divadelního muzikálu, ale ve filmovém výsledku jsou pouze rutinní. Jediným plusem budiž hudební stránka a příjemný pěvecký výkon Russela Crowea - je vidět, že v tom chodí, když "dělá hudbu". ()

Helo

Přepálená stopáž a debilní střih a kamera během rychlejších a akčnějších scén. Na druhou stranu skvělé herecké výkony (Anne zasloužený Oscar samozřejmě), spousta skvělých písniček a skvěle natočené neakční pasáže, kterých je většina. Podtrženo a sečteno, lepší 4. ()

salalala

Nemám rád muzikály a tohle je přesně ten důvod proč. Ač Hooper dělá, co může a snaží se o epický záběr a servíruje hodně opulentní scény, pořád se mu ten dojem určité divadelnosti nedaří zakrýt. Nápad s neškolenými zpěvy je velmi dobrý, a i když duety zní někdy hodně zvláštně (chraplák Crowea vs. zpěv Jackmana), myslím, že tohle se tvůrcům povedlo. Vadí mi tu bohužel ona muzikálová kýčovitost a snaha dávat zpěvy skoro všude, i tam, kam se to podle mého nehodí (když prostě někdo umírá a u toho zpívá, nějak se s tím nemůžu srovnat) a již zmíněná divadelnost, která je někdy bohužel hodně vidět. Kamera sice přejíždí sem a tam, ale místy jsem měl pocit, že je vše jen v kulisách. Hercům snad nejde vyčíst vůbec nic - Crowe jede na sto procent a dává zavzpomínat na staré časy, Jackman dokazuje, že patří k hvězdám současnosti, Bonham Carter s Cohenem jsou příjemným, i když někdy křečovitým komickým osvěžením a i Hathaway, kterou moc nemusím, je velmi dobrá. Jediná, k níž mám výhrady, je Amanda Seyfried, která mi tak nějak nesedla a hodně vsadila na nevinný kukuč, který ale všechno nespasí. Možná, že Hooper mohl být odvážnější a ne se jen držet jakési divadelní předlohy. Celkově vzato mě to příliš neoslovilo a potvrdilo mi to fakt, že muzikály zkrátka nejsou můj oblíbený žánr. 60% ()

dawe04

Po herecké a technické stránce nelze nic vytknout, ale opravdu má Hooper po úspěchu Králově řeči tak velké ego, že si myslí, že diváky zaujme 60 minutami čistého času záběrů na vrásky brečících zpívajících herců? Anne Hathaway si toho Oscara ale poctivě vypláče. ()

runner85

Môj vzťah k hudbe je velice kladný, neprejde deň kedy by som si dačo nepustil. I keď muzikálov som veľa nevidel tak nemám s čím porovnáva, tak aspoň ohodnotím tento muzikál. Keď spieval celý dav tak som mal opravdu zimomriavky a keď spievala Amanda či Anne tak som sa pri tom príjemne usmieval ... niektorých spev mi trošku dráždil bubienky ale no tak čo ja spievam horšie :D :D Čo sa týka samotného deja, bolo tam všetko láska, utrpenie, vypočítavosť, odhodlanosť, smútok ... celkovo hodnotím za 4* ale len preto že to malo veľmi dlhú stopáž ... a človek mal chvíľami problém sa 100% sústrediť na spievajúci dej ()

Freddie Mercury si hledá holku

Freddie Mercury si hledá holku

25.03.2013

A taky režiséra. Kandidáty jsou Blake Lively a Tom Hooper. O jaký projekt vůbec jde? Biografický film o zpěvákovi legendární britské rockové skupiny Queen prozatím nemá název, ale hlavní roli už má… (viac)

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

17.03.2012

Právě v Británii natáčí muzikálové Bídníky, potom si nabrousí drápy pro The Wolverine a začátkem příštího roku se vrhne na thriller Prisoners. Jde o dlooooouho připravovaný film, kolem kterého se… (viac)

Crowe jde po krku Jackmanovi

Crowe jde po krku Jackmanovi

12.09.2011

Už víte, že natáčení The Wolverine bylo opět odloženo, protože Hugh Jackman si chce zazpívat. Konkrétně ve filmové verzi muzikálu Les Miserables, inspirovaném slavným románem Victora Huga. Není divu,… (viac)

The Wolverine – prokletý projekt?

The Wolverine – prokletý projekt?

05.09.2011

Už ten příběh znáte. Katastrofa v Japonsku, odstoupení Darrena Aronofského, přesun natáčení na podzim. Teď se situace opakuje. Když už se myslelo, že pokračování X-Men Origins: Wolverine, inspirované… (viac)