Bedári

Veľká Británia / USA, 2012, 157 min (Alternatívna 151 min)

Réžia:

Tom Hooper

Predloha:

Victor Hugo (kniha)

Kamera:

Danny Cohen

Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Eddie Redmayne, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen, Samantha Barks, Aaron Tveit (viac)

Keď bývalého galejníka Jeana Valjeana (Hugh Jackman) prepustia na podmienku, netuší, že za chrbtom bude mať ako večný tieň posadnutého inšpektora Javerta (Russell Crowe). Ten ctí zásadu, že zlodej zostane navždy zlodejom a Valjean sa zdá byť jasným príkladom, zvlášť keď pravidlá podmienečného prepustenia vzápätí poruší. Lenže Valjeanovi sa darí unikať, začne žiť pod zmenenou identitou, stane sa ctihodným občanom a dokonca starostom, avšak ani tak nie je pred sliedivým Javertom v bezpečí. Po smrti továrenskej robotníčky Fantine (Anne Hathaway), ktorú si kladie za vinu, sa ujme jej dcérky Cosette. Spoločne s ňou potom pred Zákonom uteká do anonymity francúzskej metropoly. Tam na nich po pár rokoch relatívneho pokoja čakajú okrem Javerta aj ďalšie nebezpečenstvá – revolučné vrenie v uliciach, ktoré rozdúchavali mladí chlapci. Jeden z nich, Marius (Eddie Redmayne), sa pri letmom stretnutí zamiluje do dospievajúcej Cosette (Amanda Seyfried) a tá jeho city opätuje. Kvôli svojej dcére a jej šťastiu sa Valjean rozhodne riskovať, dokonca sa vydá na barikády v predvečer rozhodujúceho súboja medzi revolucionármi a armádou, aby z vopred prehratej bitky zachránil Mariusa. Na mieste, kde história napísala jednu zo svojich krvavých kapitol, sa zároveň odohrá finálny súboj medzi ním a Javertom. (TV Markíza)

Nellie

Skutočne ma zarážajú komentáre, v ktorých ľudia kritizujú fakt, že sa v tomto filme veľa spievalo. Spev dokonca prevládal nad hovoreným slovom! Ej bisťu! Čo sa Hooper zbláznil? Nie, Hooper len priniesol na plátno jeden z najznámejších svetových muzikálov, muzikál s ohromnou históriou, nádhernou hudbou a skvelým obsadením. Nemáte radi muzikály? Nechoďte na ne do kina. Pre mňa jediný slabý článok- Rusell Crowe ako Javert, respektíve jeho spev, ktorý bol v každej možnej situácii úplne rovnaký a nezáživný. ()

pavol_o

Máloktoré filmové dielo vyvoláva natoľko rozpoluplné pocity. Na tomto sa nájdu aspekty mimoriadne interesantné aj mimoriadne nudné. Príbehu nie je čo vytknúť, veď geniálne dielo Victora Huga bolo už zpracované možno aj viac-krát ako je zdravé. Scenáru možno vytknúť jedine príliš naivne a jednoducho zpracovanú romatickú zápletku, ktorá sa snáď mala pevnejšie držať vedľajších dejových línií. Fakt, že v sumári nezaznelo viac ako desať hovorených slov, je značne skľučujúci. Nemám rád stereotypy, ale nebudeme si klamať, absolútna dominancia spevu odradí väčšinu mužského obecenstva. Muzikály mám dokonca rád, ale všetkého veľa škodí. Vyznávači filmovej hudby si nenájdu viac ako tri-štyri piesne, ktoré aj vythrnuté z kontextu príbehu chytajú za srdce, dušu aj mozog. Inštrumentálne sú ale dokonalé. Russell Crowe možno nie je najlepší spevák, ale jeho premýšľanie "so životom na okraji pádu" na katedrále aj tesne pred samovraždou bolo úchvatné. Podobne som úplne uveril Hugh Jackmanovi jeho "ozajstnú" modlitbu po krivom svedectve kňaza. Pre Anne Hathaway to bol, minimálne čo sa vedľajších rolí týka, snáď vrchol kariéry. Jej piesne boli spievané skutočne ozajstne. Zážitok veľkometrážne kazili len priveľa spevu, úloha Amandy Seyfried, totálne odfláknuté exteréry, ktoré snáď mali podľa pôvodných zámerov indukovať rozoprávkovosť, ale veľmi im to nevyšlo, a na muzikál prehnaná výprava a absolútne predvídateľné a chorobne vtiravé prezentácie nálad postáv. Vynikajúce na romantický večer, absolútne nevhodné na večer v kine (snáď s výnimkou Sv. Valentýna). ()

NavzdyMlady odpad!

Bedári v 387. vydaní, kto už je na to zvedavý? A duplom na nejaké blbé pesničky, ktoré si za minútu nebude nik pamätať. Na Rasela Krava som si nikdy nezvykol ani z filmu Gladiátor nie som nejak na vetvi, také vykradnuté Statočné srdce, ale to je už mimo :) ()

Choucas

Vizuálně opravdu působivé, po hudební stránce mně to příliš nenadchlo, nicméně muzikály nejsou zrovna můj šálek kávy. Bohužel, dle mně přespříliš dlouhé, ke konci jsem se už trošku nudil. ()

hovadko.bozi

Byl by to velmi dobrý muzikál, kdyby Valjeana nehrál Hugh Jackman. Nejdřív jsem si říkala, že ten chlap snad neumí vůbec zpívat, pak mi teda došlo, že umí, ale absolutně to není muzikálový herec. Jako sborista v pražský Státní opeře by si pár šupů možná vydělal, ale zpívat rovnou hlavní roli v muzikálu tímhle stylem? Trpěla jsem, jak kdyby ty kovový drápy lezly z koubů mně. Pokud ale nebyl na scéně, tak děj plynul jak nekončící proud videoklipů, které se velmi dobře poslouchaly a nenudily, takže ty tři hvězdičky jsou za stopáž bez Jackmana. Obzvlášť sborové písně byly skvělé. Příště by to ale měli natočit Francouzi, páč koukat na něco tak hluboce francouzského v angličtině je vážně ironie (a to říkám, i když jsem viděla originál i v Londýně na divadle) :) ()

Yossaretix

Pro mně samotného překvapení, nečekal jsem jsem v záplavě hvězd takovou hudebnií kvalitu, neobyčejný emoční zážitek. Crowe vynikající, Hathaway dojíma na hranici sentimentu a nakonec jedíné mínus je Jackman, kterého Valjean je nejméně uvěřitelný, ale i je mu možná křivdím a muzikálový prostor mu nedovolilil být Valjaenem mých představ, dětské role excelují a ostaní herci také. Ale jo, ano, někdy je třeba takovému poselství, záplavě citů a víry v lepší zítřejší bídníků, a to i těch dnešních. ()

slonslon

Jednoducho povedané - rozpačité pocity. Film je pekne obrazovo spracovaný, herci nesklamali. Bohužiaľ, asi v 1. tretine som si uvedomil, že sa nudím a to mám pred sebou ešte 1,5 hodiny. Čo je ešte horšie, už v polovine som bol otrávený z nekonečného škriekania a hudby bez nápadu, a to je na muzikál trochu nešťastné. Myslím, že toto spracovanie Bedárov sa do histórie nezapíše. ()

Kesinka

Viděla jsem celkově již 3 verze Bídníků. S politováním ale usuzuji, že tato byla nejméně zdařilá. Především mi vadlo, že si původní předlohu tvůrci značně překopali podle svého. Přikouzlili pár nepůvodních postav, našli nejošklivějšího Mariuse, jakého jsem kdy viděla (nejspíš má Hollywood nedostatek pohledných herců, co umí zpívat) a závěr věnovaný čistě francouzské revoluci post mortem jsem taky právě nekvitovala. Nicméně 3 hvězdičky dávám za herecký výkon Anne Hathaway, která mě nesmírně mile překvapila (vyrovnala se a dost možná i předčila Umu Thurman v roli Fantine) a Hugh Jackmana, který kupodivu docela dobře zpívá. ()

Kikaa_B

Hvězdné obsazení, krásné písničky,statečnost,revoluce a láska...pěkný muzikál, ale přesto na 4 až 5 hvězdiček to není. ()

Terrorko

Hlúpy muzikál znehodnocujúci také vydarené dielo akým sú Bídnici. Prakticky film bez deja, bez charakterových postáv, s nevhodným hereckým obsadením, s množstvom logických dejových nepresností až priam absurdít...... ()

Tomlinson

Pro mě velice potěšující věc :) Nádherný film. Co si budeme povídat, pěvecké výkony u některých jedinců nebyly na jedničku (že, pane Crowe? ) .. Ale někteří to naopak svojí nadprůměrností bohatě zachraňují ( Hugh Jackman, Amanda, Anne..) Toto je film, na který se budu moci dívat kdykoliv a nikdy neomrzí :) ()

tajda

Tak jsem si tu přečetl pár komentářů a pochopil jsem proč se u tohoto díla (označení volím zcela úmyslně) pohybuje hodnocení od "odpad" po "5 stars". Základní problém je v tom, že někteří to berou z pohledu "zhudebněného filmu", druzí z pohledu "zfilmovaného muzikálu". Toto dílo není zhudebněný Victor Hugo, tady jde opravdu o zfilmovaný muzikál, muzikál, který napsali pánové Boublil a Schönberg na motivy románu Victora Huga. Nejde proto srovnávat s filmovými Bídníky, např. luxusní a nepřekonatelné provedení s panem Gabinem z roku 1958. Stejně tak ale nejde srovnávat s muzikálem Bídnici, který patří již mnoho let v Londýně mezi nejlepší (úmyslně vynechávám jeho pražskou "verzi" s tetou Helenkou), kdo chce vidět - doporučuji třeba jevištní provedení z 10. nebo 25. výročí. Toto dílo není ani jedno, ani druhé. Byl to pokus o zfilmování muzikálu, pokus komerčně úspěšný a díky účinkování některých umělců z Londýna i celkem obstojně provedený. Podle mě to ale na 5 hvězd není, tak 3,5 - 4. ()

Goodboyko

Vydarený casting, nádherné kostými, krásne songy, len ta počítačová výprava je do očí bijúca...Anne je jednotka a za nou nenasleduje Hugh ,ale prekvapujuco Russell a jeho Stars. ()

Makadan

Miluji muzikály..pokud jsou dobré! Ač by se mohlo zdát, že by se vlastně nedalo nic pokazit, že se prostě zfilmuje to, co už to je a bude to aspoň dobrý průměr, tak to tak není. V tomto zpracování hraje velkou roli i výběr herců, který byl pro mě velice překvapivý, když jsem se jej dozvěděla. Ale absolutně mě dostal. Ano, v nějaké recenzi jsem četla, že Hugh Jackmann měl nejhorší pěvecký výkon, občas recitoval a mohl nás otravovat svým vibrátem, ale mně to vůbec nevadilo. Pěvecký a herecký výkon Russella Crowea mě prostě opět překvapil. Ten tam je jen Gladiátor a nastupuje zralý muž, který hájí právo. Nemůžu zapomenout na výkon Malkoviche a jeho Javerta, ale i přesto velice respektuji výkon Russella. Od Amandy bychom nemohli ani očekávat nějaký podprůměrný výkon, ať už herecký či pěvecký, zvládla to bravurně a ráda jsem poznala herce, který ztvárnil Maria..i když já si ho prostě při četbě knihy představovala jinak :D ale můj problém. Kdo mě zaujal je Samantha Barks, ta dívka mě okouzlila, přirozená krása. Výkon Cohena a Carter netřeba komentovat, prostě geniální. No a konečně se dostávám k Anne Hathaway, která nechala na place srdce. Pokud někdo dá tomuhle filmu odpad, tak snad scénu s jejím výkonem písně I dreamed a dream ani neviděl?! To je pro mě naprosto nepochopitelné, zasloužený Oskar! Velice se mi líbilo, že se písně natáčely až na place a konečně, žádné dokonalé bílé zuby u chudých lidí v Paříži v devatenáctém století! :D jak řekl můj přítel, tenhle film mě i přinutí k tomu kouknout na Lincolna, protože bychom toho Oscara Jackmmannovi hned dali ;) ()

Caravagio

Neznášam muzikál a jedinou svetlou výnimkou bol Moulin Rouge 2001. No po tom ako ma priateľka presvedčila, že čas v kine po jej boku bude dostatočnou satisfakciou neľutujem času v kine. A to až do takej miery, že sa nebojím povedať ako som bol z tohoto diela unesený. Skvelé!!! Kľudne by som na to šiel ešte raz. 5 hviezdičiek. ()

ituzska.z

80% dávám jen proto, že některé pasáže by se daly vynechat a celé dílo zkrátit alespoň o 20 minut. 157 minut je skutečně moc. Jinak perfektní. Jsem nadšena výkonem Anne Hathaway a Hugh Jackmana! ()

Freddie Mercury si hledá holku

Freddie Mercury si hledá holku

25.03.2013

A taky režiséra. Kandidáty jsou Blake Lively a Tom Hooper. O jaký projekt vůbec jde? Biografický film o zpěvákovi legendární britské rockové skupiny Queen prozatím nemá název, ale hlavní roli už má… (viac)

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

17.03.2012

Právě v Británii natáčí muzikálové Bídníky, potom si nabrousí drápy pro The Wolverine a začátkem příštího roku se vrhne na thriller Prisoners. Jde o dlooooouho připravovaný film, kolem kterého se… (viac)

Crowe jde po krku Jackmanovi

Crowe jde po krku Jackmanovi

12.09.2011

Už víte, že natáčení The Wolverine bylo opět odloženo, protože Hugh Jackman si chce zazpívat. Konkrétně ve filmové verzi muzikálu Les Miserables, inspirovaném slavným románem Victora Huga. Není divu,… (viac)

The Wolverine – prokletý projekt?

The Wolverine – prokletý projekt?

05.09.2011

Už ten příběh znáte. Katastrofa v Japonsku, odstoupení Darrena Aronofského, přesun natáčení na podzim. Teď se situace opakuje. Když už se myslelo, že pokračování X-Men Origins: Wolverine, inspirované… (viac)